SGK Süt Parası


sgk süt parası

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

*Doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
* Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekir.
* Sigortalıların en az 120 gün yatan prim ödemesi bulunması gerekir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

2015 yılı için emzirme ödeneği 112,00 TL olarak belirlenmiştir.
Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Süt Parası İçin gerekli belgeler nelerdir ?

* Hastane çıkışının ardından size verilen doğum belgesi
* Sigortalının kimlik fotokobisi
* Annenin doğum tarihi (gün,ay,yıl)

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Süt Parası İçin Nereye Başvurmalıyım

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin Kurumumuz sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler ise; talep dilekçesi ve doğum raporudur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın

SGK Süt Parası (121 Yorum)

 1. Süt parası veriyorlar her ay galiba 12 ay boyunca veriyorlar arkadaşlarım alıyor ben sıgortalı calısiyorum acaba vizede verirlermi

 2. Benim oğlum var 30/12/2014 doğum lu oğlum var süt parası alabilir miyim cevap istiyorum Lütfen

 3. Arkadaşlar bir sefere mahsustur 122 tl dir sgk ya başvuru yapılır dogum raporu ile sigortali kendisi basvuru yapar odeme 1.5 ay sonradır.

 4. Eşim şehir dışında çalışıyor nüfus cüzdanı fotokopisi gerekliymis evlilik cüzdanı olurmu nüfus cüzdanı kendinde

 5. 16.10.2014 doğumlu oğlum var doğum parası süt parası almadık şimdiye kadar da duymadık böyle birşey şimdi basvursak alabilirmiyiz

  • Merhaba Sera hanım,
   Benim eşim yeni doğum yaptı.
   doğum yapmış olduğunuz hastanenin baş hekimliğinde süt parası ile alakalı kayıt yaptırıyorsunuz.
   Daha sonra bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra size en yakın sgk’ya gidip süt parası için başvuru yapıyosunuz
   görevli size şu tarihten itibaren şurdan alabilirsiniz diye bilgi vermektedir.

 6. Oğlumun doğduğu zaman 12.07.2014 eşim askerdeydi.ondan öncesinde sigorta vardı.askere gittiği için sigortamiz kesildi..geldiğinde tekrar sigorta başladı..hastane emzirme ödeneği bildirimi.yaptığı halde SGK çocuğun doğduğu zaman sigorta olmadiği için süt parası verilemez dediler.

 7. Işten çıkarıldıktan sonra çocuğumuz oldu. Esim sgk li değil ben de şu an işsizlik maaşı aliyorum. Süt parası alabiliyormuyum acaba?

 8. arkadaşlar şunu unutmayın emzirme ödeneği farklı çocuk parası farklı ikiside hak fakat çocuk parası 15.05.2015 tarihten sonrasını kapsıyor fakat bazı duyumlar 2015 tümü kapsayacak diye araştırın..tşklrr..çocuk parası aile ve sosyal politilalar müdürlüğü ne başvuruluyor bilginize

 9. Merhaba eşim 4 senelik işyerinden ayrılalı 1 ay oldu ama şuan tekrar başka bir işe başladı şuan eşim 26 haftalık hamile sigortası da tekrar başladı doğum izni parasını nasıl alabiliriz. Saygılarımla.

 10. Su anda 2. Cocuguma 6 aylik hamileyim 15 mayisda çikan yasadan yararlanma bilecek miyim?yararlanma biliyorsan şimdiden başvuru yapmam gerekiyor mu?gerekirse nereye basvurabilirim?tek sefere mahsus verilen sut parasi 2015 için ne kadar?doğumdan ne kadar sure sonra alabiliyoruz.

  • 2.çocuğun Allah un izniyle doğduğunda 400 TL doğum yardım parası almayı hak kazanirsin. Doğumdan sonra başvurmanız gerekir ve yanlış hatırlamıyorum 2 yada 5 yıl suresi var

   • Merhaba Nimet hanım,

    Benim eşim yeni doğum yaptı.
    doğum yapmış olduğunuz hastanenin baş hekimliğinde süt parası ile alakalı kayıt yaptırıyorsunuz.
    Daha sonra bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra size en yakın sgk’ya gidip süt parası için başvuru yapıyosunuz
    görevli size şu tarihten itibaren şurdan alabilirsiniz diye bilgi vermektedir.

    Çocuk parası içinse,

    bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra
    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimleri var
    oraya gidip form doldurup kayıt yapıyosunuz daha sonra size şu tarihten itibaren annenin kimliği ile beraber ptt şubelerinden alabilirsiniz diye bilgi veriliyor.