SGK Mosip

sgk mosipSosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) geliştirilen ve SGK’nın tüm mali yönetim ihtiyaçlarını karşılayan bir projedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) kurum içindeki veznelerin kalktığı, tahsilatların Merkezi Tahsilat Sistemi (MOSİP) üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapıldığı hatırlatıldı.

“Bilindiği üzere kurumumuz vezneleri 1 şubat 2012 tarihi itibariyle kapatılmış olup tüm tahsilatlarımız Merkezi Tahsilat Sistemi (MOSİP) üzerinden kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Prim ödeme yükümlülüklerimizin büyük çoğunluğunun belirli bazı kamu bankalarına ve sadece gişelere müracaatı prim ödemelerinde bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Bu nedenle prim ödemelerinin son günlere bırakılmaması, ayrıca primlerin sadece gişelerden ve belirli bankalardan değil anlaşmalı bankaların tümünden ve ATM’lerden, internet bankacılığından, kurum internet sitesinden kredi kartıyla ve otomatik ödeme talimatlarıyla ödenebildiği, hangi banka ve hangi ödeme kanallarından tahsilat yapılabildiği ekteki tabloda olup, www.sgk.gov.tr e-posta adresinden veya bankalar tarafından kredi kartıyla yapılan tahsilatlarda bankalarca komisyon alınabilmekte olup alınan komisyonun SGK ile ilgisi bulunmamaktadır .”

TAHSİLAT YAPILAN BANKALAR

SGK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada prim tahsilatlarının yapılabildiği anlaşmalı bankaların isimleri ise şunlar;

“Abank, Akbank, Albakara Türk, Alternatif Bank, Anadolubank, Asya Katılım Bankası A.Ş., Denizbank, Eurobank, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, HSCB, Ingbank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Tekstilbank, T-Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans, Turkish Bank, Türkiye İş Bankası A.Ş., Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve SGK kurumuna ait www.sgk.gov.tr resmi internet sitesi .”

Tahsilat Modülü Ayrıntıları:
• Online Banka Tahsilat İşlemi (OBT)
o Talimatlı Tahsilat
• SGK Borçlanma SGK 4A
• SGK Borçlanma SGK 4C
• İcra İşlemleri
• Kesintiler
• Kişilerden Alacaklar
• Yapılandırma (Kişi Borçları)
• Proje İşlemleri
• SGK Tahakkuk Tahsilat
o Ek-5 Ek-6 Tahakkuk Tahsilat
o GSS
• SGK Tahakkuk ve Tahsilat
o 4/1-A Primleri
o 4/1-B Primleri
o 4/1-C Primleri
• SSK Primleri
modülleri bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Mosip (32 Yorum)

 1. Eşim vefat etti edevlet te şahıs ödemelerinde 3386 lira sonrada 5400(küsuratlı)bir para gönderilmiş. Şimdi baktım böyle bir ödeme yok görünüyor bu nedemektir

 2. İnternet veya mobil bankacılık üzerinden ödeme yapmaya çalışıyorum. ama sürekli hata veriyor. birde isteğe bağlı olarak 30 günden eksik kalan prim borcumu ödemeye çalışıyorum ama sgk dan gelen kağıtta 5510 sayılı kanun ifadesi yer alıyor, internet bankacılığı sisteminde 6552 sayılı kanuna göre 30 günden az yazıyor. durumu tam anlayamadım.

 3. yurtdisinda yasiyorum. 2015 temmuz ayinda yurtdisi emeklilik islemlerimi baslatmak icin belgelerimi verdim. Primlerimi, Turkiye’den, ailem yada bir tanidigim benim adima TC kimlik numarami vererek yatirabilir mi? Bu saydiginiz bankalardan birine. Islem sirasinda istenen baska bir belge olacak mi? Yatirma esnasinda giseye yapmak zorunda oldugu bir aciklama var mi? MOSIP OBT / SGK borçlanmasi olarak mi basvuru yapacak. Bu asamada açiklayici bilgi verirseniz sevinirim.

  • Temmuz ayinda yapmis oldugunuz müracaat sonrasi size gelen yazida 3 ay icersinde ödeyin yazisi var o tarih gecmedi ise yatirabilir. yoksa belge gecersiz olmustur yeniden borclanmanin hesaplanmasi gerekir

   • En uygun banka ziraat bankasi bunuda ayrica belirteyim. yurtdisinda bulunduguz ülkede ziraat bankasi var ise oradan da yatirabilirsiniz ama dedigim gibi belge eski ise yeniden borcunuzun hesaplanmasi gerekebilir….

 4. Ziraat bankası hesabıma mosip ödemesi adı altında para yatmış ne için olduğunu anlayamadım bilen arkadaşlar beni de bilgilendirebilir misiniz? teşekkürler..

 5. benim emekli maaş hesabıma 24,ekim 2014 ayında 71 tl mosip tarafından yatırılmıştır. bunun açıklaması nedir? nedendir? anlatacak kimse var mı?

 6. Ziraat hesabıma SGK mosip ödemesi adıyla 47.47 lira yatırılmış. bu paranın neden yatırıldığı hususunda bilgilendirilmek istiyorum.

 7. maaşım dışında mosip ten hesabıma 2084 tl para yatırılmış konu hakkında bilgi mail adresime bildirirseniz sevinirim

 8. Ziraat hesabıma SGK mosip ödemesi adıyla 470 lira yatırılmış. Neden yatırıldığı konusunda bilgilendirilebilir miyim?

 9. Hesabima 08/10/2014 tarihli 386.99 TL para yaritirlmis.nedenini mailime gönderebilir misiniz.

 10. Isvecten avrupa borxlanmasi yaptirdik. 8200 Tl ödenecek.
  Bu parayi isvecten Nasil ödwyebilirim .selam

 11. 22195362404 Tc nolu emekliyim kurumunuzdan maaş almaktayım 22/04/2014 tarihinde maaş hesabıma 2,216,02 tl SSK MOSİP ÖDEMESİ görünmektedir. Bu ödemenin ne olduğunu anlamadım bu ödeme tarafıma neden yapılmıştır

  • mosip dedigi şu arkadaşlar iş görmemezlik raporu aldıgın zaman sgk rapor parası ödüyor sana o da bankada mosip olarak geçiyor

 12. Annemin emekli maaşı dışında 22/04/2014 tarihinde 386.00 tl mosip ten hesabına para aktarılmış bunun kaynağı nedir? Bunu e-mail adresime bildirirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

   • Annem 72 yaşında hie7bir geleri yok saecde sağlık giderleri benim sosyal gfcvencemden faydalanıyor. ben memurum benim yanımda kalıyor. Mfcracatımızı yaptık herhangi bir haber e7ıkmadı. Annem araştırmaya gelecekler diye 15 gfcndfcr evden e7ıkmıyor. Bir ae7ıklamanız varmı.. Teşekkfcrler.uygulama yeni başladığından ne zaman gelecekleri konusunu bilemeyiz.İlinizdeki başvuruların durumunada bağlı .

 13. Mayıs ayı emekli maaşım dışında 205 tl mosip ten hesabıma para aktarılmış bunun kaynağı nedir.Benim çölyak veya doğum desteği gibi bir alacağım yoktur lütfen bunu mail adresime bildirirseniz memnun olurum.

 14. eşim çölyak hastası eşimin adına her ay yatırılan sağlık destek parası ocak ayı ücreti yatırılmamıştır ne yapmam gerekir

 15. 20951405624 TC. numarası ile eşim emekli iken maaşı kesildi ve tarım sigortasını 26.11.2013 tarihinde yaptırdığım halde hizmet dökümünde görünmemektedir nasıl görebilirim.

 16. Alici bankada bir hesap numarasi bildirmeden Amerika’daki bir bankadan Turkiye’deki bir bankaya para transfer etmek mumkun degil.

  Amerika’dan yurtdisi borclanma odemesi yapabilmek icin Mosip OBT’nin banka hesap numarasi gerekiyor.

  Ziraat Bankasi Ankara Adliye Subesindeki “Mosip OBT Yurtdisi Paneli Odeme Muhasebe Saymanligi” banka hesap numarasi nedir?

  Bulent Cavdar
  email: bchavdar@wowway.com

  • Ziraat hesabi açtım.ve adıma mosip den (şahıs ilaç ödemesi) diye 381 TL para gönderildi. Bu para nedir ve geri ödemesi varmıdır. Bilgilendirirmisiniz