Gelir Testini Kimler Yaptırır

sgk gelir testi

Türkiye’de gelir testi yaptırması gerekirken bunu yapmayan 4 milyon kişi var. Bu kişilerin her ay 245 lira prim ödemesi gerekiyor. Fakat çoğu kişi bundan bihaber. Bu kişilere çıkartılan borç 4 milyar lirayı buldu. Peki kimler gelir testi yaptırmalı bu sorunun cevabını arayacağız.

Gelir Testini Kimler Yaptırır

Mevzuata göre gelir testi yaptırması gereken kişiler şöyle sıralanmaktadır. Genel sağlık sigortalısı olmayanlar, genel sağlık sigortalısı olan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile bu statüsü sona eren kişilerdir.

Gelir testi yaptırması gereken kişiler genel sağlık sigortalısı olmayanlar, genel sağlık sigortalısı olan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile bu statüsü sona eren kişilerdir.

Yani çalışmayan, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almayan ve genel sağlık sigortasının kapsamında bulunmayan ve çocuklarda 18 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişiler gelir testi yaptırmak zorundalar.

Yani yeşil kartlılar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler, herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar, sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir gelir almayanlar gelir testi yaptırmak zorunda.

SORU: İşsizlik sigortasından yararlanırken gelir testi yaptırmam gerekir mi? Sağlıktan yararlanabilir miyim? Derya Yüksel

CEVAP: İşsizlik sigortasından yararlanan kişiler adına genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından yatırılıyor. Dolayısıyla gelir testi yaptırmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 02 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Gelir Testini Kimler Yaptırır (1 Yorum)

  1. yurd dişi borclanma tablosu ve ödenen birimlere göre emekli aylikları tablosu ssk ya göre. gönderirseniz memnun olurum. saygılar