Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş

Hastaneni SeçÜlkemizde son zamanlarda televizyonlar sık sık denk geldiğiniz yeni başlayan internet uygulaması sayesinde artık gitmek istediğiniz hastaneyi, gitmek istediğiniz doktorun hangi hastanede olduğunu, o hastanenin ne kadar ilave ücret alacağı gibi bilgilere ulaşabilme olanağına sahip olabilirsiniz. SGK tarafından “Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş” sloganıyla uygulanmaya başlandı. Başlangıçta pilot illeri kapsayan bu uygulama, şu anda tüm Türkiye’de uygulanıyor. Bu uygulamada amaç, yukarıda söylediğimiz tasarruf kaygısından ziyade, daha vatandaş odaklı ve hastaların katkı payları ile ilave ücret konusunda istismar edilmelerini önleyici bir sistem.

SGK’nın kendi web sayfasında bu uygulama adım adım anlatılıyor. Buna göre, vatandaşlar herhangi bir sağlık sorunu karşısında bilgisayarın başına oturacak ve SGK sayfasından ilerleyerek, kendi illerindeki anlaşmalı hastanelerden birini seçecek. Daha sonra bu hastanede hangi branşta tedavi görmek istiyorsa yine bu branşı vatandaş kendisi belirleyecek.

Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş Uygulamasına Erişmek için Aşağıdaki adrese tıklayınız.

Hastaneni Seç Doktoruna Ulaşmak için Tıklayınız

Hangi doktoru seçeceğine hasta karar veriyor
Uygulamaya göre, hastane ve gideceğiniz branşı seçtikten sonra, o hastanede görev yapan doktorların tamamını görüp, aralarından sizin sorununuzu en iyi çözeceğine inandığınız hekimi yine hasta veya yakını olarak belirleyeceksiniz.
Bu sistemde belki de en can alıcı nokta, hastanın gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden görecek olması. Hasta ve hasta yakınlarının en çok şikâyet ettikleri konu “ilave ücret” konusu. Hastanelerin kendi içerisinde sınıflandırıldığını bilmeyen vatandaş kendisinden niye farklı ücretler talep edildiğini merak ediyor ve SGK’ya hastaneleri şikâyet ediyor.

“İlave Ücret” karmaşasına son
İşte bu sistemle ilave ücret konusunda karmaşa da ortadan kalkmış olacak. Ayrıca, yine bu uygulama içerisinde özel hastanenin hangi işlemleri ne tutarlarda yaptığı da önceden görülebilecek ve hastalara detaylı faturalar verilecek.
İlave ücret konusu açılmışken, hangi hallerde ilave ücret alınmayacağına da kısaca değinmekte fayda var:
Acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında Kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere, acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

– Yoğun bakım hizmetleri,
– Yanık tedavisi hizmetleri,
– Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
– Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
– Organ, doku ve hücre nakilleri,
– Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
– Diyaliz tedavileri,
– Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 21 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş (8 Yorum)

  1. Merhaba. İzmir Gaziemir de bulunan Şifa Üniversitesi Hastanesine iki hafta önce 6 yaşındaki oğlum ateşlendiği için gece saat 21.30 civarında gittim. Acilden giriş yaptılar. Tabi hastaneye gitmeden önceki gün ateşlendiği için ve ertesi günü de geçmediği için arada şurup da vermiştim. Acile gittiğimizde şurupdan dolayı ateşi normale düşmüştü ancak belirtiler hala devam ediyordu, ben acile adım attıktan sonra önce nobetci hekim gördü daha sonra gidip kayıt yaptırın dedi, elime dikkat etmediğim ancak anlamsız kısa bir not yazan kağıt tutuşturdu bende bunu sekretere verdim, hemoğram ve crp için 60 tl para aldılar. Ben acile gelmemin sebebinin ateşinin önceki günden beri geçmemesi olduğunu neden bu kadar para ödemem gerektiğini sorduğumda doktorun bu şekilde kayıt yapmasını istediğini belirttiğini, eğer durumunuzu acil olarak görseydi sizi ücret alınmayacaktı dedi. Anlayamadığım şey acil diye kayıt ettirse ve para alınmasa nöbetçi doktora sanırım hastane başhekiminden, üst tabaka ticari yönetimden uyarı mı geliyor hastanenin gelirleri sizin gibi doktorlar yüzünden düştü diye, bu bilerek mi yapılıyor vatandaşa, ücretli ne demek ya?Acil olmasa ben saat 21.30 da hastaneye mi giderim, ben emekli sandığı çalışan bir anneyim, işe giderken iki çocuğumu da ellere emanet edip gidiyorum, para sizin gibi kolay kazanılmıyor, eczaneye git ilaçlar için ayrı fazladan ücret öde, hastaneye git ayrı ücret öde, hakkımı helal etmiyorum bu hastanedeki bu hekime ve bu uygulamayı öngörenlere.. Paramız yoksa ve hastaysak yaşamayalım ölelim öyle mi… Sömürün bakalım siz elbet kıyamet kopacak, bu dünyanın diğer tarafı da var…
    Zehir olsun insallah, çocuklarımın hakkını kan ve irin olarak kusun…

  2. hacettepe üniversitesi hastanelerinin yatak ücreti alması, ameliyat farkı alması uygunmu dur?
    annem ve babam için ödediğim yatak üçretlerini alabilirmiyim. annem iki sefer acilden yogunbakıma oradanda serviste yattı. babam prostat tan ameliyat oldu. ikisnede yatak üçreti ödedim normal mi?

  3. Özel Amerikan Hastanesinde kanser ameliyatı olan yakınıma yüklü bir fatura çıkartıldı.Ne yapmalıyız?