GSS Zorunlu Mu

sgk-zorunluGenel sağlık sigortası, 2012 itibariyle yürürlüğe giren ve tüm Türkiye vatandaşlarının sağlık haklarının içinde barından bir sistemdir. Devlet hastaneleri, eczaneler, sağlık ocakları, özel hastaneler ve sağlık merkezleri gibi birçok sağlık kuruluşundan  hizmet almanızı sağlamaktadır. Genel Sağlık sigortası SGK’ya bağlı olarak çalışan veya çalışmayan herkesin sağlık sigortası kapsamına almaktadır.

Belirli kişilerin tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak karşılarken bazı kişilerin sağlık hizmetlerini ise belirli prim ödemeleri karşılığında sağlamaktadır

GSS Zorunlu Mu?

GSS ülkemizde yaşayanların tamamı ile ilişkili bir sigorta kolu olduğundan kimsenin “bu sigortadan yararlanmıyorum” şeklinde bir seçeneği söz konusu değildir. Dolayısıyla GSS zorunludur.

Genel Sağlık Sigortasından Ücretsiz Olarak Yararlananlar
Genel sağlık sigortasının kişiler sunduğu haklardan ücretsiz olarak yararlan kişiler; sigortalı olarak çalışanlar, istekleri üzerine sigorta yaptıranlar, herhangi bir kuruluştan emekli olanlar, 18 yaşından küçük olanlar ve bu kişilerin yakınları yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra gelir testinden geçen fakir insanlarda genel sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanırlar.

Ancak bunların dışında olan çalışanlar veya işsizler genel sağlık sigortasına prim ödemek zorundadırlar. Genel sağlık sigortası primlerini ödemek ise kesinlikle mecburidir ve iptal etme gibi bir durum söz konusu değildir. Ailelerinin sigortasından yararlanarak 18 yaşına kadar genel sağlık sigortası dahilinde olan kişiler, 18 yaşını geçtikten sonra otomatik olarak genel sağlık sigortaları son bulur. Kişi hala eğitimine devam ediyor ise bu durumda SGK’ya başvurarak tekrardan genel sağlık sigortası kapsamına girebilirler.

Genel Sağlık Sigortası Prim Oranları

Gelir testinde birey başına düşen gelirin yüksek olmasından dolayı kabul edilmeyenler ve sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlananlar arasına girmeyen kişiler için prim ücretlerinin değişik fiyatları vardır. Genel sağlık sigortası, aile bireylerinin esas kazancının %12,5’u kadardır.

Genel sağlık sigortası kapsamına giren kişilerde belirli oranlarda prim vermek zorundadır. Bu prim oranı ise %6’dır. Bu durum gelir testi dışındaki tüm emekli ve çalışanlarda aynıdır. Gelir testinden geçen kişiler ise hiçbir prim ödemek zorunda değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 19 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Zorunlu Mu (67 Yorum)

  1. Korku düzeni kurulmuş bir ülkede demokrasi, insan özgürlüğü ve haklarından bahsedilemez. Türkiye yi bir sömürü düzeni yönetiyor. Ve din yüzlerine taktıkları, saklandıkları bir kılıf. Sosyal devlet anlayışında fahiş bedeller yükleyip bir ülekde yaşıyor diye yaşama ücreti talep edemez. Şu an ülkemiz orta çağ zihniyetin de karanlık kötü insanlar tarafından yönetiliyor. Ama onları da suçlamıyorum! suçlular dieğr bir boka yaramaz partilerde!! hakkımızı korumayan acizler! Önce den akp den nefret ederdim şimdi oy verdiğim partiler dahil hepsin den! Meclisimi kapatırsınız ne yaparsanız yapın gerekirse ukraynada ki vekiller gibi çirkef olun hükümetin saçmalıklarına son vermek için çabalayın!!!

  2. İnsaf ya,baska ulkeler parasiz sagliktan faydalandirir,sen kalkarsin ,genclerin isi gucu yok vir de para istersin.Neymis gss al basina carp akp hic mi bu gencleri dusunmuyorsyn? İs mi verdin calisin diye,ne yapsinlar parayi nerden bulsunlar? Resmen soygun atiyorsunuz ,bu gencler bu paralari nerden bulsun?

  3. Almanyada, alman vatandaşı işsiz ve geliri yoksa. alman devleti bu vatandaşına maaş bağlıyor, evsiz ise lojman imkanı veriyor.. aynı durum fransa hollanda belçika amerika gibi ülkelerde geçerli. t.c de kendi vatandaşını geliri evi olmayan insanları resmi haraca bağlıyor ve sırf bu ülke yaşadıkları için para alıyor.. ne devlet be..

  4. Zorunlu sağlık sigortası adı altında halkımıza hizmet değil sadece bürokratik angarya, ceza ve para kaybı var. Hizmet için getirldiği idda edilen bu sistem capitalizme desteği dışında gerçek bir devletin yapması gereken sosyal dayanışmayı sağlamamaktadır. Düşünce aslında güzel herkez sağlık sigortalı olsun ancak uygulama çok yanlış. Bu amerikanın Irağa demokrasi getircez deyip ortalığı kan gölüne çevirmesi gibi.. İyi birşeyi gösterip kötülüğe hizmet.. yazık bu ülkenin insanlarına.. Kul hakkına giriyorsunuz beyler, bu yasayı çıkaranlar ama gözler var görmez kulaklar var duymaz kalpler var yosun tutmuş..

  5. Devlet soyuyor resmen ulan calismiyorum diye aylik 50kusur tl para oduyok Ben senin gss sigortandan yararlanmak istemiyorum hasta olursam ozel hastaneye giderim merak etmeyin haram zikkim olsun verdigim paralar

  6. Boyle sacmalik anca tr de goruyorum ben zaten 3 yil sonra gonderyorlar 5000 tl borcunuz vardir diye bu gune kadar nerdeydiniz bir kiyat bile gondermediler sacmalik resmen.