SGK Aktivasyon Sorunu Bitiyor

İlk kez sigortalı olanlar ile çalışanların yeni doğan çocuklarının kayıtları artık otomatik yapılacak. SGK önündeki kuyruk çilesi bitecek.İlk kez sigortalı olanlarla yeni doğan çocukların sağlık hizmetinden yararlanması için gereken aktivasyon şartı kaldırılıyor.

Bu durumdaki kişilerin sigortalılığının aktif hale gelmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerine gidip sıra beklemeye gerek kalmayacak. SGK; sağlık hizmeti aktivasyonunu tüm yeni işe girenler ile yeni doğanlar için otomatik yapacak. Mevcut uygulama sebebiyle babalar, yeni doğan çocuğunu ve eşini hastanede bırakıp Sgk‘nın yolunu tutmak zorunda kalıyordu.

Son yıllarda SSK ve Bağ-Kur’lu-ların sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanabilmesi için ciddi adımlar atıldı. Sağlık karnesi uygulamasına son verilirken, hastane ve eczanelerden yararlanmak için TC kimlik numarası yeterli hale getirildi. Ancak ilk kez sigortalı olanlar ile çalışanların yeni doğan çocuklarının sağlık hizmeti alabilmesi için Sgk il müdürlüklerinden aktivasyon yaptırılması gerekiyor.

Çoğunlukla bu durumu bilmeyen çalışanlar, özellikle yeni doğan çocuklarını hastaneye götürdüklerinde hizmet alamıyor. Bu mağduriyeti dikkate alan Sgk, yeni bir uygulamaya hazırlanıyor.

Zaman’ın edindiği bilgilere göre, kurum önümüzdeki günlerde il müdürlüklerine başvurarak aktivasyon yaptırılması işlemine son verecek. Bunun yerine aktivasyonlar tüm yeni işe girenler ile yeni doğanlar için otomatik gerçekleştirilecek.

Sistem tarafından otomatik olarak yapılacak aktivasyon işlemleri, işçi, esnaf ve memur olarak çalışan herkes için geçerli olacak. Böylece yeni işe girenler ya da yeni baba olan kişiler, il müdürlüklerine gitmek durumunda kalmayacak.

Zaman’a bilgi veren bir Sgk yetkilisi, “Aktivasyon işlemlerinin sistem üzerinden doğrudan yapılabilmesi için uzun süredir çalışıyoruz. Kısa süre içerisinde bu konuyla ilgili kamuoyuna duyuru yapacağız. Bunun ardından bütün sigortalılarımız, aktivasyon engeline takılmadan bütün hastanelerden sağlık hizmeti alabilecek. Kimse il müdürlüklerine gelmek zorunda kalmayacak. Aynı zamanda il ve merkez müdürlüklerinin de iş yükü azalacak.” açıklamasını yaptı.

Sağlık karnesi uygulamasına son verilmesine rağmen aktivasyon şartı, hem Sgk il müdürlüklerinin iş yükünü artırıyor hem de vatandaş için ek prosedür anlamına geliyor. Bu kişilerin, özellikle yeni işe girdiği dikkate alındığında mesai saatlerinde izin alıp Sgk’ya gitmesi, işverenle karşı karşıya gelmelerine yol açıyor. Aktivasyon yaptırmayanlar ise hastalık durumunda sağlık hizmeti alamıyor. Aktivasyon uygulamasından en çok etkilenen bir başka grup da yeni baba olan çalışanlar.

Baba olmanın telaşını yaşayan bu kişilerin, bir yandan da Sgk’ya gidip aktivasyon yaptırmaları gerekiyor. Bu durumdan habersiz olan pek çok çalışan, çocuğunu hastaneye ilk götürdüğünde aktivasyon şoku yaşıyor. Kimi zaman il müdürlüklerinde kuyruk beklemek durumunda kalan sigortalılar, ancak aktivasyon işlemini yaptırdıktan sonra hastaneden hizmet alabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Aktivasyon Sorunu Bitiyor (4 Yorum)

    • çok doğru sgk da bulunanan memur fal bakmaktan işini yapmadığı için millet mağdur olur.Sonra niye memura zam yok olmaz arkadaş çalışmıyorsunuz

  1. benim başıma geleni ilk defa duyuyorum bu konuda bilgisi olan varsa ltf paylaşsın.benim senelerdir ssk lı olarak pirim yatırmaktayım ve halende devam ediyorum ama hastahaneye gittiğmide bana sen yeşil kartlısın dediler inanamadım bende şimdi sitemden görüyorum yeşil kartlı yım nasıl olacağını bilen varsa ltf yazsın