Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu


Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu

1 Ocak 2012 yılı itibariyle bütün vatandaşlar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

gss öğrenci

18 yaşını dolduran bireyler Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamındadır. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Kendisinden GSS kapsamı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bu kapsamda olan kişiler öğrenci belgeleriyle beraber kuruma başvuru yapmalıdır. Kuruma başvuru yapılmadığı takdirde kurumun durumdan haberi olmayacağı için kişiye Genel Sağlık Sigortası borcu çıkacaktır. Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştur. Öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınırlar.

SGK: ÖĞRENCİ BELGESİNİ İBRAZ EDİN
Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Muratpaşa Merkez Müdür Yardımcısı Ali Poyraz, GSS’nin 18 yaşını doldurmuş, SGK, Bağ-Kur güvencesi ya da öğrenci olmayan her erkeği kapsadığını belirtti. Poyraz, sistemde borçlu gözüken üniversite öğrencilerinin, en yakın SGK merkezine giderek öğrenci belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçların büyük bölümünün ya da tamamının silineceğini açıkladı.

Öğrencilerin yılda bir kez öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini, aksi takdirde GSS primi çıkacağını anlatan Poyraz, ayrıca üniversitelerin öğrenci işleri birimleri üzerinden kayıt yaptıran her öğrencinin bilgisinin online olarak SGK sistemine düşeceği bir çalışma yürütüldüğünü, bu sistem hayata geçtiğinde öğrencilerin belge ibraz etmek durumunda kalmayacaklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu (66 Yorum)

 1. Yazıyorsunuz güzelde,bu soruların muhatabı makul cevap yazacak çıkmayacak mı. Net olarak ödeyen ne olacak,ödemeyen ne olacak.

 2. arkadaşlar gss prim borçlarını sakın ödemeyin yazık günah elbet bi çözüm yolunu bulucaklar

 3. Merhabalar 2014 Yılı Lise Mezunuyum 2 yıldır biriken gss primlerini zar zor ödedim madem böyle bir af var bu ödediklerimi geri iade alabilecek miyim ?

 4. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim. Babamın sosyal güvencesi bağkur fakat uzun zamandır ödeme yapamıyor. Ben 18 yaşımı doldurdum muayene olmak için ücret ödemek zorundayım. Fakat benle aynı durumda olan arkadaşlarım sgk’ya öğrenci olduklarını belirtip herhangi bir muayene ücreti ödemeden doktora gidip gelebiliyorlar. Bugün sgk’ya gittim fakat memur böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Borcunuz varsa öğrenci olsanız da bir şey yapamıyoruz dedi. Bu konuda ne yapabilirim?

 5. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim. Babamın sosyal güvencesi bağkur fakat uzun zamandır ödeme yapamıyor. Ben 18 yaşımı doldurdum muayene olmak için ücret ödemek zorundayım. Fakat benle aynı durumda olan arkadaşlarım sgk’ya öğrenci olduklarını belirtip herhangi bir muayene ücreti ödemeden doktora gidip gelebiliyorlar. Bugün sgk’ya gittim fakat memur böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Borcunuz varsa öğrenci olsanız da bir şey yapamıyoruz dedi benim yapabileceğim başka bir şey var mı?

 6. merhabalar
  ben liseden sonra 1 yıl daha üniversite sınavına hazırlandım 1 yıl gitmedim üniversitye 18 im den sonra
  bu süre zarfında 1 yıllık borç çıkmış şu an okuyorum . bukonuda nasıl sildire bilrim

  acil yardım…

 7. Üniversite öğrencisiyim ve babamın sigortası olmadığı için yararlanamıyorum ama annemin sigortası var. Annem ile babamda ayrı. Annemin sigortasından yararlanabiliyor muyum

 8. Ben suan ygs ye hazirlaniyorum ve uzerime sgk borcu gozukuyo ben onu odemeden sinava basvuru yapabilirmiyim bi sikinti olur mu acaba

 9. 25 yaşından sonra okuyanlara ne olacak. BU YAPTIĞINIZ HANGİ İNSAN HAKLARINDA VAR DEVLET NE ZAMAN DEVLETLİĞİNİ YAPACAK MERAK EDİYORUM. NORMALDE EĞİTİMİ HER ALANDA ÜCRETİNİ KALDIRMANIZ LAZIM GSS DİYE BİR SİSTEM GETİRİYORSUNUZ ELİNİZE YÜZÜNÜZE BULAŞTIRIYORSUNUZ NORMALDE ÜNİ. ÖĞRENCİLERİ ÜNİ. MEDİKO SAĞLIK SİSTEMİNDEN FAYDALANIYORDU SAOLSUN DEVLETİMİZ GSS GETİRDİ ARTIK MEDİKO BİLE BAKMIYOR BEN 2. ÖĞR. PARASI ÖDÜYORUM NEDEN birde GSS PRİMİ OKUYORUM ŞUAN ÇALIŞMIYORUM NAPAYIM DİLENEYİM Mİ YADA GASP MI YAPAYIM ÇOK GÜZEL MİLLETİ BURALARA YÖNLENDİRİYORSUNUZ LAFA GELİNCE MİLLİ HASILA MIZ ARTTI DİYORSUNUZ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN TUTAR BU DİYORSUNUZ MADEM ÖYLE İSE 10.853 dolar KİŞİ BAŞINA DÜŞEN HASILA ORDAN GSS ÖDEYİNİZ SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BU YAPTIĞINIZ ADALET Mİ? YA DA HZ. ÖMER İN ADALETİ SİZDE YOK MU?

 10. 25 yaşından sonra öğrenci olmak suçmu ? zaten ikinci öğretim harcı 577,5 tl bir üniversite kitabı 20 ila 45 arasında değişiyor.yol parası 1,5 *2 =3 tl * 20=60 tl aylık gss içerisinde aile geliri çok saçma gelir net çıkıyor gider net yazılmıyor maalesef örneğin anne yada babanın yada her ikisinin birer evi var birinden kira geliyor kira gelire dahil evde durduğu yerde değer kazandığı için 240/1 i gelire dahil ediliyor ortalama 100 bin lik evin 416 tl geliri var birde 400 tl kira aldıysan anne baba hiç çalışmıyorsa bana 50,94 tl prim borcu çıkıyor ne kadar mantıklı
  bize kalıyor 3 kişi için yaklaşık 350 tl aylık gelirimiz bu 60 tl yol parasını çık 3 kişi için 290 tl kalıyor 10 senedir üstüme hiç bir şey almıyorum yiyecek için makarna yesen günlük 1 tl 30 tl çık geriye 260 tl kalıyor elektrik su doğalgaz ,telefon Büyükşehirde nerden baksan 350 400 tl arası bu şartlarda ben nasıl üniversite okurum ve GSS prim borcunu öderim daha rasyonel ve gerçekçi sistem geliştirmeyi düşünüyormusunuz yada en kolayı yayınlamamak bu yazıyı

 11. Merhaba ! 25 yaşımdayım. Üniversite öğrencisiyim hala ; fakat üzerime gss borcu çıkıyor. Öğrenci belgem ile gittiğimde ” ikamet ettiğim yerdeki ilde gelir tespiti yaptırıp, borcumu ödemem gerektiği ” söylendi. Öğrenci olduğum için 25 yaşında olmuş olsam bile bu borç silinemez mi ? Ödemem gerekir mi ?

 12. ben 18 yasını doldurdum üniversiteye hazırlaniyorum üzerime borç cıktı bu borcu nasıl sildirmeliyim sindiremezsemde neden illa okulu yeni bitmiş birine borç takılıyor ?

 13. merhaba. üniversite öğrencisiyim gss borcumu sildirmek için illa ikamatimin bulunduğu şehirdeki sgkya mı gitmem gerekiyor? Bir 25 yaşını geçmedim ailemin sosyal güvencesi yok sgkdan nasıl yararlanabilirim?

 14. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim.sgk ya borcum gözüküyordu. Öğrenci belgemi götürdüm. Su an atamamborc gözükmüyor . Peki ben sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum. Ayrıca gelir testi yaptirmamistim. Sgk nin sitesinde bununla ilgili slayt bilgi yok