Geçici İş göremezlik Ödeneği

Geçici İş göremezlik Ödeneği Nedir

Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına tutulması veyahut hastalık ve analık hallerinde, Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama halidir. Sigortalı sağlık hizmet sunucusundan almış olduğu rapor nedeniyle istirahatli olduğu, dolayısıyla geçici olarak çalışamama durumunda olduğu için aylık ya da haftalık kazancında eksilme olmakta ve gelir kaybı yaşamaktadır. Bu gelir kaybının telafisi, geçici iş göremezlik ödeneği ile sağlanmaktadır.

gecici is goremezlik

Yaygın kullanım olarak, halk arasında “ Rapor parası, istirahat raporu ücreti” olarak da bilinen geçici iş göremezlik ödeneğinin hesaplanması ve ödenmesi de dahil tüm işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Bu harcamalar Kurumca, işverenin ödeme yükümlüsü olduğu, tüm iş kollarında yüzde 2 oranında uygulanan, kısa vadeli sigorta kollarına ait prim gelirlerinden sağlanmaktadır. Sağlık hizmet sunucuları tarafından elektronik ortamda düzenlenen istirahat raporları, aynı elektronik veri tabanı aracılığıyla Kurum ekranlarına gönderilmektedir.

İstirahat raporunun bitim tarihini takip eden gün itibariyle geçici iş göremezlik ödeneğine ait ödeme işlemleri başlatılıp, anlaşmalı bankaya sigortalının T.C kimlik numarasına tanımlanarak gönderilmektedir. Sigortalıya ödenecek olan ödenek miktarı ve günlük kazanç hesaplaması da dahil olmak üzere tüm ödeme işlemleri, mevzuata göre elektronik ortamda yürütülmekte olduğundan, herhangi bir bekleme ya da gecikme olmaksızın, sigortalının yaşamış olduğu gelir kaybı kısa zamanda telafi edilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 15 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Geçici İş göremezlik Ödeneği (16 Yorum)

 1. ocak ayının 9 unda iş kazası geçirdim 9-13 ocak 5 gün iş kazası raporu aldım ayın 18 inde kontrole gittiğimde raporum 18-27 ocak olarak uzatıldı toplam 15 gün iş kazası raporu aldım parası ne zaman yatar ve maaşta kesinti yaşarmıyım ?

 2. Kasım 19 ayağım kırıldı raporum Şubat 2 de bitiyor rapor parasını ne zaman alırım ve ne kadar para alırım aldığım maaş 1785 tl

 3. Benim temmuz ayının 6 sı ve 26 sı arasında heyet raporum var ama ücretim ödenmedi neyden kaynaklanıyor acaba yardımcı olursanız sevinirim

 4. Iş kazası rapor parasıyla normal rapor parası aynı ödeniyor 12 günlük rapor parasına 360 tl ödeme yaptılar bu nasıl hesaplanıyor acaba

 5. Sayın yetkili ekim ayının 13 de başlayıp kasım ayının 5 ne kadar raporluydum asgari ücret üzerinde kesinti rapor parası 515 tl yattı dogrumudur acaba bilgilendiriseniz sevinirim.

 6. merhaba menisküs ameliyatı oldum doktor rapor yazdı 30 günlük 3 hafta koltuk deynegiyle gezecem işim gereği yük altına grdiğim içn oda yasak bn raporu işyerine versem yeterlimidir ? yoksa sgk ya kendim basvurup raporu orayamı vermeliyim ?

 7. merhaba,

  hamileliğimin 32 haftası dolmasıyla raporumu bağlı olduğum işyerine teslim ettim (4 mayıs 2015). geçici iş göremezlik ödeneğimi ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirim? ayrıca iş yerimin gerekli bilirimi SGK’ya yapıp yapmadığının takibini e devletten sorgulayabilir miyim?

  teşekkürler,

 8. MRB BENİM KASIM AYININ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİM YATMADI VE DAHA ÇEKMEDİM SİSTEMDE MERKEZE GÖNDERİLDİ YAZIYOR AYIN 8-14’ÜNDE YATIYORDU BU SEFER BAYAĞI Bİ GECİKTİ VE ARALIK AYNIN RAPOR PARASINI ALMAM YAKLAŞTI AMA BEN KASIM AYININ PARASINI BİLE ÇEKEMEDİM NE YAPMAM GEREKİYOR YETKİLİLER BANA OCAK AYINA KADAR BEKLE DİYOR SAÇMA SAPAN YANITLARLA CEVAPLANDIRIYORLAR NE İLE GEÇİNECEM BU DA YATMAZSA SAKAT HALİMİZLE NE YAPARIZ :(

 9. Toplu is sozlesmesi doneminde, raporlu olan calisan isci, sozlesme
  yapildiktan sonra arada olusan farki alabilirmi. Eger alma imkani varsa ne zaman sonra alabilir. Saygilarimla.