2017-gss-affi

2017 GSS Affı ile ilgili güncel gelişmeler, haberler sayfamızdan güncel şekilde sizlerle paylaşacağız. 2017 GSS Prim borçları ile ilgili bakanların açıklamaları olduğu zaman sayfa güncellenecektir.

GSS Nedir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında, vatandaşlar arık GSS prim borçlarının olup olmadığını artık internetten de rahatlıkla öğrenebilmektedirler. Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar, zorunlu olan gelir tespiti yaptırmaması durumunda veya GSS primlerini zamanında ödememesi gibi durumlar nedeniyle oluşabilecek GSS prim borçlarının olup olmadığını öğrenme imkanına sahip olmaktadırlar. 2011 yılında yürürlüğe konmuş ve ülke genelinde sosyal güvence kapsamı olmayan hiçbir bir vatandaşın kalmaması istendiği için, bu sigorta sistemi uygulamaya geçirilmiştir. Bu uygulama ile vatandaşların ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi sağlanacaktır.

2017 GSS AFFI

GSS borçları silinecek mi ? Gelir testine girilmediği için toplam prim borcu 7 milyar TL’yi aşmıştı. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularının ise sadece 500 bin kişide kalmıştı. Borçlu sayısının ise çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyonu bulduğu belirtiliyordu.

Torba yasaya göre; 25 yaş altı 3.5 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası prim borcu silinecek. Borçların silinmesi için başvuru gerekmese de daha önce bu borçlarını yapılandırıp ödemeye devam edenlerin SGK’ya başvurması şart.
26 Nisan’dan önceki borçlar silinecek. Fakat bu tarihten sonra gelir testi yaptırmayanlara yine borç yazılacak. Bunun istisnası yeni mezunlarla ilgili. Lise mezunu gençlerin 20 yaşına kadar, üniversite mezunu gençlerin de 25 yaşına kadar primini devlet ödeyecek. Sigorta prim borcunun olup olmadığı, e-devlet üzerinden öğrenilebiliyor.

YAŞ ŞARTINA DİKKAT EDİN

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba yasa 26 Nisan günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yasaya göre; 3.5 milyon kişinin 3.6 milyarlık Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu silinecekti. Yasa, gençlerin 25 yaşmı doldurdukları güne kadar olan GSS prim borcu ile faiz ve cezaları kapsıyordu. 26 Nisan 2016 tarihine kadar ödenen GSS primleri veya yapılandırmayla ödenen borçlar iade edilmeyecekti.

OTOMATİKMAN SİLİNENLER

En çok merak edilen konu primlerin nasıl silineceği ve başvuru gerekip gerekmeyeceğiydi. Bu konuda beklenen açıklama geldi. Buna göre; borçların silinmesi için Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaya ve herhangi bir işlem yapmaya gerek yok. Örneğin; 1996’da doğan ve Haziran 2015’te GSS’li olan kişinin Haziran 2015-Nisan 2016 tarihleri arasındaki ödenmemiş prim borçları silinecek.

BORÇLARI YAPILANDIRANLAR

6552 sayılı yasadan yararlanarak 2 Kasım 2015 tarihine kadar başvurmak kaydıyla GSS prim borçları yapılandırılarak peşin veya taksitle ödenebiliyordu.

25 yaşını doldurdukları güne kadar olan GSS prim borçlarını 6552 sayılı Yasa kapsamında yapılandırmış olanlar bu borçlarını tamamen ödemişlerse geriye alamayacaklar.

YENİ ÖDEME PLANI ŞART

Taksitlendirme yapmış olanların bu taksitlendirme tutarlarından 25 yaşından öncesi için doğmuş GSS borçları ayıklanarak 25 yaşından sonraki GSS borçları ile sınırlı olmak kaydıyla taksit sayısma göre SGKtarafından güncellenmesi gerekiyor, ilgililerin güncellenen yeni ödeme planları SGK birimlerinden alınabilecek. GSS tescil başlangıç tarihi 26 Nisan 2016 tarihinden sonra olanlar GSS borcunu sildiremeyecekler.

Prim borçlarını tamamen ödeyenler bu yasadan faydalanamıyorlar. Kapsama giren borçlarını kısmen ödeyenler ise ödemedikleri borç kısmı için yasadan faydalanabilecekler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2016
Bu yazı en son 26 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2017 GSS Affı (3 Yorum)

  1. ben zaten ssklı calısabılsem calısırım degılmı? köye gıttıgım zamanda benı borclandırmıslar sımdı ıse öde dıyolar bu parayı. aldıgım asgarı ucret ıle kredı öduyorum bıde bu cıktı basıma. ödemeyecegım cunku gucum yok ama elbet devlet alacaktır borcunu fakat obur dunyada hakkım zehır zıkkım olsun . bugune kadar hep akp dedım ama sırf bunun ıcın asla vermıcem daha .

  2. Gss ile ile ilgili 25 yaş üzerine mutlaka bir çözüm bulunmalı.Borcun varlığından haberi olmayan milyonlarca insan işsiz olduğu için hergün borçları katlanıyor.Borcu yapılandırmak nekadar yanlış haberinizde yazıyor.Ödiyen ödediğiyle kalıor iade alamıyor.25 yaş altına olduğu gibi birdefaya mahsus bütün vatandaşları kapsayan borç affı mutlaka getirilmelidir.Çünkü kanun önünde her vatandaş eşittir.

    • kardes kesınlıkle haklısın. ben daha yenı ogrendım borcumun oldugunu. 2012de benı borclu gostermısler. köye gıtmıstım o ara hem ben ssklı calısmıyorum dıye benı borclandırmak nasıl bı yasa!! kesınlıkle bu kanun ıcın hayır dıyecegım ! aldıgımız asgarı ucrette bıle gozu var devletın yazıklar olsun hakkım zehır zıkkım olsun………