GSS Borç Sildirme

GSS BORCU NASIL SİLDİRİLİR?

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetinden tüm vatandaşların yararlanmaları amacıyla getirilmiştir. Bu kapsama üniversite öğrencileri de dahildir. Bu sigortadan yararlanabilmek için gelir testi yapılması gerekmektedir.

Yapılan açıklamalara göre on sekiz yaşını doldurmuş örenci haricindekiler, yirmi beş yaşını doldurmuş olanlar, sigortalı olarak çalışan ve bakmakla yükümlü olunun kişiler gelir testi yaptırmak zorundadır. Eğer test yaptırılmaz ise bu kişilerin ismine genel sağlık sigortası prim borcu ortaya çıkmaktadır. Bu borç 18 (on sekiz) yaşından büyük ve öğrenci olan çocuklar için de çıkmaktadır. Dolayısıyla genel sağlık sigortası prim borcu sorgulaması yapılarak çıkan borç sildirilebilir. Sildirme işlemi için bazı işlemlerin doğru ve eksiksiz biçimde yapılması gerekmektedir. gss borç sildirme 2018 işlemleri hakkında güncel gelişmeler.

Gelir testine başvurup geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 30 Nisan’da doluyor” dedi. GSS kapsamındaki vatandaşların, 1 Nisan 2017’den önce ödenmemiş prim borçları için çıkarılan yasayla önemli bir kolaylık sağlandı. Bu borçlar başvuru şartı aranmaksızın yapılandırıldı. 1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ve cezası silindi, borçlar da aylık 53,33 lira üzerinden yeniden hesaplandı.

Bu borçların ödenmesi için verilen süre 30 Nisan’da doluyor. Ayrıca yasayla, gelir testine hiç başvurmamış vatandaşlara, 30 Nisan’a kadar gelir testine müracaat etme imkanı getirildi. Test sonucunda geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin GSS borçları silinecek..

Öğrenci Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sildirilir?

Öğrencilerin kendi isimlerine çıkan genel sağlık sigortası prim borcunun sildirilebilmeleri için öğrenci belgeleri ile birlikte en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları gerekir. Silme işlemi için gereli diğer prosedürler yetkililer tarafından öğrencilere detaylı şekilde ifade edilmektedir.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre üniversite ve lise öğrencisi gençlerin genel sağlık sigortası kapsamında bulunan borçları silinecektir. Bunun için iki yıl boyunca gelir testi yapmak zorunda olmadan ve herhangi bir prim ödemesi yapılmadan devlet tarafından öğrencilere sigorta kapsamında destek verilecektir. Bu sayede öğrencilerin sigorta yönünden  rahat bir yaşam sürmeleri hedeflenmektedir.

KİMLER GSS PRİM BORÇLARINI SİLDİREBİLİRLER ?

 • Öğrenci olmalarına rağmen adlarına GSS primi tahakkuk etmiş kız öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Öğrenci olmalarının yanı sıra 25 yaşını geçmemiş ve adlarına GSS primi tahakkuk etmiş erkek öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Yurt dışında bulundukları halde ikametgahları hala yurtiçinde görünenler ikametlerini bulundukları ülkeye aldırarak oradaki sürede dikkate alınarak Gss prim borç tutarlarını sildirebilirler.

GELİR TESTİNE GİRENLERE DE YAPILANDIRMA VAR

Daha önce gelir testine girmeyenler için af getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, gelir testine giren ve GSS prim borcu çıkan fakat bu borcu ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı getirdi. Bu borçları yeniden yapılandırarak ödeyen vatandaşların gecikme zammı ve cezası da silinecek. Bu kişilerin borçlarını 12 ayda taksitle ödemeleri halinde borç dışında bir tutar tahsil edilmeyecek.

GELİR TESTİ NEDİR?

GSS borcunun sildirilmesiyle birlikte bir kez daha gündeme gelen gelir testinin ne olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2012’de hayatımıza giren bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar, “Gelir testi nedir?” sorularına yanıt arıyor. Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de yaşayan tüm kişilerin genel sağlık sigortalısı sayılması sonucu ortaya çıkan bir uygulamadır. Buna göre, bu tarihten itibaren Türkiye’de ikamet eden herkes zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak zorunlu genel sağlık sigortalılarının primlerinin kim tarafından ödeneceği sorusu ortaya çıkmıştır. Bu sorunun cevabı ise gelir testi sonrasında verilebilmektedir.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Daha önce gelir testi yaptırmayan kişiler GSS borçlarını sildirebilmek için başvurularını SGK’ya değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapacak. Vakıflar illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunuyor. Bu kişiler önce SYDV’lere başvurup gelir testi yaptıracaklar, daha sonra SGK’ya başvuracak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı en son 19 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Borç Sildirme (959 Yorum)

 1. merhabalar benim sigortama düzenli ödemeler yapıldığı halde gss borcu gözüküyor sigortamın yattığı günleri yatmadı olarak gösteriyor karsılastırdığım halde ödemeler düzenli ama gss sayfasında borç gözüküyor neden

 2. arkadaş ben çalışmıyorum gelirim yok 2600 lira borç çıkarmışlar 65binlirada prim bu ne skim iş bu nasıl adelet? sövsen bi türlü sövmezsen bi türlü sadece ALLAH BELASINI VERSİN DYORUM

 3. benim 6,000 tl den fazla borcum çıkıyor ne aldıkta taksidi bu kadar uzun sürdü amk onu anlamadım sanki her gün yaralanıp hastanede yoğun bakım altına alınıyoruz hain devlet yine baska yerden sömürmeye ve çalmaya devam ediyor ödersem siksinler beni ulan ben altı bin tlye araba alırım be nömısısz vijdonsizlar :ÇDzdfşöz<svd hskmv

 4. Buca da izmir oturuyorum sgk 1700 tl borcum var amk ödersem piçim buca sgk nin tüm personeli sahtekar hanelerine para geçiriyor hiç bir gelirim yok 3 kere itiraz ettim kafalarina göre düşürüyolar hale yükseliyo

  • kardesim bak iftira atma memur üstüne o parayı geçirmez o paralar bankada toplanıp devletin hazinesinde toplanıyor bu cıkan yasayı memur cıkarmıyor günaha girme

 5. Bugün sgk ya gittim borç sildirmek için silmediler 2000 küsür borcum çıktı şimdi e devlete baktım borcum 236 Tl ye düşmüş madem Sildiniz neden hepsini silmiyorsunuz tekrar faiz vurmaya devem edecek faiz vurmaması için ne yapmamız gerekiyor ve kalan borcuda sildirebilir miyim bilgi verebilir misiniz acaba..

  • öğrencilik durumuna bakıp öğrenci olduğun aralar düşmüştür lise ile üniversitesden mezun olan gençlerin borçları 2 sene süreyle uzatılıp silinecek dert etmeyin

 6. 2013-2014 lise mezunuyum sinavi ilk girisimde kazanamadim tekrar hazirlandim kazandim fakat 2014 2015 arasinda 8 9 ay gss gozuktu hala daha gozukuyor af cikicak diyorlar subata geldik cikmadi 1 senedir sigortadan yararlanamiyorum su an bagkurdan bagliyim ama borc yuzunden yararlanamiyorum ne zaman cikicak bu yasa

 7. Bugümçn sgk ya gittim 2.000 küsür borcum çıktı silmiyolarda arkadaş bu ne biçim iştir çalışmıyoz edmiyoz nasıl ödeyeceğiz biz bu borcu halada faiz vurmaya devam ediyor buna bi çözüm bulunsun lütfen…

 8. Merhaba;
  mayis 2012 – aralik 2015 arasi yurt disinda calistim.
  Donus oncesi Calistigim ulkedeki konsoloslugumuzdeki gorevli Calisma ve sosyal guvenlik musavirinden Resmi Calisma belgesi aldim.
  Bu calisma belgesini goturup SGK mudurlugundeki;
  yetkili mudur ile gorustum.
  bu resmi calisma belgemi kabul etmedi, calisma belgeme bakmadi bile,
  benden calistigim ulkeden ikametgah belgesi istedi.

  “Borc sizin borcunuz” dedi. :) Odeyiniz dediler.

  Bu dogrumudur?
  Haber forumlarinda yurt disi giris cikis tarihleri ve calisma belgesi ile geriye donuk borc silinebildigi bilgisi yanlismidir?
  borcu sildirmek icin ne yapmaliyim.
  Hangi belgeler ile ve borcun tamamini sildirebilirmiyim?

  • 01.01.2012 ile 30.04.2014 arasındaki yurt dışı giriş çıkış belgeleri ile emniyetten alıp sildirebilirsin nisan 2014 ten sonraki çalışmaları eğer çalışman varsa çalıştığın belgeleri götürüp sildirebilirsin müdür bakmadıysa eğer ilgilenmediyse gidip şikayet edebilirsin sosyal güvenlik il müdürlüğüne iyi günler

 9. 7 senedir yurt dışında ikamet etmekteyim geldiğimde burada adres beyanında bulundum türkiye de tüm resmi dairelerde adresim yurt dışı olarak görünmekte fakat adıma gss borcu çıkıyor karşılığında herhangi bir hizmet almadan ve haberim olmadan nasıl borçlanıyorum anlamış değilim

 10. Merhabalar,

  Ben 2004 – Aralık 2013 arasında yurtdışında ikamet ettim. Fakat 2012 sonrası çıkan uygulama sonucunda bana da bir prim borcu oluşmuş durumda ve hala faiz birikiyor. E-devlet sisteminde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yurtdışında olduğum süreyi doğrulayan belge alabiliyorum. Merak ettiğim, prim borcunun iptali için başka hangi dökümanlara ihtiyacım var.

  Saygılar,
  Arda

 11. işsizken hastahaneye gidiyoruz sigortan yok diyorlar ardından gss borcu denen borç takıyorlar ulan üniversiteyi yeni bitirmiş iş arayan insan nasıl o parayı yatırsın zaten o dönemde insanlar utanıyorlar hala babalarından harçlık almaya birde devlet soksun gerçi alıştı bu millet artık bu bile az

 12. Gss primine habire zam yapiyorlar. But nasil istir anlamadim gitti. Yaz aylarinda 48 den 50 olmustu. Bu ay 65.88 olmus. Allahsizlar. Issizim issiz insanlardan kacar oldum cepteki uc bes kurusumuda aliyorsunuz. Ailemin emekli maasini benim gelirim olarak gostermek ileri derecede sivri zekali namussuzlarin isidir zaten. Allah cezanizi verir insallah.

 13. Merhabalar
  Ben liseden mezun olduktan sonra 1 sene ara verdim.
  O aralıkta dershaneye gittim. Üniversite sınavına hazırlandım. MEB’e bağlı bir kurum olmadığı için resmiyette öğrenci gözükmüyordum. Herhangi bir gelirimde yoktu ama 1 senelik 2400 TL borç çıkarılmış.
  Hani çalışmayanlar için iyi bir kanundu ? Geliri olmayandan daha ne alacaksın ? CANINI MI ??

 14. Selam ben bugün gss borcu için sgkya gittim ve borcunuz silindi tamam denildi ve e-devlete bakıyorum borcum duruyor görünüyor yardım edermisiniz.

 15. kaymakamlığa başvurmama rağmen test yapılmadı.zamlanmış borcum bir de 1600 tl’ye yaklaşmış.öğrenciyken 3 ay sigortalı çalışmıştım çalıştığım dönem bile borç çıkarılmış.üniversiteden mezun oldum işsizim.hesabında 100 bin olana %25 katkı yapılıyor işsize borç çıkarılıyor.

 16. Yazıklar olsun ben zaten ödeme gücüm olsa kendi sigortamı kendim yatırırım para yok iş yok baba eline muhtacız adamlar birde bizden zorla para alınıyor ve her 3 ayda bir zam yapılıyor 35 TL’den başladık 65.88 TL ye çıktık ne güzel yavaş yavaş alıştıra alıştıra yükseltiyorsunuz. Yakında 300-400 TL olup birde sigorta günü olarak saymazlarsa tam olur. Eğer alıyorsanız 65 TL’yi kardeşim 4 ayın parası 1 ay sigorta gününe işlesin olmaz böyle düzen.

 17. 6 yıldır yurt dışında ikamet ediyorum konsolosluğa adres bildiriminde bulunduğum halde üzerime gss borcu çıkmış neye göre borçlandım acaba

  • Ne zaman adres bildiriminde bulundunuz? Benim de borcumdan yeni haberim oldu ben de yıllardır yurtdisinda yaşıyorum. Bildirim bu saatten sonra ise yaramayacaksa hic kendimi yormayayim, o yüzden sordum.

 18. Merhabalar. 24 yaşındayım. Askerliği yaptigimdan bu yana 152 lira prim borcu ödemekteyim. Ancak ocak 1 itibariyle 197 lira borcum gözukmeye başladi. 152 lira yatirmadan ömce gelir testi yaptirmistim. Simdi 197 lira odeyecek olmamin nedeni nedir?

 19. Merhaba ben 2 gün önce hastahaneye gittim ssk prim borcum varmış 850 tl civarında ben 2011 den beri meslek eğitim merkezinde öğrenciyim meb bağlı bir okul ve öğrenci kartımda var geçen sene yani 2015 ocak da açık öğretim lisesine kayıt yaptırdım ben meslek eğitim merkezi ve halk eğitim merkezinden öğrenim belgesi alsam borcum silinir mi acil cevap lütfen bana hiç bir kağıt tebligat hicbirsey gelmedi

 20. ben öğrenciykende askerden prim borcum gözüküyor ve şuan çalışıyorum ö.g.g olarak çalıştığım halde bu zamanda bile prim borcum çıkıyor ben bişey anlamadım bilen biri bilgilendirirse sevinirim teşekkürler

 21. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olurmu 8.750milyar galiba bunlar kafayı yemiş

 22. Arkadaşlar sigortalı olduğum halde bu yasa çıktığından beri devlet bana 7.850 milyar borç çıkardı benim aklım ermedi bilen biri varsa bana açıklama yaparsa sevinirim

 23. Merhaba,
  ocak 1990 doğumlu bekar bi bayanım. 2014 te üniversiteden mezun oldum. babamla birlikte bende gelir testi yaptırmıştım. Herhangi bi sgk girişim ve gelirim olmadığı halde (babamın geliri g-0 çıktı) benim gelirim g-1 çıktı. Hanemizde benimle aynı isim ve soyismi taşıyan ve 65 yaş aylığı alan babaannem var, isim karışıklığından olabilir mi?
  Halen çalışmıyorum, ailemle yaşıyorum. Daha önce birbirine yakın tarihlerde 2 defa sgk ilçe müdürlüğüne gittim ve gss borcumu sildirdim. şuan e-devletten baktığımda yine borç çıkarmışlar. Bunun için ne yapmalıyım, aynı zamanda açıköğretim 2. sınıf öğrencisiyim. Bu borcun bidaha hiç çıkmaması için gelir testine mi itiraz etmeliyim? Bilen biri varsa ve yardımcı olursa çok dua ederim.

 24. Merhaba. Ben yurtdışında yaşıyorum 2014 yılında yerleştim. 2015 4. Ayından itibaren GSS borcu çıkmış bunu nasıl sildire bilirim

 25. Arkadaşlar ben geçen sene 18 yaşıma bastım. Geçen sınavda istediğim sonuçları alamadığım için 1 sene daha hazırlanmaya karar verdim. Herneyse gidip gelir testi yaptırmam söylendi. Yaptırdım. Bana bayağı yüksek bir meblağ çıkardılar. Sonrasında GSS için iki hafta sonra gidip tescil ettir dediler. Bende itiraz ettim. Tescil de ettirmedim. SGK ya vs. gittim. Sizin durumunuz hallolunca biz sizi arayacağız dediler. O günden sonra ne arayan var ne soran. Üstüne üstlük GSS tescil edilmiş ve 603 lira gibi bir borç gözüküyor. Ne yapabilirim? Ne yapmalıyım?

 26. ben 25 yasindan kucugum acik ogretim okuyom sene basin 450 tl odemistim kapattirmistim simdi gene 650 tl borc gozukuyo benim ne yapmam lazim sildirebilirmiyim

 27. GSS güzel bi sistem ama primleri kalkmalı.zorla prim ödemek zorunda birakiliyoruz.borcumuz olsa muayene olamiyoruz

 28. Ben 2012 subatinda ogretmen olarak atandim.ama 2012nin subatindan 2016nin subatina kadar gss borcu gozukuyor.ne yapmam gerekir

 29. bugun sgkya gittim 1300 lira borç çıkardılar ogrencı oldugum tarihleri soyledım tamam diplomayı getir duşelım dediler sonra ogrencılık donemınde baban sıgortalı mıydı dedi hayır dedim o zaman odeyeceksın dedı bu dogru mu arkadaslar

 30. 1990 doğumluyum..Yedek subay olarak askerlik yaptım geldim çalışmadığım dönemde borc cıkartılmış ödedim agustosta işe girdim hala devam ediyorum sigortam yatıyor ama Gss prim borcu denen lanet şey 2 ay erkenden borç yazmaya devam ediyor nasıl kurtulcam kardeşim bu durumdan çalışsakta borç geliyor çalışmasakta kafamızımı keselim ???

 31. Ödemeyin sakın banada çıkarmışlar yeni farkettim 3065 tl tam olarak ve hergün artırıyor faiz yiyor. ..zaten maasimda haciz var bu akp ye ben oy verdim ama bu parayı yedirmem vermem canımı alabilir sadece vermeyin millet soygun lan bu habersiz borcmu olur la

 32. Bu nasıl bi ülke çalışmıyorum diye işsizlik maaşı verileceğine bana borç çıkarıyor. Ayrıca bu faiz nasıl bi faiz 2 günde 150 tl arttı bnde. Af çıkarılmış son seçimden sonra ama bizim haberimiz yok. Onuda geçelim bu gss borcu olupta haberi olmayan çok insan oluyor böylelikle faiz birikiyor haberi olmadan. Yani bizim hiç beyden haberimiz yok alttan alttan paralar çıkıyor. Bu af çıkmaz beyler size söyleyim çatır çatır alacak sizden devlet bu paraları bendende.

 33. türkiyenin yarısı oy vermiş herşeye razılar diyecek lafım yok ne yaparlarsa yeri akp dilerim iyi atlar bu millete atladıkca ohh ceker cekiyorda.

 34. bu millete az bile oy verenlere acıyorum avrupa standartları adı altında nasılsa sömürüyorlar dimi allh akpnin belasını versin tez zamanda gebersinler para olsa zaten sigorta yatırılır ulan suriyelilere beleş vergi beleş kendi milletine atlayan tek parti akpdir ama ne yazıkki yüzde elli ile geldi deveye diken insanı sken yaranır allah belasını versin ..

 35. Bu nasıl bir saçmalık anlamış değilim. Ben çalışsamda devlete para ödüyorum çalışmasamda. Faizde işletiyorlarmış oh ne güzel.

 36. Askerde iken sgk borcum vardı sgk gidip sildirdim. Gelir testi yaptırmadım. Borcunuz yok dediler. 12.08.2015 terhis oldum. 07.09.2015 de işe girdim bu süre içinde sgk borcu çıkardılar. Gelir testi yaptıramıyorum işe başladığım için. Askerden geldiğimizde 1 ay olmadan borc çıkarılabiliyor mu? Bu borç taksit ile ödenebilir mi?

 37. GSS borç çıkarmış ben babadan yarım maaş alıyrm yardım edermisiniz bu borç silinirmi e devletimde çıkıyor

 38. Banada borç çıkmış inş ocakda yasa çıkarıp silerler yoksa çok beddua alıyorlar,hak da ediyorlar böle dewam ederse tmm uygulama geliri olmayanlara güzelde madur olanlar var kaş yaparken göz çıkarmayın.

 39. merhabalar,

  Devlet-i aliyi zalim bana 7500 tl borç çıkarmış. bu çalışmadığım dönemleri öğrenci olduğum dönemleri asker olduğum dönemleri ve de çalıştığım dönemleri kapsıyor.

  Zaten yoksulluk sınırının altında yaşıyoruz, zaten hayallerimizden vazgeçmiş ve ümitlerimizi yitirmişiz. Tüm bu dönemler boyunca zaten kendi paramla tedavi oldum, bir ağrım olduğunda parasızlıktan sağlık ocağına dahi gidemedim.

  Sorarım size ey ümmet-i Muhammed! ben bu borcu neden nasıl ödeyeyim.??

  Bu parayi benden alan zihniyeti taşıyanlara Allah azab-ı nar-ı Cehhennemi her iki cihanda da nasip eylesin. Amin

  • AMİN. BU GSS SİSTEMİNİ ÇIKARIP BU MİLLETE ZULMEDENLERİN ALLAH BELASINI VERSİN, MEKANLARI CEHENNEM OLSUN İNŞALLAH…

 40. 2012 Temmuz da yurtdisina oturum vizesi basvurum kabul olundu. SGK ya gidip; 2 yillik vizem kabul edildi ulke disina cikiyorum sigortami iptal edin lutfen dedim. Gorevli memur; Sistem yeni acabiliyoruz fakat kapatamiyoruz dedi,nasil olur kardesim nereye basvuracagim nasil iptal ettirecegim dedim bana oyle bir sansim olmadigini soyledi. (Vatandaslik basvurusu yaptim ve kabul edildi)
  Bugun 3 yildan fazla yurtdisinda yasiyor sgk nin saglik hizmetinden 2012 Temmuzdan beri hic faydalanmiyorum ve suan yasadigim ulkenin vatandasligini almis bulunuyorum. Faydalanmadigim saglik sigortasinin parasini odemeyi dogru bulmuyorum. TR den cikis ve bu Ulkeye giris tarihim de pasaportta kayitli, Bilir / Uzman kisi ile bu konuyu konusmak istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim arkadaslar. Herkeze saygi ve selamlar.

 41. peki öğrenci 25 yaşını geçmiş olup da öğrenci olanlar? onlar neden sildiremiyor. eğer sildiremiyorsanız o zaman gidip öss ile anlaşın da bize bu kadar kazık sorular sormasınlar ki istediğimiz bölüme erken yerleşelim. ben 25 yaşını geçtim ve öğrenciyim. ama borcum silinmiyor. saçmalık ötesi bişey bu. bunun düzeltilmesi gerekir

 42. 18 yaşını dolduran, reşit olan oğlumun GSS borcu için niçin babasının gelir testini ister devlet. İş versin , çalıştırsın. adam büyümüş. İş bulup çalışmaya başladığında makul bir şekilde tahsil etsin.

 43. Az önce ne kadar prim ödemişim diye turkiye.gov.tr ye bakarken önüme “Kalan GSS Prim Borcu” ekranı geldi. Hakikaten şaka gibi. İlk defa şahit olduğumdan garipsedim ve neymiş diye araştırdım. Özetle işsiz kaldığım dönemde devlet bana borç çıkarmış ve haberini 1 yıl sonra tesadüfen öğreniyorum. Devletin bu kadar düşmesi hakikaten düşündürücü. Yani işsizden bile para istiyor ya… Garipliğe bakar mısınız. İşsiz olduğum dönemde borç çıkarılmış. Hangi sivri zekalı bunu icat etmişse, resmini büyükçe meydanlara asmalılar. Gelen geçen yüzüne tükürsün… Sonuç itibariyle prim borcum bittikten yani günüm dolduktan sonra, sigortam inşallah devam edeceğinden devlet kendisi hesaplasın, fazla fazla bile alsın.

  • Çok dogru ve hakLısın ustad , işsiziz birde borc cıkmıs ne yapacaz edecez valla biliyom , beş kuruş geLır yok birde borc var ya Sabır

 44. Ben 2014 yilinda üniden mezun oldum.1.5 sene icerisinde Ücretli ogretmenlik ve bi otelde calistim. Suan 561 tl gss borcumun tamamini odemen gerektiğini soylediler. Ama ben gelir testi yaptirdim 1.5 ay önce bunu dediğimde demekki tamamini odemen gerekiuormus dedi orda ki memur. Peki aylik gecikme faizi ne kadardor ? Borcu 1-2 yil odemezsem ne olur cevaplarinizi bekliyorum

 45. TC Devleti zaten sömürgeye dayalı bir devletti şimdi birde işsize borç kitleme çabası içerisine girmişler memleketi bitirdi şerefsizler…

 46. Merhaba,

  2 ay önce işe başladım ama hala bana GSS borcu çıkıyor. Neden otomatik düşmüyor? ve ne yapmam gerekiyor bu gereksiz borcu ödememek için bilginiz var mı ?

 47. TC DEVLETINDESINIZ VE HER ULKEDE OLDUGU GIBI TURKIYEDE DE BAZI KURALLAR VARDIR BU TOPRAKTA YASAMAK ISTIYORSABIZ Bu KURALLAR DOGRULTUSUNDA HAREKET EtmeNIZ Gerekir GSS ONEMINI ILERLEYEN ZAMANLARDA YARARLANAN KISILER ANLIYCAKTIR . EKMEK ELDEN SU GOLDEN YASAMAK istemek ne kadarda sacma

  • Sende devlete çalışıyosun galiba bunlarin içinde gariban da aslan gerçek tok açın halinden anlamaz seninde biseyden anladigin yok

 48. lanet olsun ya nekadar pisilk işler bana bı defa 1000 lira borc cıktı ogrencı belgemi götürdüm silindi sımdı tekrar cıktı ogrencı belgemı goturdum sılınmedi memurların keyfıne kalmıs yaslı suratsız herıflerı dolduruyorlar oraya hepsı basbakan havasında gönlu olursa sılıyo yoksa bizim gıbı garıbanlarda ödüyo emeklılık yası okadar yuksek olursa tabi bunaklarla devlet ıslerı yurutulur.
  buna yurutulmek denırse

 49. ben 20 yaşındayım ve önlisans mezuyum(31.05.2015).Şuanda çalşmıyorm.Benm 31.08.2014 tarihinden bu yana borcum var toplam 2.834 tl.bulunduğum ildeki sgk müdürlüğüne bi dilekçe (öğrenci olduğum aylardaki borcum için) yazsam onlar silinir mi?