Özel Hastane Fark Ücretleri

Sponsorlu Bağlantılar


Özel Hastane Fark Ücretleri
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel hastanelerde ne kadar fark ücret ödeneceğini internet sitesi üzerinde tek tek açıkladı.
Artık hastaneye gitmeden 2014 yılı için alınacak fark ücretlerini hemen öğrenebileceksiniz.

özel hastane fark ücretleri

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor. SGK’nın özel hastanelere gidecek sigortalılara yönelik hazırladığı bu yazılımın adı “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş”… Bu uygulamayla çalışanların ve hak sahiplerinin özel hastaneye gittiklerinde kaç TL ilave ücret verecekleri önceden öğreniliyor.

Amaç; sigortalıların özel hastaneler karşısında mağduriyetlerinin, şikâyetlerinin sona erdirilmesi. Sigortalı bilgisayarın başına oturuyor, ilk olarak kendi il veya ilçesinde gitmek istediği SGK ile anlaşmalı özel hastaneyi belirliyor.

Sağlık şikâyetine bağlı olarak o hastanede ilgili bölüm olup olmadığını görebiliyor, ilgili branş varsa yine o branştaki hekimlerden birisini bilgisayar başında seçiyor. Bu bilgisayar uygulamasında hekimlerin özgeçmişleri bile yer alıyor. Ancak bütün bu kolaylıkların ötesinde, sistemin en önemli noktası, hastanın, gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden görecek olması.

Özel Hastane Fark Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayınız

 
Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor.

FARK ÜCRETİ HANGİ HALDE ALINMAYACAK?

Hangi durumlarda özel hastanelerin fark ücreti alamayacakları ise kanunda ayrıca yer alıyor. Buna göre; acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,
* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
* Yoğun bakım hizmetleri,
* Yanık tedavisi hizmetleri,
* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
* Organ, doku ve hücre nakilleri,
* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
* Diyaliz tedavileri,
* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.

ilave ücret

Genel

 1. onurrrr diyor ki:

  Merhabalar,

  Annemle beraber yolda yürürken annem kaldırımı göremedi ve yüzüstü düştü. düşmesi sonucu kafasını yere vurdu alnı şişti dizi ezildi ve burnu soyuldu kanadı tabi biz o panikle annemi yerden kaldırıp hemen bir sandalyeye oturttuk. ve hemen düşmenin gerçekleştiği yere en yakın hastane(hemen bir üst sokak) oraya acil olarak giriş yaptık sonuç olarak annem 60 yaşında diyabet hastası ve yaşlı ayrıca düşüp kafasını vurmanın etkisi ile beyin kanaması şüphesi bile var neyse acil olarak giriş yaptık özel hastaneye muayene oldu kafa filmi dahil 95 TL ödemeniz var dedi şok oldum ücret alınmaması gerektiğini söledim ama doktor acil olarak değerlendirmemiş ve yeşil alan muayenesi dedi bende çok kızdım söylendim film çektirtmedik çıktık sadece muayene parasını ödedim 35 TL olarak.Devlet hastanesine gidip daha sonra dizinden film ve kafasından tomografi çektirdik.Şİmdi sorum şu bizden bu ödemeyi almaları ne kadar doğru?
  bilgilendirirseniz sevinirim.
  sizden aldığım bilgiye göre gerekli yerlere şikayette bulunacağım.

  iyi günler…

 2. isa diyor ki:

  özel hastaneye yatacak… anjiyo olması ve kalbe pil takılması gerekiyormuş bilgi verirseniz ücret hakkında sevinirim tşk

 3. candaş diyor ki:

  öğrenciyim. halı sahada bileğim kırıldı arkadaşlar hemen karşıda ki özel hastaneye götürdüler. acile girdik sonra ilgilenen doktor film çekilmesini söyledi sonra çektirildi baktı ve film iyi çekilmemiş anlayamadım ortopediye götürün dedi doktor pencereye tuttu kırık var dedi acilde ki doktorda oradaydı. ayağımı alçıya aldılar ne reçete yazdılar ne de rapor 85 lira da ücret aldılar.

 4. osman diyor ki:

  esim özel hastane dogum yapacak bizden 1.000 ile 1.500 arasi dogum ücreti talep ediliyor bizim ne kadar ödememiz gerekli bilgi verirseniz tesekkur ederim

  • Yönetici diyor ki:

   Bu çok teknik bir soru… Özel hastaneden hastaneyede fiyatlar değiştiğini biliyorum devletin tamamınımı yoksa ne kadarını karşıladığını öğrenmek için Alo 170′i arayın kayıt açtırın. BİMER’den sağlık bakanlığına soru gönderin.

Konu İle İlgili Yorum Yaz