İlave Ücret Hesaplama

sgk fark ücretiİlave Ücret Hesaplama Özel Hastane Fark Ücreti ve ilave Ücret Hesaplama

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor.

Bu uygulamayla çalışanların ve hak sahiplerinin özel hastaneye gittiklerinde kaç TL ilave ücret verecekleri önceden öğreniliyor. Amaç, sigortalıların özel hastaneler karşısında mağduriyetlerinin, şikâyetlerinin sona erdirilmesi. Sigortalı bilgisayarın başına oturuyor, ilk olarak kendi il veya ilçesinde gitmek istediği SGK ile anlaşmalı özel hastaneyi belirliyor.

Sağlık şikâyetine bağlı olarak o hastanede ilgili bölüm olup olmadığını görebiliyor, ilgili branş varsa yine o branştaki hekimlerden birisini bilgisayar başında seçiyor. Bu bilgisayar uygulamasında hekimlerin özgeçmişleri bile yer alıyor. Ancak bütün bu kolaylıkların ötesinde, sistemin en önemli noktası, hastanın, gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden görecek olması. Özel hastanelerin sigortalılardan alacakları fark ücretlerinin çok yükselmesi, SGK‘nın “İlave Ücret Hesaplama” uygulamasını daha önemli kılacak. Çünkü özel hastane kapılarında kabarık faturalarla baş başa kalmamak için, en azından bu hastanelerin ne kadar fark ücreti aldıklarını bilmek sigortalılar için faydalı olacak.


İlave Ücret Hesaplama Uygulamasına Erişmek için Aşağıdaki adrese tıklayınız.

Hastaneni Seç Doktoruna Ulaşmak için Tıklayınız

FARK ÜCRETİ HANGİ HALDE ALINMAYACAK?

Hangi durumlarda özel hastanelerin fark ücreti alamayacakları ise kanunda ayrıca yer alıyor. Buna göre; acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,
* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
* Yoğun bakım hizmetleri,
* Yanık tedavisi hizmetleri,
* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
* Organ, doku ve hücre nakilleri,
* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
* Diyaliz tedavileri,
* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İlave Ücret Hesaplama (9 Yorum)

 1. Eşim Başkent Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Merkezinde girdiği muayene sonucu ufak bir cerrahi müdahale neticesi muayene, tahlil ve ameliyat ücreti adı altında 466 TL. karşılığı fatura kesildi, SGK bunun belli bir oranını karşılarmı? karşılarsa izlememiz gereken yol nedir? teşekkürler..

 2. eşim ikinci çocuğumuzun dogumunu izmir egepol hastanesinde yaptı 450+900 1350 tl iki ayrı para aldılar.yenidoğan işlemleri ücret alınmayacaklar sınıfına girmiyor mu?.bu paranın ne kadarını nasıl geri alabiliriz.1348 tl ödediğime dair belge var 1000 tl kredi kartı slipi var.bir forumda ödediğiniz parayı resmiyette ispatlarsanız parayı sgk dan alabiliyorsunuz yazıyordu.doğru mudur,saygılar.not:egepol hastanesinin hizmetleri ile ilgili bir şikayetim yoktur.

 3. Antalya ANADOLU HASTANESİNE gittik.doktor normal bir rontğen boyundan ve basit bir kan tahlili istedi bizden 194.00 tl fark ücreti aldılar…

 4. arkadaslar benim ssk yesil kartım yok yasım 23 ben devlet hastanesinde genel cerahi bölümüne gidecem bana ne kadar ücret cıkar yardımlarını bekliyorum tahlil filanda

 5. Merhaba! Ben hamileliğimin 10.haftası içindeyim.SSK çalışanıyım.SGK anlaşmalı özel bir hastanede rutin kontrollerimi yapıyorum.İlerleyen haftalarda yapılacak NT, ikili test, üçlü test, amniosentes vs. testlerin fiyatları hakkında bilgi alabilirmiyim..Kurum bunları karşılıyor mu acaba

  TEŞEKKÜRLER..

 6. dünya ğöz hastanesinde muayenesi ücreti uzman hekim 158 tl prof 260tl alıyorlar sgk kurumunun %200 farkı 52,6 tl bunun hanğisi doğru 6 ay önce itiraz ettiğimde 106 tl iade ettiler yanlışlık oldu diye teşekkürler

 7. SGK’lıyım, Acıbadem Atakent Hastanesinde Bilekten anjiyo ve akabinde mevcut daralmış stent içine Doç Dr. tarafından yapılan balon uygulaması karşılığında 1400 tl ödedim. Uygun mudur?

 8. Sayın yetkili,
  Benim ve eşimin SGK yatırımı yok. 4 yaşında olan çocuğumuz SGK kapsamında mıdır? eğer öyleyse SGK anlaşmalı bir özel hastanede geniz eti ameliyatı yaptırabilir miyiz?

  teşekkürler..