2017 GSS Affı

2017-gss-affi

2017 GSS Affı ile ilgili güncel gelişmeler, haberler sayfamızdan güncel şekilde sizlerle paylaşacağız. 2017 GSS Prim borçları ile ilgili bakanların açıklamaları olduğu zaman sayfa güncellenecektir.

GSS Nedir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında, vatandaşlar arık GSS prim borçlarının olup olmadığını artık internetten de rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar, zorunlu olan gelir tespiti yaptırmaması durumunda veya GSS primlerini zamanında ödememesi gibi durumlar nedeniyle oluşabilecek GSS prim borçlarının olup olmadığını öğrenme imkanına sahip olmaktadırlar. 2011 yılında yürürlüğe konmuş ve ülke genelinde sosyal güvence kapsamı olmayan hiçbir bir vatandaşın kalmaması istendiği için, bu sigorta sistemi uygulamaya geçirilmiştir. Bu uygulama ile vatandaşların ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi sağlanacaktır.

2017 GSS AFFI

GSS borçları silinecek mi ? Gelir testine girilmediği için toplam prim borcu 7 milyar TL’yi aşmıştı. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularının ise sadece 500 bin kişide kalmıştı. Borçlu sayısının ise çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyonu bulduğu belirtiliyordu.

Torba yasaya göre; 25 yaş altı 3.5 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası prim borcu silindi.

Meclis’teki tasarıda af söz konusu mu?

Evet, gelir testine hiç girmeyenler için af var. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa hiç teste girmeyenler 12 ay içinde bu testi yaptırarak yeni prim tutarını belirleyecek. Bu kişilerin geçmiş borçları silinecek. Bu durumdaki kişilerin borçlarının gecikme zamları ve cezaları da silinecek.

Gelir Testini Kaldırıldı

Bakan Müezzinoğlu, “Yaklaşık 7 milyon kişiye ‘Artık gelir testini kaldırdık, senin sosyal güvencen yok ise sosyal güvenceyle ilgili 53 liralık bir ücret ödediğin zaman genel sağlık sigortası kapsamına gireceksin’ diyoruz. Ailece gelir testine girmeden bu parayı ödediğinde her türlü sağlık hizmetini alabilecek. Ayrıca yaşa takılan ve emekliliği bekleyenler de 53 lira ödeyerek bu sağlık hizmetini alabilecek” diye konuştu.

Prim Miktarı Azaltılacak mı?

Tasarısında primin herkes için sabitlenmesi hükmü var. Bu tutar asgari ücretin brüt tutarının yüzde 3’ü olarak belirlenecek.

Prim Miktarı Ne Kadar Olacak?

Kanun tasarısı sonrası cebinden prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak kişiler için prim 53 TL’ye düşecek. Bu, bugün için en düşük prim miktarı olan 71 TL’nin bile altında.

4 Milyon Kişinin Borcu Silindi

Yaklaşık 3.7 milyon gencin GSS borcu silinmiş, GSS kapsamında bulunan 3 milyon kişinin primlerini düşürülmüştü.Buna göre; okumayan, çalışmayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birini aşanlardan alınan GSS primlerinde sadeleşmeye gidildi. GSS’de 71, 213 ve 427 lira olan üç farklı prim uygulaması sona erdi. Tüm primler 53 liraya indirildi.

Gecikme Zamları Silinecek

Hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlardan pirim alınmayacak. Eski GSS prim borçlarına ilişkin faizler ile gecikme zamları silinecek. Borcun tahakkuk ettiği tarihte 53 lirayı aşan aylık tutarlar 53 lira üzerinden; 53 liranın altındakiler ise o günkü tutar üzerinden ödenecek

Eski Borçlara İndirim var mı?

Tasarısı yasalaştıktan sonra sonra genel sağlık sigortası prim borcu olan kişilerin borçları da güncellenecek. İlgili aydaki prim borçları 53 TL’nin üzerinde ise bu borçlar 53 TL olarak güncellenecek.

Sigorta prim borcunun son durumunu , e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 23 Şubat 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2017 GSS Affı (6 Yorum)

  1. burdanda bir cevap cikacagini zannetmiyorum fakat bazilarida haberdar olsun diye yazacagim 1971 senesinden bugune hala yurt disinda ikamet etmekteyim tesaduf 15.3.2017 tarihinde muhtardan bir mektup aldim ve sivas GSS il mudurlugune gittim 1.1.2012 tarihinden buyana gss kapsamina alinmisim 11,848.tl borclu oldugumu ogrendim adresimi susten yurt ici kabul ederek borclanmisim itiraz ettim bulundugun ulke t.c. konsolosluktan ikametini belgelersen silinir dediler geldim konsolosluktan adresimin yurt disi oldugunu noterden aldigim belge emniyet genel mudurlugunden 2010 yilindan bugune kadar yurda giris cikislarimida bele halinde isbat ettim daha yazmadiklarimda var kis olsun diye yazmiyorum benim borcum 2012 yilindan 18.04.2014 yilina kadari silindi bu tarihten sonra yeni yasaya gore tekrar hesap edilmis ikinci borc1868.tl olarak hesaplanmis 2.7.2014 tarihinde nufustan almis oldugum bir belgeyi sundum bu borc tarihi adres yurt ici diyorsunuz bu belge taihi2.7.2014 sizin tarihten 3 ay sonrasinda almis oldugum belgedeki adresim yine yurt disi memur efendi once bir irkildi bir danisip geleyim dedi yapilacak bir sey yoktur odeyeceksin dediler ve kapiyi gosterdiler simdi muatap bir makam ariyorum fakat bulamiyorum ankara genel saglik sigortasi pirimler mudurlugunue yukardaki yazdigim evraklari bir dilekce ile orayada ilettim guzel bir cevap bana kanun ve maddelerini anlatan bir yazi ile netice bos ege bu konuda her hangi bir muracat yeri bilen varsa lutfen yazarlarsa menmun olurum

  2. 01 nisan itibari ile gelir testi uygulaması kaldırılıyor ve herkes 53 TL prim ücreti üzerinden borclandirilacak. Geçmişte tahakkuk ettirilen borçlarda tekrar 53 TL üzerinden hesaplanarak güncel borç miktarı hesaplanacak
    eger 53 TL ücreti ödeyecek durumunuz yoksa bunu bildirim ile basvuru yapıp muhaf oluyorsunuz.

  3. ben zaten ssklı calısabılsem calısırım degılmı? köye gıttıgım zamanda benı borclandırmıslar sımdı ıse öde dıyolar bu parayı. aldıgım asgarı ucret ıle kredı öduyorum bıde bu cıktı basıma. ödemeyecegım cunku gucum yok ama elbet devlet alacaktır borcunu fakat obur dunyada hakkım zehır zıkkım olsun . bugune kadar hep akp dedım ama sırf bunun ıcın asla vermıcem daha .

  4. Gss ile ile ilgili 25 yaş üzerine mutlaka bir çözüm bulunmalı.Borcun varlığından haberi olmayan milyonlarca insan işsiz olduğu için hergün borçları katlanıyor.Borcu yapılandırmak nekadar yanlış haberinizde yazıyor.Ödiyen ödediğiyle kalıor iade alamıyor.25 yaş altına olduğu gibi birdefaya mahsus bütün vatandaşları kapsayan borç affı mutlaka getirilmelidir.Çünkü kanun önünde her vatandaş eşittir.

    • kardes kesınlıkle haklısın. ben daha yenı ogrendım borcumun oldugunu. 2012de benı borclu gostermısler. köye gıtmıstım o ara hem ben ssklı calısmıyorum dıye benı borclandırmak nasıl bı yasa!! kesınlıkle bu kanun ıcın hayır dıyecegım ! aldıgımız asgarı ucrette bıle gozu var devletın yazıklar olsun hakkım zehır zıkkım olsun………