Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu

Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu

1 Ocak 2012 yılı itibariyle bütün vatandaşlar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

gss öğrenci

18 yaşını dolduran bireyler Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamındadır. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Kendisinden GSS kapsamı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bu kapsamda olan kişiler öğrenci belgeleriyle beraber kuruma başvuru yapmalıdır. Kuruma başvuru yapılmadığı takdirde kurumun durumdan haberi olmayacağı için kişiye Genel Sağlık Sigortası borcu çıkacaktır. Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştur. Öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınırlar.

SGK: ÖĞRENCİ BELGESİNİ İBRAZ EDİN
Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Muratpaşa Merkez Müdür Yardımcısı Ali Poyraz, GSS’nin 18 yaşını doldurmuş, SGK, Bağ-Kur güvencesi ya da öğrenci olmayan her erkeği kapsadığını belirtti. Poyraz, sistemde borçlu gözüken üniversite öğrencilerinin, en yakın SGK merkezine giderek öğrenci belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçların büyük bölümünün ya da tamamının silineceğini açıkladı.

Öğrencilerin yılda bir kez öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini, aksi takdirde GSS primi çıkacağını anlatan Poyraz, ayrıca üniversitelerin öğrenci işleri birimleri üzerinden kayıt yaptıran her öğrencinin bilgisinin online olarak SGK sistemine düşeceği bir çalışma yürütüldüğünü, bu sistem hayata geçtiğinde öğrencilerin belge ibraz etmek durumunda kalmayacaklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 20 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu (70 Yorum)

 1. eger anne- babanin herhangi bir saglik güvencesi yoksa ve ögrencinin saglik sigortasinin olmasini istiyorsak ne yapabilinir ?

 2. Yazıyorsunuz güzelde,bu soruların muhatabı makul cevap yazacak çıkmayacak mı. Net olarak ödeyen ne olacak,ödemeyen ne olacak.

 3. arkadaşlar gss prim borçlarını sakın ödemeyin yazık günah elbet bi çözüm yolunu bulucaklar

 4. Merhabalar 2014 Yılı Lise Mezunuyum 2 yıldır biriken gss primlerini zar zor ödedim madem böyle bir af var bu ödediklerimi geri iade alabilecek miyim ?

 5. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim. Babamın sosyal güvencesi bağkur fakat uzun zamandır ödeme yapamıyor. Ben 18 yaşımı doldurdum muayene olmak için ücret ödemek zorundayım. Fakat benle aynı durumda olan arkadaşlarım sgk’ya öğrenci olduklarını belirtip herhangi bir muayene ücreti ödemeden doktora gidip gelebiliyorlar. Bugün sgk’ya gittim fakat memur böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Borcunuz varsa öğrenci olsanız da bir şey yapamıyoruz dedi. Bu konuda ne yapabilirim?

 6. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim. Babamın sosyal güvencesi bağkur fakat uzun zamandır ödeme yapamıyor. Ben 18 yaşımı doldurdum muayene olmak için ücret ödemek zorundayım. Fakat benle aynı durumda olan arkadaşlarım sgk’ya öğrenci olduklarını belirtip herhangi bir muayene ücreti ödemeden doktora gidip gelebiliyorlar. Bugün sgk’ya gittim fakat memur böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Borcunuz varsa öğrenci olsanız da bir şey yapamıyoruz dedi benim yapabileceğim başka bir şey var mı?

 7. merhabalar
  ben liseden sonra 1 yıl daha üniversite sınavına hazırlandım 1 yıl gitmedim üniversitye 18 im den sonra
  bu süre zarfında 1 yıllık borç çıkmış şu an okuyorum . bukonuda nasıl sildire bilrim

  acil yardım…

 8. Üniversite öğrencisiyim ve babamın sigortası olmadığı için yararlanamıyorum ama annemin sigortası var. Annem ile babamda ayrı. Annemin sigortasından yararlanabiliyor muyum

 9. Ben suan ygs ye hazirlaniyorum ve uzerime sgk borcu gozukuyo ben onu odemeden sinava basvuru yapabilirmiyim bi sikinti olur mu acaba

 10. 25 yaşından sonra okuyanlara ne olacak. BU YAPTIĞINIZ HANGİ İNSAN HAKLARINDA VAR DEVLET NE ZAMAN DEVLETLİĞİNİ YAPACAK MERAK EDİYORUM. NORMALDE EĞİTİMİ HER ALANDA ÜCRETİNİ KALDIRMANIZ LAZIM GSS DİYE BİR SİSTEM GETİRİYORSUNUZ ELİNİZE YÜZÜNÜZE BULAŞTIRIYORSUNUZ NORMALDE ÜNİ. ÖĞRENCİLERİ ÜNİ. MEDİKO SAĞLIK SİSTEMİNDEN FAYDALANIYORDU SAOLSUN DEVLETİMİZ GSS GETİRDİ ARTIK MEDİKO BİLE BAKMIYOR BEN 2. ÖĞR. PARASI ÖDÜYORUM NEDEN birde GSS PRİMİ OKUYORUM ŞUAN ÇALIŞMIYORUM NAPAYIM DİLENEYİM Mİ YADA GASP MI YAPAYIM ÇOK GÜZEL MİLLETİ BURALARA YÖNLENDİRİYORSUNUZ LAFA GELİNCE MİLLİ HASILA MIZ ARTTI DİYORSUNUZ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN TUTAR BU DİYORSUNUZ MADEM ÖYLE İSE 10.853 dolar KİŞİ BAŞINA DÜŞEN HASILA ORDAN GSS ÖDEYİNİZ SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BU YAPTIĞINIZ ADALET Mİ? YA DA HZ. ÖMER İN ADALETİ SİZDE YOK MU?

 11. 25 yaşından sonra öğrenci olmak suçmu ? zaten ikinci öğretim harcı 577,5 tl bir üniversite kitabı 20 ila 45 arasında değişiyor.yol parası 1,5 *2 =3 tl * 20=60 tl aylık gss içerisinde aile geliri çok saçma gelir net çıkıyor gider net yazılmıyor maalesef örneğin anne yada babanın yada her ikisinin birer evi var birinden kira geliyor kira gelire dahil evde durduğu yerde değer kazandığı için 240/1 i gelire dahil ediliyor ortalama 100 bin lik evin 416 tl geliri var birde 400 tl kira aldıysan anne baba hiç çalışmıyorsa bana 50,94 tl prim borcu çıkıyor ne kadar mantıklı
  bize kalıyor 3 kişi için yaklaşık 350 tl aylık gelirimiz bu 60 tl yol parasını çık 3 kişi için 290 tl kalıyor 10 senedir üstüme hiç bir şey almıyorum yiyecek için makarna yesen günlük 1 tl 30 tl çık geriye 260 tl kalıyor elektrik su doğalgaz ,telefon Büyükşehirde nerden baksan 350 400 tl arası bu şartlarda ben nasıl üniversite okurum ve GSS prim borcunu öderim daha rasyonel ve gerçekçi sistem geliştirmeyi düşünüyormusunuz yada en kolayı yayınlamamak bu yazıyı

 12. Merhaba ! 25 yaşımdayım. Üniversite öğrencisiyim hala ; fakat üzerime gss borcu çıkıyor. Öğrenci belgem ile gittiğimde ” ikamet ettiğim yerdeki ilde gelir tespiti yaptırıp, borcumu ödemem gerektiği ” söylendi. Öğrenci olduğum için 25 yaşında olmuş olsam bile bu borç silinemez mi ? Ödemem gerekir mi ?

 13. ben 18 yasını doldurdum üniversiteye hazırlaniyorum üzerime borç cıktı bu borcu nasıl sildirmeliyim sindiremezsemde neden illa okulu yeni bitmiş birine borç takılıyor ?

 14. merhaba. üniversite öğrencisiyim gss borcumu sildirmek için illa ikamatimin bulunduğu şehirdeki sgkya mı gitmem gerekiyor? Bir 25 yaşını geçmedim ailemin sosyal güvencesi yok sgkdan nasıl yararlanabilirim?

 15. Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim.sgk ya borcum gözüküyordu. Öğrenci belgemi götürdüm. Su an atamamborc gözükmüyor . Peki ben sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum. Ayrıca gelir testi yaptirmamistim. Sgk nin sitesinde bununla ilgili slayt bilgi yok

 16. ben 26 yaşındayım üniversite hazairanda bitti. gss pirm borcum var 2012 de öğrenci belgesi ibraz etmedim mezun oldum borç gözüküyor ne yapabilirim

 17. Merhaba, ben 1989 doğumluyum. Önceden babamın sigortasından faydalanmaktaydım ve oldukça pahalı bir ilacı sigortamla alabiliyordum. 2014 kasımda işe başladım ve kendi sigortamdan yararlanmaya başladım, 2015 mart ayında ise işten çıkarıldım (son sigortam şubat ayında yattı) ama aynı pahalı ilacı yeniden yazdırmam gerek. Yine babamın sigortasına mı döndüm? Yoksa genel sağlık sigortası mı yaptırmam gerek ? ( babam emekli sandığına bağlı emekli maaşı alıyor) ayrıca aynı zamanda yüksek lisans öğrencisiyim. Nasıl davranmam gerek ? 16 mart tarihine kadar öğrenmem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

 18. 17 kasımda 25 yaşını dolduran oğlum halen yüksek öğrenime devam ediyor.Emekli sandığı emeklisiyim.Benim üzerimden ödeme kaydıyle sgk lı yapılabilirmi?. yoksa çözümü nedir ?

  • 25 yasını dolduran ögrencı velisi uzerinden sağlık yardımı alamaz bağlı bulundugu kaymakamlıkdan gelir tespiti yapırırsa 17 kasım itibariyle cıkan sonuctan borclanır

 19. Sigortanin iptali icin arandim. İptal ücreti icin 299 tl istendi ve bu ücret kredi karti bilgilerim alinarak kartima yansıtılacakmış bu islem dogru mu acaba. İptal edilirse yine borcum birikir mi?

  • sgk kımseyı telefon ile aramaz sadece posta yoluyla bilgilendiri bununla ilgili sitesinde basın duyurusuda yayınladı bunlara dikkat edin zaten sgk size bankaya ve t.c. numaranıza yatırmanız konusunda uyarır boyle hırsızlara inanmayın…

 20. iyi günler nisan 1988 doğumluyum bu borç ile nasıl başa çıkacam biri bi akıl versin sağlık sigortası yok ustune de borç birikiyor. halen univde okuyorum ve hiç sigortalı bi işte çalışmadım

 21. İyi günler ben açık öğretimde okuyorum ama GSS borcum bayaği yüklü gelmiş açık öğretiminde öğrenci belgesi geçerli oluyormu borç sildirmek için ilginiz için teşekkür ederim.

 22. Devletin garibani dusundugu mu var kendileri rahat hayali emeklilik 25.000TL maas kapida bizim vergilerle alinmis arabalar. Millette 800 liraya calissin boyle adaletin…

 23. iyi günler yönetici sanırım bu konu hakkında bilginiz var banada cvb verebilirmisiniz etrafımda kimse birşey bilmiyor ve sgk da farklı şeyler söyluyor .
  ben 2012/2013 yılında x üniversiteyüksekokulundan mezun oldum yatay geçiş ileyine 2013/2014 sezonu için x anadoluünv.açık öğretim fakültesine geçiş yapıp kaydımı yaptırdım şuan 4, sınıf olarak eğitime devam ediyorum .
  ayrıca 2013 yılında sigortalı bir işe girdim okurken çalıştım 2 aylık staj döneminde okul tarafından sigorta yaptırıldı
  2 ay sonra tekrar sigorta başlangıcı yapıldı 31/06/2014 yılında
  sigorta çıkışı yapıldı 01/12/2014 de tekrar sigorta girişim yapıldı .
  fakat üniv. harçlarını düzenli ödedim okula hiç aravermedim
  2013 yılında öğrenci belgesi verdim sgk ya borç kaydı yoktu fakat sonraki yıl önemseyip vermedim şuan 11 ay lık borç yazmışlar nereden geldi hiç bir fikrim yok fakat eğitim devam ediyor babamın sigortası da aralıksız devam etmekte benim doğum yılım 1992 bu borç için ne yapmam gerekli . öğrenci belgesini sgk ya getirmem fayda sağlarmı şuan sigortam olduğu için sgk sistemi benim gelirimi göremiyor mu ekstra gelir belgesimi düzenleyip vermem lazım

 24. Ben 1994 dogumlu yüksekokul öğrencisiyim ve bugune kadar eğitimime hiç ara vermedim. Bana 2008 yılından itibaren borç yazılmış. Yılda 2 kez öğrenci belgesi veriyorum 4bin lira çıkan borç siliniyor . Bir kaç ay sonra tekrar çıkıyor ne yapmalıyım. Benim hiçbir gelirim yok.

  • Borc silmiyorlar demek ki sadece kişi annen ve baban adına sigorta yapıyorlar.Sen o ana parayı sildirmen için gidip SGK ya ödeyecek gücüm yok diye beyan edip 60/1 yani 60/c1 sigortası yaptırmalarını iste.Bunda ısrar et ben senın ıle aynı tarihte doğdum ve bende okuyorum.Eğer bu dediğimi yaparsan eski yeşil kart gibi primini devlet ödeyecek ve 2010 dan beri ödüyormuş gibi yapacak yani aten borcun çıkkkmayacak bu neden ile.Ben kendime yaptım öyle abimin 5000 lik borcunu bile silmişler ailemin komple düşünün yani yeşil kart talep et kısaca :)

 25. 28.05.1991 dogumlu 2008 de bu yana acik lisede kaydim var ben askerden geldikten sonra gelir testi yaptirdim ama issizim 4000 lira borc çıkıyor borcu sildirebilirmiyim

 26. Merhaba ben 292/2012 yılında gss ye sistemine tabi tutuldum ancak 17/09/2012 tarihinde üniversite kazandım 4 yıllık hala okumaktayım ve yasım 21 ancak borc bılgılerımde 4,967 tl borcunuz var gozukuyor bu borcu nasıl sıldırebılırım yardım edersenız sevınırım.

 27. haziran 1994 doğumluğum 2012 yılında üniversiteye başladım ve sgk ya öğrenci belgemi 2 sene götürdüm ve gerekli işlemi yaptım ama hala borcum görünüyor ne yapmam gerekir

 28. Merhaba benim de sorgulattıgım zaman borcum cıkıyor , fakat hazıranda mezun oldum , dıplomamı yada eskı ogrencı belgelerımı gotursem olur mu kı ?

 29. abi benimde saglık gözukmuyor acık liseden mezun oldum suan ygs calısıyorum galiba ondan saglık sıgortamı kestiler gelir testiyle sıgortalı olmustum galıba denılene göre okuyunca gecerlı oluyor neyse okula baslayınca yaptırırız artık :)

 30. Slm ben üniversite öğrencisiyim ve 24 yaşındayım yaklaşık 2 ay part-time çalıştığım için faydalanmakta olduğum babamın bağ-kurundan yaralanamadım ve işten çıkıncada tekrar bağkura dönmeyi unuttum şimdi boşluk oluştu ve bu yüzden borçlu görünüyor sgkda ki yetkillililer gelir testi yaptır gel borcunu silelim diyorlar fakat gelir testini yapan sosyal yardımlaşma fonu gelir testi yaparsak ücretli gss den yararlanırsın diyorlar madem babamın bağkurundan yararlanmak gibi bir hakım varsa bundan yararlanmak istiyorum ne yapabilirim

 31. benım 2012 den bu yana gss borcum birikiyordu bugüne kadar 3020 tl idi dun sgk ya gittim peşin yatıracam dedim yapılandırmaya aldılar 2600 tl borcun var dediler bugun bankaya gittim 835 tl borcum gözüküyor ne yapmam gerek öğrenciyim ama öğrenci belgeside göstermedim bu durumu anlayan varsa cevabını bekliyorum saygılarımla…

  • Benim de senin gibiydi öğrenci işlerine git durumu anlat bilgisayardan iki dakikada siliyorlar borcu.Af çıkmış .

 32. bu ne iştir arkadaş her 6 ayda bir yani her okul dönemi için öğrenci belgesi vermek zorunlu deniyordu yoksa borç çıkıyordu öğrenci belgesini götürüyoruz bu sefer de getirmeyin artık yeter diyorlar kime göre hareket edicez biz çocuk oyuncağı mı bu yahu?

 33. Benimde borcum cikiyor ogrenci oldugum doneme ait sgk’ya gidiyorum borcu silemeyeceklerini ve odemem gerektigini soyluyorlar gerekce olarak da ogrenciyken sigortasindan faydalanacak kimsemin olmamasini gosteriyorlar yani ustu kapali olarak diyorlar ki babani kaybetmissen sen universite okuyamazsin simdi bu borc ne olacak nasil silinecek yada silinmesi icin nereye yada kime basvurmam gerekiyor bilmiyorum sgk’daki memurlar da bilmiyor isin ayrintisini ve yonlendiremiyor lutfen bilen biri yardimci olsun

 34. Merhaba
  23 yaşındayım. A.ö.f öğrencisiyim. 2013 yılında aktivasyon yaptırmama rağmen babamın iş giriş çıkışı yüzündendir sanırım (5 aylık) borcum bulunmakta. 2014 yılı ocak ayında sigortalı işe başladım ve (+10 aylık) bir borcumda çalıştığım dönemden bulunmakta. A.ö.f son sınıf öğrenciliğimde aynı zamanda devam etmekte. Nasıl bir itiraz yolu izleyebilirim?

 35. 2013’te 18 yaşımı doldurdum, üniversiteye başladım ve Ekim ayında öğrenci belgemi SGK bölge müdürlüğüne teslim ettim. Aradan bir yıl geçti. Yeniden öğrenci belgemi ibraz etmem gerekir mi? Yani genel sağlık sigortamın devamı için ne yapmalıyım?

  • kardesım eczaneden kımlıgınle sıgortanın olup olmadıgını kontrol ettırebılırsın herhangı bır eczaneden yaptırabılırsın sıstemden bakarlar yoksa gıder ona göre belgenı verırsın :)

 36. üniversite öğrencisiyim ve babamın sigortası yok yeşil kartı var bundan dolayı borcumu sıfırlamıyorlar ne yapmam gerekiyor acaba ?

 37. Meslek yüksekokul mezunuyum açıkoğretim fakültesine dikey geçiş yaptım.borcumun bir kısmı örgün bir kısmı a.ö.f zamanından ve hala da devam ediyorum hem a.ö.f ye hem çalışmaya.borcumun silinme ihtimali var mı

 38. kardeşim 13/01/2014 tarihinde kamuda çalışmaya başladı. bunun öncesinde üniversite öğrencisiydi şu an genel sağlık sigortası borcu 1000 tl civarında. gss borcununun detayına baktığım zaman hala ocak 2014 ten bu yana borç yazılıyor. bunun için ne yapmamız gerekiyor? bi de öğrenci olduğu zamanlardaki borcu sildirebilir miyiz?

 39. iyi günler benim 15.01.2012 tarihinden itibaren gss borcum çıkıyor ben bu tarihten önce ve sonra çıraklık eğitim merkezinde ustalık belgesi almak için eğitim görüyordum ve 24.05.2012 tarihinde eğitimim bitmeden askere gittim daha sonra geldiimde tekrar çıraklık eğitim merkezinde eğitimime devam ettim askerlik sürecini sile biliriz belki dediler peki askerlikten önceki ve sonrakı çıraklık eğitim merkezinde gördüğüm ustalık eğitim sürecinde bulunan burcu silebilrmiyiz bununla ilgili neler yapa biliriz bilgi verirseniz sevinirim

 40. Ben ogrenciyken borc gelmis okuldan kaydimi sildirdigm icing ogrenci belgesi vermiyolar Ne yapmam gerekiyo

   • Diplomanin arkasında o tarihler arasında o okulda öğrenci olduğun yazar silerken yazıp veriyorlar (lisediploman ) onunla git bi istersen

 41. ben üniversitede okurken part time işe girmiştim yaklaşık 5 6 ay çalıştım benim o döneme ait borcum görünüyormuş sgk ya o dönemde öğrenci olduğuma rağmen belge götürmeme rağmen borcum silinmedi napmam lazım o borç ödenmek zorunda mı

  • Hayır SGK ya gidip o tarihlerde tahakkuk eden borcumun silinmesini talep ediyorum diyeeksin.Ben bu tarihlerde benım adıma zaten sigortayı yatırırken içerisinde gss primide olduğu için bunuda ödendiğini belirtirim.Bu nedenle zaten borcunu silmeleri gerekiyor.Arkadaşlar SGK ya gittiğinizde karşı tarafı anlayşla hitap ederseniz işler daha da kolaylaşıyor. Adamlar 500 insan ile uğraşıyorlar 1 günde.Onlara da hak vermek gerekiyor.

 42. merhaba lisedeyken bi ajans aracılığıyla 3 günlük işe başlamıştım bana kısmi sigorta yapmışlar ve yaklaşık 102 lira civarında borç çıkmışdı, ben bu borcu 125 lira olarak ödedim. Bu borca itiraz hakkım var mı? yoksa ne yapmam gerekiyor
  (lisede 18 yaşımdan küçüktüm ve babam emekli)

 43. 2013 kasım ayında 25 yaşımı doldurdum, üniversite son sınıf öğrencisiyim. ailem İzmir’de yaşıyor ve ikametgahım İzmir’de görünüyor ancak üniversite sebebiyle İstanbul’da yaşamaktayım.

  Sitenizde yazan linklerden ulaşarak GSS prim sorgulaması yaptığım zaman “kişi kaydı bulunamadı”, “kayıtlı borç bulunamadı” ibaresi çıkıyor.

  E-SGM adresinden Gss tescil ve prim borcu sorgulama yaptığım zaman ise “gss uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır” yazıyor.

  borcum yok mu, ne sonuç çıkarmam gerekiyor anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

   • kasım 2013 tarihi itibariyle 25 yaşımı doldurdum 26 yaşıma girdim. kasım 1988 doğumluyum bu sebepten Gss ye tabi olduğumu düşünüyorum ancak sistemde her hangi borç gözükmüyor. gelir testi prim ödemelerini ne zaman yapmam gerekecek? öğrenciliğim haziran itibariyle bitecek acaba öğrencilik durumu devam ettiği için mi muaf tutuldum!

    • Hayır muaf tutulmadınız şu anda borç gözükmemesinin sebebi sisteme yansımaması olma ihtimali çok yüksek… Yakın zamanda toplu borç çıkarma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Siz önce SGK’ya gidin GSS’nizin durumunu sorgulayın.

 44. bugün SGK ile görüşmemde haziran 2012’de gelir testi yaptırdığım için 01.01.2012-01.06.2012 tarihleri arasında ödemem gereken tutarın 6×200= 1200 tl civarında olduğu söylendi.O tarihler arasında 25 yaşından büyük öğrenciydim bu borcu öğrenci belgesi yada diploma ile sildirebilirmiyim

 45. Merhaba ben 29.05.2012 tarıhınde ıse gırdım ve suan calısmaktayım ve ssk yatıyor ama benım gss borcum cıkıyor ve ben dısardan okuyorm a.ö.l yasım 24 ne yapmam gerek bılgı verırmsnız

  • Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 Tarihinden İtibaren devreye girdi sizin 6 aylık sürecize borç yazılıyor. Açık öğretim lisesinde olmanız malaesef bu borcu sildirmenize etki etmeyecektir.

   • 23.02.2012 tarihinden ıtıbaren ssk yatıyor eksıksız ve suan gozuken mevla 3.384.85 tl ne yapmam gerek

    • Size en fazla 3 ay borç yazabilirler. SGK’ya başvurun GSS’yi devre dışı bıraksınlar mevcut borcunuz 200-400 TL arası bir tutar olması beklenebilir.