Rapor Parası Nezaman Yatar

sgk rapor parası

İş Göremezlik Ödeneği, herhangi bir iş yerindeki çalışma sırasında yaşanan rahatsızlıklar sonucunda rapor alındığında ödenen bir bedeldir. Hizmet akdiyle veya kendi hesabına bağımsız çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum nedeniyle çalışmaması durumunda, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulları tarafından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir. Bu rapora istinaden sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

SGK iş göremezlik ödeneği iş kazası ve meslek hastalıkları ile doğum durumunda birinci günden, hastalık hallerinde ise üçüncü günden başlamaktadır. Yazının devamında Rapor Parası Nezaman Yatar sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

İş kazası ve meslek hastalıklarında geçici iş göremezlik ödeneği alınması için herhangi bir süre prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmamaktadır. Ancak hastalık ve analık için son bir yılda 90 gün prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmaktadır.

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR

Sosyal Güvenlik Başkanlığı aldığı karar öncesinde ödediği rapor paraları her ayın 8 ve 14. gün arasın da ödemeleri gerçekleştiriyordu. Fakat SGK bu hususta değişikliğe giderek, rapor paraları ayın her gününde ödenebilmesini kararlaştırdı.

3 gün ve üzerinde alınan tüm raporlarda SGK çalışanlara işe gidemedikleri gün adedince brüt ödeme yapmaktadır. Kişiler rapor paralarını genellikle ayağa kalkım, işlerinin başlarına döndüklerinde alabilmektedir. Bu çoğu kez bu şekilde olmaktadır.

Raporun sahibi kişi rapor parası için işlemlerin başlatılması açısından almış olduğu Raporu direk çalışmış olduğu kuruma iletmelidir. İş yerine ne kadar çabuk ulaşırsa sisteme rapor blgisi o denli çabuk girilir. İş yerine ulaşan raporu işveren SGK’YA bildirmekle sorumludur.

 • Ödeme işlemleri başlatılan ve PTT’ye gönderimi tamamlanan ödemeler, sigortalı tarafından iki aylık süre boyunca herhangi bir zamanda çekilebilmektedir.

RAPOR PARASI NEREYE YATAR?

Değişiklik öncesi rapor paraları Ziraat Bankası tarafından ödenmekteydi. Sosyal Güvenlik Başkanlığı 20/07/2017 tarihinden PTT ile protokol anlaşması gereçekleştirek geçici iş göremezlik ödenekleri PTT şubelerinden ödenmesi yönünde değişiklik yapmıştı.

Rapor paraları;

PTT Şubeleri ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Rapor paranızın yatıp yatmadığı hakkında bilgi almak için rapor parası sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa Tekrar Bilgiler

RAPOR PARASI;

 • Ne zaman yatar? Ayın her günü yatabilir.
 • Nereye yatar? PTT şube yada tanımlı hesabınıza.

PTT’den ödemeler nasıl alınacak?

Rapor paraları tüm PTT şubelerinden mesai saatleri içinde yapılacak olan ödemeleriniz esnasında sizden herhangi bir şekilde masraf, komisyon alınmayacak. Bu ödemeyi almak isteyen sigortalının PTT şubesine bizzat şahşen T.C nüfus hüviyet cüzdanı ile birlikte başvurması gerekmektedir.

Bizzat başvuracak durumda olamayan vatandaşlar adına yasal vasileri ya da vekaletname sahibi olanlar da başvurabilecek ve parayı alabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 04 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Rapor Parası Nezaman Yatar (163 Yorum)

 1. İşgöremezlik parasi, adı üstünde isgöremez haldeyken geçim sıkıntısı çekilmesin diye ödenen para… Ben hastalandım, hastanede yattım ameliyat oldum, istirahat ettim vs. birkaç ay gibi zaman çalışamadım böyle oluncada para kazanamadım..Ama sadece 30 günlük rapor alabildim, Peki taş mı yedim… Neyse şimdi iyilestim ve bir aydır çalışıyorum … Ha bu arada hala işgöremezlik param yatmadı… ZAMANINDA GELMEYEN ON PARA BES PARA ETMEZ demiş atalarımız

 2. 30 gunluk rapor aldim raporum 25 nisan da bitti ve tekrar 20 gunluk rapor aldim mayisi 15 i de bitiyor 30 gunluk rapor param ne zaman yatar cevaplarsaniz cok sevinirim kime sorsam bisey demiyor

 3. Eşim hamile ve kendi işyeri olduğundan bağkurlu 32 nci haftada rapor aldı 1 ayı geçti hala sisteme düşmedi nezaman sisteme düşer

 4. Merhaba benim 25.01.2018 ve 25.03.2018 arası doğum raporum vardı ama hala yatmadı ? Bu durumda ne yapmalıyız??

 5. 02.04.2018 tarihinde iş kazasi geçirdim 02.04.2018/11.02 2018 10gun raporum var halen iyilesmedigim için 12.02.2018/21.02.2018 10gun raporum var nekadar ödeme yapılır

 6. Bu nasıl bir haksızlık ya
  Iki ay rapor aldım
  Raporlu olduğum için işveren bana ödeme yapmamakta
  Iki ay ben hiçbir ihtiyacını
  Gideremiyorum
  Rapor bitiş tarihinden
  45 gün sonra sgk ödeme yapıyormuş
  Afedersinizde ben ne yiyen ne ici cem düşünen yokmu allah aşkına ya

 7. merhabalar ocak 31 subat 6 arası darpa gaspa uguradıgım ıcın samatya egıtım arastırma hastanesınde tedavı gordum rapor aldım 45 gun oldu rapor paramı alamadım bu konu hakkında bılgı alabılırmıyım

 8. 14/03/2017/29/03/2017 arası raporluydum ama rapor parası yatırılmadı yatacak olan ücret görünüyor ama bankaya geçiş yapılmadı neden olabilir

  • YENİ UYGULAMA ÇIKTI ARKADAŞLAR İŞVERENİNİZ SİZİ CEZALANDIRMAK İSTİYORSA SİZİN PİRİMİNİZİ ERKEN YATIRMIYOR TÜM FABRİKA İLE BİRLİKTE YATIRIYOR SİZDE PARANIZI DAHA SONRAKİ MAAŞ DÖNEMİNDE ALIYORSUNUZ , İ.K VEYA MUHASEBECİNİZ DURUMU TAKİP ETSE SİZİN KESİLMİŞ PRİMİNİZİ ERKEN YATIRIR AYBAŞI ARKADAŞLARINIZLA BİRLİKTE 8-14 ARASI PARANIZI ALIRSINIZ İŞİ UMURSAMAYAN İDARECİLER MAĞDURU BU SAYEDE DAHA MAĞDUR EDİYOR , İTİRAZ EDİN.

 9. 09,01,2017 08,03,2017 TARIHLERI ARASI RAPORLUYDUM SIMDI YINE RAPORLUYUM 08,03,2017 04,04,2017 TARIHINE KADAR NE ZAMAN İŞ GÖREMEZ ÖDENEGINI ALIRIM

  • Ben 7 aydır raporluyum her ay paramı aldım iş yerinin aylık raporu girmesi gerekiyor gerekirse SSK ara

 10. merhabalar, 3 ocak / 7 ocak tarihleri arasında raporluydum ancak hala para yatırılmamış… ayrıca telefonlarınıza da ulaşılmıyor. bu konuda bilgi rica ediyorum.