Ölüm Aylığı Şartları

Sponsorlu Bağlantılar

Yargıtay, SSK’lı çalışanlarla ilgili önemli bir karar verdi. 21. Hukuk Dairesi’nin kararına göre, SSK’dan ölüm aylığı alabilmek için gerekli olan 900 günlük sigorta borçlanma ile tamamlanabilecek.

Böylece vefat eden kişinin bir gün bile sigortası olsa, eş ve çocukları askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması yoluyla 900 günü tamamlayıp emekli aylığı alabilecek. 2008’de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu, bir günlük sigorta ile emekliliğin önüne geçmek için ölüm aylığının şartlarını zorlaştırmıştı. Ölüm aylığı için gerekli 900 gün sigortalı olma şartının borçlanma harici olması yasaya konulmuştu. Ancak Yargıtay, bu düzenlemenin aleyhine bir karar verdi. Böylece 2008 öncesinde olduğu gibi bir günlük sigorta ile ölüm aylığı alınması mümkün olabilecek.

Çalışırken vefat eden işçinin eş ve çocuklarına maaş bağlanabilmesi için en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. 2008 yılında uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Reformu ile de bu 900 günlük sürenin borçlanma harici olması şartı getirildi. Reformdan önce 900 günlük süre, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma ile tamamlanabiliyordu. Bu durumda 1 veya birkaç günlük gün bile sigortası olan kişi, vefat ettiğinde yakınları borçlanma yoluyla 900 günü tamamlayıp maaş alıyordu.

Reform ile birlikte 2008’den itibaren SSK’dan ölüm aylığı alınabilmesi için ölen kişinin en az 900 gün çalışmış olması gerekiyordu. Bu yolla bir veya birkaç günle emekliliğin önüne geçilmişti. Ancak Yargıtay’ın verdiği bir karar, 2008 öncesine dönülmesine neden olacak. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nin kararına göre SSK’lı bir kişi 1 Ekim 2008’den sonra vefat etmiş olsa bile 900 prim gününü tamamlamak için borçlanma yapılabilecek. Yargıtay kararı, benzer durumda olanlar için emsal teşkil edecek.

Böylece on binlerce kişiye düşük pirimle ölüm aylığı kapısı açılacak. Örneğin 1 gün bile sigortası olan bir bayan vefat ettiğinde çocukları, anneleri için doğum borçlanması yaptırıp 900 günü tamamlayarak emekli maaşına kavuşacaklar. Aynı şekilde ölen kişinin yakınları, askerlik borçlanmasıyla da 900 günü tamamlayıp emekli aylığı alabilecekler. Örneğin 500 günlük sigortası varken vefat eden bir kişi için askerlik borçlanması yoluyla 900 gün tamamlanıp eş ve çocuklarına maaş bağlanabilecek.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu, bugüne kadar ölen kişilerin 900 günden az sigortası varsa yakınlarının maaş talebini reddediyordu. Borçlanma yoluyla emekli olma isteği de kanun gereği kabul edilmiyordu. Ancak Yargıtay’ın kararı emsal teşkil edeceğinden SGK kabul etmese bile dava açarak borçlanma ile emekli olabilmek mümkün.

Eşinin ölümünden 33 yıl sonra emekli oldu

2007 yılında yaşanan bir olay, ölüm aylığına hak kazanma şartlarının yeniden düzenlenmesine yol açmıştı. 1974 yılında vefat eden Osman Kızkaban’ın eşi Emine Kızkaban, eşinin bir günlük sigortasıyla 33 yıl sonra emekli olmuştu. Emine Kızkaban’ın başvurusunun ardından inceleme yapan SSK, Osman Kızkaban’ın 1959’da Zonguldak’ta 1 günlük çalışmasını tespit etti. Emine Kızkaban, eşi Osman Kızkaban askerliğini 3 yıl yaptığı için 900 gün askerlik borçlanması yaparak emekli oldu. O tarihte kendisine şimdi 450 TL emekli maaşı bağlanmıştı. Bu ve benzeri durumları göz önünde tutan SGK, 2008’deki reformda 900 gün prim şartının borçlanma harici olmasını kurala bağlamıştı.

Müracaat için gerekli belgeler

Hizmet akdiyle çalışan sigortalılar

– Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
– 1 adet fotoğraf
– İl veya İlçe İdare kurullarından alınacak Muhtaçlık Belgesi (Anne-Babalar için)
– Vasi İlamı (hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) istenir.

Genel

 1. Emine topçu diyor ki:

  120 gün eksik günüm var yeni torba yasa çıktım eşim öğretmeni trafik kazasında kaybettim 1 kızım var acaba durum nedir teşekkür ediyorum

 2. mehmet diyor ki:

  mrb benim babam vafat etti 2 sene önca şimdi biz araştırdık ve 840 günü çıkıyor,biz buna para yatırıp 900 gün ile emekli olabilirmiyiz lütfen bana cevap yazarmısınız.

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   Evet 60 gün askerlik borçlanması yapıp ölüm aylığı talebi verebilirsiniz. Ancak 840 gün hizmetin babanıza ait olup
   olmadığını inceleyin.

 3. elvan civelek diyor ki:

  babam 25.10.2014 vefat etti kendisi ssk emeklisi annem maaşından yararlanması için ne yapmamız gerekiyor. Ne kadar sürec gecmesi gerekiyorki annem maaşını alsın . Birde kendisi hastanede vefat ettiği için ölüm parası diye birşey ler söylüyorlar bundanda annem alabilirmi bunun için nere müracad etmeliyiz.Nasıl alabiliriz.

 4. mukaddes evren diyor ki:

  benim eşim sigortalı çalışırken trafik kazasında 26.06 2012 de vefat etti 1723 ünü çıkıyor 1800 olacak diyor sgk 2003-2008 arası ticari taksiciydi hiç yatmamış diyerek siliyorlar sadece dul maaşım var sonuçta ölmüş çalıştırma gibi bir imkanda yok 77 günün eksik diye ölüm aylığı bağlanamıyorum madm öyle taksicilik dönemimizi borçlandırma gibi bir yetki verilsin

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   2008 öncesi 60 aydan fazla süreyle prim borcu olanların kayıtları silinir. Ancak hak sahipleri hizmet ihyası isteyerek
   bunu borçlanıp ödeyebilirler. Borçlanma ile 1800 güne tamamlayıp ölüm aylığı talebi verebilirsiniz.

 5. emel şimşek diyor ki:

  benim abim 1994 yılında askerden geldikten sonra vefat etti.askerlik öncesi 480 gün sigortası çıktı.benim babam emekli,annemin hiçbir geliri yok.Ölen abimin askerlik borçlanmasını yaparak annemin bu haktan yararlanmasını istedik.Ama sigorta, sigorta başlangıcı ve ölüm tarihi arasında 5 yıllık süre olmadığı için bu talebimizi reddetti.Ama benim okuduğum bazı yazılarda 1 gün bile olsa borçlanma yolu ile bu hakkın anneye verildiğini ve annenin ölen çocuğundan maaş alabileceği yolunda idi.Bize bir yol gösterebilir misiniz ? Annem bu maaşı alabilir mi?alırsa eğer geriye dönük maaşlarını talep edebilir mi?

  • Yüksel ERDEN diyor ki:

   Sigortalılık süresini belirtmemişsiniz ancak son yasal düzenleme ile borçlanma yapıp 900 gün üzerinden dava açmadan ölüm aylığı bağlanabilir.

 6. demet toksöz diyor ki:

  yurt dısından malulen emekli maaşı alan babam vefat etmiştir bu durumdabende okudugum için babamın maaşı için başvuru yaptım nekadar zamanda baglanır bana ankara sgk evraklarımı gönderdim beklemedeyim cvp ta alamadım ne yapmalıyım baglanması için maddi gelirimde yok unuversitede okuyorum

 7. hesna diyor ki:

  benım babam vefat edelı 6 ay oldu ben bu maası nasıl baglatabılırm babam wefat etmeden önce 5 yıl bagkur yatmıs gorunuyor we 40 mılyar küsür borcu cıkıyor ıkıncısıde anneme dul maası nasıl baglatabılırım

 8. ahmet ünlü diyor ki:

  slm benim babam 1979da işe girdi 1981de mefafatetti askerlik hariçve memurlukda hariç 340günlük işçi ssksı çıktı ama annem maaşını alamadı askerliği 720gün askerliği çıkıyor 1981de dilekçesi var sonra 2tanede dilekçesi var ama şuan daha alamıyor 2014 neyapmamız gerkiyor saygılarımla

 9. nahir filiz diyor ki:

  arkadaşlar bekleyin ben AYM dava açacağım bu uygulama anayasanın 2. 10. 60 maddelerine ve AYM GÖRÜŞÜNE TERS 5510sayılı kanunun 41 maddesine görede, Yargıtay İÇTİHAT BİRLEŞTİRME BGK görüşünede ters bürokratın birisi yorum yaptı şimdi toparlanamıyor benim dava yargıtay a henüz gitmedi ama yerel mahkemede kaybettim bu iş böyle çözülecek.

Konu İle İlgili Yorum Yaz