İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim

ise-basladiktan-kac-gun-sonra-muayene-olabilirim
Web sitemizde yorumlar bölümünde sıkca sorulan Sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olunur, sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir soruları ele alacağız böylece okurlarımızın kafasında soru işareti oluşturan bu konuyu her açıdan değerlendirerek soru işaretlerinizi silmeye çalışacağız.

Yeni Sigortalı Sağlıktan Ne Zaman Yararlanır

Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sigortalı olarak çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekmektedir ancak bu primlerin yeni girmiş olduğunuz işte ödenmesi gerekmez. Daha açık bir ifadeyle söylersek, sigortalı olarak çalışanlar hastaneye gittikleri günden geriye doğru hesaplanarak geriye doğru bir yıl içinde 30 günlük primlerini ödemiş durumda iseler sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bunun dışında bir şart aranmaz. işe yeni başlamış olanlar için o işyerinde 30 gün geçirilmesi gerekli değildir. Aynı şekilde işe başlandığı andan itibaren hem sigortalının kendisi(yani siz) hem eşi hastaneye gidilen günden geriye doğru son bir yıl içerisinde 30 günlük prim şartı yerine getirilmişse başka herhangi bir şarta gerek duymaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanırlar.

  • ÖNEMLİ : Son bir yıl içinde 30 gün ödenmiş priminiz yok ise, işe başladıktan itibaren adınıza 30 gün sigorta prim ödemesi yapıltıkdan sonra hastaneye gidebilirsiniz.

 
DİPNOT: Hastanelerin acil bölümüne gidenler içn çalışma ve sigortalı olma zorunluluğu yoktur.

SORU : Sigortaya gireli yaklaşık iki ay oldu. Daha çok yeni olduğu için ben de sağlıktan diğer sigortalılar gibi yararlanabilir miyim? Önümüzdeki ay ameliyat olacağım. Yoksa ameliyatın parasını cepten mi ödeyeceğim?
Furkan Şener

CEVAP : Sigortalıların sağlıktan yararlanmalarında temel koşul, sağlık hizmet sunucusuna yani hastaneye başvurmadan önceki son bir yılda toplam 30 gün primlerinin yatmış olmasıdır. 60 gündür çalıştığınız düşünülürse, işvereninizin sizin için bu süre kadar sigortaya prim ödemesi yapmış olması gerekir ki, siz de bu sebeple sağlıktan yararlanabilirsiniz.
İşte tam da bu aşamada, kayıt içinde çalışmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Eğer kayıt dışı yani sigortalı çalışmıyorsanız, hiçbir şekilde sağlıktan yararlanamazsınız. Ülkemizde maalesef çok sayıda çalışan, işvereninin kendisi için sigorta yaptırıp yaptırmadığını bilmiyor. Herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıktığında sigortalı olmadığını öğrenmiş olsa bile iş işten geçiyor. Bu nedenle her çalışanın kendisine ait sigorta işlemlerini sorgulaması, takip etmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 26 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim (2 Yorum)

  1. Slm benim genel sağlık sigortası borcum var lakin bir aydan beri sigortalı çalışıyorum sağlıktan ailece ne zaman yaralanacam tskler