sgk rapor parası

İş Göremezlik Ödeneği, herhangi bir iş yerindeki çalışma sırasında yaşanan rahatsızlıklar sonucunda rapor alındığında ödenen bir bedeldir. Hizmet akdiyle veya kendi hesabına bağımsız çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum nedeniyle çalışmaması durumunda, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulları tarafından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir. Bu rapora istinaden sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

SGK iş göremezlik ödeneği iş kazası ve meslek hastalıkları ile doğum durumunda birinci günden, hastalık hallerinde ise üçüncü günden başlamaktadır. Yazının devamında Rapor Parası Nezaman Yatar sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

İş kazası ve meslek hastalıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alınması için herhangi bir süre prim bildirimi ve ödenmesi şartıu aranmamaktadır. Ancak hastalık ve analık için son bir yılda 90 gün prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmaktadır.

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR

Rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası ziraat bankasına yatıyor.

Kesin olarak rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz.

3 gün ve üzerinde alınan tüm raporlarda SGK çalışanlara işe gidemekleri gün adedince brüt ödeme yapmaktadır. Kişiler rapor paralarını genellikle ayağa kalkım, işlerinin başlarına döndüklerinde alabilmektedir. Bu çoğu kez bu şekilde olmaktadır.

Rapor bitim tarihinden itibaren 20 ila 45 gün arasında ödeme yapılmaktadır.

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu Raporu direk çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. İş yerine ne kadar çabuk ulaşırsa sisteme rapor blgisi o denli çabuk girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren SGK’YA bildirmekle sorumludur.

  • Bu bildirimin ardından SGK prosedürün işlevlerini bir bir yerine getirerek çalışanların ödemelerini en geç 15 gün içerisinde yapmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2014
Bu yazı en son 11 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Rapor Parası Nezaman Yatar (146 Yorum)

    • MALESEF 2 GÜNLÜK RAPORLARA ÖDEME YAPILMAZ. RAPOR ÖDEMELERİ 3.GÜNDEN İTİBAREN YAPILIR. PARÇA PARÇA 2 GÜNLÜK ALINAN RAPORLARA ÖDEME YAPILMAZ

  1. 14/03/2017/29/03/2017 arası raporluydum ama rapor parası yatırılmadı yatacak olan ücret görünüyor ama bankaya geçiş yapılmadı neden olabilir

    • YENİ UYGULAMA ÇIKTI ARKADAŞLAR İŞVERENİNİZ SİZİ CEZALANDIRMAK İSTİYORSA SİZİN PİRİMİNİZİ ERKEN YATIRMIYOR TÜM FABRİKA İLE BİRLİKTE YATIRIYOR SİZDE PARANIZI DAHA SONRAKİ MAAŞ DÖNEMİNDE ALIYORSUNUZ , İ.K VEYA MUHASEBECİNİZ DURUMU TAKİP ETSE SİZİN KESİLMİŞ PRİMİNİZİ ERKEN YATIRIR AYBAŞI ARKADAŞLARINIZLA BİRLİKTE 8-14 ARASI PARANIZI ALIRSINIZ İŞİ UMURSAMAYAN İDARECİLER MAĞDURU BU SAYEDE DAHA MAĞDUR EDİYOR , İTİRAZ EDİN.

  2. 09,01,2017 08,03,2017 TARIHLERI ARASI RAPORLUYDUM SIMDI YINE RAPORLUYUM 08,03,2017 04,04,2017 TARIHINE KADAR NE ZAMAN İŞ GÖREMEZ ÖDENEGINI ALIRIM

    • Ben 7 aydır raporluyum her ay paramı aldım iş yerinin aylık raporu girmesi gerekiyor gerekirse SSK ara

  3. merhabalar, 3 ocak / 7 ocak tarihleri arasında raporluydum ancak hala para yatırılmamış… ayrıca telefonlarınıza da ulaşılmıyor. bu konuda bilgi rica ediyorum.