GSS Borcu olan Sağlık Yardımı Alamıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunan kişilere, borçlarını ödemeleri için tanınan süre 28 Şubat 2019 doldu. Borcu yeniden hesaplanan 2.7 milyon kişi için 28 Şubat son gündü. Son güne kadar GSS borcu olan kişiler dahi sağlık yardımı alabiliyordu fakat artık 1 Mart 2019 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası borcunu ödemeyenler artık SGK üzerinde sağlık hizmeti almayacak.

GSS Borcunu ödemeyenler 1 Mart 2019 tarihinden itibaren hastaneye gittiğinde provizyon alamayacak ve sağlık hizmetlerinizden yararlanamamaya başladılar.

Güncel Gelişmeler 01.03.2019

SAĞLIK HİZMETİ ALINAMIYOR

Gelir testine girmeyen ya da girdiği halde geliri yüksek çıktığı için prim borcunu ödemek zorunda olanlara tanınan süre de 31 Aralık 2018 tarihinde dolmuştu. Fakat aralık ayının son haftasında çıkartılan yeni bir yasayla 28 Şubat’a kadar yeni bir süre daha tanındı. Bu ay sonuna kadar GSS prim borcunu ödemeyenler, yeni fırsat tanınmadığı takdirde 1 Mart 2019 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden sağlık hizmeti alamayacaklar.

Vatandaşlar e-Devlet de ve hastanelerde şu uyarı ile karşılaşıyorlar.

60/g Kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı adlı kapsamda borcu olduğundan provizyon verilememiştir.

VATANDAŞLAR HASTANEDEN ELİ BOŞ  DÖNÜYOR

Türkiye genelinde 2 milyondan fazla kişiyi kapsayan prim borcu yapılandırması 1 Mart 2019 itibariyle sona erdi. Son gün olan 28 Şubat tarihine kadar ödeme yapmayan vatandaşlar hastane kapılarından sağlık aktivasyon provizyonu alamadıkları için geri çevrilmek durumunda bırakılıyor.

DURUMUNUZU SORGULAYIN

Hastaneye gitmeden önce mutlaka durumunuzu sorgulayın. Aksi taktirde hastanede gidip de muayene olamadan dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Sağlık Aktivasyonu Sorgulama için tıklayınız.

GSS Borç Sorgulaması yapmak için tıklayınız 

SÜRE TEKRAR UZATILIR MI?

Bu günlerde torba yasa olarak bilinen “Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” mecliste görüşülmektedir. Söz konusu teklifte, şu ana kadar GSS borçlularını ilgilendiren herhangi bir düzenleme yok olup gündemde de yerini almamıştır. Ancak teklife eklenecek madde ile süre uzatımı da yapılabilir. Bu bakımdan özellikle GSS borcu olanların süreci takip etmeleri ve mevcut düzenlemeye göre geçerli olan 28 Şubat tarihini de kaçırmamaları önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 04 Mart 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)