Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

kıdem tazminatı nedir

İşyerinde en az bir yıl süre ile çalışan işçiye kanunda belirtilen diğer koşulları da sağlaması durumunda işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesi devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında ödenen tazminata kıdem tazminatı denir.

Kıdem Süresi Nasıl Hesaplanır?

İşçilerin kıdemleri, iş sözleşmesinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır.

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçiye çalıştığı her bir tam yıl için, giydirilmiş brüt ücretinin otuz günlük tutarı ödenir. Bir yıldan arta kalan süreler için aynı ücret üzerinden oranlama yapılmak suretiyle tazminat tutarı hesaplanır. Giydirilmiş brüt ücretten kastımız işçiye verilen ikramiye, prim, yakacak yardımı vb. çıkarlardır.(Paralardır)

Kıdem tazminatından binde 66 yani, %0,66 oranında damga vergisi kesintisi yapılır.

ÖNEMLİ NOT:
Kıdem tazminatında hesaplanabilecek bir maaşın Tavanı vardır. 2012 Yılı için kıdem tazminatı tavanı 2.805,04 TL dir. Lütfen dikkate alınız. Yani maaş bu tutardan yüksek olsa bile, bu kadardan hesaplanır

Giydirilmiş Brüt Ücret Nedir?

Giydirilmiş brüt ücret, işçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, prim, yol, yemek, yakacak yardımı vb. gibi maddi olanakların eklenmesiyle elde edilen toplam brüt aylık gelirdir.

2014 Yılı için Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

Kıdem tazminatında hesaplanabilecek bir maaşın tavanı vardır. Bu tavan her sene devlet tarafından belirlenir. 2014 yılı için kıdem tazminatı tavanı 3.438,22 TL dir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 20 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Kıdem Tazminatı (3 Yorum)

  1. ben özel bir şirkette kısmı süreli olarak çalışıyorum işe ilk tam süreli başlamıştım şuan 1700 günüm var. ben günlerimi 360 a bölücekmiyim yıl hesabı için yoksa 2066 dan beri ordayım yaklaşık 9.5 sene oldu yoksa 9.5 sene üzerinden mi hesaplayacağım

  2. ben özel bir şirkette askeri ücret ile çalışmaktayım
    ve yaklaşık 5 sene oldu işten ayrılsam kendi isteğil ile ne kadar hak ve alacaklara sahibim.
    tşk. kolay gelis

    • kendinizi kovdurmanız durumunda tazminata hak talabinde lunursunuz.işte burda filimleri ve dizileri aratmıyacak metodlara başvurmanız gerekmektedir.bu zekayıda sizde görüyorum.hadi kolay gelsin.