Gençlerin GSS Borcu Silinecek

gss borç 25 yaş

Hükümetten önümüzdeki yeni adımların atılması bekleniyor. 3 ay içinde gerçekleştirilmesi planlanan “Bahar paketi” ile 25 yaş altının GSS prim borçları silinecek.

GSS BORÇLARI SİLİNECEK

Genel Sağlık Sigortası prim borçları olan 25 yaş altı tüm gençlere müjde geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 25 yaş öncesi gençlerin birikmiş genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. İş hayatına katılamayan gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. AK Parti, 25 yaş altındaki gençler için bu istisnayı getirecek.

5 MİLYON GENÇ VAR

Tasarıyla, 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin 9 milyar liralık GSS prim borcu sıfırlanacak. GSS primleri ile ilgili bürokratik aksaklıklar tamamen ortadan kaldırılırken, gelir testi konusunda yaşanan sıkıntılar da bitecek. TBMM’de görüşülen torba yasada gençlerin sadece okurken değil okulu bitirdikten sonraki 2 yıl sonrasında da borçları devlet tarafından ödenecek. Düzenleme gelmeden önce de 18-25 yaş arasındaki gençlerin GSS borçları devlet tarafından karşılanıyordu.

Yeni düzenleme ile mezun olan gençlerinde mezun olduktan 2 yıl sonrasına kadar olan tüm borçları devlet tarafından ödenecek. Gençler lise ve üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl süreyle devlet hastanelerinde ücretsiz muayene ve tedavi olabilecek. Liseden mezun olan gençlerin 20 yaşını aşmamış, üniversiteden mezun olan gençlerin de 25 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Mezun gençlerin mezun olduktan sonraki 2 yıl içinde sigortalı bir işte çalışmamaları gerekiyor. Ayrıca bu uygulama 25 yaşını aşmamış ve şu nda GSS borcu bulunan gençleri de kapsıyor. Diğer yandan bu yaş aralığındaki gençlerden pasaport harcı alınmayacak. Yeni işe giren gencin ilk bir yıllık maaşını devlet ödeyecek. Kendine ait ilk kez iş yeri kuran gençlerde ilk üç yıl süresince 3 yıl vergiden muafiyeti aranmayacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 22 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Gençlerin GSS Borcu Silinecek (8 Yorum)

 1. iyi günler benım prım borcum yapılandırıldı ve odedım buyuk kısmını odedıklerım ne olacak? gerı odenecek mı

 2. Seçimden önce Tüm borçlar diyordular seçimden sonra 25 yaş altı silinecek diyorlar. Diğerlerin insan değil mi? Hem işsiz hem borçlu. Devlet hastanesine ücret ödemeden muayene olamıyorsan neyin karşılığı olarak insanlara olmayan gelirinden borç isnat ediyorsun. İki cihanda bunun hesabını sorarlar insandan. Zenginde gelirine göre ödesin GSS yi. Sosyal devlet ilkesine, gelirin şahsiiliğine aykırı garabet bir uygulama. Üstüne üstülük bir de söz verip tutmamak eklendi. Söz verme borçtur diyor peygamberimiz. Akp yi yine iktidar yaptınız ya helal olsun size.

 3. 2014 yılı 6 aylık borcum var. Genel sağlık beni askerden geldiğim o 6 aylık süreçte boçlandırmış o zaman 25 yaş ve altına giriyorum ama bugun baktım hala borluyum ve yaşımda 27 haksızlık değilmi borçladığım zaman 25 yaşındayım ve borcum silimemiş gözüküyor

 4. Secimden once yas sınırini yoktu vaad ederken herkein borcu silinecek diyordu basbakan bu tukurdugunu yalamaktir bence ayip lan basbakan bile yalan soyluyor

 5. Merhaba,
  Konu ile iliskin bir sorum olucakti.Yurt disinda yasiyorum.Yaklasik 1.5 yildir yurt disinda calisiyorum.Universite egitimi Turkiye de aldiktan sonra zorunlu gss yaptirmistim.Fakat yurt disinda calisma izin var.Yukaridaki konuya uyuyorum.28 yasindayim.Gss affindan nasil yararlanabilirim ? Borcumun silinmesini istiyorum.Cunku yurt disinda yasamamdan dolayi turkiye ile ilgili herhangi bir baglantim yok.Ikametgahim yurt disinda bulunuyor.
  Lutfen konu ile ilgili bilgilendiriniz.Tesekkur ederim.

  • Abi benim yaşım 22 tüm sigortam toplam 5 ay askerliği bitireli 6 ay oldu çalışıyorum sigortam yok devletten faydalanabilirmiyim hastaneden falan ücretsiz