Gelir Testi Sonucuna İtiraz

Gelir Testi Sonucuna İtiraz

Gelir Testine Nasıl İtiraz Edebilirim ?

SGK tarafından vatandaşa GSS prim borç tebliği yapılmayıp ta, vatandaş borçlu olduğunu bir şekilde başka yerlerden öğrenirse, hemen bağlı olduğu en yakın SGK’ya gidip borç tebligatını almalıdır. Borç tebligatını aldığı tarihten itibaren 15 gün içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına başvurursa, SYD vakıfları bu başvuruyu itiraz olarak kabul etmektedir. İtiraz olarak değerlendirilen başvurularda vatandaşın itirazı gerekçesi haklı görülürse, GSS gelir testi borcu ya bir alt düzeye düşürülmekte veya G0 olarak belirlenip, borç sıfırlanmaktadır.

Bu sebeple, genel sağlık sigortası borcu olan kişiler, mutlaka gidip SGK’dan GSS borç tebligatını alsınlar. Daha sonra en geç [saritext]15 gün[/saritext] içinde SYD vakıflarına borca itiraz dilekçesi versinler. Bu itirazları yeniden değerlendirilip vatandaşın GSS gelir testi hesabı yanlış veya eksik yapıldığı anlaşılırsa, GSS borcu sıfırlanmakta ve vatandaşlar GSS prim borçlarından kurtulmaktadırlar.

Kısaca özetlersek; Gelir testi sonucuna itiraz için; sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından “GSS Tescil Bildirimi”nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edibilme hakkınız bulunmaktadır.

Gelir Testi Sonucuna İtiraz Dilekçesi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma merkezine giderek hazır dilekçeyi doldurarak itirazınızın dikkate alınarak incelenmesini sağlayabilirsiniz. Başvurunuzda itirazı gerekçesi haklı görülürse, GSS gelir testi borcu ya bir alt düzeye düşürülmekte veya G0 olarak belirlenip, borç sıfırlanmaktadır.

Gelir Testinde Değişim Olabilir

SYDV’ları tarafından gelir tespiti yapıldıktan sonra gelir durumları değişenler ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kayıtlarına göre hane içinde yer alan ailede doğum, ölüm, evlenme, boşanma ve benzeri nedenlerle değişiklik meydana gelen kişilerin gelir testinin yenilenmesi şart.

Bu kişilerin, söz konusu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren bir ay içinde SGK’ya veya vakfa başvurmaları durumunda gelir testi sonuçlarının yenilenmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 03 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Gelir Testi Sonucuna İtiraz (1 Yorum)

  1. Adrses değilikliği yaptığım için gelir testinin borcuna şimdiki sosyal yardımlaşmadan itiraz edemiyorum eski kayıtlı olduğum adrestende edemiyorum lütfen bi yol göstetin 700 küsür tl borcum çıkıyor ödeme gücüm yok itiraz hakkımı kullanmak istiyorm çalşmıyorm ve ayrıca tedavi görüyorum ama artk tedavide göremiyorum borcumdandolayı napmam gerekiyor