Kısmi Askerlik Borçlanması Yapılır mı

Kısmi Askerlik Borçlanması Yapılır mı

Kısmi Askerlik Borçlanması Yapılır mı

01.10.2008 tarihinden itibaren kısmi askerlik borçlanması hakkı verilmiştir.

1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince, askerlik hizmetini er veya erbaş olarak ifa edenler askerlik sürelerinin tamamını veya bir kısmını, yedek subay olarak askerlik yapanlar ise yedek subay okulu devresini borçlanabilirler. Kanun’da açıkça kısmi borçlanma olanağından sözedilmemekle birlikte, Kurum’ca tahakkuk ettirilen borcun ödenmesi için öngörülen bir aylık sürede ödeme yapılan gün sayısının prim ödeme gün sayısına ve prime esas kazanca dahi edileceği belirtilmiştir. Buna göre sigortalı söz konusu sürede ihtiyaç duyduğu gün sayıda prim ödeyerek kısmi borçlanma yapabilecektir.

Kısmi Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması yapmak isteyen kişiler; Askerlikte geçen sürelerden istedikleri kadarı için borçlanma yapabilirler.

Örnek olarak; 18 ay askerlik yapan kişi; 1 gün ile 540 gün arasındaki istediği kadar süreyi borçlanabilir.

Ne kadar sürenin borçlanılacağının hesabı ; kişinin mevcut gün sayısı, emeklilik yaşı, sigortalılık süresi, sigorta başlangıç tarihleri ve halen tabi olduğu sosyal güvenlik kurumu ile ilgili kriterler ve bu kriterlerin emekliliğe etkisi göz önüne alınarak yapılacak hesaplama ile tespit edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 13 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Kısmi Askerlik Borçlanması Yapılır mı (4 Yorum)

  1. Merhaba ben 1992 senesinde askere gittim.ve askerlik borçlanması için sgk ya gittim bana prim günü lazım değil sadece yıl istiyorum dedim 440 gün karşılığı 8300 tl olur sadece dediler.90 ödemsem 1992 yılına giriş olsun dedim olmaz dediler.yardım. rica ediyorum

  2. 1977 doğumluyum 1994 tarihinde staj başlangıcım var.işe giriş ve uzun dönem sigorta ödeme tarihim 06.2000.askerlik terhis tarihim 1996.10 aylık bir askerlik borçlanması yaptığık takdirde sigorta başlangıç tarihim geri çekilir mi? geri çekilir ise 15 sene 3600 pirim ödeme şartından sgk dana yazı alıp 15 senelik işyerimden kıdem tazminatını alabilir miyim? teşekkürler.

  3. Askerliğimi 1990 yılında yaptım.İlk işe giriş tarihim 1992 yılıdır.Halen SGK lı olarak çalışmaktayım. Sigorta başlangıcımı geriye çekmek için kaç gün askerlik borçlanması yapmalıyım.

  4. Tarafıma yollanan 17862558 nolu 13-01-2015 tarihli yazınızda 1451,52 TL askerlik borçlanmayı Ziraat Bankası bodrum şubesinden ödemek istedim. Ancak borçlanma sistemde olmadığından ödemeyi yapamadım. Bu konuda yardımcı olmanızı arz ederim.

    Erdoğan Aysan