SGK Mosip

Sponsorlu Bağlantılar

sgk mosipSosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) geliştirilen ve SGK’nın tüm mali yönetim ihtiyaçlarını karşılayan bir projedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) kurum içindeki veznelerin kalktığı, tahsilatların Merkezi Tahsilat Sistemi (MOSİP) üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapıldığı hatırlatıldı.

“Bilindiği üzere kurumumuz vezneleri 1 şubat 2012 tarihi itibariyle kapatılmış olup tüm tahsilatlarımız Merkezi Tahsilat Sistemi (MOSİP) üzerinden kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Prim ödeme yükümlülüklerimizin büyük çoğunluğunun belirli bazı kamu bankalarına ve sadece gişelere müracaatı prim ödemelerinde bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Bu nedenle prim ödemelerinin son günlere bırakılmaması, ayrıca primlerin sadece gişelerden ve belirli bankalardan değil anlaşmalı bankaların tümünden ve ATM’lerden, internet bankacılığından, kurum internet sitesinden kredi kartıyla ve otomatik ödeme talimatlarıyla ödenebildiği, hangi banka ve hangi ödeme kanallarından tahsilat yapılabildiği ekteki tabloda olup, www.sgk.gov.tr e-posta adresinden veya bankalar tarafından kredi kartıyla yapılan tahsilatlarda bankalarca komisyon alınabilmekte olup alınan komisyonun SGK ile ilgisi bulunmamaktadır .”

TAHSİLAT YAPILAN BANKALAR

SGK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada prim tahsilatlarının yapılabildiği anlaşmalı bankaların isimleri ise şunlar;

“Abank, Akbank, Albakara Türk, Alternatif Bank, Anadolubank, Asya Katılım Bankası A.Ş., Denizbank, Eurobank, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, HSCB, Ingbank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Tekstilbank, T-Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans, Turkish Bank, Türkiye İş Bankası A.Ş., Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve SGK kurumuna ait www.sgk.gov.tr resmi internet sitesi .”

Tahsilat Modülü Ayrıntıları:
• Online Banka Tahsilat İşlemi (OBT)
o Talimatlı Tahsilat
• SGK Borçlanma SGK 4A
• SGK Borçlanma SGK 4C
• İcra İşlemleri
• Kesintiler
• Kişilerden Alacaklar
• Yapılandırma (Kişi Borçları)
• Proje İşlemleri
• SGK Tahakkuk Tahsilat
o Ek-5 Ek-6 Tahakkuk Tahsilat
o GSS
• SGK Tahakkuk ve Tahsilat
o 4/1-A Primleri
o 4/1-B Primleri
o 4/1-C Primleri
• SSK Primleri
modülleri bulunmaktadır.

Genel

 1. sebnem gergin diyor ki:

  yurtdisinda yasiyorum. 2015 temmuz ayinda yurtdisi emeklilik islemlerimi baslatmak icin belgelerimi verdim. Primlerimi, Turkiye’den, ailem yada bir tanidigim benim adima TC kimlik numarami vererek yatirabilir mi? Bu saydiginiz bankalardan birine. Islem sirasinda istenen baska bir belge olacak mi? Yatirma esnasinda giseye yapmak zorunda oldugu bir aciklama var mi? MOSIP OBT / SGK borçlanmasi olarak mi basvuru yapacak. Bu asamada açiklayici bilgi verirseniz sevinirim.

  • Papakli diyor ki:

   Temmuz ayinda yapmis oldugunuz müracaat sonrasi size gelen yazida 3 ay icersinde ödeyin yazisi var o tarih gecmedi ise yatirabilir. yoksa belge gecersiz olmustur yeniden borclanmanin hesaplanmasi gerekir

   • Papakli diyor ki:

    En uygun banka ziraat bankasi bunuda ayrica belirteyim. yurtdisinda bulunduguz ülkede ziraat bankasi var ise oradan da yatirabilirsiniz ama dedigim gibi belge eski ise yeniden borcunuzun hesaplanmasi gerekebilir….

 2. Yasin diyor ki:

  Tarim sigortasi ek-5 ek-6 borclanmasindan emekli olan var mı ? Faydasi var mı

 3. sercan diyor ki:

  banada mosip adı altında 216 tl yatmış neden ve ne olduğu hakkında bir bilgi verebilirmisiniz…

 4. rustem diyor ki:

  Mosip kredisine nasil basvurabilirim

 5. cevdet diyor ki:

  Ziraat bankası hesabıma mosip ödemesi adı altında para yatmış ne için olduğunu anlayamadım bilen arkadaşlar beni de bilgilendirebilir misiniz? teşekkürler..

 6. RECEP ATAM diyor ki:

  benim emekli maaş hesabıma 24,ekim 2014 ayında 71 tl mosip tarafından yatırılmıştır. bunun açıklaması nedir? nedendir? anlatacak kimse var mı?

 7. hikmet diyor ki:

  Ziraat hesabıma SGK mosip ödemesi adıyla 47.47 lira yatırılmış. bu paranın neden yatırıldığı hususunda bilgilendirilmek istiyorum.

 8. MERAL TAŞÇI diyor ki:

  maaşım dışında mosip ten hesabıma 2084 tl para yatırılmış konu hakkında bilgi mail adresime bildirirseniz sevinirim

 9. Özgür Aydın diyor ki:

  Ziraat hesabıma SGK mosip ödemesi adıyla 470 lira yatırılmış. Neden yatırıldığı konusunda bilgilendirilebilir miyim?

 10. osman akkul diyor ki:

  bugün hesabıma sgk mosipten 300 TL para yatırılmış bunun kaynağı nedir neden ve nereden yatırılmış bilgi verir misinz acaba ?? email… osman.akkul@gmail.com

 11. osman demir diyor ki:

  Hesabima 08/10/2014 tarihli 386.99 TL para yaritirlmis.nedenini mailime gönderebilir misiniz.

 12. osman demir diyor ki:

  08/10/2014 de hesabima 386tl para yatirilmis nedenini mailime gonderirmisiniz.

 13. Zeki mermer diyor ki:

  Isvecten avrupa borxlanmasi yaptirdik. 8200 Tl ödenecek.
  Bu parayi isvecten Nasil ödwyebilirim .selam

 14. barış diyor ki:

  bir arkadaşa 120.000.000 tl yatırılmış cocuk ev aldı bize 150 tl yatmış nası iş arkadaş

 15. Doğan diyor ki:

  Ziraat Bankası hesabıma Mosip ten 2500 tl ödeme yapılmış. Bu parayı kim neden yatırdı?

 16. hüseyin Aydoğdu diyor ki:

  22195362404 Tc nolu emekliyim kurumunuzdan maaş almaktayım 22/04/2014 tarihinde maaş hesabıma 2,216,02 tl SSK MOSİP ÖDEMESİ görünmektedir. Bu ödemenin ne olduğunu anlamadım bu ödeme tarafıma neden yapılmıştır

  • saban kaya diyor ki:

   mosip dedigi şu arkadaşlar iş görmemezlik raporu aldıgın zaman sgk rapor parası ödüyor sana o da bankada mosip olarak geçiyor

 17. Esra AKGÜL diyor ki:

  Annemin emekli maaşı dışında 22/04/2014 tarihinde 386.00 tl mosip ten hesabına para aktarılmış bunun kaynağı nedir? Bunu e-mail adresime bildirirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

 18. ayse diyor ki:

  halk bank atm den nasıl işlem yapıyor hangı adımları ızlıyoruz prım yatırma için

 19. Nevzat Dişçi diyor ki:

  Mayıs ayı emekli maaşım dışında 205 tl mosip ten hesabıma para aktarılmış bunun kaynağı nedir.Benim çölyak veya doğum desteği gibi bir alacağım yoktur lütfen bunu mail adresime bildirirseniz memnun olurum.

 20. mustafa okur diyor ki:

  eşim çölyak hastası eşimin adına her ay yatırılan sağlık destek parası ocak ayı ücreti yatırılmamıştır ne yapmam gerekir

 21. ahmet öz diyor ki:

  20951405624 TC. numarası ile eşim emekli iken maaşı kesildi ve tarım sigortasını 26.11.2013 tarihinde yaptırdığım halde hizmet dökümünde görünmemektedir nasıl görebilirim.

 22. Bulent Cavdar diyor ki:

  Alici bankada bir hesap numarasi bildirmeden Amerika’daki bir bankadan Turkiye’deki bir bankaya para transfer etmek mumkun degil.

  Amerika’dan yurtdisi borclanma odemesi yapabilmek icin Mosip OBT’nin banka hesap numarasi gerekiyor.

  Ziraat Bankasi Ankara Adliye Subesindeki “Mosip OBT Yurtdisi Paneli Odeme Muhasebe Saymanligi” banka hesap numarasi nedir?

  Bulent Cavdar
  email: bchavdar@wowway.com

Konu İle İlgili Yorum Yaz