GSS Primi Ne kadar 2018

2012 yılında hayata geçen ve günümüze uygulanması aralıksız devam eden  sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza da sağlık imkan sunan söz konusu sistemin  bazı aksaklıkları içinde barındırdığı görülmüştür.  Bu aksaklıkların başında bu kapsamdaki vatandaşlarımızın,.  Genel sağlık sigortası prim borçlarını ödeme alışkanlığının bulunmaması ve sistemin sade olmaması gelmektedir.  Sistemin basit, uygulanabilir ve erişilebilir olması amacıyla düzenleme yapılmaktadır. GSS Primi Ne Kadar 2018 fiyatı sizler için hazırladığımız makalenin devamında yer almaktadır.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olanlar gelir durumu yetersiz ise eski adıyla yeşil kart yeni adıyla 60/C-1 kapsamında sağlıktan herhangi bir prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanabilecekken hane halkı ortalama geliri asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ise 60g kapsamında brüt asgari ücretin %3 ü oranında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor.

2018 GSS Primi Ne Kadar ?

Sosyal güvencesi olmayan, geliri düşük 7 milyon vatandaşın Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim yükünü hafifletilmişti. Bunun akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir açıklamada bulundu.

  • 01 Ocak 2017 tarihi 31 Aralık 2017 tarihleri arası 53,00 TL tutarında olan  Genel Sağlık Sigortası 2018 asgari ücretin yükseltimesi ile birlikte GSS primi otomatik olarak yükseltildi.

Buna göre 01 Ocak 2018 ila 31 Aralık 2018 tarihleri arasunda 5510/60-g gelir seviyesi düzeyinde ödenecek Genel Sağlık Sigortası prim tutarı 60,00 TL olarak belirlendi.

Yabancı Uyruklu ve Mavi Kartlıların Gss Primi ise;

Yabancı uyruklular ile mavi kartlılar G-3 gelir seviyesinden prim öderler. Bu durumda 2018 yılı için aylık prim tutarı: 487,08 TL

Kimler Genel Sağlık Sigortası Kapsamı Dışında?

  • Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,
  • Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde bulunan tutuklu ve hükümlüler,
  • Oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan kişilerden, Türkiye’de bir yıldan kısa süreyle yerleşik olanlar,
  • Yurtdışı borçlanması yaparak aylık bağlanan kişilerden Türkiye’de ikamet etmeyenler,
  • Banka sandıklarına tabi çalışanlar ve gelir-aylık alanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler,
  • TBMM üyeleri, aylık alanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
  • Anayasa Mahkemesi üyeleri, aylık alanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
    genel sağlık sigortalısı sayılmazlar.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 30 Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)