SGK Süt Parası

sgk süt parası

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

*Doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
* Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekir.
* Sigortalıların en az 120 gün yatan prim ödemesi bulunması gerekir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

2015 yılı için emzirme ödeneği 112,00 TL olarak belirlenmiştir.
Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Süt Parası İçin gerekli belgeler nelerdir ?

* Hastane çıkışının ardından size verilen doğum belgesi
* Sigortalının kimlik fotokobisi
* Annenin doğum tarihi (gün,ay,yıl)

Gerek süt parası ve gerekse de cenaze ödeneğini SGK’nın ödemesi için ilgililerin SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir. Başvurmayana-talep etmeyene SGK para vermez. Ağzıyla başvurana da vermez. Ağzıyla sorup, yok öyle bir şey denince, arkasını dönüp gidene de vermez. Bu arada yazılı dilekçeyi doğum veya ölümün olduğu andan itibaren 5 yıl içinde istemem hakkınız var. Beş yıl dolunca para SGK’ya kalır.

Süt Parası İçin Nereye Başvurmalıyım

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin Kurumumuz sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler ise; talep dilekçesi ve doğum raporudur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 21 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Süt Parası (133 Yorum)

 1. Benim kızım 15 Kasım 2015 doğumlu eşim sigortalı asgari ücret alıyor ben süt parası almadım şimdi alabilir miyim

 2. Adam veya kadın ssk li olması gerekiyor Mus şimdi mantıken ssk sı varsa bu işi de var anlamına gelir değil mi peki bu yardım neden ssk li lara özgü bir durum anlamış değilim bir sosyal kurumu olmayan işsiz lere verilmesi daha mantıklı değil mi türkiyede bir yardım amaçlı calisma yapılıyor ama bu yardım da işsiz olan değil çalışan için geçerli ne amaçla kurulmuş bu sut parasi aklım ermiyor hâlâ

 3. Ben 2013 de ilk oğlumun başvurusunu yapmamıştım 5 yıl geçerli diolar ama ne kdar doğru şimdi bir bebeğim daha var ikisini bir alabiliyor muyum ??

 4. Benim 2,5 yaşında birde 3 aylık bebegim var eşimin sigorta yok Bağ-Kur görünüyor ama prim yatirmiyoruZ ve Bağ-Kur a borç çıkıyor ben alabliyormuyum bilgisi olan varmı

 5. Süt parası almak için is göremezlik raporundan hariç bi başvuru mu yapmak gerekiyor sigortaya

 6. Ben 27.kasım 2016 da doğum yaptım.başvurularıda yaptık 12.ayda süt parası yatmış ama biz günlerini bilmediğimiz için çekmedik.1.ayda çekelim dedik bankada ödeme gözükmüyor alamadık neyapmalıyız lütfen yardımcı olurmusunuz?

  • 170 çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını arayıp talep açtırmanız gerekiyor.benim rapor paramda emanete düşmüştü bu şekilde alabildim.

 7. Merhaba 08.06.2012 doğumlu bir kızım var onunla ilgili devletten hic bir ödeme almadım su anda 28 haftalık hamileyim birinci çocuğum için süt parası ve çocuk parası alabiliyormuyum

 8. Süt parası veriyorlar her ay galiba 12 ay boyunca veriyorlar arkadaşlarım alıyor ben sıgortalı calısiyorum acaba vizede verirlermi

 9. Benim oğlum var 30/12/2014 doğum lu oğlum var süt parası alabilir miyim cevap istiyorum Lütfen

 10. Arkadaşlar bir sefere mahsustur 122 tl dir sgk ya başvuru yapılır dogum raporu ile sigortali kendisi basvuru yapar odeme 1.5 ay sonradır.

 11. Eşim şehir dışında çalışıyor nüfus cüzdanı fotokopisi gerekliymis evlilik cüzdanı olurmu nüfus cüzdanı kendinde

 12. 16.10.2014 doğumlu oğlum var doğum parası süt parası almadık şimdiye kadar da duymadık böyle birşey şimdi basvursak alabilirmiyiz

  • Merhaba Sera hanım,
   Benim eşim yeni doğum yaptı.
   doğum yapmış olduğunuz hastanenin baş hekimliğinde süt parası ile alakalı kayıt yaptırıyorsunuz.
   Daha sonra bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra size en yakın sgk’ya gidip süt parası için başvuru yapıyosunuz
   görevli size şu tarihten itibaren şurdan alabilirsiniz diye bilgi vermektedir.

 13. Oğlumun doğduğu zaman 12.07.2014 eşim askerdeydi.ondan öncesinde sigorta vardı.askere gittiği için sigortamiz kesildi..geldiğinde tekrar sigorta başladı..hastane emzirme ödeneği bildirimi.yaptığı halde SGK çocuğun doğduğu zaman sigorta olmadiği için süt parası verilemez dediler.

 14. Işten çıkarıldıktan sonra çocuğumuz oldu. Esim sgk li değil ben de şu an işsizlik maaşı aliyorum. Süt parası alabiliyormuyum acaba?

 15. arkadaşlar şunu unutmayın emzirme ödeneği farklı çocuk parası farklı ikiside hak fakat çocuk parası 15.05.2015 tarihten sonrasını kapsıyor fakat bazı duyumlar 2015 tümü kapsayacak diye araştırın..tşklrr..çocuk parası aile ve sosyal politilalar müdürlüğü ne başvuruluyor bilginize

 16. Merhaba eşim 4 senelik işyerinden ayrılalı 1 ay oldu ama şuan tekrar başka bir işe başladı şuan eşim 26 haftalık hamile sigortası da tekrar başladı doğum izni parasını nasıl alabiliriz. Saygılarımla.

 17. Su anda 2. Cocuguma 6 aylik hamileyim 15 mayisda çikan yasadan yararlanma bilecek miyim?yararlanma biliyorsan şimdiden başvuru yapmam gerekiyor mu?gerekirse nereye basvurabilirim?tek sefere mahsus verilen sut parasi 2015 için ne kadar?doğumdan ne kadar sure sonra alabiliyoruz.

  • 2.çocuğun Allah un izniyle doğduğunda 400 TL doğum yardım parası almayı hak kazanirsin. Doğumdan sonra başvurmanız gerekir ve yanlış hatırlamıyorum 2 yada 5 yıl suresi var

   • Merhaba Nimet hanım,

    Benim eşim yeni doğum yaptı.
    doğum yapmış olduğunuz hastanenin baş hekimliğinde süt parası ile alakalı kayıt yaptırıyorsunuz.
    Daha sonra bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra size en yakın sgk’ya gidip süt parası için başvuru yapıyosunuz
    görevli size şu tarihten itibaren şurdan alabilirsiniz diye bilgi vermektedir.

    Çocuk parası içinse,

    bebeğinizin kimliği çıktıktan sonra
    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimleri var
    oraya gidip form doldurup kayıt yapıyosunuz daha sonra size şu tarihten itibaren annenin kimliği ile beraber ptt şubelerinden alabilirsiniz diye bilgi veriliyor.

 18. Haziran 2014 de çocuğum doğdu. Bağkurlu yum ama borç dan dolayı bu hizmetten yararlanamıyoruz. Buna rağmen doğum ve sut parasını alabilir miyiz. Tabi tam 11 ay geçmiş aradan.

 19. Ben bundan 8ay önce dogum yaptım süt parası alabilirmiyim diger kızımda 4 yaşında süt parası akabilirmiyim dogum raporunu kaybetim aşı kartıyla olurmu cevap verirseniz sevinirim

 20. 20/05/2015 ikinci çocuğumuz dünyaya geldi ve 102 tl zıraat bankasına yatırılacakmış bu devletin allah belasını versin insan kandırıyorlar ben vereyim TAYYİP BEYEDE ODA YAPSIN çocuğu 300 lira vercekmiş o anca suriye lilere verir.

 21. Merhabalar benim kizim 18 aralik 2012 dogumlu ben sut parasi alabiliyormuyum nereye basvurmaliyim yada aramaliyim simdiden tesekkurler

 22. 03.12.2014 dogum yaptım sut parası almak ıcın bas urdum sgkya fakat alamadım cunku E5 tarım sıgorta odıyorum .sut parası alabılırmıım?

 23. ben 5 aylık hamileyim fakat sigortam yok eşimin üzerinden sigortam var süt parası için nereye başvurmam gereklidir
  28 yaşındayım 2.çoçuğum süt parası alabilirmiyim cvp verirseniz seviniirim

  • sayın buket hanım süt parasını sizin ve ya eşinizin sigortalı olması yeterli koşul olarak doğum anından itibaren bu yardımdan yararlanabilirsiniz çocuğunuzun doğum raporuyla birlikte doğum yapılan hastahaneden süt parası girişi yapılmalıdır ssk müdürlüğüne… ve daha sonra bulunduğunuz ssk hizmet binasına gidip süt parası talep edebilirsiniz her ayın 7 ile 14 arası ziraat bankasına yatmaktadır bu ücret bu arada gittiğiniz ssk binasındada bebeğin sigortadan yararlanabilmesi içinde aktivasyon gereklidir bilginize

 24. Arkadaşlar birşey sorucam. Benim kizim 2011dogumlu. Doğum yaptigimda Esim gidip doğum parasi aldi. Bu emzirme parasi farklı bisey mi ? Onu da alabiliyor muyuz şimdi??

 25. Selam arkadaşlar.benim bu durumdan yeni haberim oldu. Oglum su an 3 yaşında geriye yönelik topluca alabilirmiyiz süt parasini acaba.

  • Süt parası 1 defaya mahsus verilir. 3 yıl önce 94 tl idi. Alacağınız toplam tutar budur.alabilirsiniz

 26. merhabalar. ben sigortasızım eşiminde sigortası yok. acaba doğumdan sonra süt parası banada verirlermi ve başka ne hakkım var acaba