İşsizlik Maaşı Başvuru

İşsizlik ödeneğiı BaşvuruZiyaretçilerimizin bize çok sık gönderdiği sorulardan olan İşsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır ve konu ile ilgili diğer türev sorularına cevap vereceğiz.İnternet üzerinden işsizlik başvurusu nasul yapılır İşsizlik ödeneğine başvuru yapmak için kullanılan e-Devlet hizmeti size anlatmaya geçelim. İşşiz maaşı başvuru için metni okuyarak ön bilgilendirme sağlayarak daha sonra başvuru sayfasına giriş yapınız.

Nasıl Faydalanabilirim ?

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek, sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılıyor.Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Gerekli koşulları oluşturduğunuz taktirde, işten çıkarılmayı takip eden 30 gün içerisinde bağlı bulunulan iş kurumuna yapılır. Başvuruda kimlik fotokopisi gereklidir. Biz size internet üzerinden nasıl yapılacağına ilişkin bilgileri aktaracağımız için T.C No ve e-Devlet şifrenizin olması başvuru için yeterli olacaktır. Başvuru için aşağıdaki bağlantıdan sisteme giriş yaparak başvurunuzu İşkura gönderebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru için Tıklayınız

Yaptığınız başvuru işkur tarafından değerlendirildikden sonra işşizlik ödeneği alıp almama kararı kişiye bildirilecektir.

İşsizlik Maaşı Başvuru

Ne Kadar Süre Ödenecek

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 6 ay, 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 8 ay, bin 80 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 10 ay süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.

Miktarı Nasıl Hesaplanır

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, yüksek maaşlılar için her yıl iki kez artırılan asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.

Ödenekten Kesinti Oluyor mu?

Damga vergisi kesintisi dışında işsizlik maaşından hiçbir kesinti yapılmıyor.

Ödemeyi Nasıl Alacağım?

ilk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılır. İşsizler, nüfuz cüzdanı ile bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 27 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İşsizlik Maaşı Başvuru (33 Yorum)

 1. E devlet üzerinden başvurumu yaptım başvurunuz kayda alınmıştır dedi sistem ancak kabul edildimi edilmedimi yazan bir yer yokmu ay sonuna kadar bekleyecez mi yoksa sorgulanacak bir ekran varmı acaba… iş yeri beni cıkartı ben çıkmadım işten :)

 2. iskur kaydınız bulunuyor.profil oluşturulması gerekiyor.profolinizi oluşturunuz tekrar deneyiniz diyor.prpfilode güncelledim.nerde hata yapıyorum

 3. merhaba;işten çıkartılacağım fakat 120 dolu oluyor bir gün istiharat ve 3 gün diğer ücretli izin olarak bildirim yapılmış bunlar işsizlik maaşı almamıza engel mi ? yoksa toplamda 120 olması ve aynı işyerinde olması yeterli mi ?

 4. nasıl bildiriyorlar telefona mesajmı geliyor yoksa sürekli kontrolmü edecez. ayrıca başvuru yapıldıktan sonra ne zaman ödemeye başlarlar

 5. Emin****** çalışmak istiyorsanız lütfen çok düşünüp araştırın ben güvenerek girdim 2 yıl çalıştım ama kendilerinin aldığı fazla gereksiz personel yüzünden norm fazlalığı denilerek beni başka şubeye gönderme bahanesiyle işten çıkardılar ihbar tazminatımı vermemek içinde kılıfına uydurarak yer değişikliği yapmak istediklerini benim istifa etmemin zorunlu olduğunu söylediler kesinlikle insanların haklarına girerek çalışan bir firma Rabbim kimsenin hakkını kimsede bırakmaz ben işimi severek yaparken başarılı bir personelken hiç suçum olmadan kendi suçlarını bana yıktılar hakkımın zerresi helal olmasın..

 6. Başvuru yapamadim yanlışlıkla kendi sicil numarami yazdim nasıl duzeltebilirim profilimi soruyor yapıyorum yanlış diyor yardımcı olursanız sevinirim

 7. Ben öğrenciyim İşsizlik maaşı alırken aynı zamanda başbakanşık burs/kredisi alınabilirmi???

 8. Merhabalar, ben özel okulda çalışıyorum 1 eylül 2016 itibariyle işten kendi isteğimle ayrılıyorum şeklinde dilekçe yazdırıp hamilelik sebebiyle anlaşmamız yenilemeyecegimizi söylediler şimdi işsizlik maaşından faydalanabilir muyum. Sigorta prim günüm yetiyor.

 9. 31.05.2016 tarihinde hamile olduğum için işten çıkarıldım. 10 gündür teklestirmeye hazır değil görünüyordu sistemde ama bugün red bekleyen yazıyordu. 170 aradım, henüz kesin birşey yok işleminiz devam ediyor dedi.
  Siz herkese son 4 ay devamsızlığınız var mı diye sormuşsunuz
  Benim 4a hizmet dökümünde son 4 ay içinde 1 gün istarahat 3 gün raporlu gözüküyor. Sizce almam mümkün mü?

 10. bu nedır nereden nasıl olusturulur .Kişinin işkur Kaydı var fakat profil oluşturması gerekir.Lütfen Profilinizi Oluşturunuz Öyle deneyiniz.

 11. İşten 1 yılımı tamamlanana 1 ay kalası işten çıkarıldım is yerimden taksitle alış veriş yapmıştım her ay kesiliyordu işten çıkarılınca son aylığını vermediler taksitlerin var diye beni kendi isteğimle çıkmışım gibi göster tip işsizlik kasını da engel olmuşlar şimdi işsizim ne yapabilirim ayrıca tazminatta alamadım ne yapmalıyım bu konuda bilgisi olanlar lütven cevap yazın su an çok madur durumdayım şimdiden tesekkur ederim

 12. Edevlet online başvuru da Sicil no iş yerinde sicili no su mu girilecek İl ilçe doğum yerimiz mi bağlı olduğumuz SSK nin il ilçesi mi bilen var mı

 13. mrh ben kazım bundan 1 yıl önce yani
  nisan 12 2015 yılında bir marketde çalışdım
  marketde tam 1 yılım dolmak üzereyken 04 01 2016 da
  işden çıkarıldım tam devlet asgari üçreti 1.300 tl zam
  yapıldığı sırada beni işden çıkardılar vede tazminatımı
  vermediler ben 2 defa iş bulma kurumuna işsizsizlik maaşı
  alabilmem için başvurdum ve 2 defa işkur müdürlüğünce
  işsizsizlik maaşı onaylanmadı şuan ben çalışmıyorum zor
  durumdayım işsizsizlik maaşı alabilmem için ne yapmalıyım

 14. Ben 11 12 2015 işten cıkartışlar ama bize 22 12 2015 dedilr ben işsizlik başvurduğum tarih yanliş oldu ne yapmam gerekiyor bilen varmı

 15. Iyi gunler
  Ben 2010 nisan ayinda ozel bir havayolu sirketinde ucus personeli olarak ise basladim
  2014 subat ayinda dogum yaparak sut iznimin bitmesini takiben 17 nisan 2014 te goreve baslamam gerekirken yeni cikan kanuna gore dogum yapmis ucus personelinin bir yildan once ucamayacagi gerekcesiyle 12 ay ucretsiz izne cikartildim.Sure bitiminde yani 2015 martta boy kilo olcumune cagrildim.Bu defa kilo fazlaligim nedeni ile 3 ay ucretsiz izin verildi.25 mayista tekrar olcume gittim istedikleri standartta olmadigimi ileri surerek sozlesmemi fes ettiler.Bu sartlarda issizlik maasi icin sart olan son donem prim odemesi benim rizam olmadan cikartildigim ucretsiz izinler yuzunden yapilmamistir..Ve anladigim kadariyla hakedisim bulunmuyor..cevabiniz icin simdiden tesekkurler