Geriye Dönük Bağkur Kaydı

Geriye dönük bağkur kaydı, torba yasa bağ kur kaydı olmayanlar, bağ kur geriye dönük tescili 2015 ile ilgili güncel gelişmeler.

geriye dönük bağkur kaydı

Binlerce esnaf devlete vergisini ödediği halde 2000 yılından önceki hizmetlerini SGK’ya saydıramıyor. Şimdi Torba yasa meclis’e geldi esnafları ilgilendiren hiçbir madde torba yasanın içerisinde görülmüyor. SGK’ya hizmetlerini saydıramayan esnaflar yargıya dava açarak yıllardır hakkını arıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik meclis’te esnafların mağdur olduğunu biliyorum bu sorunu çözeceğim demişti bu güne kadar hiç bir adım atılmadı 1982-2000 yılları arasında vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur’a hiç kayıt yaptırmamış onbinlerce esnafın emeklilik hayalleri Maliye engeline takıldı.

Bu durumdaki kişilerin, vergi kayıtlarının bulunduğu dönem için geriye dönük prim borçlanması yaparak emekli olmalarını sağlayan önergeye, Maliye Bakanlığı karşı çıktı. Maliye, bu kapsamda 2 milyon 800 bin kişinin bulunduğunu, böyle bir borçlanma imkânı verilmesi durumunda bir anda yüz binlerce yeni emekliye maaş ödenmesi zorunluluğunun doğabileceğini savundu.

SORU: 1988-1998 yılları arası vergi kaydım var. Fakat Bağ-Kur’a kaydımı yapmamışlar. Yeni torba yasayla Bağ-Kur’a kaydolup emekli olabilir miyim? ? Hikmet BEKİRCİ

CEVAP: Hikmet Bey, 11 Eylül 2014’te yürürlüğe konan torba kanun, maalesef geriye dönük Bağ-Kur’a kayıt hakkı getirmedi. Oysa, torba yasanın görüşülmeleri sırasında yetkililerin açıklamalarından, süresinde kaydolmayanlara geriye dönük Bağ-Kur’a kayıt hakkı verileceği yönünde bir kanaat oluşmuştu. Siz ve sizin gibi Bağ-Kur’a süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanlar beklentiye girmişti. Maalesef bugün için 1988’den Bağ-Kur’a kaydolmanız mümkün değil.

Ancak torba kanun özellikle 40 bin öğretmen kadrosu açısından aceleye getirilmesi nedeniyle bazı düzenlemelerin konulamadığında ve Ekim’de Meclis’e getirilecek ikinci bir torba yasadan söz edilmekte. Yeterli kamuoyu oluşursa, belki ikinci torbada geriye dönük Bağ-Kur’a kayıt hakkı verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 23 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Geriye Dönük Bağkur Kaydı (243 Yorum)

1 3 4 5