Özel Hastane Fark Ücretleri


Özel Hastane Fark Ücretleri
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel hastanelerde ne kadar fark ücret ödeneceğini internet sitesi üzerinde tek tek açıkladı.
Artık hastaneye gitmeden 2014 yılı için alınacak fark ücretlerini hemen öğrenebileceksiniz.

özel hastane fark ücretleri

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor. SGK’nın özel hastanelere gidecek sigortalılara yönelik hazırladığı bu yazılımın adı “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş”… Bu uygulamayla çalışanların ve hak sahiplerinin özel hastaneye gittiklerinde kaç TL ilave ücret verecekleri önceden öğreniliyor.

Amaç; sigortalıların özel hastaneler karşısında mağduriyetlerinin, şikâyetlerinin sona erdirilmesi. Sigortalı bilgisayarın başına oturuyor, ilk olarak kendi il veya ilçesinde gitmek istediği SGK ile anlaşmalı özel hastaneyi belirliyor.

Sağlık şikâyetine bağlı olarak o hastanede ilgili bölüm olup olmadığını görebiliyor, ilgili branş varsa yine o branştaki hekimlerden birisini bilgisayar başında seçiyor. Bu bilgisayar uygulamasında hekimlerin özgeçmişleri bile yer alıyor. Ancak bütün bu kolaylıkların ötesinde, sistemin en önemli noktası, hastanın, gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden görecek olması.

Özel Hastane Fark Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayınız

Özel hastaneler sigortalıdan artık 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. SGK, kendi internet sayfasına koyduğu özel bir yazılımla, sigortalıların kaç TL ilave ücret vereceğinden, hekimlerin özgeçmişlerine kadar önemli bilgiler sunuyor.

FARK ÜCRETİ HANGİ HALDE ALINMAYACAK?

Hangi durumlarda özel hastanelerin fark ücreti alamayacakları ise kanunda ayrıca yer alıyor. Buna göre; acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,
* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
* Yoğun bakım hizmetleri,
* Yanık tedavisi hizmetleri,
* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
* Organ, doku ve hücre nakilleri,
* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
* Diyaliz tedavileri,
* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.

ilave ücret

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 22 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Özel Hastane Fark Ücretleri (66 Yorum)

 1. iyi gunler,benim kizim 5 yasinda.babasi olmadigindan. devlet tarafi 18 yas altindan yararlaniyordu.suan ssk si iptal edilip yesilkart a gecilmis haberimz olmadan,ailede kimse yesilkartli dgl,bende sskliyim babamdan.sgk basvurup yesilkart iptal edilip ssk tekrar gecildi babamdan yararlanacakmis artik.oyle dendi sgk.kizim suan hasta v ben kartal kizilay tip merkezine goturdum cunku dr.u orada,daha once sskdan yararlaniyordu orada ,simdi sistemde gozukmuyor yesilkart gozukuyor halada sgk duzeldi dedi ,hastanede yok.tahlil yaptiricam yaptiramiyoeum ssk yararlanmak istiyorum hala bekliyorum sgk aradim kimse telefonu acmiyor cevap verilmiyor,cok pahali tutuyor tahlil ,ssk gecince yari yariya fiyat dusuyor.ne yapmam gerekiyor

 2. SGK lıyım Eskişehir AcıBadem hastanenin çocuk hastalıkları bölümüne çocuğumu muayeneye götürdük. Muayene 88 tl. katılım payı 12tl ödedik.İdrar tahlili istendi ek ücret 20tl. ödedik. Ultrason istendi ek ücret 30tl. ödedik. Devlet hastane ye daha ne kadar ödeme yapacak. Her yaptırdığın tahlil ücretlimi hangisi ücretli hangisi ücretsiz bu konuda bilgi almak istiyorum . İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 3. Gss. zorunlu genel sağlık sigortası iptal edilsin anlamında #gssiptaledilsin hash tagını bir inceleyin. Eyt ve taşeron sorununa kadar gss uzanıyor.

 4. Benim yeşilkartım var.Özelhastane de diş tedave olabilirmiyim.ve özelmuhanesinde diş tedave olabilirmiyin bunu öğrenmek istiyorum

 5. selam muhterem turkiyede bir yakınımıza kalp pili takılması gerekiyor kendisi 15 bin tl ödemesi gerektiğini söylüyor olabilirimi cevap yazarsanız seviniriz

 6. Medikalpark Göztepe Hst kalp pili takılacak gazi eşiyim fark ödüyecekmiyim Dual pil takılacakmış teşekkür ederim

 7. Özel doktor muaynehane ücretlerini hangi kurum belirliyor.
  600 TL etik muaynehane ücreti nasıl olur.?
  Saglık Bakanlıgına ve Sgk Genel Müdürlügüne duyuru yapmak istiyorum.Kontrol yokmu.?Bilgi almak istiyorum.Lütfen

 8. Özel bi hastanede kardiyoloji muaynesi için toplam 42 lira ödendi ama alınan makbuzda 12 lira yazıyo. Diğer fişte ise 30 lira yazıyor. Bu yasalmıdır? bi usülsüzlük varmıdır?

 9. 45 Tl kadar katılım payı adı altında ücret talep edildi detaylı fatura istedim sadece katılım payı ve kdv yazılı bi fatura verildi bu işlemin ne kadarı yasal bi de 12 tl sgk ödeme makbuzu verildi.

 10. İyi akşamlar bugün karataş hastanesine yenidoğan bebeğimizin sağlık muayenesini yaptırmaya gittik. İşitme testi için bizden 20 tl istediler ayrıca muayene için 12lira aldılar. Yenidoğan sağlık hizmetleri ücretsiz değil midir. Bu konuda bilgi alabilir miyim.

 11. Benim sigortam falan hiçbirşeyim yok ben özel hastane üroloji polikliniğine gitsem kaç para alınması gerekir? sadece muayene ücreti ne olur?

  • Her hastanenin farklı fiyatları var genel olarak 900 ile 1.500 TL arası dogum ücreti talep ediliyor.

 12. Benim hiç bir sigortam yok ben devlette ortapediye gidip film filan cektirsem ne kadar bi ücret ödenebilir.

 13. ankarada güven hastanesinde sadece muayne ğcreti-kadın hastalıklarında 480 tl..böyle bişe olabilrmi ya…

 14. Çanakkale özel. Anadolu hastanesinde muayene ücreti 40 tl alındı.fakat 28 tl fiş verildi.bu nedir.usülsüzlükmü var.

 15. Kardeşim bir avuç ilaç içip intihara kalkışmış. Bunun üstüne ambulans çağırdık ve en yakın devlet hastanesinin acil servisine gittik. Midesi yıkandı, serum takıldı ve yaklaşık 2 saat kadar gözetim altında tutuldu. Çıkarken 50 lira gibi bir ücret ödedik. Gül hanımın acil vakalarda ücret talep edilemez cevabı üstüne merakımdan soruyorum. Alınan para yasal olarak etik miydi ?

 16. Babam pankreas kanseri tanisiyla bir ozel hastanede emekli.sandigi uyesi olmasina ragmen yuksek diyebilecegim bir ucretle yatarak tedavi goruyor.kemoterapi ve yatak ucretlerini ne kadari benim tarafimdan karsilanacak.bu caresizlige ve sorumsuzluga care nedir..

 17. Jinekolog. Muayene ve tahliller fiyati nasildir. Yardimci olursaniz sevinirim. Acillllll şimdiden teşekkür ederim. Sağlık güvencem yeşil kart

 18. benim ve eşimin saglık güvencesi sgk (emekli sandığı) özel hastane olarak medicanada sezeryanla doğum düşünüyoruz bizim verecegimiz fark ne kadar olmalı ve bu farka yatak ücreti refakatçi ücreti diger ücretler dahilmidir yoksa onlara ayrı bi farkmı isterler şimdiden teşekkür ederim.

 19. özel hastanede fizk tedavi bölümüne gittik dr röntgen filmi istedi muayene için 38,00TL röntgen için 25,00 TL aldılar ayrıca şikayet etmeyeceğimize dair taahhütname imzalattılar imzalamazsanız bu hastanede muayene olamazsınız dediler. Bu ülkede gerek devlet gerekse özel sektör eliyle her alanda soygun var bu soygunun önüne nasıl geçilecek hem de bunların hepsi dürüst insanlara Müslümanlık satıyor

 20. merhaba ben eşimden ssklıyım özel hastanede ikinci sezeryanı olmayı düşünüyorum.650 tl istiyorlar bu ücreti ssk dan geri alabiliyormuyuz acaba.

 21. oğlumun okulda düşmesi sonucu okulun çagırdıgı ambulans özel hastaneye götürdü..bizim vardıgımızda filmş çekilmiş ayagında kırık varmış..bizden alçı için 400 tl ücret aldılar. bu yasal bir ücretmi.. teşekkür ederim..

 22. Kurban bayramı arefe günü özel hastahanede muayene olan oğlum, gece ve bayramın 1. günü ateşi yükselmiş ve vücudunda titreme olmuştur. Bayramın 1. günü özel hastahanenin aciline geldiğimizde, bize yeni hasta olarak bakılmış ve yeniden muayene ücreti talep edilmiştir. Muayene eden doktorun olmayışı sebebiyle yeniden muayene etmeleri gerektiği ifade edilmiştir.
  yönetmeliklere uygunmudur.

 23. Oğlumun gözü şişince, bizde muhitimizde bulunan özel bir hastaneye götürdük. Muayeneden sonra iki göz damlası ve birde pomad yazdi. Ve bizi yine kendi hastaneleri olan az ilerdeki kbb hastanesine sevk ettiğini söyledi. Bizde önemli olduğunu düşündüğümüz için gittik. Bir muayene ücreti daha verdik 37 lira yine. Fakat bu doktor kulağina ve burnuna bakti ve gözü için alerji şurubu yazdı (burası çok komikti) ve gözüne hiç birşe sürmeyin dedi. Bu durumda bir hastanenin parasını fazladan vermiş olduk. Geri isteme gibi bir hakkım var mı yoksa ben bu hastaneyi çok kötü lekeliycem. Ne dersiniz haksız mıyım..

 24. benim dün birtane kızım dünyaya geldi eşim sigortalı değil ben sigortalıyım benim sgk da çocuk doğduğundan dolayı nasıl yardım veya süt parası alabilirim ve nekadar ücret öderler

  • Cocugunuz olduğu için bi kere mahsus sgk kurumunda diğer günler için ise maasinoza bi yansima olacaktir ayrics raporlariyla birlik sgk kurumuna kayit yaptirarak ücreti alabilirsiniz ücret bedeli 120 tl dir

 25. Özel Hastanelerin ne kadar katılım payı almaya hakları var?Bazısı 12 bazısı 25-30 bazısı 62 TL.alıyor bunun belli bir standartı yokmu acaba.

 26. Merhaba.Ben özel bir hastahene de burun ameliyatı oldum.Daha sonra kontrol için gittiğim zaman benden muayene ücreti istediler.Sizce bu yasal mı?Çünkü ben yeni bişey için gitmedim hastahaneye yapılan ameliyat sonrası kontrol için gittim.Şimdi den teşekkür ederim..

 27. evet beyler ağalar,analar bacılar….ne olacak bu emeklinin çilesi..hani memleketimzde adil düzen vardı,hani adalet hani ilgi hani alaka.üniversite mezunuydum…x şirketinde ve türkiyenin çeşitli bölgelerinde ve buna yurt dışı da dahil 27 yıl çalıştım.2001 de emekli oldum.9200 iş günü ile.düşe kalka bu günle okudum.ere geldik.ilk okul mezunuda benimle çalıştı emekli oldu aynı tazminatı,ve aynı aylığı aldı.bu adaletsizlik hala devam ediyor.hani adil düzen.ben ozaman neden okudum.16 sene neden okudum.yada okuduğumun karşılığı bu mu olmalıydı.2. adaletsizlik te şöyle gelişti……20-05-2014 te x özel hastanesine gittim.kan, idrar tahlili,kalp kontrolu,ultrasyon ve efor testi ile birlikte 1000tl benden hesap aldılar.hani emekli özel hastanelerde serbestçe muayene olacaktı.ne oldu beyler.sosyal güvenlik kurumu size sesleniyorum.benim bu paramı geri iade edecekmisiniz.buyurun bakalım beyler.,cevabınızı bekliyorum.yoksa sizleri avrupa insan hakları mahkemesine şikayete gideceğim.evet adamlar insana insan değerini veriyor.insan hakları çocuk dünyaya gelince başlıyor.adil düzen var orda.bizde ki rezilliklere bak.bir soma faciası bizi dünya ya rezil etti.

 28. http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/shsSorgu.faces

  ne güzel bi hizmet bravo demeyi çok isterdim eminim sizde aynı umutlarla yukarıda linki paylaşmışsınız ama iş hastane aramaya gelince yine üstünkörü göz boyamaca olduğu çıkıyor ortaya. bu hükümet neyi halk yararına yaptı ki bunu yapsınlar. yukarıdaki linkte seçme ilerleme butonları konulmuş ama işlevsiz yani aktif değil yani çlaışmıyor. e madem neden reklam yaparsın çalışmayan bir şeyi vakit çalmaya kandırmacaya …

  • Haklısın devletimizden allah razı olsun 4 .4 lük hastane yaptı hizmet olarak şimdide bu hizmetin bedeli ne gelince vatandaşı tedavi eden devlet tekrar hasta ediyor… insanların çaresizliklerinden faydalanıyor yazıklar olsun…

 29. annem kalp kapak ameliyatı oldu bir özel hastanede yatıyor. günlük 130 lira yatak ücreti alacaklarını söylediler bu yasal mı yukarıda kvc ameliyatında alınmaması gerektiği yazıyor

 30. yönetici dale vere yapma dogruları soyle arkadaslar eger özel hastaneye giderseniz fazla ucret alırlarsa kıredi kartıyla ödeme yapın ve ne tahlil yaptıysa kıredi kartıylla ödeme yaptıysanız faturalandırın ve faturanızı alın sgk ya başvurun davaacın

  not: bir arkadasımdan 950 tl aldılar ve yonetime başvurdu
  itiraz edince sgk dan dava açacagım deyince 900 tl sini geri verdi kıredi kartı dökumanları vardı ve faturalandırmıştı eger sgy verildiginde sizlere tazminat öder

 31. Ozel bi hastaneye kadin hastaliklari ve dogum uzmanina geliyorum.. 35 tl olan muayene ucreti 50ye cikti, 50den 65e ve bugun geldigimde 80 tl muayene ucreti istediler.. Bukadar kisa surede (4 ay icinde) bukadar fazla zam yapmalari normalmi ve yasal olarak mumkunmu??

  Calisan insanlarin devlete gidip saatlerce sira beklemeye zamani olmadigi icin ozel secmesi her muayeneye geldiginde 100 lira para odemesi anlaminami geliyor? Bu cok sacma degilmi? Arti okadar para veriyorsun ustune birde sira bekletiyorlar yarim saat bir saat..

  Bir yanit alabilirsem cok memnun olurum.

  • Evet çok saçma ama onlarda çok para kazanma peşindeler.onlara birileri dur demesse beşyüz lirada alırlar.HİZMET işte

 32. Merhabalar,

  Annemle beraber yolda yürürken annem kaldırımı göremedi ve yüzüstü düştü. düşmesi sonucu kafasını yere vurdu alnı şişti dizi ezildi ve burnu soyuldu kanadı tabi biz o panikle annemi yerden kaldırıp hemen bir sandalyeye oturttuk. ve hemen düşmenin gerçekleştiği yere en yakın hastane(hemen bir üst sokak) oraya acil olarak giriş yaptık sonuç olarak annem 60 yaşında diyabet hastası ve yaşlı ayrıca düşüp kafasını vurmanın etkisi ile beyin kanaması şüphesi bile var neyse acil olarak giriş yaptık özel hastaneye muayene oldu kafa filmi dahil 95 TL ödemeniz var dedi şok oldum ücret alınmaması gerektiğini söledim ama doktor acil olarak değerlendirmemiş ve yeşil alan muayenesi dedi bende çok kızdım söylendim film çektirtmedik çıktık sadece muayene parasını ödedim 35 TL olarak.Devlet hastanesine gidip daha sonra dizinden film ve kafasından tomografi çektirdik.Şİmdi sorum şu bizden bu ödemeyi almaları ne kadar doğru?
  bilgilendirirseniz sevinirim.
  sizden aldığım bilgiye göre gerekli yerlere şikayette bulunacağım.

  iyi günler…

 33. özel hastaneye yatacak… anjiyo olması ve kalbe pil takılması gerekiyormuş bilgi verirseniz ücret hakkında sevinirim tşk

 34. öğrenciyim. halı sahada bileğim kırıldı arkadaşlar hemen karşıda ki özel hastaneye götürdüler. acile girdik sonra ilgilenen doktor film çekilmesini söyledi sonra çektirildi baktı ve film iyi çekilmemiş anlayamadım ortopediye götürün dedi doktor pencereye tuttu kırık var dedi acilde ki doktorda oradaydı. ayağımı alçıya aldılar ne reçete yazdılar ne de rapor 85 lira da ücret aldılar.

 35. esim özel hastane dogum yapacak bizden 1.000 ile 1.500 arasi dogum ücreti talep ediliyor bizim ne kadar ödememiz gerekli bilgi verirseniz tesekkur ederim

  • Bu çok teknik bir soru… Özel hastaneden hastaneyede fiyatlar değiştiğini biliyorum devletin tamamınımı yoksa ne kadarını karşıladığını öğrenmek için Alo 170’i arayın kayıt açtırın. BİMER’den sağlık bakanlığına soru gönderin.