Sicilsiz Tahakkuk

SİCİLE YAZILMAYAN HİZMETLERİNİZ Mİ VAR

Bazı hallerde de çalışanlar dönem bordroları ve prim-hizmet belgeleri ile SGK’ya bildirilirken sigorta sicil numaraları yazılmamış da olabilir. Bunlara da uygulamada “sicilsiz tahakkuk” adı verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü yayınladığı İç Emir ile kendisine bağlı tüm Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine sicil tahakkuklar için vatandaşa yardımcı olunmasını kararlaştırmış.

sicilsiz tahakkuklar

Buna göre daha önce SSK Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 12-72 Ek Sayılı genelgede belirtilen hususları detaylandırarak hem memurlarının ufkunu açmış hem de vatandaşları eziyetten kurtarmış.

PRİMLERİNİZ KAYIPSA 2 YOLUNUZ VAR

SSK hizmet dökümlerinde çalışması görünmeyen kişinin öncelikle hatanın sebebini öğrenmesi gerekir. Şayet kişi çalıştığı ve işe giriş bildirgesi verildiği halde primi ödenmemiş ise yapması gereken İş Mahkemesine dava açmaktır.
Ancak işverenin prim ödemesine rağmen çalışmalarınız hizmet dökümünde yoksa, ortada sicilsiz tahakkuk olarak adlandırılan ve idari işlemle sonuçlandırılabilecek bir hata söz konusudur.
Geçmiş yılarda işlemler bilgisayar değil manuel yapıldığı için SSK sicil numarası, bir rakam hatalı bile olsa hizmetler görünmemekteydi. SGK e-Bildirge sistemi ile sigortalıları mağdur eden bu durumu ortadan kaldırdı. Ancak hâlâ geçmişte yapılmış bu tür hataların tamamı düzeltilemedi.

HATALI SİCİL NO’LARIN DÜZELTİLMESİ

Sigortalı olarak çalıştığı halde SSK hizmet dökümünde hizmetleri görünmeyen kişiler, ya sigortalı gösterilmemiş ya da SSK sicil numarası işveren tarafından yanlış yazılmış olabilir.
Bazen uygulamada sigortalıya birden çok SSK sicil numarası verildiğine de rastlanmaktadır. Şayet kişinin birden çok SSK sicil numarası varsa Kuruma başvurarak mükerrer sicil numaralarının birleştirilmesi gerekir. Bu işleme Sosyal Sigortalarda “iptal-ipka” işlemi denilmektedir. Kişinin bir dilekçe ile en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğü/SGK Merkezine başvurması farklı sicillerin birleştirilmesi için yeterlidir.

SİGORTA GİRİŞİ HATALI OLANLAR

İlk defa işe başladığı tarih için primleri görünmeyen sigortalı, öncelikle ilk işe giriş bildirgesini temin etmelidir. Kendisi ilk işe giriş bildirgesini saklamamışsa işvereninden temin etmeli bu da mümkün değilse bir suretini bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğünden istemelidir.
Bilinmelidir ki; işe giriş bildirgesinin ilk iki rakamı, işe girişin bulunduğu ilin plakasını gösterir.

Örnek; SSK numarası 02 ile başlıyorsa ilk işe giriş bildirgesi Adıyaman SGK İl Müdürlüğündedir. SSK sicil no hatası nedeniyle görünmeyen hizmetlerin düzeltilmesini talep eden dilekçeye, ilk işe giriş bildirgesi eklenmeli ve Kuruma verilmelidir. Bu işlem sonunda ilk defa işe başlanan işyerinden kaynaklanan sicil hatası düzeltilir.
Eğer SSK sicil hatası ilk defa işe girilen işyeri değil de daha sonraki işyerlerinden kaynaklanmış ise SSK sicil no düzeltme dilekçesine;
* Tekrar İşe Giriş Bildirgesinin fotokopisi,
* İşverenden SSK sicil no düzeltme dilekçesi,
* Çalışmaların geçtiği 4 aylık dönem bordosunun bir fotokopisi eklenmelidir.

BORDRONUZU MUTLAKA GÖRÜN

Örneğin; ilk defa Haziran 1984’te sigortalı olan kişi 15 Haziran 2009’da emeklilik talebinde bulunmuşsa sigortalılık süresi 25 yıl 15 gündür.
Ancak burada şuna dikkat edilmesi gerekir: İşveren sigortalı için işe giriş bildirgesi verir ancak sigortalının çalışmalarına ait sigorta gün sayısı ile kazanç tutarını gösterir dönem bordrosunu SGK’ya vermez ise bu kişinin ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih sigortalı adına primi ödenen tarihtir.
Mesela işe giriş bildirgesi Haziran 1984’te verilmiş ancak bu dönem için bordosu verilmemiş sigortalının işe giriş tarihi 01.06.1984 tarihi olarak değerlendirilmez. Aynı kişi için daha sonra bir başka işveren 01.10.1998 tarihinde sigortalı beyan ederek prim ödemeye başlamışsa bu kişinin işe giriş tarihi 01.10.1998 olarak değerlendirilir.
Bu gibi durumlarda kişinin çalışması 1 gün bile olsa kademeli emeklilik nedeniyle hem yaş hem sigortalılık süresi hem de prim sayısı hesabı değişir ve kişi daha geç emekliliğe hak kazanır.

YOKSA GEÇ EMEKLİ OLURSUNUZ

Dönem bordosu işverenden temin edilmemişse Kurumdan da temin edilebilir. Zaten 4 aylık dönem bordrosunun dilekçeye eklenmesindeki maksat, SSK sicil numarası hanesini inceleyerek hatanın SSK sicil numarasının yanlış yazılmasından kaynaklandığını anlamaya yöneliktir.
Okurumuzun anlattıklarından SSK sicil numarasının dönem bordrosuna yanlış yazıldığı anlaşılmaktadır. Okurumuzun 4 Temmuz 2009 tarihinde emekli olabilmesi 10 Şubat 1988 tarihinde en az bir gün çalışmasının olması gerektiğinden temin edeceği ilk işe giriş bildirgesi fotokopisini yazacağı dilekçeye ekleyerek Kuruma başvurması gerekir. Aksi takdirde emeklilik için 2 sene daha beklemek zorunda kalabilir.

SGK Prim Tahakkuk ve Tahsilat Servisinin Görevleri

  • Sigortalıların geçmişe yönelik yanlış sicil numarasına yatan gün ve kazançların araştırıldıktan sonra doğru sicil numarasına aktarılması.
  • Geçmişe yönelik sicilsiz hizmetlerin araştırılarak doğru sicil numarasına aktarma işleminin yapılmasını sağlamak
  • Bilgisayara aktarılmamış olan prim belgelerinin veri girişinin yapılması ve hatalı girilmiş olan bilgilerin düzeltilerek hizmet kütüklerinin güncellenmesi işlemlerini yürütmek.

MAHKEME İLE TESPİT EDİLEBİLİR

Eğer bu belgelere eski işyeriniz ulaşamıyor ise, ya da eski işyeriniz kapandığından bu belgelere ulaşmanız mümkün değilse yine SGK’ya başvurabilirsiniz.

SGK kendi arşivlerinde yapacağı inceleme sonucu hizmetlerinizi tespit eder ise, hataları düzeltir, eksik günlerinizi tescil eder.

Ancak söylemek gerekir ki, SGK’nın arşivlerden tespit edebildiği hizmetler çok az. Bunun nedeni hem eski arşivlerin imha olmuş olması hem de personel ve kayıt tutma yetersizliği.

Eğer SGK dilekçenizi reddeder, yani hizmetlerinizi tespit edemez ise, bu takdirde tek imkânınız kalıyor o da mahkemeye hizmet tespiti için başvurmak.

Hizmet tespiti için ise hizmetin geçtiği yılın sonunda başlayarak beş yıllık zamanaşımı var. Ancak, pratikte Yargıtay kararları, işe giriş bildirgesi verilmiş (işten ayrılışı ise verilmemiş) olanlar için bu bildirgeyi zamanaşımını kesen husus kabul ederek, hizmet tespiti yapılmasını istiyo

SORU: 16,06,1986 taihinden beri yeraltı işletme maden mühendisi olarak kömür ocaklarında çalışmaktayım.Ancak ilk işe girdiğim Soma Kömür İşl, AŞ, sigorta kartımı çıkarmış 13,1,1987″ye kadar çalışmış olmama rağmen prim ödememiştir.(Aylık ücret bordrolarım kesintileride gösterir şekilde tanzim edilmiş olarak elimde bulunmaktadır) 28,8,1951 doğumlu olup 16,6,26 taihinde emekli olmam geekiken bu nedenle olamamaktayım.Bu durumda ne yapmam geektiğini tarafıma bildimenizi ica ederim. Not: 16,6,1986 işe giriş bildirgemde (sigortaya 5,7,1986″da bildirilmiş) elimde mevcuttur.

CEVAP: 16.06.1986 tarihli işe giriş bildirgesi ile ücretlerinizle ilgili resmi ücret bordrosu var ise işmahkemesinde hizmet tesbit davası açabilirsiniz. Normalde bu tür davalarda 5 yıllık zamanaşımı vardır ama gerek işe giriş bildirgenizin olması ve gerekse resmi işyeri olması nedeniyle yargıtay burada zamanaşımı kuralını işletmez. Ancak dava açmadan önce Kütahya SSK Müdürlüğünden arşiv araştırması (gün toplatma) isteyin zira ilk işe girişlerde şirketler sadece adınızı soyadınızı yazıp sicil numaranızı yazmadan SSK’ya dönem bordrosu verebiliyorlar ve buna uygulamada sicilsiz tahakkuk deniyor ve sicil numarası yazmadığından hizmetleriniz bilgisayarda görünmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Sicilsiz Tahakkuk (5 Yorum)

  1. Soru benim maaş bodromda son 3 aydır sorun var örn maaş bodromda bürüt kazanç 3467 tl gözüküyor ama 4a hizmet dökümünde 3134 tl gözüküyor sorun nerede

  2. 1986 yılı tarım sigorta başlangıcım yapıldı. Numaramı kaybettim herhangi bir ödemem devam etmedi. Sgk Aydın il müdürlüğüne başvurdum arşivden bakılıp numaramın tarafıma bildirilmesine istedim. Ne yazıkki gözümün önünde sistemden sorgulama yapılıp yok dendi. 1993’den önceki girişletin bilgisayarda kayıtlı olamayacağı başka bir sgk çalışanı tarafından bana söylenmişti. Elimde mevcut numaram bulunmadından arşivde aramak imkansız dendi. Daha sonra bimer’e dilekçe yazdık bize tekrar Aydın sgk il müdürlüğüe başvurmamız istendi. Elimde hiç bir belgem olmadsn bunu nasıl öğrenebilirim? Arşiv herhangi bir kayıp durumunda güvence değilmidir? Elimde belgem varsa sıkıntı yok zaten. Buna nasıl bir çòzüm önerirsiniz? Mahkeme yoluyla arşivi açtırabilirmiyiz. Aydın Söke’de ikamet etmekteyim.Doğum yerimde burası çalışma başlama yerimde burası. 4 yıldìr bu konuyla uğraşıyorum lütfen bir yol gòsterirmisiniz.

  3. merhabalar, 1995 tarihinde sigortalı bir işe girdim sigortam girdiğim günden 3 gün sonra sigorta müfettişleri dahilinde yapılmıştı. yaklaşık olarak 8 sene sigortalı çalıştım ama bendeki sgk sicil nosu ile arama yapıldığında başka bir fadim kaya çıkmaktadır. benim sicil numaramı e devlet üzerinden görememekteyim . sürekli olarak sistemde hata olduğu yazmaktadır. kimlik numaramla arama yaptığımda hizmet dökümümün olmadığı çıkmaktadır. eğer benim sigortam hiç yok ise nasıl olurda bana sgk kartı verilmektedir. bagcılar sgk a gittiğimde yazdığım dilekçeyi red ettiler. bu sgk kartı sizin değil dediler mahkemeye başvurmamı söylediler. o kadar çalışmam boşa mı gitti şimdi. konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.. ve nasıl bir çözüm bulabiliriz bana yardımcı olun lütfen…. saygılarımla..

  4. 1992 yılında sigortalı oldum ama hiç prim ödenmemiş, 2003 yılında başladığım işyerinin ödediği primler gözüküyor , sigorta başlangıç tarihim 2003 olarakmı hesaplanacak?

  5. 1984 yılında çalşıyrdum bi sene tam işten çıktığımda aldım sigorta başlangıcımı gösterdi sanırım emekli olabliyormuyum sicil no vermişti ozaman bana onunla nasıol öğrenebilirim