GSS den Kurtulmanın Yolu

GSS den Kurtulmanın Yolu

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu çıkanlar ya da borcunu ödemeyenlere de imkân geliyor. Gelir testi yaptırmayanlar 7 ay içinde bu testi yaptıracak. Aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olanların bütün borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

 • Milyonlarca borcu olan vatandaşlarımız için GSS borcundan kurtulma formüllerini sıralayalım;

Yurtdışındaysanız Adresinizi Güncelleyin

Eğer herhangi bir sebeple yurtdışında bulunduğunuz halde ikametiniz hâlâ Türkiye’de görünüyorsa, ilk fırsatta adresinizi güncelleyin. Böylece yurtdışında bulunduğunuz döneme ait GSS borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Zira SGK sizi GSS kapsamına alırken, resmi ikametinizi esas alıyor.

Yapılandırma Başvurusu Yapın

Esasında gelir testi yaptırdığı takdirde aylık geliri 313 liranın altında çıkması muhtemel binlerce vatandaşımız, test yaptırmadığı için GSS borcuna muhatap oldu. Çünkü gelir testine gitmeyen vatandaşın geliri 1.881 lira kabul ediliyor ve aylık 225 lira borç yazılıyor. Eğer teste gitmediğiniz için GSS borcu olanlardansanız, bir an önce teste başvurun. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurun

1 Ocak 2012 itibariyle gelir testine gitmediniz veya gittiniz ama geliriniz yüksek çıktığı için GSS borcunuz birikti. Eğer bundan sonrası için borcun artmasını önlemek istiyorsanız, hemen en yakın SGK müdürlüğüne isteğe bağlı sigortaya giriş dilekçesi verebilirsiniz. Böylece dilekçe tarihini takip eden bir yıl içerisinde GSS primi işlemeyecektir. “Peki, bu bir yıllık sürede her ay 300 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemem gerekir mi” diye sorarsanız, bu sizin tercihinize kalmış. İsterseniz ödersiniz, istemezseniz ödemezsiniz. Hiç prim ödemezseniz, bir yılın sonunda isteğe bağlı sigortalılık statünüz sona erer. Fakat bu bir yıllık sürede GSS borcunuz işlememiş olur.

Yukarıda saydığımız yöntemler, GSS borçlularının yararlanabileceği yasal yollardır. Ancak asıl olanın sosyal güvence kapsamında yaşamak olduğunu hatırlatalım. Zaten yasalar da insanımızı buna zorluyor. Bunun yanında basında kimi haberlerde, GSS kapsamına alınan vatandaşlar adına tahakkuk eden prim borçları için ‘GSS cezası’ veya ‘SGK cezası’ gibi tabirlerin kullanılması hiç hoş değil. Zira söz konusu primler, ödeme gücü olan vatandaşı sağlık güvencesine almak için kesiliyor, milleti cezalandırmak için değil. Kaldı ki ödeme gücü olmayan vatandaş zaten bunu gelir testiyle beyan ediyor ve ücretsiz olarak GSS kapsamına alınıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 11 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS den Kurtulmanın Yolu (42 Yorum)

 1. Bende aynı dertten muzdaribim hiç siğortam olmadı evlenip baba siğortasından düşünce devlet bana siğorta yapmış benim haberim yok doğum yaptım özel hastanede,tırnak çektirdim devlet hastanesinde hiçbir hastanede sen devlet tarafından siğortalısın demedi sistemde böyle bişey yok, ben tesadüfen öğrendim 6000 tl bor çıktı gelir tespiti yaptık borcu yapılandırdılar 3100tl düştü hala bankaya 1600 tl borç duruyo ödüyemedim ve ödemekte istemiyorum çünkü yararlanmadığım siğortanın borcunu ödemek zorunda neden kalayım bu çook büyük bir haksızlık lütfen birileri bizi duysun artık.bütün madurların borçlarının silinmesi kesinlikle şart biz mağduruz gerçekten

 2. Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyi bugüne kadar sigortam tam yattı ben askerdeyken bana borç çıkarmışlar bu nasıl bir zulüm dirki askerî görevini yapan bi vatandaşa borç takılıyor yetkililerin ya bu işe el atmaları yada istifa etmeleri gerekir çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti ne yakışan bir davranış değil dir

 3. yasa çıktığında aynı hanede kaldığımız; hemen hemen hiç geliri olmayan kardeşime benim gelirim baz alınarak 2560 TL borç yazılmış ve kağıt gönderdiler(şuan gecikme faizi işlemeye başlamış). Buna ceza demeyelim de ne diyelim sn. uzmanlar? Şikayet mekanizmalarını kullanmayı düşünüyorum.

 4. Valla hic kusura bakmayin ben recep tayyip erdoganin liderliginide liderlik vasfinida icraatlarinin cogunuda severim fakat bu saglik sistemi bende dahil vatandaslara getirilmis cok buyuk bir zulum. Aylik 65 tl borc cikiyo ve her ay katlaniyo. Issiz insan zaten maddi imkani olsa oder adi ustunde ISSIZ. herhangi bi geliri yok. Bunda gelir testi bile yaptirmaya gerek yok. Turkiyede issiz orani yuzde 10 bu insanlar her allahin gunu hastaneye vs. gidip devleti zararami sokacak eger aylik pirim borcu tahakkuk ettirilecekse saglik hizmetlerinden faydalanirsa borc cikartilsin.Elin suriyelisi benim memleketimde krallar gibi yasiyo kendi vatandasimiza bu hicte reva degil. Umarim en kisa zamanda su sisteme DOGRU bir duzenleme getirilir.

 5. VALLA BEN ANLAM VEREMIYORUM BU BORCA 7.500 TL BORC GÖRÜNÜYO NAPALIM BİZ ÖLEKMİ YASAYAMIYCAZMI BU ULKEDE NASIL ÖDİYECEZ BU PARAYI 2012 AGUSTOSTA ASKERE GITTIM 15 AY 2013 KASIM AYINDA TESKERE ALDIM OKUMUYORUM BEN LISEYI BITIRMEDIM OKUYANLAR ICIN COZUM VERILMIS BIZ NOLUCAZ BIZEDE BI YOL GOSTERIN BENIM ODIYEBILICEK DURUMUM YOK BIZE NEDEN BU KONUDA SECME HAKKI TANINMADI BEN ISTEMIYORUM GSS DAHASI DEVLET DIS HASTANESINE GITTIM SAGLIK SIGORTAM OLMADIGI ICIN YARARLANAMADIM HICBIR SEYDEN SIMDI 7.500 TL ISTIYOSUNUZ BENDEN CALISDIMIZ AYLARDADA BORC GORUNUYO ASKERLIK SURESINDEN BORC DUSME OLUYORMU OLMUYORMU BANA BI YOL GOSTERIN NEFES ALALIM AZ BİLGİ İSTİYORUM

 6. Sayın yetkili ilgili odaklı her kim ilgileniyorsa artık !

  1 sene önce askerden geldim askerliğim biter bitmez daha otobüse binip evime dönmeden GSS borcu başlamış !

  2- 1 sene boyunca hiç bir devlet sağlık kurumundan tedavi olmadım olmak istediğimde de SSK yok diye özele gittim parasını verdim çıktım şimdi ben almadığım hizmetin neden parasını ödeyeyim ?

  3- 2 aydır çalışıyorum ve sigortam yattığı halde neden GSS prim borcu halen devam ediyor ? sigortamın yattığı bu 2 aydır GSS prim borcuda işlemeye devam etmiş ve belli ki devam da edecektir. Hangi akla hizmet ederek bu sistemi ortaya koydunuz? Kısacası ben T.C. SGK Güvenlik Kurumundan muaf olmak istiyorum. Öleceksem de öleyim ama Allah beni sizin yaptığınız bu rezalet soyguncu sistemin içine düşürmesin. bir vatandaş olarak bana vermediğiniz hizmetin bedelini de borç olarak çıkartmışsınız o borç silinecek sayın yetkili! NOKTA .

  anlamadıysanız tekrar ediyorum GSS’ye uzaktan yakından dahil olmak istemiyorum derhal yetkililer görevini adam gibi yapıp vatandaşı bu gereksiz ve saçma meşguliyetler ve haksızca çıkarılan borç batağından kurtarsın. !!!

  Umarım ilgili yargı organları da bu konuda gerekli kararı bir an önce çıkartıp vatandaşı bu dertten kurtarırlar .

 7. SAYIN YETKİLILER TÜRKİYEDE İKAMET EDEN YABANCILARIN NE GÜNAHI VAR SİGORTALI YAPILMIŞ VE HER AY ŞU KADAR ÖDEME YAPACAKSINIZ DİYE BİR BİLDİRİMDE YAPMAMIŞINIZ KAZA İLE VE TABİ BORÇ BİRİKMİŞ ÇÜNKÜ BİLDİRMEMİŞİNİZ VE BU İNSANLARDA ÇIKAN BORCU ÖDEMEK İÇİN YAPILANDIRMA İSTIYORLAR SİZDE DİYORSUNUZKİ TÜRK VATANDAŞLARINA YAPILANDIRMA VAR YABANCIYA YOK . BU KABUL EDİLEBİLİR BİR MANTIK DEĞİL ÖDEMEK İÇİN ÇABA SARFEDENLERİ CEZALANDIRMA GİBİ BİRŞEY BU HAKDAN YABANCILARIDA YAPILANDIRARAK VE TABİ GEÇMİŞ FAİZLERİDE SİLEREK ÇÜNKÜ BİLDİRİM YAPMAMIŞINIZ HER AY ŞU ÖDEME YAPILACAK DİYE İNSANLARDA ÖDEMELERİNİ YAPSINLAR . SAYGILARIMLA

 8. Allah belasını versin GSS diye para aklayan sisteme.Buğün tesadüfen ögrendim vay neymiş 325 tl borcum varmış , ki gelir testi yaptırmamıza rahmen .Yav arkadaş üniversite ögrencisiyim bi kere bile hastaneye gitmedim , hiç bir şekilde faydalanmadığım halde üstelik tebligat falanda gelmemesi durumu var. (dur borcun iyice biriksin öle göndeririz kafası var, ne borcuysa artık ).Ha kara para aklamışsın ha bana borcun var kardeş şu kadar bak ödiceksin demişsin aynı şey. Kısacası bu sisteme imza atan ellerin elleri kırılsın.Belki parası olanın düdügü çalar bu dünyada ama bunun öbür dünyasıda var .Bakalım ordada düdüğünüz ötecekmi…

 9. yav he he işsız insan pirimini kendi edeyecek sonra sosyal devlet olduk diyeceksin yazıklar olsun.ne bu borcu öderim nede ne de gelir testi yaptırırım buyursun alsın.bu toprağın altıda var 550 vekilim gel bakalım size bır gelır testı yapalım yapmasınada sen kıcında bır tutam pamuk zor getirmişsin deyiverirler adama.hesap gunu görüşmek dılegıgle

 10. bundan büyük “kul hakkı” yeme girişimi daha dünyada görülmedi. çalışmayan ve zaten zor geçinen yani hayatta kalmaya çalışan insana bir darbe de sosyal (yamyam) devlet vuruyor.

  eve giren bir tek emekli maaşı var o da kira ve faturalara yetmiyor bile… çalışmıyorum ve aylık 48 tl borçlandırıyorlar. 800 tl oldu bile borcum.

  yılardır hastaneye bile gitmiyorum ama kullanmadığım ilacın almadığım sağlık hizmetinin borcu altına giriyorum!

  millet öksürse sağlık ocağına – hastaneye koşuyor… sağlık ocaklarına 8-10 çocuğuyla gelen “karı”ların parasını benden almak istiyorlar. adaletinizi (…)

 11. akp oy verıpte gelıp burada aglamayın daha bunlar cıcım ayları 2015dekı cıkacak yasaları gorunce ne yapacaksınızz bunlar en guzel gunlerınız aglamayı bırakın akpye destege devam edın

 12. Bu ülkeyi yönetenler tam bir sahtekar.Üniversite de zorla okuttuğumuz çocuklarımız 25 yaşını doldurdu diye nasıl GSS kapsamında saçma , haksız , birey hak ve ilkelerine aykırı ,yasa dışı bir uygulama ile zorla borçlandırılıyor.Bu saçma yasa geçimini zorla sağlayan milyonlarca ailenin çocuklarını okuttukları için çalışan insanları cezalandırmaktan başka bir şey değil. Zenginler okusun bizlerin çocuklarımız ırgat olsun isteniyor.Ondan sonra da bu hükümet müslüman edebiyatı yapıyor, haktan adaletten bahsediyor.Ülkeyi soyanlardan hesap soramayanlar halkı ,şeytani yasalar çıkararak soymanın yollarını arıyor.

 13. arkadaşlar ben askari ücretli calısanım olum 21 yaşında ikibinliranın üstünde borç çıktı gelirtesti yaptırdık 900tlye düştü faizler hariç bu nasıl salık sigortası hastanede ücretli muayne oluyo bu devletin haraç kapısı nere ğidersen başkasına paslıyo ve kişi dersanede okuyo ama dersane okumadan sayılmıyomuş ve ben sessizlimi bozacam haksız kazanç yapan bi devlet var insanların nasıl geçindini bilmeden cezalar havada uçuşuyo kimseden medet ummuyorum sözde avrupa birli yasasını uyguluyalar ama bunum o yasayla hiç alakası yok yani devlet yani akp insanlara haraç uyguluyo el insaf ben allaha havale ediyorum onların cocukları saltanat içinde gezerken biz çoçuklarımızın eline yol haçlı veremiyoruz ben yüce tük adaletinin vicdanına burakıyorum

 14. 31.12.2011 tarihinde dükkanımı kapattım 01.01.2012 tarihinde devlet bana genel saglık sigortası yaptı tamam ALLAH razı olsun yaklasık 20 gün sonra işe başladım tabi bu sigortadan hiçbir şekilde haberim olmadı ne bi yazı ne bi mesaj ve 2 gün önce tesadüfen baktım gün pirimlerime bakarken 5.400 tl borcum var döküman istedim bana calıştığım halde yatırmaya devam etmişler hangi akla hizmet simdi benim işsiz olduğumu görüp sigortalayan devlet işe girip sigortamın iş yerinden yattığınımı göremiyor artı ben kullanmadığım hiç işime yaramamış bu sigortanın parasını ne hakla geri verim yada ne hakla benden talep ediyosun hoş daha talepde gelmedi ya ve hala devam ediyo şuan bitiş tarihi yok ALLAH bunu sizden sorar daha sigortaya gitmedim bakalım oraya gidince cok kıymetli memur arkadaşlar nasıl bi cevap vericekler cok merak ediyorum inşallah o cevabı verirkende hadlerini aşmazlar yazık bukadar insana be

  • canım kardeşim aynı olay benim başıma geldi 4200 tl de bana çıktı…internetten hemen gelir testi yaptır 3 ay sonra sana yeni rakam çıkacak o rakamada gidib ssk da itiraz edebilirsinn…..ben yaptırdım ama üç ay geçmedi daha bekliyorum

 15. 2012 yılında gelir testi yaptırdım fakat o zamandan bu yana hiç bir işe girmedim sadece ailem bakmakta saolsun birde kendi memleketimde akpli olmazsan iş bulamıyorsun işim yok iş arıyorum kapılar yüzüme kapatılıyor birde bana 5500 tl borc geliyor ben bu parayı nasıl ödeyeyim bana hiç bir tebligatta bulunulmadı evime herhangi bir borc belgesi gelmedi

 16. :) bu devlet daha kaç kere vatandaşın sırtından geçinmek için böyle saçma sapan bir düzen getirecek merakla bekliyorum :) gülüyorum çünkü aşırı sinirliyim ya bir devlet bu kadar laçka olabilir nerden tutarsan tut lastik don gibi uzuyor mevzuları. Arkadaş, çalışan ssk ödemeleri düzgün olan bir kimseye sen nasıl genel sağlık sigortası gösterip sonrada borcunuz var diye eve posta gelsin birde faizli :) . Ya aşırı bir düzensizlik var Türkiye’de, buradan yetkililere sesleniyorum ACIL ÇÖZÜMMM…

 17. Teskerimi şırnak uludereden aldım. 3ay çalışmadım memleket de kaldım bu sure zarfında bir kere hastaneye gitmesin.askerlik sonrası kardeşim sen PKK yuvasında askerlik yaptın DİE kimse TSK etmedi etmediği halde devlete borcum çıktı.ppk dağda ölse ailesi 110milyar tazminat alır biz borcu cikarizz böyle bir devle boyle adalet olmaz olsun allah belanizi versin.ama gidip doğudaki adama yapamazlar bunu adam elektrik su odemiyorda bir yerleri yiyip gidip müdahale edemiyorlar.yengemiz doguluya ondan sanırım pis kopekler

 18. AKP’ye oy vermeye devam edin. Hem oy verip hem şikayet ediyorsunuz. Madem hepimiz maduruz bunun çözümü burada klavye babalığı yapmak değil seçim günü bu kan emicileri sandığa zıvamaktır.

 19. asgari ücretin 1.000 liranın altında olan bi ülkede gelir testine girmeyen bi insanın gelirinin 1.881 liradan hesaplanması çok manasız ama türkiye gerçeği lanet olsun diyorum 2,5 bucuk yıl önce 5 aylık fazla ödemem oldu 1,5 yıl kovaladım hesaba geri döndümü diye ama hayır olmadı biz parayı yatırmayın 4.000 lirayı kakalıyolar

 20. yazıklar olsun bu gss denilen illeti çıkaranlara, kaç gün konuştum, kaç yerden şikayette bulundum, istek, öneri, rica, artık ne söylenebiliyorsa hepsini yaptım. Bana verilen cevaba bak, tebligatın gelip gelmemesi önemli değilmiş. Ulan tebligat gelmesi önemli değilse niye gönderiyorsunuz millete, hadi millete gönderdin beni niye unutuyorsun, hadi unuttun be ahmak neden sisteminde bana tebligat gönderilmiş gibi göstertiyorsun, çünkü doğrudan yana değilsiniz, sahtekarsınız. Bizim ülkemizin zihniyeti değişmez al birini vur ötekine, memuruda aynı işverenide aynı, en tepedeki de aynı, ,elinize koz geçmesin anasını satıyım, masum gördüler mi, çıkarlar tepesine, devlet dairesinde kandırırlar iki kelimeyle, olan iki üç kuruşunuda alırlar, git yarın gel derler yürüyemeyen teyzeme, işitemeyen amcamı hor görür nasıl olsa duymuyor diye içinden geçirerek, ödeyeceksin amca kanun böyle derler, hepsi aynı bunların hepsi, kanunu sorsan hangi yönetmelik desen bilmez ama karşı tarafı kandıracak ya kanun kanun amca der, kandırır aklınca, adam yerine koymaz, çoluğu çocuğu var mı diye düşünmez, empati yapıpta anam var babam var bile demez bu zihniyet, yazıklar olsun…

 21. SSK lı olarak çalıştığım tarihlerde borç lu göstermişler saçmalığa bak sistemde görünmüyor mu ssk lı olarak çalıştıgim nasıl bir düzen

 22. bu sigorta çok adaletsiz ve hava parası gibi. işsiz insanlara zorunlu sigorta yaptırıp faiz bindirtmek, sonra da hacizle falan tehdit etmek hak mı? olmaz böyle iş.

 23. bende şuan 20 yasındayım 2012 yılında bu illet başlayınca benimde haberim olmadan gss başlatmışlar yalnız ben 2012 yılında 18 yaşında ve acıkogretım lisesi okuyan birisiyim basvurdum babamın uzerıne 20 yasına kadar aktıvasyon yaptırdım dogal olarak 20 yasında bıttı gıttım gelır testı yaptıdım 2014 un aralık ayında kapıma gelen gorevlı sorular sordu gıttı 140 tl prımım cıktı gecen gun gss bakım dedım netten bır baktım 4000 dedim bune lan benım 2012 yılından beri odenmeyen borcum nasıl cıkar gıttım sgk ya dedıler 2012 yılından berı ogrencı kaydının belgesını getırın sılelım borcunuzu dedıler demekkı dedım ılgılenmezsem bu borclar bende hala kalacak belkıde ılerıde karsıma soru olarak cıkacak yalnız sılındıkten sonra ıtıraz dılekcesı de yazıcam 140 tl odeyecek gucum yok calısmayan bırısıyım gelsın arastırsın yıne bu sefer agzıma gelenı soylıyecem

 24. arkadaş 2010 tarihinden beri Çalışamıyorum. Sebebi Annem alzheimer hastası .bana gss borcu çıkmış 1800 (faizli) bu borcu ödemek zorundaymışım …Annemin maaşından geçiniyoruz Bakım parası almıyoruz vermiyorlar zaten bir maaş var diye .benim anlıyamadığım konu benim elim kolum bağlı zaten 24 saat evde bu hastalığın çaresizliğiyle uğraşıyorum bunları beyan ediyorum ama yinede bana ödiyeceksiniz taksitte yaparız deniliyor …bu nedir kafayı yicem şaka gibi

 25. Îsten ayrıldıktan sonra işkura müracaatta bulundum iş yerim sağolsun muvafakatname imzalatmadılar, ve 10 ay maaş aldım. Yeni başladığım işte birsüre sigorta yapmadı ve devreye hemen gss girdi eve tebligat geldi 190 lira borçluymusum o calismadigim dönemlerde kendi primimi kendim yatiracakmisim “Ulan zaten çalışmıyorum nasıl yatırılacak”Neyse sigorta yatmaya başladı ancak borç yükselmeye devam etti.şu anda borç 2.088 tl olmuş nasıl bi faizse a.k. gidip gelir testi yaptım annem benimle yaşıyor ev onun adına babamdan kalma maaş alıyor o maasida babamın bazı borçları için çektiği krediye ödüyor ama maaş alıyor diye ve aynı ikamete olduğumuz için borç değerlendirmesinde buna göre yapılıyor adalet bunun neresinde kalkınma bunun neresinde bu soygunculuk değilde nedir sana oyveren elime SokayiM…

 26. burdan yetkılılere seslenıyorm.. genel skk kanunu haksız vatandası tamamen magdur eden bır kanundur , kardesım madem çıkartın bu kanunu istege baglı olsun istıyen ödeyıp yaralansın . cıkmış borc 5.000 bındra bunu ödersem ne geriye nede ileri ye dunuk bırşey oluyor havaya ucup gidecek mılletin alın teri. şunu anlamıyorum. DEVLET CATISININ ALTINA GİRENLER HER TURLU HAKTAN HUKUKTAN YARALANIYOR. KEN,CATININ DISINDA KALANLARA NEDEN KULE MUMAMELESI YAPILIYOR.. ssk dairelerine gıdıp bı bakın ALLAH askına bınlerce ınsan perişan orda genaral olmus adeta bır memurdan .BEN NE YAPIYIM DEVLET BUNU ÇIKRTI GIDIN HESABINIZI ONLA GORUN DIYE SÖZLER İŞİTİYUZ….. LUTFEN Bİ ÇARE BULUN……..

 27. bu nasıl bir devlet arkadaşlar adamın işi olmadığı için sigorta borcu adı altında soygun yapıyorlar. bu konu hiçmi mecliste tartışılmıyor. ben şimdi bu parayı ödemiyorum gelsin içeri atsın soyguncu pezevenkler. ödemiyorum. yemin ediyorum beni evde bekleyen annem olmasın gidip şimdiye çoktan ışide katılmıştım. bu şerefsizlerle uğraşacağıma gider ALLAH için savaşırım. bu ülkede bundan sonrada dağa çıkıp eşkiyalık yapanlarada sonuna kadar hak veriyorum. elektirik parası ödemeyenlerede artık sövmeyeceğim. bunlara öylesi yaranır. ALLAH bunların belasını versin kökünü kurutsun. soyguncu hırsızlar..

 28. belki iyi niyetlisiniz ama bunları yazmayın. bunlar yöntem değil. bırakın insanlar bu paraları yatırmasın da yöneticiler yanlıştan dönsünlar. yoksa 5 milyon borçlu (! neyin borcuysa bu) almadığı bir hizmetin/malın olmayan borcunu ödeyecek ve ödemeyen birkaçyüzbin kişi kalırsa o zavallıların canına okunacak. merak etmeyin zulüm devam etmez

 29. Insanlarin haberi olmafan gss baslatiliyor. Borc yaziliyorda yaziliyor. Paraniz ve isiniz olmadigi icin odeyemiyorsunuz ve odeyemediginiz bu gss borcu yuzunden sigorta hizmetinden faydalanamiyorsunuz. Ancak borclar yazilmaya devam ediyor. Hizmetini kullanamadiginiz aylarin borclari isteniyor. Ailemle birlikte yasiyorum,unv mezunu bir issizim. Ailemden para almak istemiyorum. Hicbir gelirim yok. Ama dunya kadar borcum var. Nasil bir hizmet bu. Bu mu sosyal devlet anlayisi. Babamin mal varligindan ve maasindan sorumlu tutuyor beni. Madem babamin maasindan sorumlu tutacaksin, o zaman belli bir yastan sonra onun uzerinden sigortami neden aliyorsun. Kullanamadigim gss hizmetinin parasini istiyorlar. Nasil bir hak bu ya. Lanet olsun. Insanin kacip gidesi geliyor bu demokratik sosyal devletten. Birilerinin sosyal devletin ne oldugunu anlatmasi lazim bunlara

 30. VALAA ARKADASIN BIRI YORUM YAPMIS TAA MUSLUMANLAR DIYEE BUNLARDAN OLSA OLSA FREVUN OLURR MUSLUMAN OLSALARR UNAKUTASN DENILOEN ESKI MALIYE BAKANII KACAKK VILLA YAPIP TA MEDYAYA CIKMASI SONU CU YIKILMIS TI VE ARDINDAN 2TANE VILLA YAPTIYAA YUHH GARIBAN YAPSA CEZAYI YERR HUKUMET SESINI CIKART MADII HIRSIZ OLDUKLARI ZATEN BELLII MUSLUMAN OLSAA ALLLAAHTAN KORKARR OLDUGU ZAMAN NASIL HESAP VERECEGINDEN KORKANN CALMAZZZ RUSVET YEMEZZ HALKINAA SOYMAYAA CALISMAZZ BUNLARIN MUSLUMANLIKLAA ALAKASI YOK SADECEE DINI SIYASETE KARISTIRIYOLARR MUSLUMANLIKKK KIM BUNLAR KIMMM BEN DIYOMM HAKSIZ YERE ALINAN ODEDIGIM PARALARR KAN KUSARLAR INSALLAH

 31. gelır testı denılen ılletee bas vurdum mecbur sekılde vee odedım ısım yokken ve bu ararada ıse basladım sıgortalı ıse gırdım ve 3 senee dır calısıyom bu 3 senee ıcın de 2 ay ıs olmadıgı ıcın sıgorta odenmedı ve 2 ay sıgortalı olmadıgım ıcın gss devreye gırmıss 4200 ytl olmus ve gss gıttım ve sınırlı bır sekılde borcu 79 tl dustuler borcunuz var dendı ve halaa calısıyom bu aydaa 39 tl gelmıs yazıyo borcc askerı ucretle calısan ve evde tek yasayan hıc bır gelırı olmayan bırıyım ve aılem bvabam aynı adreste ıkamet ettıgım ıcın odeyecegım paraa39 cıktı gemıcıklerım yokk yatlarım yok mulk yok yokk yookkk yokkk kısacaa benım anladıgım tek sey varr buu hukumetınn mılletlee dalgaa gecıp kanlarını enıyolARR VE HAKKIMI HELAL ETMIYOM COCUKLARIN DAN CIKARR INSALLLAAH HIRSIZLARR AKP HUKUMETI YAZIYOM VEE MILLETTEN CALMANIN YOLARINI IYI BILIYOLAR BEN BUNU ANLADIMVEE OLEEE

  • aynen kardeşim milletin kanını emiyorlar kimlerin adamları bunlar allah bildigi gibi yapsın milletimin kanını emenleri inşaallah birdahaki seçimde iktidara gelemezler gelirlerse yandıkki ne yandık…

 32. yazıklar olsun bu partiye bir daha kesinlikle oy vermiyecem birde sözde sağcı müslüman parti vatandaşa genel sağlık sigortası kamsamı altında millete faizli borç çıkarıyor 2 milyon suriyeli mülteci elinde kağıtla bedava muane oluyor ilaç yardımı alıyor tabi sgk zarar ediyor bu zararda birisinden karşılanması lazım tabi haliyle olan yine vatandaşa oluyor genel sağlık sigortası-65 yaş emeklilik-taşarona%100 destek bu hükümetin sevmediğim kötü taraflarından bazıları kalbimi çok kırdı açıkçası biraz oyları düşer inşallah

 33. bu kadar şaçma bişey görmedim durduk yere borç çıkıyor yok bilmem şu tarihte sigortalı olanlar şu tarihte emekli olucak şu günü dolduranlar bu tarihte emekli olucak şu günü doldurup sigorta girişi 1986 ve üstü olan şu tariıte 90 ve üstü olanlar şu tarihte yok efendim en az 65 yaşını doldurmak lan zaten bi insanın ortalama yaşı 70 ! 65 yaşında emeklilik neye yarıycak yok böyle bir yönetim biçimi sgk ya güzel bi ayar çekilmesi lazım çoğu insan ne zaman emekli olacağını bilmiyor bile bu karmasık yönetim biçimi yüzünden

 34. gss de borcum oldugu görünüyor ben 1991 tarıhınde yurt dışına gıttım halende yurt dışında ikamet etmekteyim austurya.da

 35. *ben borcumu yapılandırdım ama ödeyecek gücüm yok

  *borcumu bana zamanında tebliğ etselerdi şimdi bukadar
  düşünmezdik

  *ben nadiren evde bulunuyorum zaten postacı bile zor buluyor

  *271 tl borç çıkardılar sadece 128 tl ödeye bildim bir anda borcum 3,262.50 krş oldu galiba o da borç ödemeye başladığım dan olsa gerek

  *artık bu düzene birileri dur desin

  *bu şekilde kimse para ödemez zaten hacizlik olsa bile bir çoğunun üzerine mal çıkmaz

  *sigara içmeyin borcunuzu ödeyin demeyin lütfen sigarada kullanmam

  *SESSİMİZİ DUYAN VARSA BİR ZAHMET BİZE ULAŞSIN

 36. ödeme gücü olduğuna nasıl karar veriliyor peki? benim hiçbir gelirim yok. annemle yılda birkaç ay aynı evde kalıyorum diye “hane halkının adına ait ev var” diye ayda 300 borçlanıyorum?