İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik sigortası yükümlülüklerini yerine getirenlere verilen işsizlik maaşı bu fondan karşılanır. İşsizlik maaşından faydalanabilmek için yaş sınırlaması yoktur. Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre çalışan herkes, hangi meslek grubundan olursa olsun işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için kesinlikle kendi kusurunuz sebebiyle işten çıkarılmamanız gerekiyor. İşverenden kaynaklı, yani fazla mesai vermeme, ücret ödemem, hakaret, küfür gibi sebeplerden dolayı ve bu sebepleri ispatlayabildiğiniz takdirde istifa ederek işten ayrılabilirsiniz ve işsiz maaşı şartları ne olduğunu bilmiyor. Böyle durumda işsizlik maaşı alabilmeniz mümkün. Fakat ispat ya da kanıt kesinlikle olmalı.

İşveren işinize son verdiyse, işyeriniz kapandıysa, sürekli bir iş akdi yaptıysanız ve süre bitince işi bıraktığınızda işsizlik maaşı alabilirsiniz. Saymış olduğumuz nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız andan itibaren işverenden talep edeceğiniz; “İşten Ayrılma Bildirgesi” işveren 3 nüsha şeklinde hazırlamak zorundadır. Bu 3 nüshanın 1.’sini kendisine, 2.’sini işten ayrılana, 3.’sünü ise çıkış sebebiyle birlikte İŞKUR’a gönderme yükümlülüğündedir. İŞKUR, işten çıkarılma sebeplerini göz önünde bulunduruyor ve işten çıkarılana işsizlik maaşı verilip verilemeyeceğini karara bağlıyor.

İşsizlik maaşı alabilmek için; İşten çıkarıldıktan 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmanız gerekiyor. 30 gün geçtiyse her geçen günün ücretini işsizlik maaşınızdan alamıyorsunuz. 2 ay sonra bir başvuru gerçekleştirirseniz, 2 aylık işsizlik maaşınızı alamıyorsunuz. Başvuru yaptıktan 1 ay sonra İŞKUR’a giderek işsizlik maaşınızı hesap cüzdanınızı da alarak ilgili bankadan çekebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı alabilmek için gereken şartlar şunlardır;

 • Çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmiş olması.
 • Son üç yıl içerisinde 600 gün adına sigorta primi ödenmiş olması.
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olması.
 • İşten ayrılan kişi yukarıdaki koşulları taşıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Ayrıca işyeri kapandığı ya da iflas ettiği için işsiz kalanlar da fondan işsizlik maaşı alabilir.

Soru: Vakıfbank’ta 3 yıl 9 aydır çalışıyorum ve istifa edeceğim. Bankamız personellerini çift sandık üzerinden sigorta yapmakta olup hizmet dökümünde 4/A’lı değiliz. 657’ye de tabi değiliz. Kendi emekli sandığımız adı altında sigortalanıyoruz. 1780 TL brüt maaş üzerinden istifa ettikten sonra, işsizlik maaşı alır mıyım? Ne kadar ve kaç ay boyunca alırım? Emre GÖKDELEN

Cevap: Emre Bey, Kendi isteği ile işinden ayrılan işsizlik ödeneği alamadığından istifa ederek ayrıldığınızda işsizlik ödeneği alamazsınız. İşsizlik ödeneği alabilmeniz için; ya işverenin haksız yere işinize son vermesi ya da sizin haklı bir nedenle iş akdinizi fesih etmeniz lazım.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 02 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İşsizlik Maaşı Alma Şartları (67 Yorum)

 1. Emekli olup sigortalı çalışmaktayken, haksız ve geçersiz fesih ihbarnamesi ile işten çıkarıldım. Yaklaşık 5,5 yıl kesintisiz çalışmam ve yatırılmış primim mevcut. Emekli maaşı alıyor olmam işsizlik ödeneği almama engel midir?

 2. Merhaba,
  işsizlik ödeneğine hak kazandım, ancak son 120 gün sürekli ve son 3 yıl içinde toplam 1084 gün adıma sigorta primi olduğu halde 8 ay bağlandı. Açıklama bu süre içinde 3 gün istirahatli olmam.
  Oysa kanun “Madde 50 – (Değişik birinci fıkra: 15/5/2008-5763/15 md.) Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.
  Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;
  a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,
  Süre ile işsizlik ödeneği verilir.” diyor.
  Bu konuda bilgilendirebilir misiniz
  teşekkürler

 3. Merhaba caliştıgım firma 2 aydir fazla mesai ücretlerini gecıktirdi belli bir kismını yatırdı ama ben tek taraflı iş hakkımı fes etmek istiyorum bundan dolayı issizlik alabilirmiyim . Tek taraflı noterden iş hakkımı fes ettikten sonra iş yerim beni farklı bir sebebden dolayı cıkarabilir mi buna hakkı varmı

 4. Ben ücretli ogretmenim yaz tatiline gitdigimizde veya dogum icin calisamadigimda issizlik maasi alabilirmiyim

 5. Bende 8 Eylül 2016 da işten çıkarıldım. Dün işkur A başvurdum fakat bu sabah mesaj geldi red cevabı aldım neden olabilir ne yapmam lazım
  Teşekkür ederim

 6. Ben dogum iznindeyim ve is yerim iflas etmis bulundugu dukkan firma adi degismis ben issizlik maasi alabilir miyim adreste kimsse olmadigi icin evrakta alamiyorumm

 7. Ben kesintisiz 124 gündür ful sigortalı çalışıyorum arada boşluk yok fakat çalıştığım firmalar farklı 2 ay dört gün bir firmada 2 ay da farklı bir firmada çıkışımı galiba verecekler işsizlik maaşından fayda’lana bilirmiyim.