Tarım Sigortası

Tarım Sigortası Nedir ?
Tarım SSK statüsü tarım sektöründe hizmet akdine tabi olarak çalışan tarım işçileri için getirilmiş bir sigortalılık statüsüdür.

Tarım SSK 5510 sayılı Kanun sonrasında 4/1-(a) sigortalılığı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Ancak 2008 yılındaki reform öncesinde çalışmaya başlayanların emeklilik şartları halen mülga2925 sayılı Kanuna göre düzenlenmektedir.

Tarım Sigortası

1) Tarımda Hizmet Akdiyle Çalışanlar:

Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdi ve sürekli çalışanların sigortalılıkları, eskiden olduğu gibi devam ettirilecek ve hizmet akdi statüsünde sayılacaktır.

2) Tarımda Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlar:

a) Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlardan (2925 sayılı Kanun kapsamında); Kanunun yürürlük tarihi itibarıyla bu kapsamda olanların sigortalılıkları, Kanunun yürürlük tarihinden sonra da devam ettirilecek, ancak bunlar ayrıca % 12,5 genel sağlık sigortası primi ödeyerek, genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklardır. Kanunun yürürlük tarihinden (1/10/2008) sonra bu sigortalılık kapsamında tescil kabul edilmeyecektir. Daha açık ifadelerle, sadece mevcutların sigortalılıkları devam ettirilecek, Kanunun yürürlük tarihinden sonra bu kapsamda çalışanlar ancak isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek sigortalı olarak kabul edileceklerdir.

b) 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanların sigortalı olmalarına tekrar imkan tanınmıştır. 1/3/2011 tarihinden itibaren bu tür faaliyetlerde çalıştıklarını belgelemeleri halinde 2011 yılında her ay için asgari günlük ücretin 18 katı ve her yıl birer puan artırılmak kaydıyla prim ödemeleri ve her ay gün hizmet kazanmaları öngörülmüştür.

Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin; SGK internet sitesinde örneği yer alan “Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi”ni ikametlerinin bulunduğu muhtarlık ile ikamet ettikleri veya çalıştıkları il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine onaylatıp sosyal güvenlik il müdürlükleri/merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Orman köylülerinden bu Kanuna göre sigortalı olmak  isteyenlerin de yine SGK internet sitesinde yer alan “Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ni ikametlerinin bağlı bulunduğu çevre ve orman il müdürlükleri ya da orman bölge müdürlüklerine veya kalkınma kooperatiflerine onaylatıp bağlı bulunulan sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

c) Tarımda kendi nam hesabına bağımsız çalışanların sigortalılıkları, Kanunun yürürlük tarihinden sonra da devam ettirilecek, Kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa bu kapsamda çalışanlar da sigortalılık kapsamına alınacaktır. Bu kapsamda çalışanlar, Kanunun yürürlüğe girdiği yıl için tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri yıllık  kazançlarının masraflar düşüldükten sonra aylık ortalamasının Kanunla belirlenen prime esas günlük kazancın 15 katı olanlar sigortalılık kapsamına alınacaklar ve primlerini de prime esas kazancın 15 katı olarak ödeyeceklerdir. Bu şekilde sigortalılık kapsamı ve ödenecek prim miktarı, her sonraki yıl için birer puan artırılmak suretiyle uygulanacak ve prime esas kazancın 30 katına ulaşıncaya kadar artış devam ettirilecek ve 30 katında sabitlenecektir.

Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin bulundukları yerdeki ziraat odası, bulunmadığı yerlerde de tarım il/ilçe müdürlüklerin alacakları belge ise sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

6111 sayılı Kanunla tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlardan 65 yaş ve üzeri olanların talepleri halinde sigortalılık kapsamı dışında tutulmaları öngörülmüştür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 09 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Tarım Sigortası (7 Yorum)

  1. Merhabalar benim annemin babamdan(emekli sandığı)1995 yılından beri aldığı emekli dul maaşı var. Dedem 2006 yılında vefat etti tarım sigortasından primi vardı annem bunu 2Yıl önce araştırarak olan primin üzerine 15.000tl ödeme yaparak emeklilik hakkı kazandı 500tl gibi bir rakam bağkur maaşı alıyordu. 3 ay önce bu maaş incelemeye alındı ve maaşı kesildi 2 maaşlı olduğu için genel bir inceleme olduğu ve inceleme sonunda tekrar ödeneceği söylendi. fakat son olarak yapılan ödemelerin tekrar geri isteneceği söyleniyor annem zaten bu maaşı alabilmek için belirli bir miktar ödeme yaparak hak kazandı şimdi bu ödenen maaş geri istenirse ne gibi bir yol izleyebiliriz (herhangi bir evlilik söz konusu değil.)yardımcı olursanız seviniriz.

  2. Sayın.hocam.benim.3870.gunumvar.yalınıztarımsikortasıyatırdim.Maliye’den. İndirim.raporualdim.%46.raporumvar.emekli.oluyormuş. tarımsikortası. OldundAn. Banayardimci.olunmu.

    • Sayın.hocam.benim.3870.gunumvar.yalınıztarımsikortasıyatırdim.Maliye’den. İndirim.raporualdim.%46.raporumvar.emekli.oluyormuş. tarımsikortası. OldundAn. Banayardimci.olunmu. 2925.yattırdim

  3. iyi günler. 2015 aralıkta 2925 nolu tarım sıgortayı annem durdurmustu. şimdi tekrardan açtırmak istediğini söyledi sgkya. ancak tekrardan açılmayacagını söylediler. tekrardan açtırabılmemız için ne yapmamız gerekiyor.

  4. çiftçi sigortasının prim oranı ne kadardır. üst- alt sınır nasıl belirlenmektedir. çiftçi sigorta kapsamında gelir testin yapılmaktadır.