Özel Hastane Acilleri Ücretlimi

özel hastane acilleri

Hiçbir hastanede acil hastalardan katılım payı alınmaması gerekiyor. Ancak genellikle özel hastanelerde acile başvuran hastalar sık sık katılım payı ve ilave ücret mağduriyeti yaşıyor. Acil servislere gereksiz başvurular olmasın diye bu sene başında SGK yeşil alan uygulamasına geçti. Yani artık doktor tarafından acil hal olmadığı kabul edilirse acil servislerde ilave ücret alınabiliyor.

Acil servislere gelen hastalar, gri1 ve yeşil alanlardan hangisine dahil olduğuna göre ikiye ayrılıyor. Kırmızı alan hayati tehlikesi olan ve 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanabilecek hastaları kapsıyor. Bu alana giren hastalardan ücret talep edilmiyor. Yeşil alana giren hastalar ise hayati tehlikesi olmayanları kapsıyor. Bu alana giren hastalar SGK tarafından belirlenen katılım payı ücretini ödemek zorunda ve bunun yanı sıra hangi hastanın yeşil alana hangisinin gri1 alana gireceğine ise muayene yapan doktor karar veriyor. Vatandaş acilde para ödemediğini zannediyor fakat eczaneye ilaç almaya gittiği zaman muayene katılım payı ortaya çıkıyor.

YEŞİL ALAN NEDİR?

Acile başvuran ve yukarıda sayılan haller dışında kalan olaylar acil değildir ve “Yeşil Alan” hastası sayılır.

Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır. Ancak yapılan muayene sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için 520.021 kodu ile tanımlanan “Yeşil Alan Muayenesi” kodlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu kodlama işlemi, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Yani, acil olarak hastaneye gittiğinizde doktor “Bu acil hasta değil” derse sizi yeşil alan hastası sayıyorlar ve önce devlet hastanesi ise 5 lira, özel hastane ise 12 liralık muayene parası ile ilaveten 3 liralık eczane ilaç parasını eczaneye gittiğinizde ödetiyorlar.

Tüm bunlara rağmen ücret talep edilmesi halinde;

 • Derhal İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulununuz.
 • Şayet bir ödeme yapmışsanız, ödediğiniz bedelin makbuzunu da bu şikayete ekleyiniz.
 • Hastane bu bedeli geri ödemez ise hastanenin bulunduğu yerdeki İcra Müdürlüğü’ne başvurarak hastaneye icra takibi gönderiniz. Bu takibe bir belge eklemenize gerek yoktur.

ACİLDE PARA ALINMAYACAK HALLER

Öncelikle ‘acil halin tanımı’na bir bakmak gerekiyor. Çünkü sizin acil tanımınızda hastanelerin acil tanımı bir olmayabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın “Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması” konulu genelgesine göre;

1) Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları,

2) Acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar,

3) Tıbbi müdahale uygulanan vakalar,

4) Müşahede altına alınan vakalar,

5) Başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar, acildir.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel bu konuda şöyle uyarılarda bulunuyor:

Acile daha girişte imzalatılan taahhütname geçersizdir, acil halin sonra ermesinden sonra imzalatılan taahhütname ise geçerlidir. Acil hal boyunca yapılan tüm tedaviler bedavadır ve buraya kadar yapılan iş ve işlemler SGK’ya fatura edilir. Acil halin sona ermesinden sonrakilerin de ise hastanenin SGK ile sözleşmesi varsa yüzde 200 oranında, hastanenin SGK ile sözleşmesi yoksa hastanenin kendi fiyatları üzerinden fatura edilmesi gerekir. Şimdi, sizden acilde para istedikleri için önce SGK’ya (Alo 170), sonra Sağlık Bakanlığı’na (Alo 184), en sonunda da faturasız-belgesiz para tahsil etmişlerse de Maliye’ye (Alo 189) durumu bildirin.

DOKTOR ACİL HAL OLARAK KABUL ETMİYORSA ÜCRET TALEP EDEBİLİR

Acile başvuran vatandaşlar ücret ödemeyeceklerini zannediyor ama Sosyal Güvenlik Kurumu yönetmeliğinde bu durumu belirlemiş ve bunun dışında kalan durumları da doktorun inisiyatifine bırakmış. SGK yetkilileri acil hal kapsamına giren hastalıkları şöyle açıkladı. “Acil hal kapsamına 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanacak yada buna istinaden sağlık bütünlüğünün kaybına yol açacak durumlar acil hal kapsamına girmektedir.

Yoğun bakım üniteleri, yanık tedavileri, kanser tedavileri buna istinaden bundan doğan anormallik bozuklukları, genetik nakiller, yada trafik kazaları bunlar acil hal kapsamına girer. Bunun dışında kalan süreleri doktorunuz belirler. Doktorunuz size acil hal kapsamı olarak belirtmiyor ise acil hal kapsamına giren hastaneler acil servislerde gri1 alan ve yeşil alan olarak gerçekleştirilir.

Kırmızı alanda işlemleriniz gerçekleştiriliyor ise sizden ücret talep edemez. Fakat yeşil alan olarak yani acil hal durumu olmayan durumlarda sizin işlemleriniz gerçekleştiriliyor ise buna istinaden sizden ek ilave ücreti ve muayene ücreti talep edebilirler.

HAKKINIZI ARAYIN ŞİKAYETDE BULUNUN

Söz konusu acil sağlık hizmeti için sizden ücret alan özel hastaneyi ücretsiz ALO 184 Şikayet Hattını arayarak şikayet edin. Zira söz konusu özel hastane Başbakanlık genelgesi gereğince yasak olan ve Sağlık Bakanlığı mevzuatına da aykırı bir uygulama yapmaktadır.

Öte yandan hastane SGK ile yaptığı sözleşmeyi de ihlal etmektedir. ALO 170 Hattını arayarak şikayet ederseniz SGK denetmenleri/müfettişleri de ilgili hastaneye denetim yapacak ve sözleşme hükümleri gereğince yüz milyarlarca liraya varan ceza kesecektir. Hatta denetimler SGK ile yapılan sözleşmenin iptaline kadar varabilir. Hakkınızı arayın ki sizden sonra başkaları da mağdur edilmesin.

HAKSIZ ÜCRET ALAN HASTANELERE 10 KAT CEZA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri de şikayet edildiğinde, haksız alınan ilave ücretin 10 katı tutarında ceza verdiklerini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Yasası, Sağlık Uygulama tebliği (SUT), Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık genelgesi uyarınca acil servise kaldırılan hastalardan SGK katılım payı ve ilave ücret alınmaması gerekiyor. Kişi sosyal güvenlik kapsamında olmasa dahi tedavisinin yapılıp faturasının SGK’ya gönderilmesi yeterli görülüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 05 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Özel Hastane Acilleri Ücretlimi (8 Yorum)

 1. oglum okulda düşüp kafasını yaraladı Bahçeşehirde özel bir hastanye götürdüm iki dıkiş atacagim dedi ve benden 45000 tl istedi ben ıtıraz edince 2500 dedi kabul etmedim başka hastaneye götürdüm.

 2. Acil servislerde hiç bir şekilde ücret alınmamalıdır.sgk ya niçin prim oduyoruz.bu nasıl bir devlet anlayışı.vatandaş soyulmaya herzaman mahkum.bazen ülkemde yaşamaktan nefret ediyorum.

 3. İyi ama girişte para alınıyor kayıt sırasında, doktor görmeden ödemeyi yaptınız ve konu acil olduğu için de tartışmaya vakit yok. O nedenle genelde şikayetler olaydan sonra ortaya çıkıyor.

  • Oğlum okulda kayıp düştü ve Ataşehir Eren Hastanesinde önce tıpış tıpış para ödedik. Sonra doktor baktı. Yani ödeme konusunda doktor konunun dışında…

  • ACİLDE PARA ALINMAYACAK HALLER

   Öncelikle ‘acil halin tanımı’na bir bakmak gerekiyor. Çünkü sizin acil tanımınızda hastanelerin acil tanımı bir olmayabilir.

   Sağlık Bakanlığı’nın “Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması” konulu genelgesine göre;

   1) Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları,

   2) Acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar,

   3) Tıbbi müdahale uygulanan vakalar,

   4) Müşahede altına alınan vakalar,

   5) Başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar, acildir.

 4. Acil servislerde Kırmızı Yeşil uygulamasından bahsediliyor. Kırmızı alan 24 saat içerisinde ölüm riski bulunan hastalar diyorsunuz. Peki Kaza geçirmiş, aşırı derecede vücuduna rahatsızlık veren hastalıklarda ölüm riski olmayayıp Acil Servislerde yapılan müdahaleler bu kırmızı alanamı giriyor yoksa yeşil alanamı giriyor? Zira girmiyor ise ÖLÜMCÜL OLMAYIP VÜCUDA RAHATSIZLIK VEREN HASTALIKLARA YAPILACAK MÜDAHALE ACİL SINIFINA NEDEN ALINMIYOR? Öyle görünüyorki bu kısımda yaşın yanında kurunun yandığı anlamına geliyor. Kurum olarak Yaş ve Kuruyu ayırmak lazım bence….