GSS Borç Sildirme

GSS BORCU NASIL SİLDİRİLİR?

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetinden tüm vatandaşların yararlanmaları amacıyla getirilmiştir. Bu kapsama üniversite öğrencileri de dahildir. Bu sigortadan yararlanabilmek için gelir testi yapılması gerekmektedir.

Yapılan açıklamalara göre on sekiz yaşını doldurmuş örenci haricindekiler, yirmi beş yaşını doldurmuş olanlar, sigortalı olarak çalışan ve bakmakla yükümlü olunun kişiler gelir testi yaptırmak zorundadır. Eğer test yaptırılmaz ise bu kişilerin ismine genel sağlık sigortası prim borcu ortaya çıkmaktadır. Bu borç 18 (on sekiz) yaşından büyük ve öğrenci olan çocuklar için de çıkmaktadır. Dolayısıyla genel sağlık sigortası prim borcu sorgulaması yapılarak çıkan borç sildirilebilir. Sildirme işlemi için bazı işlemlerin doğru ve eksiksiz biçimde yapılması gerekmektedir. gss borç sildirme 2018 işlemleri hakkında güncel gelişmeler.

Gelir testine başvurup geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 30 Nisan’da doluyor” dedi. GSS kapsamındaki vatandaşların, 1 Nisan 2017’den önce ödenmemiş prim borçları için çıkarılan yasayla önemli bir kolaylık sağlandı. Bu borçlar başvuru şartı aranmaksızın yapılandırıldı. 1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ve cezası silindi, borçlar da aylık 53,33 lira üzerinden yeniden hesaplandı.

Bu borçların ödenmesi için verilen süre 30 Nisan’da doluyor. Ayrıca yasayla, gelir testine hiç başvurmamış vatandaşlara, 30 Nisan’a kadar gelir testine müracaat etme imkanı getirildi. Test sonucunda geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin GSS borçları silinecek..

Öğrenci Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sildirilir?

Öğrencilerin kendi isimlerine çıkan genel sağlık sigortası prim borcunun sildirilebilmeleri için öğrenci belgeleri ile birlikte en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları gerekir. Silme işlemi için gereli diğer prosedürler yetkililer tarafından öğrencilere detaylı şekilde ifade edilmektedir.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre üniversite ve lise öğrencisi gençlerin genel sağlık sigortası kapsamında bulunan borçları silinecektir. Bunun için iki yıl boyunca gelir testi yapmak zorunda olmadan ve herhangi bir prim ödemesi yapılmadan devlet tarafından öğrencilere sigorta kapsamında destek verilecektir. Bu sayede öğrencilerin sigorta yönünden  rahat bir yaşam sürmeleri hedeflenmektedir.

KİMLER GSS PRİM BORÇLARINI SİLDİREBİLİRLER ?

 • Öğrenci olmalarına rağmen adlarına GSS primi tahakkuk etmiş kız öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Öğrenci olmalarının yanı sıra 25 yaşını geçmemiş ve adlarına GSS primi tahakkuk etmiş erkek öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Yurt dışında bulundukları halde ikametgahları hala yurtiçinde görünenler ikametlerini bulundukları ülkeye aldırarak oradaki sürede dikkate alınarak Gss prim borç tutarlarını sildirebilirler.

GELİR TESTİNE GİRENLERE DE YAPILANDIRMA VAR

Daha önce gelir testine girmeyenler için af getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, gelir testine giren ve GSS prim borcu çıkan fakat bu borcu ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı getirdi. Bu borçları yeniden yapılandırarak ödeyen vatandaşların gecikme zammı ve cezası da silinecek. Bu kişilerin borçlarını 12 ayda taksitle ödemeleri halinde borç dışında bir tutar tahsil edilmeyecek.

GELİR TESTİ NEDİR?

GSS borcunun sildirilmesiyle birlikte bir kez daha gündeme gelen gelir testinin ne olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2012’de hayatımıza giren bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar, “Gelir testi nedir?” sorularına yanıt arıyor. Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de yaşayan tüm kişilerin genel sağlık sigortalısı sayılması sonucu ortaya çıkan bir uygulamadır. Buna göre, bu tarihten itibaren Türkiye’de ikamet eden herkes zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak zorunlu genel sağlık sigortalılarının primlerinin kim tarafından ödeneceği sorusu ortaya çıkmıştır. Bu sorunun cevabı ise gelir testi sonrasında verilebilmektedir.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Daha önce gelir testi yaptırmayan kişiler GSS borçlarını sildirebilmek için başvurularını SGK’ya değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapacak. Vakıflar illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunuyor. Bu kişiler önce SYDV’lere başvurup gelir testi yaptıracaklar, daha sonra SGK’ya başvuracak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı en son 19 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Borç Sildirme (959 Yorum)

 1. GSS gelmeden önce tarım emeklisi birinin kız çocukları, yanılmıyorsam 20 yaşına kadar sosyal güvenceden faydalanıyordu. GSS başlamadan önce ben sosyal güvenceden çıkarıldım. sonra ocak 2012 tarihinde GSS için kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım ve aylık 35 tl gibi bir ödeme çıkardılar. bu ödemeleri ağustos 2013 tarihine kadar her ay ödedim(20 ay) . bu tarihte üniversiteyi kazanıp öğrenci belgemi sgk müdürlüğüne götürdüğümde, kız çocuklarının babası üzerinden faydalandıklarını söylediler. tarım emeklilerinin kız çocukları içinde 20 yaş sınırının kalktığını söylediler. yani GSS ile birlikte evlenene kadar babamın güvencesi üzerinden yararlanabilirmişim. şimdi bu 20 aylık ödemeyi boşuna mı ödedik yoksa geri alınabilir mi?

 2. 26 yaşındayım. 6 yıldır üniversite okuyorum aralıksız.2. üniversitemi okuyorum hiçbir uzatma söz konusu değildir ve kısmetse son senem. GSS prim borcum 2800 lira gibi birşey gözüküyor. Benim bu borcu sildirmem için ne yapmam gerekiyor ? Babam işçi emeklisi.

 3. 05.11.2013 tarihi itibariyle borç cizelgesi geldi. 01.01.2012 31.10.2013 tarihleri arasında 5589 lira ceza geldi faizi ile birlikte. ben 01.01.2012 ve haziran 2013 tarihleri arasında bir yerde sigortalı yada sigortasız calışmıyordum. calışmadıgım ve gelirim olmadıgı icinde bu parayı ödeme imkanım olmadıgını düşünüyorum müracaatta etmemiştim. gelen ceza haziran 2013 den itibaren sigortalı olarak calışıyorum ve sigortalı başladıgım tarihler arasınıda kapsıyor bunuda anlamış degilim. benim bu genel saglık sigorta cezasında kurtulmam icin ne yapmam gerekiyor

 4. Merhaba Bu gss ilk başladığında başvuru yaptım fakat 2 ay sonra işe başlayıp iş yeri sigorta primlerim ödenmeye başladı buna rağmen sgk bana gss den kaynaklı borç göstermiş ve primleri de görünmemekte bunun önüne nasıl geçer ve nasil iptalini sağlayabilirim…

 5. Mart ayında askerden geldim 1 ay sigortalı olarak geçici 1 işte çalıştım.Proje sonlanınca ayrıldım. Daha 3 saat önce 888 TL olan borcum 1012,92 olarak güncellendi. Çok merak ediyorum % kaç faizle dolandırıyosunuz bizi. Şuan herhangi bir işte çalışmıyorum,kendime ait herhangi bir mal varlığım ve 1 tl dahi kazancım yok.Askerden geldiğimden beri 1 defa hastaneye gittim oda ö.g.g kimliği için heyet raporu alma sebebiyle. Tabi onuda bedavaya almadım 135 lira gibi bir ücret ödedim devlet hastanesine. Şimdi size soruyorum diyelim ki 1012 lirayı ödedim bir sonraki ayın borcunu ödeyemedim. Hastanede muayene olabilecekmiyim ? Cevap : Hayır. 1012 lira kimin cebine girdi ? Bana faydası ne ? KOCAMAN Bİ HİÇ… Sizin gibi bir hükümete bir daha oy verirsem insan evladı değilim.. Yazıklar olsun.

 6. bana 270 tl gss borcu çıkartıldı. bn bunun 150 tl sini ödedım fakat gss borcu çıkartıldığı zaman zarfında AÖF öğrencisiydm . bu durum AÖF öğrencleri içinde geçerlimidir.

 7. Ayrıca gss borcum 645 Tl gozykuyor eyer ödeme yaparsam sigortalı işte çalışdıgım için gss iptal olurmu

 8. Ben 1/1/2012 tarihinde gss geçiş yaptım 4aylık pirim ödedim 04 09 2013 sigortalı işe girdim gss iptal olmuş mudur teşekkr

 9. 11 şubat 2013 tarihinden itibaren TZHSAN SANDIĞINA BAĞLI ZİRAAT BANKASI MENSUBUYUM 27 YAŞINDAYIM.BUNDAN 3 AY ÖNCE SİSTEMDE BORCUM GÖRÜNMEMESİNE RAĞMEN (KAYIT BULUNAMADI UYARISI ) ŞUANDA SİSTEM 2800 TL BORÇ GÖRÜNÜYOR BU BORÇUN TAMAMINI SİLDİRMEM İÇİN İZLEMEM GEREKEN YOL NEDİR.DAHA ÖNCE HERHANGİBİR SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞMADIM VE GELİR TESTİDE YAPTIRMADIM.

 10. Merhabalar 1986 doğumluyum.
  Ben 2008 yılından itibaren KKTC de öğrenci olarak yaşamaktayım. Zorunlu sağlık sigortası kapsamında birkaç kez ödeme yaptım fakat yurt dışında yaşadığım için bu borcu sildirebileceğimi öğrendim kurumunuzu aradım ve KKTC de yaşadığımı ispat etmem halinde mümkün olacağı söylendi. Buradaki resmi dairelerde sizin istediğiniz belgeyi verebilecek kurum yok ama araştırdım ve şöyle yapabilirim KKTC Emniyet müdürlüğünden 2008 den 2013 e kadar Bu ülkeye giriş-çıkış tarihlerimi onaylatıp Girne Amerikan Üniversitesinden Öğrenci belgesini alıp Türkiye Cumhuriyeti KKTC Konsolosluğundan Onaylı ikametgah Belgemi alıp KKTC de noterde onaylatabilirim. Bu belge yeterli olur mu? bunun haricinde malesef yapabileceğim resmi bir işlem yok. Ayrıca ikametgahım 2013 ocaktan itibaren KKTC de ondan önce TC deydi. Teşekkürler.

 11. 2013 haziran 20-21 inde lisans mezunu oldum 2012 den gss borcum var 2013 hazirana kadar borcumu(2750 tl) sildiler lakin ben 2013 haziran 20-21 askere alınmam için başvurdum ve kasım 4 askerim haziran kasım arası bana 250 tl borç çıkıyor ben ekim ayı için gelir testi yaptırdım kasım oldu hala bişey çıkmadı simdi benim derdim bu borcu mecbur vericem mi ? yoksa gelir testinden çıkan sonuca göre borç düsücek mi ?
  ben gelir testine basvurana kadar hiç bir beyan vs bişey gelmedi eve?Bir insanın borcu çıkıyor borçtan haberimiz yok e-devlette bile bu borç gözükmüyor bu nasıl bir işleyiştir?
  Bir anormallik bana mı denk geldi yoksa işleyiş bu mudur?
  ne yapmam lazım ?

 12. Öğrenci olduğum halde silmediler görevli böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi öğrenci belgemi kabul etmedi annem ölü ve babamın sigortası yok onların üzerinden de silme olmuyor bu durumda ne yapmam lazım

 13. 24 YAŞINDAYIM GSS BORCUM 2800 GÖRÜNÜYOR YANLIZ 11 AYDIR YURD DISINDAYDIM YENİ GELDİM. AYRICA ACIKOĞRETİM ÖGRENCİSİYİM VE HİÇBİRYERDE ÇALIŞMIYORUM. BU BORCUM SİLİNEBİLİNİR Mİ?
  LTFN CEVAP ATARMISINIZ????

 14. Devlet bizle taşşak geçiyor resmen. kardeşim zaten 3 kuruş para kazanıyoruz onumu alcaksınız elimizden nedir bu ya sigara bile 10 lira olmuş intihar etmeyi düşünüyorum.

 15. 26 yaşındayım öğrenciyim, gelir olarak babamın 1300 liralık emekli maaşı var, tamamı hacizli. adamlar benden bile aylık 40 lira para istiyor. böyle bir soygunculuk olamaz. devlet olarak ne veriyorsun bana da benden ne için aylık 40 lira istiyorsun? 3-5 ayda 1 defa doktora gideceğim diye mi? 5*40=200 liraya ben en kral hastanede muaynemi olurum gerek yok be AKP hükümeti…

 16. sayın SGK yönetici 2012 yılında gelir testi yaptırmadan devlet hastenesıne gitmistim.sonra 2013 SUBAT yılında evlendıkten sonra eşimin sıgortasından yararlandım 5 ay fılen.2013 EKİM ayında rahatsızlandım ve hastaneye gıttım bana sıgortadan yararlanamadıgımı soyledıler bende SGK gıttım. SGK daki yetkılıler benım 1500 TL cıvarında borcumun oldugumu soyledıler.SGK yonetıcısı buna itiraz etsem yararı olurmu,ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz ?

 17. ben 20 yaşındayım ve ve 2012 aralığından 2013’ün nisanına kadar bir sigortalı işte çalıştım ogünden buyana hiç sigortalı işte çalışmadım ve arkadaştan duydum kendisine gss’den borç gelmişti.
  Bende şuan kendi gss me bakınca şok oldun 1103,08 borcum varmış ben ne yaptımda bukadar borç altına girdim lütfen yardımcı olun bu borcu sildirmem için…
  Teşekürler…

 18. Ben bu durum ortaya çıktığında sigortam başlamıştı geçen yıl eylülde sigortam kapandı ve bu yıl mayısta tekrar başladı arada 8 ay var ve bana 1382 lira gss prim borcu çıkarılmış…
  Kaç defa hastaneye gittim hiçbir bilinçlendirme yok kimsenin şu borcun var bu borcun var diye bilgilendirmesi yok şunu yapmazsan borç gelir diye bilgilendirme yok…
  Diyorsunuz ki tv de yayınlandı tv mv izlemiyoruz biz kardeşim böyle adalet mi olur ? Bu borca hangi mercilere itirazda bulunabilirim birisi söyleyebilir mi ?

 19. kanun çıktıgından itibaren sigortalı olarak çalışıyorum iş degiştirdim ama 1 ay süre bile geçmedi benim neden borcum çıkıyo anlamadım

 20. Askerde olduğumdan dolayı gelir dağılımı tespiti yaptıramamıştım. 17 mayıs 2013de terhis oldum. hazirandan 15 gün temmuzdanda 17 olarak toplam 32 gün 2013 primim var. provizyon sorgulamamda borcum çıktı. Gss borcuna baktığımda 680.01TL borcum çıktı. Ne yapmam gerekiyor?

 21. bana 10 günlük part time sigorta yapmışlar. ama ben öğrenciyim ve 21 yaşındayım 470 tl ceza geldi ne yapabilirim babam emekli sandığı emeklisi bana acil bilgi şimdiden teşekkürler

 22. ben 2010 yılından beri öğrenciyim ve gss den hiç haberım yoktu yenı haberım oldu. borcum bırıkmıs 5 bin tl civarında. yenı yasanın cıkış tarihi boyunca öğrenci kaldım ki suanda ogrencıyım. bugun sgk ya ogrencı belgemle gıttım ama borcum sılınmedı babamın herhangı sosyal guvencesı yok dıye sılmedıler. sımdı ben 3 senedır ogrencıyım ve haberım olmadığı için öğrenci olduğumu gosteren belgeyı her sene goturmedım bu sene goturdum sılmedıler sılınmesı gerekmıyor mu?? tesekkurler..

 23. bu yıl üniversite kaydımı yaptırdım herhangi hiç bir gelirim yok 88 doğumluyum geriye dönük borcum var bunla ilgili ne yapabilirim.

 24. sayın yönetici 2012 ocağında genel sağlık sigortası diye kanun çıkardılar zorunlu dediler gelir testi yaptırdım 2012 21 mayısında askere gittim 2013 21 ağustosundada geldim tesadüfen gss sigorta borcunu gördüm 2 666 lira borcum gözüküyor ne yapmam lazım acil

 25. 8200 borç çıkıyor bağkurdan bunu sildirmem mümkünmü bağkurlu değilim Çay cüzdanından ötürü cıktı…

  Ödemesem ne olur.
  Ücretli öğretmenlik yapıyorum yaşım 34 bir öneride bulunabilecek varmı? Devletin soymak için yeni yolu bumu?

 26. SAYIN YÖNETİCİ BENİM GSS PİRİM BORCUM 18 TL İKEN BU BORÇ 30 GÜN SONRA 270 TL OLUYOR BU 30 GÜN İÇİNDE HİÇBİR SAGLIK KURUMUNA GİTMEDİM VE BU BORÇ NEDEN YÜKSELDİ LÜTFEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUM

 27. GSS Uygulaması kapsamında tescil kaydınız bulunamamıştır.
  bir de bu çıkıyor.bu borcum olmadığı anlamına gelmiyor değil mi?

 28. merhaba yönetici.2012 temmuz’da mezun oldum.ama hiç sigortalı işte çalışmadım mezun olduktan sonra.2007 de sigorta girişim var benim.ama tabi devam etmedi.annemin babamın sigortasından faydalanmıyorum.yani beş parasızım şimdi ceza mı ödücem ben?bir de gelir tespiti neye göre yapılıyor kira kontratını götürmem gerekir mi?babam çiftçi emekli bile değil.ne yapmam gerekiyor bana çok mu ceza çıkar?bir de bu ocakta bu cezalara af geleceğini söyledi biri bana doğru mu bu?cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler.

 29. 25 yaşından büyüğüm ve yurt dışında öğrenciyim ikametgahımı elçilikten mi değiştireceğim ayrıca geçmiş dönem borcum silinecekmi değiştirirsem? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim

 30. 1982 DOĞUMLUYUM, BU SENE MEZUN OLDUM. GELİR TESTİN DE BULUNDUĞUM YERDE YAPTIRDIM, EN DÜŞÜK PRİMİ ÖDEMEM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. ANCAK O ZAMANDAN BERİ HİÇ PRİM ÖDEMEDİM DOKTORA DA GİTMEDİM. GSS BORÇ SORGULAMASINA BAKTIĞIMDA 2522 TL GİBİ BİR BORÇLA KARŞILAŞTIM VE ŞOK OLDUM. NE YAPMAM GEREKİYOR…

 31. ben gelir vergisi testi yaptırmadım borç sorgulamaya girdim karşımda 2 588 tl borç çıktı bu neyin borcu hiçbi sağlık kurumundan yararlanmadım istemiyorumda neden devleti besliyorum bu ne saçmalıktır beni emekli yapacakmı yapmicaksa neden ödeyeyim diyelimki hiç hastalanmadım bu ödenen para devletemi kalacak zaten zor geçiniyo millet bide borç çıkartıyolar halkı soymaktır ödemicemde her türlü hukukada başvurucam kafalarına göre milleti borçlandıramazlar

  • kardesım valla ne yapacagız bılmıyoruz. össy hazırlanalım dedık dersaneye gıttık o donemden borc cıkmıs postacı kagıt getırıyo baskasına bırakıyo ben bunu üniversıtede öğrenyorum borcun 1.500 mılyardı memlekete geldık yaptırtmak icin aradan bır ay gectı sgk memuru geckme zammı en fazla on lıra gelır deı af cııkacak dedı bır ay sonra borc 4 mılyar oluyo anlamıyorum mıllet para kazanmanın yolunu bulmus.biz hem okuyup hemde 4 mılyar ödeyecez böyle bı devletteyız ıste

 32. 29-06-2013 tarihinden itibaren işe girdim normal sigortam başladı. daha önce GSS primlerini yatırıyordum. Ama şimdi normal sigortam yatıyor. fakat bugün baktığımda hala GSSprim borcum çıkıyor ne yapmalıyım?

 33. 25 yaşından küçük Memur Çocuğu Olmama Rağmen Gidip GSS Yaptırdım ve 1 yıllık en düşük gss ödedim.Ödediğim bu miktarı geri talep edebilir miyim?Birde öğrenci olanların her yıl öğrenci belgesini getirmesi zorunlu mu?

 34. Sayın yönetici merhaba,

  Sorgulama yaptığımda kişi kaydı bulunamadı diye bir ileti çıktı. Durumu daha fazla netleştirmek adına kısaca açıklama yapayım. 1988 doğumlu, askerlik hizmetini yapmış ve şu anda Yüksek Lisans eğitimi gören 25 yaşında birisiyim. Bu durumlar içerisinde babamın sağlık güvencesinden yararlanıyorum sanırım. Ayrıca sistemde kayıt bulunamadığı borcum olmadığı anlamına mı geliyor. Neticeye göre işlem yapmam gerekebilir.Son olarak benim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu ? Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Kayıt bulunamadı iletisi ile karşılaşanların GSS PRİM borcu olmadığını söyleyebilirim. 26 yaşına girdiğiniz günden itibaren GSS aktif olacaktır şu anlık GSS ile ilişkiniz yok.

    • 16 temmuzda 25 yaşını doldurdum yükseklisans öğrencisiyin 2136 tl borcum gözüküyor ama yüksek lisans öğrencisiyken bir ara sigortalı gözüktüm ama işten ayrıldım borcumu sildirebilirmiyim yada fiyatta düşüş olurmu ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 35. Merhabalar.Ben 3 senedir üniveriste öğrencisiyim.Bu sene mezun oldum.Okudugum süre boyunca sgk ya ögrenci belgesi vermedim.Suan borcum 2370 lira olmus.Ne yapmam gerekiyor? Öğrenci belgeside alamam yeni mezun oldum? Diplomayı alıp gitsem kanıt olarak borcu sildirebilrmiyim?Cevaplarsanız teşekkür ederim

  • Blader sen geçici mezuniyet belgeni al git siliyorlar öğrenciyken yazdıkları borcu. ama önce gelir testiyaptır kaymakamlığa git sonra al geçici mezuniyet belgeni öğrenciykenki borcun silinsin. mezun olduktan sonra 1 ay dan sonra ceza yazmaya başlıyolar gelir durumuna göre 39,129 veya 229 mu öle bşey yazıolar borç atıyorum mezun olalı 3 ay oldu senin gelir durumun orta 129 x 3 = 360 küsür. soru neydi lan.

 36. bu sistem düpedüz soygundur..vatandaşı soymak için uydurma bir kanundur.. SGK = Soygun Gasp Kurumu

 37. tarafıma çıkarılan borcun tarihlerinde askerlik hizmetimi bitirmiş ve kanundan haberim olmadığı için herhangi bir başvuruda bulunmadığı halde genel sağlık sigorta kapsamına alınmışım konuyla ilgili tarafıma sigortalı olduğuma dair bir yazı veya bir bilgi geçmemiştir.tarafıma çıkarılan borcun iptalini arz ediyorum.halen öğrenciyim ben

 38. merhaba
  27.10.1988 doğumluyum.acık öğretim öğrencisiyim adıma 490 tl gss prim borcum görünüyor.sorgulamak için sgk müdürlüğüne gittim çalısan bayan bana öğrenci durumundan yararlanamayacağımı söyledi gelir tespiti yaptırıp ödeme seklimi düşürebileceğini söyledi.sitede okuduğum kadarı ile 25 yasını doldurmamıs öğrenciler diye bilgi verilmiş.ayrıca part olarak çalısmaktayım.özetle durum bu sekilde geçmişe dönük borcumu sildirmem nasıl mümkün olucak cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

 39. sayın yönetici ben sorgulama yaptırdıgım zaman bu kişiye ait kayıt yoktur diyor. bu ne demek oluyor acaba yardımcı olurmusunuz ?

  • “Bu kişiye ait kayıt yoktur” demesi sistemde kayıtlı olmadığınızı gösterir. Fakat siz yinede Alo 170’ni arayın.

 40. merhaba ben evlenmeden önce gelir testi yaptırmadım ünv bitti 2 yıl sonra evlendim ve borc çıktı hakkarinin şemdinli ilçesinde yaşıyoruz ve buradan sgk ya ulaşamıyoruz bu borcu ödemenin internet üzerinden bir yöntemi varmıdır ve bu borcun faizini ödemek zorundamıyız lütfen cevap yazarmısınız…

 41. ben coktan beri yurt disinda oldugum icin bu kanundan hic haberim olmadi. bir anda uzerime3 bin tllik borc cikti. ve hic bir sekilde ilgim olmadigi halde bu para uzerime yuk. simdi geldim turkiyedeyim ve bu borctan bir an once nasil kurtulabilirim. veya azaltabilirim gercekten yazik evimede kagit yollamislar annemind eokuma yazmasi yok almis bilmeden. simdi nasil sildirebilirim kim bana yardimci olabilir…

 42. Ben daha yeni gördüm bunu. Geçen sene Temmuz ayında mezun oldum sonrasında uzunca bir süre işsizlikten sonra 4 aydır düzenli olarak sigortalı çalışıyorum ve 720.. borcum olduğunu görüyorum bu borç ne zamanındır? öğrencilik zamanından mı yoksa mezun olduktan sonraki o işsizlik zamanına mı ait? her iki durum içinde neler yapabilirim acaba nerede öğrenebilirim bunun ne zamana ait olduğunu? Teşekkürler..

 43. Merhaba, GSS borc sorgulama bolumune kisisel bilgilerimi girdigimde “Kisi Kaydi Bulunamadi” yazisi beliriyor. Bu borcumun olmadigi anlamina mi geliyor? Ben 25 yas ustu, ogrenciyim ve babamin(devlet memuru) sigortasindan faydalaniyorum. Tesekkurler

  • Merhaba, Bayanların GSS şartları farklı olduğu için 25 yaş kuralı sizin için geçerli değil ve borcunuzda bulunmamaktadır.

   • mrb bende bayanım yapılandırma falan yapmadım ama gss borcum 350 tl gozukuyo bu ne demek oluyo 2012 de 3 ay boyunca ;ayda 10 gun ssk lı çalışmıştım girdi çıktı yuzunden kalan gunlerın ssk pirimini benim yatırmam gerektiğini söylemişlerdi ama bayan olduğum için silinmesi gerekmiyormu o vakitlerde öğrenciydim.yardımcı olurmusunuz??

    • Size borç yazılan dönemdelerde öğrenci olduğunuzu kanıtlayan öğrenci belgesi, diploma vs. ile SGK’ya gidin.

 44. Bugün itibarıyla 2378 TL borcum var, kaymakamlığa gitsem kardeşim babanız çok kazanıyor size düşen miktarda yanlışlık yok diyecekler. Babam bana mı çalışıyor, iş varda bizmi çalışmıyoruz, iş vardaa sigorta yapan kim. bunun bir kolay yolu yok mu memur bey…

 45. 2000 milyar borcum vardı gelir tesbiti yaptım 2 hafta içinde 4250 milyar oldu bu nasıl faiz bn anlamadım IMF bile bu kadar faiz yapmıyoooo… hemde 2 yıl dersahaneye gidiyorum lütfen yardım edin …ayrıca borclarımızı silin..bü milleti soydunuz yeter artıkk

  • aynen haklısın banada 2,500 milyar gelmiş bu nedir yaa hep devlet nerden para çıkarsam die milletin cebinden çıkarıyo . bizim millet salak iş yok koyun gbi millet

 46. 12.12.2012 işe giriş tarihi ile(sgk hizmet bilgisinden aldım bu tarihi) kısmi süreli iş sözleşmesi ile TSE de Elektrik-elektronik mühendisi olarak işe başladım. sigorta primleri çalışılan gün adedince yatırılacaktı. ben sadece 1 gün çalıştım. bir günlük primim yattı. bundan sonra hiç çalışmadım ancak işten çıkışım da yapılmadı. 18.03.2013 tarihinde tam süreli iş sözleşmesi ile başka bir işe başladım halen aynı iş yerinde çalışıyorum ve 18.04.2013 günü TSE den işten çıkışım yapıldı.

  ancak bugün itibariyle sgk ya 1088 tl borçlu gözüküyorum. bunu yakın zamanda öğrendim baktım böyle bir borçla karşılaştım, miktar her gün artıyor. bunun nedeni nedir? ayrıca bu borcun sildirilmesi söz konusu olamaz mı? ne yapmam nereye başvurmam gerekir? yardımcı olursanız sevinirim

 47. 1 hafta önce 600 tl olan borcum dün 720 bugünde 840 tl olmuş gelir testi yaptırdım 10 gün önce bu nasıl neye dayanarak artıyo sadece babam emekli sadece eve giren maaş 1030tl evimiz kira gss tespit başvurusu yaptım sonuç değişirmi yaşım 26 öğrenci değilim acil cevap çok teşekkürlerrrrrrrrrrrrr

 48. sayin gss yetkilileri suan da yurt disinda oldugum icin genel saglik sigortamin iptal edilmesini arz ederim VELI GUNAY

  • Sayın Veli Günay,

   Yurt dışında bulundukları halde ikametgahları hala yurtiçinde görünenler ikametlerini bulundukları ülkeye aldırarak oradaki sürede dikkate alınarak Gss prim borç tutarlarını sildirebilirler.

   • YURT DIŞINDA EĞİTİM ALDIĞIM İÇİN BU BORÇDAN HABERİM YOKTU. BORÇU ÖĞRENDİĞİMDE 2000 TL SGK’DAKİ YETKİLİ MEMUR GELİR BEYAHANAMESİNDE BULUNUP OKUL SERTİFİKALARINI TERCÜME ETTİRSEN SADECE 6 AYLIK BİR ÖDEME ÇIKIYO DEDİ. GELİR BEYAHANINI ÖĞRETİM AMA ŞİMDİ YETKİLİ MEMUR BUNLARIN YETRLİ OLMADIĞINI KONSOLOSLUK ONAYLI YA DA MİLLİ EĞİTİM BAKANI ONAYLI O DA OLMAZSA YÖK’TEN ONAY ALMAM GEREKLİYMİŞ BİLDİĞİM KADARIYLA BU YERLERİN BÖYLE BİR MÜHÜR YETKİSİ YOK BUNLAR OLMAZSA 2,660 TL ÖDEMEM GEREKİYO NE YAPMAM GEREKİYO MÜMKÜNSE BİR BİLGİ ALABİLİRMİYİM TEŞŞEKÜRLER…

1 2 3 16