SGK İptal İpka İşlemleri

iptal ipka nedirBir sigortalıya birden fazla sigorta sicil numarası verilmişse, bu sigortalının ilk çalışması dolayısıyla verilen sicil numarası ipka (geçerli), sonraki çalışmaları ile ilgili sicil numaraları iptal edilir.

Ancak, tahsis işlemi yapılmış dosyalara ait sonradan tespit edilen sicil numarası, sigortalının ilk çalışması dolayısıyla verilmiş olan numaralardan olsa dahi iptal edilir, tahsis gören sigorta sicil numarası ipka edilecektir.

Birden çok sigorta sicil numarası verilen sigortalıların iptal-ipka işlemleri sigortalının en son hizmetinin geçtiği SGİM/SGM’lerce düzeltilir.

Bu işlemler dikkatlice yapılacaktır.

Geçerli sayılacak sigorta sicil numaralarının aynı kişiye ait olup olmadığı araştırılır, sigorta sicil numaralarının aynı sigortalıya ait olduğunun anlaşılması halinde, iptal-ipka işlemi yapılır.

İptal edilen sigorta sicil numarasına ait dosya gömleği kesinlikle imha edilmez, üzerine gerekli not düşülerek arşivdeki yerinde saklanır, iptal edilen sicil numaraları da tescil işlemlerinde yeniden kullanılmaz.

Birden Çok Numarası Olanlar Ne Yapmalı

  • SSK sicil numarasının birden çok sigortalıya verilmesi halinde yapılacak işlemler:

Bir sigorta sicil numarasında birden fazla sigortalının kayıtlı olduğunun herhangi bir nedenle anlaşılması halinde, öncelikle künyeleri ile tarama yapılır, aynı zamanda başka bir sigorta sicillerinin de olup olmadığı araştırılır, başka sigorta sicil numarasının tespiti halinde, başvuran sigortalının sadece kendine ait olan sicilde tüm hizmetleri toplanır, ortak olan sicil numarası ise diğer sigortalıya mal edilir.

Bu durumdaki sigortalıların başka sicilleri yoksa, önce başvuran sigortalının nüfus kayıt örneği temin edilir, yeni sistemde tescili yapılacak, eski tip sigorta sicil numarası diğer sigortalıda bırakılarak her iki dosyaya yapılan işlem hakkında not düşülür.

Aynı sicilde kayıtlı sigortalıların her ikisinin de nüfus bilgilerinin noksansız bilinmesi halinde, işe başlama tarihi önce olan mevcut sigorta sicil numarasında bırakılır, diğer sigortalı ise yeni bir sicil numarasında tescil edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 30 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)