Ölüm Geliri ile Ölüm Aylığı Arasındaki Fark

ölüm geliri ile ölüm aylığı arasındaki fark

Ölüm Geliri; Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri almakta iken ya da iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetmesi sonucu sigortalının hak sahiplerine bağlanan gelirdir. Ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm geliri bağlanması için sigortalılık süresi, yaş veya prim ödeme gün sayısı gibi koşullar bulunmamaktadır. Kişi sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı gün iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybettiği takdirde bile, hak sahiplerine ölüm geliri bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı; SGK’ya bağlı olarak çalışan ve çalışırken belli prim gün sayısını ve sigorta süresini dolduran kişilerin vefatı sonrası hak sahiplerine maaş bağlanması durumudur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 30 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ölüm Geliri ile Ölüm Aylığı Arasındaki Fark (1 Yorum)

  1. 2001 yılında babamın vefatından sonra anne ve bana olum ayligi bağlanmıştı.Ben ssk’li calismaya başlayınca kurumunuZa bilgi verdim ve ayligi kesildi. Benim kesilen ayligim anneme ekleniyor mu? Annemin kendisinin Bağkur, annesinden emekli Sandığından olum ayligi ve babamdan da bu maaşı var. Ancak babamdan aldığında bir eksiklik var gibi düşünüyoruz. Ne yapmalıyız?
    Teşekkürler…