SGK Süt Parası, SGK Süt Parası Ne Kadar | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

SGK Süt Parası


sgk süt parası

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

*Doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
* Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekir.
* Sigortalıların en az 120 gün yatan prim ödemesi bulunması gerekir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

2015 yılı için emzirme ödeneği 112,00 TL olarak belirlenmiştir.
Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Süt Parası İçin gerekli belgeler nelerdir ?

* Hastane çıkışının ardından size verilen doğum belgesi
* Sigortalının kimlik fotokobisi
* Annenin doğum tarihi (gün,ay,yıl)

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Süt Parası İçin Nereye Başvurmalıyım

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin Kurumumuz sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler ise; talep dilekçesi ve doğum raporudur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2013

Bu yazı en son 21 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Süt Parası (126 Yorum)

  1. Ben 27.kasım 2016 da doğum yaptım.başvurularıda yaptık 12.ayda süt parası yatmış ama biz günlerini bilmediğimiz için çekmedik.1.ayda çekelim dedik bankada ödeme gözükmüyor alamadık neyapmalıyız lütfen yardımcı olurmusunuz?

  2. Merhaba 08.06.2012 doğumlu bir kızım var onunla ilgili devletten hic bir ödeme almadım su anda 28 haftalık hamileyim birinci çocuğum için süt parası ve çocuk parası alabiliyormuyum