Malulen Emeklilik Şartları | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Malulen Emeklilik Şartları


Malulen Emeklilik Şartları, malulen emeklilik şartları nelerdir, kimler malülen emekli olacak işte bu soruların cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Malulen emeklilikte kurallar genişletildi. Birçok hastalık daha sisteme dahil edildi.  Malulen Emeklilik Şartları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kapsamını genişlettiği malulen emeklilik düzenlemesi, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girdi. Kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığın eklendiği düzenleme kapsamında, 4 bin 250 kişi daha emeklilik hakkına kavuştu. Malulen emeklilere ödenecek maaş ise 971 lira olacak. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere de tekrar başvuru yapma hakkı getirildi. Düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin sağlık raporu alarak başvuruda bulunması gerekiyor.

Malulen Emeklilik Şartları

Maluliyet Başvuru Koşulları

– En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.

Malulen Emeklilik Şartları

 1. · En az %60 oranında iş göremezlik raporunuz olmalı.
 2. · 1800 prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresiniz dolmalı. (Bakıma muhtaç derecede malul olursanız 10 yıl şartı aranmaz.)
 3. · Malullüğe sebep olan rahatsızlığınızın çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor.

Kısaca; 1800 prim günü ve 10 yıl sigortalılık süresine sahip olmanız emeklilik için yeterli olacaktır. Eğer bir başkasının bakımına muhtaç olacak durumda bir malullük var ise 10 yıl şartı gerekmemektedir. Sadece 1800 prim günü yeterli olacaktır.

HANGİ HASTALIKLARA EMEKLİLİK HAKKI GELDİ

Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastaları, tüm kanser hastalarına koşulsuz maluliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Kronik böbrek yetmezliği, ağır elektrolit bozuklukları, otizm, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara, astım, KOAH, uyku bozuklukları, sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit hastalıkları kapsama alındı. Kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı. Yardım olmaksızın yürüyemeyen sigortalı, malul sayıldı. Travma sonrası stres ve obsesif-kompulsif bozuklukları maluliyet kriterlerine eklendi. Kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu. Şeker hastalığı sonucu kişinin, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

Nereye Başvuruda Bulunulur:

– Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğünün ilgili servislerine başvurabilirsiniz.
– e-Devlet üzerinden Malüliyet Aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

Soru: Merhaba Zeki Bey, ben 06.12.1975 doğumluyum.13.06.1996 tarihinde ilk SSK girişim yapıldı. 2009 yılında yüzde 64 özürlü raporu aldım. Şu anda 1380 gün SSK primim var.  Malulen emeklilik şansım var mıdır?

Cevap: Malulen emekli olabilmek için öncelikle 10 yıl 1800 gün ve en az %60 rapor gereklidir. Ayrıca Maluliyet durumun işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor. Zira doğuştan ya da işe başlamadan önce sakatlığı/rahatsızlığı bulunan kişiler malulen emekli olamazlar. Eğer sizin rahatsızlığınız da işe başladıktan sonra ortaya çıkmışsa  1800 günü tamamlayarak malulen emekli olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2014

Bu yazı en son 07 Nisan 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Malulen Emeklilik Şartları (208 Yorum)

 1. Selamın Aleyküm babam 01,01,1963 Doğumlu sigorta başlangıcı 1994 ve 1136 gün primi var askerlik borclanmasınıda yapınca 1676 günü oluyor yeni bir kanun cıkmış 1800 günü olanları Borclandırarak emekli ediyorlarmış Bizim bu kanundan faydalanma şansımız varmı Yani askerlik borcunu ödeyip 4 ay da calısınca babam 1800 e tamamlıyor bunları yaptığı taktirde emekli olma şansı varmı Lütfen yardımcı olurmusunuz.

 2. Rapor 74 ağı evet malatya yaşıyorum 3153 gün var nezaman erkek emekli olurm
  girişim sgk 01.11.2004 sağlam az ederim

 3. Ben 1985 dogumluyum 2006 da sigortam basladi toplam sigorta primim 2184 gun kalpten iki kez anju oldum stend takıldı kalp damarlarimda tıkanıklık var malulen emekli olabilirmiyim

 4. Mrb esim epilepsi hastasi olup ayrica bir kaza sonucu dalagida alinmistir 8 yil 3 ay sigortasi mevcuttur malulen emekli olabilirmi veya olmasi icin ne yapmamiz lazim

 5. 1972 DOĞUMLU 1996 SSK GİRİŞİM VAR 1970 GÜN ÖDENMİŞLİĞİM VAR ÜÇ YIL ÖNCE KALP KRİZİ GEÇİRDİM SİTENT TAKILDI TANSİYON VE ŞEKER HASTALIĞI VAR EMEKLİ OLABİLİR Mİ YİM

 6. Merhaba ben 1991 yilinda bir gözümü kaybettim,2002 yilindada sgk li oldum,bir göz görmeyince malulen emekli oluna biliyormu ?

 7. Ben transvers myelit hastasıyım
  Sürekli kalp spazmı geçiriyorum
  Mide ülseri oldum.busartlarda malulen emekli olabilirmiyim

 8. Merhaba benim esim sizogrem hastasi yuzda45 raporla ssk 1300 gunu var emeklilik icin ne yapmamiz gerek

1 3 4 5