SGK Süt Parası

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme ödeneği; (Süt parası) 5510 sayılı Kanunun 16 ıncı maddesinin üçüncü fıkrasına göre; analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği süt parası denir

SGK Süt Parası Ne kadar

süt parası

SGK TALEP ETMEYENE ÖDEMEZ

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Genel

 1. nur diyor ki:

  0ğlum 2010 nisan d0ğumlu.bu nisanda 5 sene dolacak.alabilirmiyım süt parası.

 2. dilek diyor ki:

  18/10/2014 dogum yaptim sut parasini nasil alabilirim nerelere basvvuranilirim cvp lutfen

 3. MİKAİL AYDİN diyor ki:

  iyi gunler esim yeni dogum yapti her hangi bir yardim almadim sut parasi dahi almadim ne yapmam gerekir

 4. Mehtap diyor ki:

  Kızım 14 aylık oldu kadrolu öğretmenim doğum parasını eşim aldı ona daha yüksek yattığı için . Süt parası alabilir miyim ben de başvursam acaba ??

 5. barıs diyor ki:

  merhaba arkadaşlar eşim 11.01.215 de dogum yaptı kendısı herhangi bir işte çalışmadı.ben hangı haklara sahıbım yanı dogum parası ve süt parası alabilirmiyim bu hakkım varsa sgk ya mı başvurmam gerekıyor çalışmayan anneye veriyolarmı yardımcı olursanız çok sevınırım

  şimdiden tesekkur ederım…

 6. burhan coskun diyor ki:

  Alirsin 5sene gecerse alamam dogum yaptigin yerden dogum raporunu al sgk ya basvur

 7. ali diyor ki:

  Esim 20.10.2014 yilinda dogum yapti dogum parasi yeni yatmis Hemen basvursam süt parasida alabilirmiyim tesekkurler.

 8. harun diyor ki:

  mrhabalar süt prasini nsl alablirz

 9. Betül diyor ki:

  24.09.2014 doğumlu kızım sigortasını açtırmak için gittiğimde beni emzirme parası için başka memurun yanına gönderdiler eşimin çocuğumun kimliğini aldılar herhalde işlem tamam. Ama ben parayı alamıyorum illa eşimin olması mı gerekiyor? Kimliğini alıp gitsem bana vermezler mi? Eşimin hafta içi işi bırakması mümkün değil. Sonuçta kimliklerini yanımda goturucem,neden vermiyorlar ki?

 10. kerem diyor ki:

  Süt parasını alın arkadaslr devlete kalmasın.!!!!!!!!!!!! 5 yıla kadar talep edebilirsiniz akkınız.!!

 11. ezgi diyor ki:

  emekli sandığına bağlı devlet memurlarına, doğum parası v.s ile birlikte bu para otomatik olarak yatıyor mu? yoksa sgk ya dilekçe vermeli miyiz ?

 12. senay diyor ki:

  Benim kizim 22.06.2010 dogumlu sut parasi alabilirmiyim

 13. nuran diyor ki:

  20,07,2014 doğumlu oğlum ben doğum öncesi 8 hafta rabor aldım gıtmedım işe dogumdan 8 hafta sonrada dogum parası aldım ama suanda işi bıraktım hiç gitmiyrum nelerden yararlanabilirim yada süt parasını alabilirmiyim nsıl alabilirim yardımcı olurmusunuz hiç bilgim yok..

 14. sema diyor ki:

  Oglum 03.26.2014 doğumlu bize sut parasi faln demediler simdi alabilirmiyiz

Konu İle İlgili Yorum Yaz