Ölüm Aylığı Şartları

Sponsorlu Bağlantılar

ölüm aylığı şartlarıYargıtay, SSK’lı çalışanlarla ilgili önemli bir karar verdi. 21. Hukuk Dairesi’nin kararına göre, SSK’dan ölüm aylığı alabilmek için gerekli olan 900 günlük sigorta borçlanma ile tamamlanabilecek.

Böylece vefat eden kişinin bir gün bile sigortası olsa, eş ve çocukları askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması yoluyla 900 günü tamamlayıp emekli aylığı alabilecek. 2008’de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu, bir günlük sigorta ile emekliliğin önüne geçmek için ölüm aylığının şartlarını zorlaştırmıştı. Ölüm aylığı için gerekli 900 gün sigortalı olma şartının borçlanma harici olması yasaya konulmuştu. Ancak Yargıtay, bu düzenlemenin aleyhine bir karar verdi. Böylece 2008 öncesinde olduğu gibi bir günlük sigorta ile ölüm aylığı alınması mümkün olabilecek.

Çalışırken vefat eden işçinin eş ve çocuklarına maaş bağlanabilmesi için en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

2008 yılında uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Reformu ile de bu 900 günlük sürenin borçlanma harici olması şartı getirildi. Reformdan önce 900 günlük süre, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma ile tamamlanabiliyordu. Bu durumda 1 veya birkaç günlük gün bile sigortası olan kişi, vefat ettiğinde yakınları borçlanma yoluyla 900 günü tamamlayıp maaş alıyordu.

a) En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya 4 üncü
maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için, her türlü
borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük,
yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,
b) 47 nci maddede yazılı sebeplerle kazaya uğramış, malûllük, vazife malûllüğü veya
yaşlılık aylığı almakta iken veya malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına
hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış,
c) Bağlanmış bulunan malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak
çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş,
durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı istekte bulunmaları halinde bağlanır.
Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların hak
sahiplerine aylık bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil kendi
sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması veya ödenmesi
şarttır

Eşinin ölümünden 33 yıl sonra emekli oldu

2007 yılında yaşanan bir olay, ölüm aylığına hak kazanma şartlarının yeniden düzenlenmesine yol açmıştı. 1974 yılında vefat eden Osman Kızkaban’ın eşi Emine Kızkaban, eşinin bir günlük sigortasıyla 33 yıl sonra emekli olmuştu. Emine Kızkaban’ın başvurusunun ardından inceleme yapan SSK, Osman Kızkaban’ın 1959’da Zonguldak’ta 1 günlük çalışmasını tespit etti. Emine Kızkaban, eşi Osman Kızkaban askerliğini 3 yıl yaptığı için 900 gün askerlik borçlanması yaparak emekli oldu. O tarihte kendisine şimdi 450 TL emekli maaşı bağlanmıştı. Bu ve benzeri durumları göz önünde tutan SGK, 2008’deki reformda 900 gün prim şartının borçlanma harici olmasını kurala bağlamıştı.

Müracaat için gerekli belgeler

Hizmet akdiyle çalışan sigortalılar

– Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
– 1 adet fotoğraf
– İl veya İlçe İdare kurullarından alınacak Muhtaçlık Belgesi (Anne-Babalar için)
– Vasi İlamı (hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) istenir.

Genel

 1. orhanyaşar dokuzlu diyor ki:

  babam 1989 yılında vefaat etti.torba yasa ile birlikter babamın 5 yıl 0 ay 23 gün ile çıkan 5.056,88 tl çıkan prim borcunu 3.064,00 tl olarak peşin olarak ve yapılandırma yapmadan ödedim.kız kardeşime maaş ne zaman bağlanır.beni bilgilendirirseniz memnun olurum.bize 1,5 veya 2 ay içerisinde maaş bağlanacağını söylediler teşekkür ederim.

 2. ergin diyor ki:

  slm babam 2012 de vefat etti kendisi 1959 dogumlu ik farkli sigorta numarasi var 1975 baslangicli olanda 304 gun 1978 baslangicli olanda ise170 gun pirimi var tarih cakismasi yok toplam 474 gun oluyor annemi nasil emekli edebiliriz tesekurler

 3. nuray diyor ki:

  Babam 58yasinda acibadem hastanesinde vefat etti 6stent ve 2fefa anjio oldu ama kurtulamadi masrafi odeyecek miyiz cevap verin lutfen

 4. LEYLA YAZGAN diyor ki:

  Babam 2013 kasım ayında vefat etti, daha sonra araştırdığızda belli aralıklarla yatırılmış toplam 214 prim günü görüldü. Bu sayfada yayınlanan yargıtayın kararı ile 900 günlük prim gününü tamamlayarak annemin dul aylığı alması için sgk ya başvurduk, fakat bize 1800 gün olması gerektiğini söylediler, bu durum bizde kafa karışıklığı yarattı, yargıtayın kararı ile sgk nın verdiği cevap çelişti, bizi aydınlatırsanız çok sevineceğiz, saygılarımla,

 5. yalçın diyor ki:

  Selamlar benim babam 24 08 2014 vefat eti inşaat işçisiydi ssk 375 günü vardı buna göre nasıl emekli olur .cevap

 6. Ercan diyor ki:

  Merhaba babam 2010 yılında vefat etti.vefat ettiğinde çalışmıyordu.23 gün eksik diye emekli olamadı maaş alamıyoruz sağlık durumundan dolayı askerlik yapamamış.çürük raporu var bu yüzden askerlik borçlanması da yapamıyoruz.maddi durumumuz pek iyi dedeğil var mı bir çaresi?teşekkürler

 7. Ersin efe diyor ki:

  Babam vefat ettikten sonra kalan prim borcunu ödedikleri anneme ve kardeşlerime dul yetim aylığı bağlandı diğer kız kardeşim de aalmak için basvurdugunda iki gün eksik ödenmiş prim günün olduğu söylendi maaşları kesildi ve 4 bin TL borç çıkarıldı ve başka gelirleri de yok kurum hatasını kabul ediyor ne yapmamız gerekiyor.

 8. ali diyor ki:

  Selamlar
  Kardesim is kazasi sonucu vefat etti.bagkur 1 yillik bagkur borcu cikti.emeklilik ve hastane masraflari icin bagkur borclarini ödemem gerekirmi?
  Tesekkürler

 9. aslı diyor ki:

  Dedemin bağkuru varmış sgk ya geçiş yapmış. Sgk hizmet dökümünde 20 gün ödenmiş gözüküyor. 2003’de vafet etmiş. Bu yazıda 1 gün bile ödenmiş olsa emekli olcak diyor fakat sgk kesinlikle olamaz diyor. Bağkurdan emekli olalım diyoruz hizmet dökümünü 4b listesinden göremiyoruz. Lütfen yardımcı olun.

 10. hakan arıkan diyor ki:

  annem 2012 yılında vefat etti 940 gün bagkuru var kızkardesıme maas baglatabılırmıyız,bunun için ne gibi bir yol izlemeliyiz.sgk da konustugumuz bir kişi ssk nn 900gun yasasında yaralanılarak maas baglatabiliecegını soylemıs ama bagkur primlerini sskya saydırabılırmıyız.tskler

 11. baran diyor ki:

  Benim 1116 gun ssk var ölsem eşime ve çocuklarıma maaş baglanirmi

  • Yönetici diyor ki:

   Evet bağlanır. Çalışırken vefat eden işçinin eş ve çocuklarına maaş bağlanabilmesi için en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

 12. Serkan YILDIZ diyor ki:

  Babam 2000 de vefat etti. 1981e kadar ssk dan 763 gunu var kesin ona ait. Askerlik borclanmasi yaparak olum ayligi alabilecektim. Fakat 1994 de tarim bagkuruna basvurdugu ortaya cikti. Fakat.hic prim odememis. 0 gun 0ay 0 yil yaziyo. ayrica bagkur da terk edilmis sigortali gorunuyo. 19 terki. Bagkurdan degil ssk dan olum ayligi almak istiyorum. Ama en son bagkur oldugu icin illa bagkurdan diyolar. Meblag yuksek cikar diye kprkuyorum. Bi de bagkur az veriyor. Nasil olabilir. Ogrenciyim ayligi benden baska alacak olan yok. Davasiz kisa yoldan nasil olabilir ?

 13. ozlem diyor ki:

  Babam vefat etti bagkur borcu var yararlnmak istiyorum ama durumum yok yeni cikan yasaya gore kredi cekip odeyebilirmiyim

 14. yasin diyor ki:

  benim babam 1952 doğumlu 1978 senesinde 30 günlük sigortası çıkıyor, babam 1989 yılında vefat etti 20 ay askerliği çıkıyor, askerliğide sayarsak 630 gün ediyor toplamda, biz dışardan borçlanmayla anneme ölüm aylığı bağlayabilirmiyiz

 15. Pınar diyor ki:

  merhaba, babamı yaklaşık 2 ay önce kaybettik. 1984 yılında 148 günlük çalışması var. 29 bin tl ödeyerek emekli olabilecke annem. Ancak ne kadar maaş alabileceği ile ilgili bir bilgi nerden alabiliriz? Teşekkürler.

 16. Nuri mutlu diyor ki:

  Merhabalar 1949 boğumlu 2002 vefat 15 gün pirimi var acaba eşi emekli olabilirmi kişi erkek

  • Yönetici diyor ki:

   En az 900 gün prim gün sayısı olmalıdır. Siz bunu askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlayabilirsiniz ancak o zaman emekli olabilir. Fakat askerlik borçlanması günü 600-700 gün tamamlayabilir diye tahmin ediyorum yinede araştırın.

 17. hamiyet çınar diyor ki:

  eşim 23.03.2011 tarihinde vefat etti. 734 gün sigortası görünmektedir. yeni kanuna göre askerlik borçlanması yaparak 900 günden emekli olabilir miyim? ne yapmam gerekir?

 18. ozcan harbalioglu diyor ki:

  Benim babam 22.6.2013 yilinda vefaat etti kendisi emekli olmadan 2 deneyil once vefaat etti ama 25 yıldır ssk primleri ödeniyor su an aldığımiz aylik 875 tl civari 1000 1509 tl civari alacagimiz soyleniyrodu emeklilik gunleri doldugu zaman aldigimiz olum maasi yukselecekmi cevao verirseniz sevinirim

 19. Emine topçu diyor ki:

  120 gün eksik günüm var yeni torba yasa çıktım eşim öğretmeni trafik kazasında kaybettim 1 kızım var acaba durum nedir teşekkür ediyorum

 20. mehmet diyor ki:

  mrb benim babam vafat etti 2 sene önca şimdi biz araştırdık ve 840 günü çıkıyor,biz buna para yatırıp 900 gün ile emekli olabilirmiyiz lütfen bana cevap yazarmısınız.

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   Evet 60 gün askerlik borçlanması yapıp ölüm aylığı talebi verebilirsiniz. Ancak 840 gün hizmetin babanıza ait olup
   olmadığını inceleyin.

 21. elvan civelek diyor ki:

  babam 25.10.2014 vefat etti kendisi ssk emeklisi annem maaşından yararlanması için ne yapmamız gerekiyor. Ne kadar sürec gecmesi gerekiyorki annem maaşını alsın . Birde kendisi hastanede vefat ettiği için ölüm parası diye birşey ler söylüyorlar bundanda annem alabilirmi bunun için nere müracad etmeliyiz.Nasıl alabiliriz.

 22. mukaddes evren diyor ki:

  benim eşim sigortalı çalışırken trafik kazasında 26.06 2012 de vefat etti 1723 ünü çıkıyor 1800 olacak diyor sgk 2003-2008 arası ticari taksiciydi hiç yatmamış diyerek siliyorlar sadece dul maaşım var sonuçta ölmüş çalıştırma gibi bir imkanda yok 77 günün eksik diye ölüm aylığı bağlanamıyorum madm öyle taksicilik dönemimizi borçlandırma gibi bir yetki verilsin

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   2008 öncesi 60 aydan fazla süreyle prim borcu olanların kayıtları silinir. Ancak hak sahipleri hizmet ihyası isteyerek
   bunu borçlanıp ödeyebilirler. Borçlanma ile 1800 güne tamamlayıp ölüm aylığı talebi verebilirsiniz.

 23. emel şimşek diyor ki:

  benim abim 1994 yılında askerden geldikten sonra vefat etti.askerlik öncesi 480 gün sigortası çıktı.benim babam emekli,annemin hiçbir geliri yok.Ölen abimin askerlik borçlanmasını yaparak annemin bu haktan yararlanmasını istedik.Ama sigorta, sigorta başlangıcı ve ölüm tarihi arasında 5 yıllık süre olmadığı için bu talebimizi reddetti.Ama benim okuduğum bazı yazılarda 1 gün bile olsa borçlanma yolu ile bu hakkın anneye verildiğini ve annenin ölen çocuğundan maaş alabileceği yolunda idi.Bize bir yol gösterebilir misiniz ? Annem bu maaşı alabilir mi?alırsa eğer geriye dönük maaşlarını talep edebilir mi?

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   Sigortalılık süresini belirtmemişsiniz ancak son yasal düzenleme ile borçlanma yapıp 900 gün üzerinden dava açmadan ölüm aylığı bağlanabilir.

 24. demet toksöz diyor ki:

  yurt dısından malulen emekli maaşı alan babam vefat etmiştir bu durumdabende okudugum için babamın maaşı için başvuru yaptım nekadar zamanda baglanır bana ankara sgk evraklarımı gönderdim beklemedeyim cvp ta alamadım ne yapmalıyım baglanması için maddi gelirimde yok unuversitede okuyorum

 25. hesna diyor ki:

  benım babam vefat edelı 6 ay oldu ben bu maası nasıl baglatabılırm babam wefat etmeden önce 5 yıl bagkur yatmıs gorunuyor we 40 mılyar küsür borcu cıkıyor ıkıncısıde anneme dul maası nasıl baglatabılırım

 26. ahmet ünlü diyor ki:

  slm benim babam 1979da işe girdi 1981de mefafatetti askerlik hariçve memurlukda hariç 340günlük işçi ssksı çıktı ama annem maaşını alamadı askerliği 720gün askerliği çıkıyor 1981de dilekçesi var sonra 2tanede dilekçesi var ama şuan daha alamıyor 2014 neyapmamız gerkiyor saygılarımla

 27. nahir filiz diyor ki:

  arkadaşlar bekleyin ben AYM dava açacağım bu uygulama anayasanın 2. 10. 60 maddelerine ve AYM GÖRÜŞÜNE TERS 5510sayılı kanunun 41 maddesine görede, Yargıtay İÇTİHAT BİRLEŞTİRME BGK görüşünede ters bürokratın birisi yorum yaptı şimdi toparlanamıyor benim dava yargıtay a henüz gitmedi ama yerel mahkemede kaybettim bu iş böyle çözülecek.

Konu İle İlgili Yorum Yaz