Staj Sigortası Emekliliğe Başlangıç olur mu


Staj Sigortası Emekliliğe Başlangıç olur mu

Son birkaç gündür sosyal medyada çıkan haberler staj ve çıraklık sigortasından başlangıcı olan kişilerin bu başlangıçlarının işe başlama tarihlerinin emeklilikte işe başlama tarihi sayılacağı yönünde, fakat durum maalesef böyle değil.

Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet dökümünde ilk işe giriş tarihi staj ve çıraklık olan kişilerin bu başlangıçlarının gözükmesi bu durumda olan kişileri bir hayli heyecanlandırdı. Hizmet dökümü alan kişiler aşağıda örneği olan hizmet dökümlerini görmeye başladı. Olayın aslı aslında örnekte de görüleceği gibi stajyerleri mutlu edecek bir durum değil.

Örnek; İlk işe başlama tarihi 01.10.1988 staj başlangıcı olarak gözüküyor fakat staj günleri UZUN VADE GÜN SAYISINDA yer almıyor. Ayrıca hizmet günleri bölümünde de staj başlama tarihi gözükmemektedir. Sigortalı staja başladığında aldığı sigorta numarasını tüm çalışma hayatı boyunca kullansa bile staja başlama tarihi, emeklilik hesabında dikkate alınacak olan sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. Yine bu da stajyerlik döneminde malullük,yaşlılık,ölüm sigortası primi ödenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Staj süresindeki sigortalılık başlangıcı hastalık,iş kazası ve meslek hastalığı için sigortalılık süresinden sayılırken,emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresine ilave edilmez.

Özgür ERDURSUN

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Staj Sigortası Emekliliğe Başlangıç olur mu (35 Yorum)

  1. Fazla söze gerek yok daha önce bu kanun 1 kere çıkmış ve doktor avukat vs.
    Çıraklık sigortası başlangıç sayılıyor dahası devletimizin bu adaletsiz durumu düzeleceğine şüphesiz yoktur.cunku çok kişi bu yasanın oynanması ve çıkmasını bekler, bir seçmen olarakta devletimizin ve millet vekillerin bunu beklemek hakkımız.

  2. Iyi gunler bizler ciraklik okuluna giderken sigartaniz yatiyo dediler kim tarafindan devlet tarafindan digrumu dogru ama ama bahane cok tamam bu guzel ben esnafim 570 tlyatiriyom ozaman 45 sene yatirim olurmu olur olur ve auukat doktor sitajlari kabul ediliyoda bizimki niye lmuyo birde ben eleman olarak calisirken 98 yilarinda isgebagli baykur yatirdim 27 tl ve bunuda girisaymiyo neymis herhangi bi iste calisacakmisim arkadas ne yapmamiz lazim baskalirin 1unde olsa sigortasin sayiyosun bunasil isnlamadim istege bagli yat baykur onuda saymiyon dahane yapalim meslek ogrendik kotumu yaptik devletimiz icin hersey puyoz devlet buyuklerine sesleniyorum benim gibi magdur cok buyuklunuzu gisterinki devletimiz bizleride dusunu yormus diyelim tesekurlr