Kısa Vadeli Sigorta Kolları

Kısa Vadeli Sigorta KollarıKısa vadeli sigorta kolları uygulamaları ile sigortalının işe veya çalışmaya başlar başlamaz oluşabilecek risklere karşı sigortalıya veya yakınlarına koruma sağlanması amaçlanmaktadır. Zira, bu sigorta kolundan sağlanan yardımlara “kısa vadeli” denmesinin anlamı da çalışma hayatının her safhasında ortaya çıkabilecek olmasıdır.

Kısa vadeli sigorta kollarını nitelikleri bakımından, “Mesleki Risk” ve “Sosyal Risk” sigorta kolları olmak üzere iki ana grup altında toplamak mümkündür.

Mesleki Riskler: İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları Sigortaları
Sosyal Riskler: Hastalık ve Analık Sigortalarıdır.

Kısa Vadeli Sigorta Kapsamında Bulunan Sigortalılar Kimlerdir?

> Hizmet akdi ile çalışanlar (4/a)
> Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise; (4/b kapsamında sigortalılar)
> Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar,
> Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,
> Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları

> Tarımsal faaliyette bulunanlar,
> Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
> Aday çırak, çırak ve stajyerler,
> Harp Malulleri ile Vazife Malulleri
> Türkiye İş Kurumu kursiyerleri
> Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri
> İntörn öğrenciler
> Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan sigortalılar

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan (4/b) sigortalılara kısa vadeli sigorta kollarından yararlanma hakkı ilk defa 5510 sayılı kanunla getirilmiş bir düzenlemedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 28 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Kısa Vadeli Sigorta Kolları (3 Yorum)

  1. Eşimin son bir yıl içinde 85 gün uzun vadeli sigorta kollarında primi var. 3 ay da işkurun düzenlediği iş başı eğitim programı kapsamında yatırılan kısa vadeli sigorta primleri bulunmaktadır. Öğrenmek istediğim işbaşı eğitim programı kapsamında yatırılan primler kapsamında analık sigortası da var mıdır?

  2. 27.01.2015 te ise baslasim iskur un 1 ay kursunu gordum ise basladim 2.gun kolum kirildi amelyat oldum 2 ay raporluydum . Son 1 sene icinde askerde oldugum icin sigortamda yoktu . Rapor parasi alir miyim ?