GSS den Kurtulmanın Yolu


GSS den Kurtulmanın Yolu

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu çıkanlar ya da borcunu ödemeyenlere de imkân geliyor. Gelir testi yaptırmayanlar 7 ay içinde bu testi yaptıracak. Aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olanların bütün borcu silinecek. Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

 • Milyonlarca borcu olan vatandaşlarımız için GSS borcundan kurtulma formüllerini sıralayalım;

Yurtdışındaysanız Adresinizi Güncelleyin

Eğer herhangi bir sebeple yurtdışında bulunduğunuz halde ikametiniz hâlâ Türkiye’de görünüyorsa, ilk fırsatta adresinizi güncelleyin. Böylece yurtdışında bulunduğunuz döneme ait GSS borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Zira SGK sizi GSS kapsamına alırken, resmi ikametinizi esas alıyor.

Yapılandırma Başvurusu Yapın

Esasında gelir testi yaptırdığı takdirde aylık geliri 313 liranın altında çıkması muhtemel binlerce vatandaşımız, test yaptırmadığı için GSS borcuna muhatap oldu. Çünkü gelir testine gitmeyen vatandaşın geliri 1.881 lira kabul ediliyor ve aylık 225 lira borç yazılıyor. Eğer teste gitmediğiniz için GSS borcu olanlardansanız, bir an önce teste başvurun. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurun

1 Ocak 2012 itibariyle gelir testine gitmediniz veya gittiniz ama geliriniz yüksek çıktığı için GSS borcunuz birikti. Eğer bundan sonrası için borcun artmasını önlemek istiyorsanız, hemen en yakın SGK müdürlüğüne isteğe bağlı sigortaya giriş dilekçesi verebilirsiniz. Böylece dilekçe tarihini takip eden bir yıl içerisinde GSS primi işlemeyecektir. “Peki, bu bir yıllık sürede her ay 300 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemem gerekir mi” diye sorarsanız, bu sizin tercihinize kalmış. İsterseniz ödersiniz, istemezseniz ödemezsiniz. Hiç prim ödemezseniz, bir yılın sonunda isteğe bağlı sigortalılık statünüz sona erer. Fakat bu bir yıllık sürede GSS borcunuz işlememiş olur.

Yukarıda saydığımız yöntemler, GSS borçlularının yararlanabileceği yasal yollardır. Ancak asıl olanın sosyal güvence kapsamında yaşamak olduğunu hatırlatalım. Zaten yasalar da insanımızı buna zorluyor. Bunun yanında basında kimi haberlerde, GSS kapsamına alınan vatandaşlar adına tahakkuk eden prim borçları için ‘GSS cezası’ veya ‘SGK cezası’ gibi tabirlerin kullanılması hiç hoş değil. Zira söz konusu primler, ödeme gücü olan vatandaşı sağlık güvencesine almak için kesiliyor, milleti cezalandırmak için değil. Kaldı ki ödeme gücü olmayan vatandaş zaten bunu gelir testiyle beyan ediyor ve ücretsiz olarak GSS kapsamına alınıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

GSS den Kurtulmanın Yolu (41 Yorum)

 1. Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyi bugüne kadar sigortam tam yattı ben askerdeyken bana borç çıkarmışlar bu nasıl bir zulüm dirki askerî görevini yapan bi vatandaşa borç takılıyor yetkililerin ya bu işe el atmaları yada istifa etmeleri gerekir çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti ne yakışan bir davranış değil dir

 2. yasa çıktığında aynı hanede kaldığımız; hemen hemen hiç geliri olmayan kardeşime benim gelirim baz alınarak 2560 TL borç yazılmış ve kağıt gönderdiler(şuan gecikme faizi işlemeye başlamış). Buna ceza demeyelim de ne diyelim sn. uzmanlar? Şikayet mekanizmalarını kullanmayı düşünüyorum.

 3. Valla hic kusura bakmayin ben recep tayyip erdoganin liderliginide liderlik vasfinida icraatlarinin cogunuda severim fakat bu saglik sistemi bende dahil vatandaslara getirilmis cok buyuk bir zulum. Aylik 65 tl borc cikiyo ve her ay katlaniyo. Issiz insan zaten maddi imkani olsa oder adi ustunde ISSIZ. herhangi bi geliri yok. Bunda gelir testi bile yaptirmaya gerek yok. Turkiyede issiz orani yuzde 10 bu insanlar her allahin gunu hastaneye vs. gidip devleti zararami sokacak eger aylik pirim borcu tahakkuk ettirilecekse saglik hizmetlerinden faydalanirsa borc cikartilsin.Elin suriyelisi benim memleketimde krallar gibi yasiyo kendi vatandasimiza bu hicte reva degil. Umarim en kisa zamanda su sisteme DOGRU bir duzenleme getirilir.

 4. VALLA BEN ANLAM VEREMIYORUM BU BORCA 7.500 TL BORC GÖRÜNÜYO NAPALIM BİZ ÖLEKMİ YASAYAMIYCAZMI BU ULKEDE NASIL ÖDİYECEZ BU PARAYI 2012 AGUSTOSTA ASKERE GITTIM 15 AY 2013 KASIM AYINDA TESKERE ALDIM OKUMUYORUM BEN LISEYI BITIRMEDIM OKUYANLAR ICIN COZUM VERILMIS BIZ NOLUCAZ BIZEDE BI YOL GOSTERIN BENIM ODIYEBILICEK DURUMUM YOK BIZE NEDEN BU KONUDA SECME HAKKI TANINMADI BEN ISTEMIYORUM GSS DAHASI DEVLET DIS HASTANESINE GITTIM SAGLIK SIGORTAM OLMADIGI ICIN YARARLANAMADIM HICBIR SEYDEN SIMDI 7.500 TL ISTIYOSUNUZ BENDEN CALISDIMIZ AYLARDADA BORC GORUNUYO ASKERLIK SURESINDEN BORC DUSME OLUYORMU OLMUYORMU BANA BI YOL GOSTERIN NEFES ALALIM AZ BİLGİ İSTİYORUM

 5. Sayın yetkili ilgili odaklı her kim ilgileniyorsa artık !

  1 sene önce askerden geldim askerliğim biter bitmez daha otobüse binip evime dönmeden GSS borcu başlamış !

  2- 1 sene boyunca hiç bir devlet sağlık kurumundan tedavi olmadım olmak istediğimde de SSK yok diye özele gittim parasını verdim çıktım şimdi ben almadığım hizmetin neden parasını ödeyeyim ?

  3- 2 aydır çalışıyorum ve sigortam yattığı halde neden GSS prim borcu halen devam ediyor ? sigortamın yattığı bu 2 aydır GSS prim borcuda işlemeye devam etmiş ve belli ki devam da edecektir. Hangi akla hizmet ederek bu sistemi ortaya koydunuz? Kısacası ben T.C. SGK Güvenlik Kurumundan muaf olmak istiyorum. Öleceksem de öleyim ama Allah beni sizin yaptığınız bu rezalet soyguncu sistemin içine düşürmesin. bir vatandaş olarak bana vermediğiniz hizmetin bedelini de borç olarak çıkartmışsınız o borç silinecek sayın yetkili! NOKTA .

  anlamadıysanız tekrar ediyorum GSS’ye uzaktan yakından dahil olmak istemiyorum derhal yetkililer görevini adam gibi yapıp vatandaşı bu gereksiz ve saçma meşguliyetler ve haksızca çıkarılan borç batağından kurtarsın. !!!

  Umarım ilgili yargı organları da bu konuda gerekli kararı bir an önce çıkartıp vatandaşı bu dertten kurtarırlar .

 6. SAYIN YETKİLILER TÜRKİYEDE İKAMET EDEN YABANCILARIN NE GÜNAHI VAR SİGORTALI YAPILMIŞ VE HER AY ŞU KADAR ÖDEME YAPACAKSINIZ DİYE BİR BİLDİRİMDE YAPMAMIŞINIZ KAZA İLE VE TABİ BORÇ BİRİKMİŞ ÇÜNKÜ BİLDİRMEMİŞİNİZ VE BU İNSANLARDA ÇIKAN BORCU ÖDEMEK İÇİN YAPILANDIRMA İSTIYORLAR SİZDE DİYORSUNUZKİ TÜRK VATANDAŞLARINA YAPILANDIRMA VAR YABANCIYA YOK . BU KABUL EDİLEBİLİR BİR MANTIK DEĞİL ÖDEMEK İÇİN ÇABA SARFEDENLERİ CEZALANDIRMA GİBİ BİRŞEY BU HAKDAN YABANCILARIDA YAPILANDIRARAK VE TABİ GEÇMİŞ FAİZLERİDE SİLEREK ÇÜNKÜ BİLDİRİM YAPMAMIŞINIZ HER AY ŞU ÖDEME YAPILACAK DİYE İNSANLARDA ÖDEMELERİNİ YAPSINLAR . SAYGILARIMLA