Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu


Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu

1 Ocak 2012 yılı itibariyle bütün vatandaşlar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

gss öğrenci

18 yaşını dolduran bireyler Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamındadır. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Kendisinden GSS kapsamı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bu kapsamda olan kişiler öğrenci belgeleriyle beraber kuruma başvuru yapmalıdır. Kuruma başvuru yapılmadığı takdirde kurumun durumdan haberi olmayacağı için kişiye Genel Sağlık Sigortası borcu çıkacaktır. Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştur. Öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınırlar.

SGK: ÖĞRENCİ BELGESİNİ İBRAZ EDİN
Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Muratpaşa Merkez Müdür Yardımcısı Ali Poyraz, GSS’nin 18 yaşını doldurmuş, SGK, Bağ-Kur güvencesi ya da öğrenci olmayan her erkeği kapsadığını belirtti. Poyraz, sistemde borçlu gözüken üniversite öğrencilerinin, en yakın SGK merkezine giderek öğrenci belgelerini ibraz etmeleri halinde bu borçların büyük bölümünün ya da tamamının silineceğini açıkladı.

Öğrencilerin yılda bir kez öğrenci belgelerini ibraz etmeleri gerektiğini, aksi takdirde GSS primi çıkacağını anlatan Poyraz, ayrıca üniversitelerin öğrenci işleri birimleri üzerinden kayıt yaptıran her öğrencinin bilgisinin online olarak SGK sistemine düşeceği bir çalışma yürütüldüğünü, bu sistem hayata geçtiğinde öğrencilerin belge ibraz etmek durumunda kalmayacaklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2014

Bu yazı en son 20 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Genel Sağlık Sigortası Öğrenci Durumu (68 Yorum)