SGK Sms Uygulaması

Vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla, bilgiye kolay ve hızlı erişimin sağlanması; kurum hizmetlerinin tanıtılması, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi; kurumumuzla ilişkili kişi ve kuruluşlara bilginin; düzenli, sürekli ve kesintisiz olarak ilk elden ulaştırılması, karşılıklı iletişimin güçlendirilmesi amacıyla SMS Bilgilendirme Servisi hizmete girmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, 3 büyük operatör şirketiyle sözleşme imzaladıklarını belirterek, ”Vatandaşlar 10 farklı konuda istediği bilgiyi 5502‘ye mesaj atarak öğrenebilecek” dedi

sgk sms

SGK’nın SMS’li bilgi edinme uygulaması başlıyor. Operatörler SMS başına 1 lira alacak.

SGK SMS NO : 5502

“Hizmet durumlarını öğrenebilirler, katılım paylarıyla ilgili kendi adlarına tahakkuk eden payları öğrenebilirler, emeklilik yaşını, ilk sigortalılığa giriş tarihini yazarak, ne zaman emekli olacakların öğrenebilirler. Kurumla alakalı 10 farklı bilgiyi vatandaşlarımız, artık SMS yoluyla öğrenebilecek.

Abonelere, “Sayın Ahmet Bey; İşvereniniz tarafından en son Ekim 2011 ayında 30 prim gün ve 710.00 TL esas kazanç üzerinden SGK’ya bildiriminiz yapılmıştır” türü detaylı bilgi mesajı gelecek. Sisteme abone olmak için “TCKIMLIKNO ABONE” yazılarak 5502’ye gönderilecek. Daha sonra uygulama adı servise gönderilerek hizmet alınacak.

Aylık prim gün sayısı ve tutarı, toplam hizmet gün sayısı, emekli aylık maaş/gelir tutarı, aylık maaş tutarı, banka adı ve şubesi bilgileri öğrenilebilecek. Uygulamadan ayrılacak olanlar “TCKIMLIKNO ABONEIPTAL” yazarak 5502’ ye gönderecek ya da Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na dilekçeyle başvuracak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Ocak 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Sms Uygulaması (4 Yorum)

  1. E devlet sifremi unuttum giremiyorum e devlete 2 yil once almistim e devlet sifre mi ne yapmam gerek nasil gire bilirim tekrar e devlet e..

  2. benim işe giriş tarihimde sigorta başlangıcında tarihlerde yanlışlık olabilirmi ve bu askerlikde gecen süre pirim olarak sayılıyomu emekli olabilme tarihi nedir saygılarımla