GSS Borç Sildirme

GSS BORCU NASIL SİLDİRİLİR?

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası sağlık hizmetinden tüm vatandaşların yararlanmaları amacıyla getirilmiştir. Bu kapsama üniversite öğrencileri de dahildir. Bu sigortadan yararlanabilmek için gelir testi yapılması gerekmektedir.

Yapılan açıklamalara göre on sekiz yaşını doldurmuş örenci haricindekiler, yirmi beş yaşını doldurmuş olanlar, sigortalı olarak çalışan ve bakmakla yükümlü olunun kişiler gelir testi yaptırmak zorundadır. Eğer test yaptırılmaz ise bu kişilerin ismine genel sağlık sigortası prim borcu ortaya çıkmaktadır. Bu borç 18 (on sekiz) yaşından büyük ve öğrenci olan çocuklar için de çıkmaktadır. Dolayısıyla genel sağlık sigortası prim borcu sorgulaması yapılarak çıkan borç sildirilebilir. Sildirme işlemi için bazı işlemlerin doğru ve eksiksiz biçimde yapılması gerekmektedir. gss borç sildirme 2018 işlemleri hakkında güncel gelişmeler.

Gelir testine başvurup geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 30 Nisan’da doluyor” dedi. GSS kapsamındaki vatandaşların, 1 Nisan 2017’den önce ödenmemiş prim borçları için çıkarılan yasayla önemli bir kolaylık sağlandı. Bu borçlar başvuru şartı aranmaksızın yapılandırıldı. 1 Nisan 2017 öncesine ait gecikme zammı ve cezası silindi, borçlar da aylık 53,33 lira üzerinden yeniden hesaplandı.

Bu borçların ödenmesi için verilen süre 30 Nisan’da doluyor. Ayrıca yasayla, gelir testine hiç başvurmamış vatandaşlara, 30 Nisan’a kadar gelir testine müracaat etme imkanı getirildi. Test sonucunda geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin GSS borçları silinecek..

Öğrenci Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sildirilir?

Öğrencilerin kendi isimlerine çıkan genel sağlık sigortası prim borcunun sildirilebilmeleri için öğrenci belgeleri ile birlikte en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları gerekir. Silme işlemi için gereli diğer prosedürler yetkililer tarafından öğrencilere detaylı şekilde ifade edilmektedir.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre üniversite ve lise öğrencisi gençlerin genel sağlık sigortası kapsamında bulunan borçları silinecektir. Bunun için iki yıl boyunca gelir testi yapmak zorunda olmadan ve herhangi bir prim ödemesi yapılmadan devlet tarafından öğrencilere sigorta kapsamında destek verilecektir. Bu sayede öğrencilerin sigorta yönünden  rahat bir yaşam sürmeleri hedeflenmektedir.

KİMLER GSS PRİM BORÇLARINI SİLDİREBİLİRLER ?

 • Öğrenci olmalarına rağmen adlarına GSS primi tahakkuk etmiş kız öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Öğrenci olmalarının yanı sıra 25 yaşını geçmemiş ve adlarına GSS primi tahakkuk etmiş erkek öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
 • Yurt dışında bulundukları halde ikametgahları hala yurtiçinde görünenler ikametlerini bulundukları ülkeye aldırarak oradaki sürede dikkate alınarak Gss prim borç tutarlarını sildirebilirler.

GELİR TESTİNE GİRENLERE DE YAPILANDIRMA VAR

Daha önce gelir testine girmeyenler için af getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, gelir testine giren ve GSS prim borcu çıkan fakat bu borcu ödeyemeyenler için de yapılandırma fırsatı getirdi. Bu borçları yeniden yapılandırarak ödeyen vatandaşların gecikme zammı ve cezası da silinecek. Bu kişilerin borçlarını 12 ayda taksitle ödemeleri halinde borç dışında bir tutar tahsil edilmeyecek.

GELİR TESTİ NEDİR?

GSS borcunun sildirilmesiyle birlikte bir kez daha gündeme gelen gelir testinin ne olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2012’de hayatımıza giren bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar, “Gelir testi nedir?” sorularına yanıt arıyor. Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de yaşayan tüm kişilerin genel sağlık sigortalısı sayılması sonucu ortaya çıkan bir uygulamadır. Buna göre, bu tarihten itibaren Türkiye’de ikamet eden herkes zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak zorunlu genel sağlık sigortalılarının primlerinin kim tarafından ödeneceği sorusu ortaya çıkmıştır. Bu sorunun cevabı ise gelir testi sonrasında verilebilmektedir.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Daha önce gelir testi yaptırmayan kişiler GSS borçlarını sildirebilmek için başvurularını SGK’ya değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapacak. Vakıflar illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunuyor. Bu kişiler önce SYDV’lere başvurup gelir testi yaptıracaklar, daha sonra SGK’ya başvuracak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı en son 19 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Borç Sildirme (959 Yorum)

 1. 2012 yılının başından itibaren 8 ay boyunca isteğe bağlı bağkur ödedim sonra 2016 ekim tarihine kadar ödeyemedim , ödeyemediğim 39 ay boyunca g2 seviyesinden toplam 6700 tl faizi ile gss borcu kilitlemişler halbuki bağkurumu ödeyemediğim ilk 6ay içinde sağlık provizyonundan bağkur borcunuz dolayısıyla faydalanamazsınız dediler faydalandırmadılar,ilacı gittim cebimden aldım hasta oldum hastahaneye gitmedim sağlık hizmetinden beni faydalandırmadıkları gibi 6700 tl GSS borcu çıkardılar bunlar sosyal devlet değil yahu ! RESMİ HARAÇ ÇETESİ

 2. Ben öğrenciyim ailemin de şimdilik hiç sigortası yok GSS borcunu nasıl durdurabilir veya silebilirim bu arada babamın gelir testi sonucu G1 çıktı bunu da göz önünde bulundurarak bi yardimci olabilir misiniz

 3. Ben boşandım çocuklarıma gsk yarırıtordum ama bu ay borcumu ödeyemedim neden kapanmış olablilr?

 4. cumhurbaşkanının bir sözü var dürüst olun dürüst mert olun mert.ben şimdi soruyorum dürüstçe bu kanunu çıkaran kişiler diyormu ekranlardan ben işsiz adama gss borcu çıkarıyorum gitsin ailesinden alsın ödesin diye bir açıklama yapıyorlarmı. hep türkiye de her insanı sigortaladık çağ atladık abd bile bizim sağlık sistemimizi örnek alıyor edebiyatı yapıyorlar geçen secimdede vaat ettiler tüm gençlerin gss borcunu sileceğiz diye yaş vermediler seçimi kazanınca 25 yaşına kadar gss borcunu sildiler. yararlanmadığım sağlık hizmetinin parasını ödemek nedir. işssiz adam cebinde parası yok zaten ailesine yük hissediyor git ailenden al öde diyorsunuz. kardeşlerim böyle zihniyetlere oy vermeyin. sizi kandıran insanlara gerçekleri açıklamayan insanlara oy vermeyin kim olursa olsun lütfen yayınlayın.

 5. Emekliyim, GSS’de prim borcum olduğunu gördüm. Şaka mı bu?
  2104896299 TAHSİS NO ile emekliyim. acil düzeltin.

 6. Bu nedir arkadas ya, hem sagliktan yararlanmiyalim hem de borc gelsin, insanlari kandirmaya, zorlamaya , calip çırpmaya bayiliyo bunlar. Ne gunahim var benimde ben 1600 lira odeyeyim. Kullanmadigim birseye nasil para odeyeyim, insanlikmi bu. Hem işsizim hem işsiz oldugum icin para oduyorum. Sizin sagliginizda paranizda yere batsin. Bu kanuna karsiyim ben insanlari durup dururken hem borclandiriyolar sonrada beni destekle borcunu sileyim diyolar. Lanet olsun sanada boyle duzenede.

 7. Ben Ekim 2011’de işe başladım. Fakat çalıştığım yer 10 Ocak 2012’de başlatmış sigortamı. Eylül 2012’de işten ayrılıp 29 yaşında üniversiteye eğitimime devam ettim. 2014 Temmuz ayında diplomamı alıp hemen Ağustos ayında işe başladım ve bugune kadar gss prim borcum gozukuyor. Ne yapabilirim bu konuda.

 8. Çalıştığım is yerinde 15 gün sigorta m yatıyor ve 15 gün için her ay 75 tl borç bırikiyor bu nasıl bir Kafadar devlet vatandaşı borslandoriyor 1500 tl nin üstünde borç birikmiş hani bunlar 65 tl ye sabitleyecekti böyle haberler çıkıyordu

 9. İki engelli cocuk bakmam gereken ve benimle beraber uc kisiyiz eve giren bakim maasi bir adet ve borcum 500tl kasıkla verip kepceyle aliyorsunuz istemedigim biseyden beni muaf tutuyorlar lanet olası yararlı isler yapın artık

 10. Valla sinirden ağlıcam şimdi, Bu ne borcudur ya? mantıklı bir açıklaması varmı? Türkiye vatandaşıyım, 2 senedir işsizim, hastaneden yararlanamıyorum, sigorta şu anda işlemiyor, üstüne üstlük birde borçlanıyorum, 5,254,00tl bu nedir ya? Devlet bana yardım edeceği yerde, ben devlete borçlanıyorum, sinirden elim ayağıma giriyor valla kafayı yicam, ALLAH belasını versin bu vergiyi çıkaranın ya!!!!

 11. Ben 2012 yılından beri cezaevindeyim cıktım bana borç gelmiş nasıl bi düzen 8000 tl nasıl öderim bunu

 12. ülkenin geldiği hale bak ya zorla mileti borçlu çıkarıyorlar sözde seçimlerden önce sayı davutoğlu ben seçilirsem bütün borçları silicem demiştii… şu zavalı garibanların hakkını yiyolar ya ALLAH burnunuzdan tifil tifil getirsin .

 13. Arkadaş toplamda 7.350 borç var her ay 100 tl zam geliyor ortalama gittiği yere kadar gidecek gelir testi yaptırın dediler gittim babamın mal varlığını soruyorlar ne tuhaftır babamın üstünden ssk yı düşürdüler ama ne hikmettir gelir tesri için babamın mal varlığını soruyorlar yaptırmadım şimdide 25 altı borçlar siliniyor 25 ve 25 yaş üstündekilerde hırsızlık yapıp ödeyecekler başka çaresi yok anlaşılan

 14. G2 üzerinden hesaplanmış bi de borcum .hiç gelirim yokken hangi kafayla bu borcu yazmışlar.ve ben öğrenciyken ve bilgi vermeden ve hiç gelir testi yaptırmadım .lütfen yardımcı olun

 15. Az önce faizle birlikte 1700 e yakın borcum olduğunu gördüm 2012_ de ben öğrenciydim tüm yıl için borç gözüküyo 6. Ayda mezun oldum.bu nasıl iş hiç bi bilgi verilmiyor. Bu borcu ödeyemem ne yapmam gerek

 16. 01:02:2016 ayında sigortam başladı ama şubat ve mart ayına ait gss borcu cıktı bunun için napmam gerek

  • Sgk ya gidip işe başladığını bildirmeniz lazım.sigorta girişini ordan görüp sigortanın başladığı tarihten sonrakileri siliyorlar

  • bende 09.02.2016 tarihinde işe girdim dün sgk’ya gittim düzenleme yapılmıştır dedi e devletten baktım aynı sıkıntı bende’de mevcut Şubat’ta iş başı yaptım ve mart ayına ait gss borcu çıktı tekrar düzenlenmesi gerek tahminen yanlışlıkla şubat yerine mart yapmış olabilir şubatta kaç gün işsiz kaldıysam o günler hesaplanıcak 8 gün ve işe girmeden önceki borcum varsa onları hesaplayıp toplam tutarı çıkartması gerek ama çalıştığım günlere ait borç çıkıyor :s

 17. annemin 40 dönümlük tarlası rayiç bedelini istiyorlar annemin tarlasından sizene benim olmayan birşeyden adamlar pay çıkarıyor 3 yıldır işsiz dolanıyoruz kahve köşelerinde sürtüyoruz 2 tane mühendislik okuduk KPSS’den onca puan aldık başvurmadığımız özel sektör kalmadı neymiş tecrübesiz sin sen anan karnındamı öğrendim sen devlet GENÇLERİ İŞLERE YERLEŞTİR işşiz güçşüz Adamdan para hırsızlığı alıyorlar eğer gözleri 40 dönümlük arazisi gelsinler verecem vallaha onların olsun

 18. Daha önce 4/A kapsamında sigortalı iken işin sonlanması sebebi prim günüm dolduğu halde uzatılan emeklilik yaş süremi beklediğimden sağlık alanı faydalanmak gss genel sağlık sigortası kapsamına girmemek için 4/B isteğe bağlı sigortalı olarak müracat ettim,93 gün prim ödemesi yapmış oldum. İşe giriş sebebi 03.03.2016 tarihi bağlı sgk müdürlüğüne başvuru neticesinde borcum olmadığına dair döküm verilerek isteğe bağlı prim ödememi sonlandırdım.Bugün sosyal güvenlik kurumu kayıtlı telefonuma sms yoluyla 60/1(g) kapsamında GSS genel sağlık sigortalı olduğum bildirimi aldım.E-devlet sorgulama ekranından 1 hafta öncesine kadar gss tescil kaydım ve borcum olmazken 01.02.2016 tarihi başlangıç gss genel sağlık sigortalı olduğum adıma resen bildirimsiz borç tahakkuk ettirildiği 24.03.2016 tarihi öğrenmiş bulunmaktayım.Tarafıma gelir testine müracat tebliği gönderilmediği gibi son ödeme süresi 31.03.2016 tarihi yaklaşırken itiraz hakkım engellenmiş mağdur edilmiş bulunmaktayım.

 19. 25 yaş üstü insanların ne günahı var param olasa AHİM e başvurucam biliyorlar parasız olduğumuzu tabi nediyim Rabbim gün yüzü göstermesi tez zamanda belalarını erir inşallah bunca insan ne şartlarla yaşıyor haberleri yok .

 20. 25 yaş insanların ne günahı var param olasa AHİM e başvurucam biliyorlar parasız olduğumuzu tabi nediyim Rabbim gün yüzü göstermesi tez zamanda belalarını erir inşallah bunca insan ne şartlarla yaşıyor haberleri yok .

 21. Bizden bu şekil alırlar pkkya yardım ederler ayıp ya ayıp ben edemiyorum isterse milyon dolar olsun borç alabilen gelsin alışın

 22. Bu bir soygun şekli zorla insanın parasını alıyorlar yazık ya ben sgk li olmak istemiyorum kimene ya her hastaneye gittiğimde muayene ücretini veriyoruz 8 bin lira borç çıkarmışlar gece alırsınız bekleyin bu parayı ödeyen beyinsizdir odemeyin benim gibi dava açın

 23. benimde 8 aylik bir sigorta borcum gözüküyor anlamadigim 8 ay once liseyi bitirdim 3 aylik bir sigortasiz calisma durumum oldu ondan snraki aylar hep sigortaliydim ama bana denilen 8 aylik borcunuz bulunmaktadir sigortali calistigim halde nasil borcum cikiyor anlamiyorum bana. Ckmasi gereken borç 3 Aylik borc olmazi lazm ama 8 ay diyorlar itiraz etsem 5 aylik borcumu silerlermi?

 24. gelır testı yenıledım 7 ay once g1 olarak her ay 65 tl oderken, bır anda gecen seneden 11 ay borc cıkardılar,oysa ki sgk durumu devam edıyor gozukuyordu.Kasti olarak yapılıyor! bekletılıyor faizlerle bırlıkte sonradan yansıtılıyor. soyguncular….

 25. BEN ÜNİVERSİTEDEN SONRA 8 AY ÇALIŞTIM. SONRA 6 AY ASKERE GİTTİM. ŞUAN SİSTEMDE 18 yaş altı kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır. YAZIYOR. BORÇ GÖZÜKMÜYOR GSS BİLDİRİMİ YAPMALIMIYIM. SONRADAN BANA BORÇ ÇIKAR MI?

 26. Hocam ben gelir testi yaptırdım ve birkaç ay taksit yatırdım. Sonra yatırmadım. Ve 800 lira borcum var acaba bu borcum silinir mi?

 27. sigortam oldugu halde 5 bin tl brcu gözüyorum daha yeni öğrendm bu nasıl oluyor hiç anlamış değilim birisi beni aydınlatırsa sevinirim

  • Volkan Bey,

   Eskiden gss borcu varken sağlıktan yararlanmak mümkün değilken en son değişikliklerden sonra sağlık yardımı almaya olanak sağlandı. Yani sağlık yardımı alabilirsiniz.

   • ACİLLL… gss borcum 400 tl civarında . öğrenciyim . bu borçları nasıl ve nereden sildirebilirim??? . şuan sağlık yardımı alabiliyormuyum

 28. Gelir bildirimimi yaptım borcunuz yok dediler şimdi 2000 küsür borç gözüküyor bu ne demek allah aşkına

 29. 2000 tl borcum çıktı ve borçluyken hastanelerden yararlanamiyoruz madem öyle niye her ay borç katlanıyor.sizi Allah’a havale ediyorum. Yeter artık.

 30. Durduk yerde 5000 tl borçlu gözüküyorum. İşim gücüm yok zaten geçim sıkıntısı çekiyorum.

  Bir bildirim bir mektup email uyarı olmaksızın aylık 190 tl den beni borçlandırmışlar. Aldığım hiç bir hizmette yok. İşsizin cebinden 5.000 tl almak ölü soygunculuğudur.

  Ödemeyeceğim zaten ödeyememde haram zıkkım olsun. Allah bu işte parmağı olanları aileleri ile birlikte helak etsin. Canını tez zamanda alsın.

 31. Sizin yapacağınız işi de destek olanı da sessiz kalanı da Allaha havale ediyorum. Dindarız diye geçinirsiniz. Hırsızlardan medet umanın suçu bu! İşi olmayan nasıl ödesin bu borçları? Karsiligında ne hizmet verdiniz de ne alıyorsunuz?

 32. 2013 – 2014 yılları arasında askerlik görevimi yaptım.ne hikmetse o arada borcum oluşmuş.vatanımız için görevimizi yaparken ekstra sigortalı bi yerde çalışmamızmı gerekiyor?2.000 tl borçlu durumdayım kendi hesaplamama göre 407 tl ben askerdeyken hangi yüzle bana borç çıkardınız?yaptığım vatan görevi bu vatana haram olsun!

 33. 2014 yılı haziranda mezun oldum ve mezun olmamla birlikte gss borcu her ay işlemeye başladı…Gelir testi yaptırdıktan sonrada borç işlemeye devam etti…Buna istinaden geçen sene 3000 TL ödedim SGK’ya…Af gelmesiyle birlikte bu 3000 TL yi geri alabilir miyim acaba

 34. Ben 2014 Haziran ayında mezun oldum ve gss borcu işlemeye başladı. Gelir testi yaptırdım ve borç her ay işlemeye devam etti. Geçen sene de buna istinaden 3000 TL ödedim…Acaba af gelmesiyle birlikte bu ödediğim 3000 TL yi geri alabilir miyim? ?

 35. 2012-2014 arası kastamonu üni öğrencisiydim. üniversiteden mezun olduğum yaz ayında hemen açıköğretim fakültesine kayıt yaptırdım her yıl sgkya kağıt vermeme rağmen borcum çıkmaktadır. 210 Tl borcum vardı edevletten bimerden şikayet ettim borcum 525 liraya çıktı şuan yaşım 21 anadolu üni açıköğretim fakültesinde öğrenciyim geçmişe dönük borçlarımı sildirebilirmiyim ?

 36. geçen sene eşim işsiz kaldı. gelir testi yaptırdık. eşim 6 ay işsizlik maaşı aldı, sonrasında hala iş bulamadı ve tekrar başvuruda bulundu. nereye başvurduysak ses çıkmadı. şimdi iş buldu ama sigortasını aylardır yatırmıyorlar. sigortasız çalışıyor yani. ne yapalım ekmek aslanın ağzında bir çocuğumuz var. ayın sonunu zor getiriyoruz. şimdi 1500 tl gss borcu varmış. napayım namusumu mu satayım????

 37. sizin kadar işini bilmeyen basiretsiz omurgasız bir kurum yok.
  herşeyi geçtim, bu parayı zaten gasp ediyorsunuz bizden, bir bakıyorum borcum 7 bin tl, bir hafta sonra birdaha bakıyorum 900 tl. sonraki hafta bir daha bakıyorum 2 bin tl olmuş dalgamı geçiyorsunuz lan bizimle. adamlar resmen nasıl soyacaklarını şaşırmışlar, her yolu deniyorlar! Allah belanızı versin, emeği geçenlerinde belasını versin.
  bu da hayatımda okuduğum ilk beddua!

 38. Ben 18 yasimi doldurdum üniversite ye hazirlaniyorum gss yaptirip sgk ya gittigimde 66 tl her ay odemem gerektigi soylendi ücretsize dondurmek istiyorum yapilabilirmi

 39. Hocam merhaba ben 2009 -2013 yılları arası Çin de çalıştım bulunduğum ülkenin türkiye ile sgk anlaşması olmadığı için primlerim çinde kaldı,, türkiyeye bir döndüm ki 4.000 tl borc cıkarmışlar. ne yapmam gereklidir pasaportumda hersey var kanıtlayabilrim

 40. Merhabalar
  Ben 25 yaşını doldurdum.3 ay geçti..öğrenciyim.3 aylık sgk borcum 600 tl olmuş…ben ikametkahi okuduğum ile yeni aldirdim.gelir tespiti için haftaiçi başvursam borcum silinir mi…lütfen cvp yazın…

 41. 25 yaşındayım yüksek lisans yapıyorum 2015 yılında lisanstan mezun oldum ama çalışmıyorum. Her ay düzenli olarak primleri yatırıyorum, bendede 2 sene ödememe gibi birşey söz konusumu?

 42. benim 3 senedir birikiyor 1500 tl olmuş gidiyor hastahaneye gittiğimde hizmet alamıyorum ama her ay borçu yapıştırıyorlar bir ara iptal için gittim iptal olunmuyormuş ne yapaçaz bilmiyorum… devlet babadır diyorlar baba evladını sikermi?

 43. yurt dışında olduğunu gösteren giriş çıkış belgelerini emniyetten alıp sosyal güvenlik kurumuna işletirsen borçların silinir. 01.01.2012 ile 30.04.2014 tarihleri arasındaki borçlarını sildirebilirsin nisan 2014’ten sonra ikahmetgah zorunluğu geldi o tarihten sonraki borçlarını eğer yurt dışında çalışman varsa çalışma belgelrine göre sildirebilirsin iyi günler