Gelir Tespiti Karar Raporu

İkametgah adresinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat başvuru yaparak güncel Gelir Tespiti Karar Raporu alabilirsiniz. Merkez karar raporunu alabilmek için bir takım bilgileri beyan etmeniz gerekecek.

Gelir tespitinde içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan ailenin gelir ve giderleri esas alınacaktır. Aynı hanede yaşayan kardeş, amca, hala, teyze, dayı, gelin, kayınvalide, üvey ana, üvey baba, resmi nikâhsız eş vb. kişilerin gelir ve giderleri gelir testinde hesaba katılmaz.

Eğer SGK tarafından tebligat aldıysanız mevcut belgenizle birlikte  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekmektedir. Vakıftan alacağınız Gelir Tespiti Karar Raporu na 15 gün içinde itiraz etme hakkınız olduğunu unutmayınız.

Başvuru formunda beyan edilen bilgiler doğrultusunda yapılan gelir testi sonucunu doğrulamak amacıyla vakıf personeli tarafından başvuruda bulunanların ikametgâhlarına gidilerek hane ziyaretleri gerçekleştirilir. Durumu G0 (Yeşil Kart) olanlar ve G1 düzeyinde prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adreslerini arama motorundan rahatlıkla erişebilirsiniz. Yorum kısmına bağlı bulunduğunuz il/ilçeyi yazarak öğrenmek istediğiniz vakfının bilgilerini (adres, tel, e-posta) taleb edebilirsiniz.

 • Gelir tespiti yapılanlar, gelir durumlarının ödenecek prim miktarını etkileyecek şekilde değişmesi halinde 1 ay içinde vakfa başvurmak zorundadırlar. Ayrıca hanedeki aile bireyi sayısının değişmesi halinde de gelir tespiti yenilenir.
 • SGK tarafından tebliğ edilen gelir tespiti kararlarına karşı, tebligatın yapıldığı genel sağlık sigortalısınca kararın tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde gelir tespitini yapan vakfa yazılı olarak itiraz edebilir.

Gelir Tespiti Karar Raporu e-Devlet

Gelir testi sonuçlarınız e-Devlet sistemine de yansıyacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan kisişel bilgilerinizle e-Devlet sistemine giriş yaparak raporunuzu takibini yapabilirsiniz.

Gelir Tespiti Karar Raporu için Tıklayınız

Bağlantıya tıkladıktan sonra T.C numaranızı ve şifrenizi giriniz.

UYARILAR

Gelir testine dair uyarılar;

1. 18 yaşına giren, öğrenci olmayan ve çalışmayan kişilerin, 25 yaşına giren üniversite öğrencilerinin, kısmi zamanlı (parttime) çalışanların, prim gününü dolduran ama yaş şartını bekleyenlerin, yurt dışında yaşayan ancak Türkiye’de ikameti olanların, gelir tespiti yaptırmak için yaşadıkları ilçenin vakfına gitmeleri gerekmektedir.

2. Gelir tespiti yaptıranlardan durumunda değişiklik olanların (işe giriş-çıkış, askerlik, adres değişikliği, ailede kişi sayısı değişikliği, gelir seviyesindeki değişiklik) bu durumlarıyla ilgili vakfa bilgi vermeleri gerekmektedir.

3. Gelir tespiti başvurusu yaptırmak istemeyen vatandaşlar doğrudan sosyal güvenlik kurumuna giderek gelir tespiti yaptırmak istemediklerini bir dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir. Bu durumda kişi en yüksek prim miktarını ödemeyi kabul etmiş olmaktadır. 4. Öğrenimleri nedeniyle geçici olarak aynı hanede yaşamayan 25 yaşını doldurmamış evli olmayan öğrenciler öğrenim gördükleri yerdeki SYD vakıflarına giderek alacakları formlar ve öğrenci belgesinin aslı ile ailesinin MERNİS kayıtlarında kayıtlı adresinin bulunduğu yerdeki SYD vakfında başvuru yapacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 01 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Gelir Tespiti Karar Raporu (4 Yorum)

  • Gelir tespiti karar raporu nedir? Sigortalı olarak çalışmayanlar ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayan kişilerin genel sağlık sigortası durumlarının belirlenmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın da yapılan bu gelir tespiti sonucunda size gelir tespiti karar raporu verilir bu raporla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası kapsamında gerekli işlemleri yürütür.

 1. Adresime sgk mektup göndermiş beykozda oturuyorum nereye müracaat etmem gerekli. Sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı nerede bu vakıfın görevi nedir?

  • Beykoz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının tüm bilgileri şu şekilde.

   Gümüşsuyu Mahallesi, Hükümet Konağı, 34820 Beykoz/İstanbul – Asya
   Telefon: (0216) 413 18 75
   e-Posta : beykoz@istanbul.gov.tr

   Sorunuza ilişkin; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kaymakamlığı bağlı olunan vakıflardır. Devlet ile yoksul vatandaşlar arasında sosyal yardımların doğrudan ve en kısa sürede vatandaşa ulaştırılması açısından bir köprü görevi görmektedirler.