SGK Süt Parası

Sponsorlu Bağlantılar

sgk süt parası

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

*Doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
* Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekir.
* Sigortalıların en az 120 gün yatan prim ödemesi bulunması gerekir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

2015 yılı için emzirme ödeneği 112,00 TL olarak belirlenmiştir.
Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Süt Parası İçin gerekli belgeler nelerdir ?

* Hastane çıkışının ardından size verilen doğum belgesi
* Sigortalının kimlik fotokobisi
* Annenin doğum tarihi (gün,ay,yıl)

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Süt Parası İçin Nereye Başvurmalıyım

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin Kurumumuz sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler ise; talep dilekçesi ve doğum raporudur.

 

Genel

 1. kader samanci diyor ki:

  Ben basvurdum altiyuz aldim 2ay gecti tabi postaneye yattiy anne cekiyo

 2. orhan diyor ki:

  eşim 29.12.2014 de doğum yaptı süt parası hakkım var mı varsa ne kadar

 3. murat diyor ki:

  mrb ben öğretmenim. ikiz bebekler için emzirme parası var mı? memurların böyle bir hakkı var mı?

 4. yasin diyor ki:

  merhaba,
  üniversitede 657’ye tabi memurum. süt parasını nereden alabilirim?

 5. seda diyor ki:

  İki cocuğum var biri 2 diğeri 1 yasında süt parası alabiliyor muyum

 6. aynur diyor ki:

  ben aynur 2005 evlendim çeyiz parasından yararlana bılırmiyim

 7. Volkan diyor ki:

  Işten çıkarıldıktan sonra çocuğumuz oldu. Esim sgk li değil ben de şu an işsizlik maaşı aliyorum. Süt parası alabiliyormuyum acaba?

 8. Didem diyor ki:

  Bnm kizm on bir subag dogumlu bnde yararlana bilirmiyim acaba

 9. Goksel diyor ki:

  Birde sut parası hakkı var yalnız belirli şartları var

 10. hakan diyor ki:

  arkadaşlar şunu unutmayın emzirme ödeneği farklı çocuk parası farklı ikiside hak fakat çocuk parası 15.05.2015 tarihten sonrasını kapsıyor fakat bazı duyumlar 2015 tümü kapsayacak diye araştırın..tşklrr..çocuk parası aile ve sosyal politilalar müdürlüğü ne başvuruluyor bilginize

 11. serkan diyor ki:

  Bagkurluyum esim dogum yapti sut parasi alabilirmiyiz yardim lutfen

 12. hüseyin diyor ki:

  Merhaba eşim 4 senelik işyerinden ayrılalı 1 ay oldu ama şuan tekrar başka bir işe başladı şuan eşim 26 haftalık hamile sigortası da tekrar başladı doğum izni parasını nasıl alabiliriz. Saygılarımla.

 13. nimet diyor ki:

  Su anda 2. Cocuguma 6 aylik hamileyim 15 mayisda çikan yasadan yararlanma bilecek miyim?yararlanma biliyorsan şimdiden başvuru yapmam gerekiyor mu?gerekirse nereye basvurabilirim?tek sefere mahsus verilen sut parasi 2015 için ne kadar?doğumdan ne kadar sure sonra alabiliyoruz.

  • Goksel diyor ki:

   2.çocuğun Allah un izniyle doğduğunda 400 TL doğum yardım parası almayı hak kazanirsin. Doğumdan sonra başvurmanız gerekir ve yanlış hatırlamıyorum 2 yada 5 yıl suresi var

Konu İle İlgili Yorum Yaz