Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Yapmalı


Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Yapmalı

Gelir testi yaptırmak istemeyenler, Kuruma verecekleri gelir testi yaptırmak istemediklerine ilişkin yazılı beyan üzerine asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek genel sağlık yardımlarından kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanabilirler.

gelir testi yaptırmayanlar

Gelir testi müracaat bildirim” yazısının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde vakfa müracaat etmeyenlere ne işlem yapılacaktır?

“Gelir testi müracaat bildirim” yazısının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde vakfa müracaat etmeyenlere gelirleri asgari ücretin iki üzerinden prim tahakkuku yapılarak Kanunun (60/g) bendi kapsamında tescilli olacaktır.

Çalışmayanlar ve ayrıca gelir testi yaptırmak istemeyenler uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim ödemek suretiyle genel sağlık sigortasından nasıl yararlanabilirler?

Hem uzun vadeli sigorta (malullük, yaşlılık ve ölüm) hem de genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenler, isteğe bağlı sigortalılık kapsamındaki müracaatlarına bağlı olarak, müracaat tarihini takip eden günden itibaren tescil edilirler. İsteğe bağlı sigortalı olunması halinde, en az brüt asgari ücretin % 32?si oranında (886,50 x 32/100 = 283,68) prim ödeyerek hem emeklilik hem de 30 günlük prim ödeme şartını yerine getirerek kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, prim borcunun olmaması kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanılması imkânı bulunmaktadır.

GSS’Lİ OLMAK İSTEMİYORUM DEME HAKKIMIZ BULUNMUYOR.

Belirtilen istisnalar haricinde sosyal güvencesi olmayan kişilerde dahil olmak üzere herkes GSS kapsamında olduğu için “GSS’li olmak istemiyorum” deme hakkımız bulunmuyor. Sosyal  güvencesi olmayan kişiler gelir testi sonucuna göre prim ödeyerek veya primleri Devletçe ödenerek GSS’li olacaktır. Bununla birlikte  GSS kapsamına  giren gelir testi için başvuru yapmayan  kişiler Kurumca tescil edileceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Yapmalı (41 Yorum)

  1. Benim esimede geldi GSS borcu yapılandırma yaptırdım bize af çıkar mı acaba 2 aydır yatirmiyorum borcu sonuç ne olur bir yardımcı olurmusunuz

  2. 700 kusur tl de bana cikti borc. Arkadas hastaneye bile gidemedim sigortam yok diye. Sen durdk yere borclandir. Allah islah etsin ne diyim.

  3. en alt tabandaki insanları sömürüyorlar, hep olan hep fakir fukaraya, borç fakir fukaraya, vergi fakir fukaraya, her türlü ceza fakir fukaraya türkiye de her ne kadar sömürü varsa fakir fukaraya. bu millet sizleri yönetsinler hak adalet sağlasınlar diye seçti ama gel gel gelim ki kim geldiyse menfaatini düşündü hep.. SORUYORUM SİZLERE KİMLER KAZANDI TABİKİ HER ZAMAN Kİ GİBİ ZENGİNLER VE KÖTÜLER KAZANDI. BANA DA YAZMIŞLAR GSS PRİM BORCU HEM İŞSİZİM HEM BORÇ GIRTLAĞA KADAR GEL DE BUNALIMA GİRME GEL DE STRES YAPMA. YAPACAĞIMIZ HİÇ BİR ŞEY YOK ELİMİZDEN HİÇ BİR ŞEY GELMİYOR BUDA CABASI ALLAH BÜYÜK HER ŞEYİN VARDIR MUHAKKAK BİR SEBEBİ..

  4. Bu aptalca kanunu cikaranin…diyecek kelime bulamiyorum maas yok is yok ve prim oduyorsun. Bu ne mantiksiz uygulama haram olsun zehir olsun. Zevk sefa yasamalari icin odeyelim primleri.