Part Time Çalışanlara GSS Borcu

Part Time Çalışanlara GSS Borcu

Part Time Çalışanlara GSS Borcu

Part-time çalışanlar GSS primlerini kendileri ödemek zorundalar. Yürürlükte bulunan sosyal güvenlik mevzuatımıza göre 4857 sayılı Kanuna göre kısmi zamanlı, yani halk arasındaki adıyla part-time çalışanlar, cezalandırılıyor.

Part-time çalışanların eksik çalışılan günleri için GSS prim borcu çıkartılıyor. GSS, yani meşhur ismiyle Genel Sağlık Sigortası.

Üstelik gelir testine girmeyenlere en üst limitten borç çıkartılıyor.

  • Peki; part-time çalışmak mevzuatımıza göre ne anlama geliyor, part-time çalışanlara GSS borcu nasıl çıkıyor, bundan kurtulmanın bir yolu var mı?

Part-Time Çalışma Nedir?

Halk arasında part-time çalışma olarak ifade edilen çalışmanın iş hukukuna göre hukuki adı “kısmi süreli çalışma” veya “çağrı üzerine çalışma”dır. Bu çalışanlar, normal çalışanlar gibi günde 8 saat, haftada altı gün ya da 45 saat çalışmayıp da daha az çalışırlar. Çağrı üzerine çalışanlar, normal çalışanlar gibi her sabah işe gitmez, işveren çağırınca, yani yapacak iş çıkınca, işe gider.

part time çalışanlar gss

Kanun Part-Time Çalışanlar İçin Ne Diyor?

Peki, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu part-time çalışanlar ile ilgili ne diyor?

5510 sayılı Kanun’un 88 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre; bir hizmet akdiyle başkasının yanında 4/1-(a) sigortalısı (yani eski tabirle SSK’lı) olanlardan İş Kanunun 13 ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanların çalışmadıkları günlerine ait GSS primini 30 güne tamamlaması zorunlu.

Bu durum ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan bakıcı, temizlikçi, hizmetli gibi sigortalılar için de geçerli.

Bu durumda olan sigortalıların eksik günlerine ilişkin genel sağlık sigortası primleri, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi veya (g) bendi kapsamında ödenmekte.

Başka deyişle bu şekilde çalışan kişiler gelir testine girecek ve çıkan sonuca göre eksik günleri için GSS prim borcu ödeyecek. Gelir testinde de ailenin diğer fertleri de dikkate alınarak yüksek prim hesaplanacak.

Part-Time Çalışan Üstüne Borçlu Çıkıyor

İşin Türkçesi şu: Ayda bir gün bile çalışan kişiye geriye kalan 29 gün için GSS prim borcu çıkıyor.

Part-time çalışanların GSS borçlusu haline getirilmesi o kadar çarpık bir uygulama ki bazen part-time çalışanın aldığı maaş çıkan GSS prim borcundan az kalıyor.

Üç-beş gün çalışayım, aile ekonomisine katkıda bulunayım diyen ev kadınları ya da üniversite öğrencileri üstüne borçlu çıkıyor.

Örneğin her hafta derslerinin olmadığı bir gün çalışan bir üniversite öğrencisi ayda toplamda 4 gün çalışması karşılığı 250 TL alıyor diyelim.

Bu üniversiteli gencimiz 250 TL kazanayım derken ailesi üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybediyor.

Dahası gelir Testine giriyor ve eğer teste göre geliri asgari ücretin iki katından fazla sayılırsa 256 TL civarında prim ödemek zorunda kalıyor.

PART-TIME ÇALIŞMA VE GSS PRİMİ

Ayda 30 günden eksik çalışanlar daha doğrusu SGK’ya işverenleri tarafından 30 günden eksik (mesela ayda 5, 10 veya 15 gün) bildirilenler 1 Ocak 2012 gününden itibaren, bu primlerini 30 güne tamamlamak zorundalar. 2012 yılı ocak ayı çalışmalarını işverenleri şubat ayının 23’üne kadar SGK’ya e-bildirge yoluyla bildirecektir.
A- İşçileri de hemen ayın 24’ünde gerek e-devlet şifresi ile gerekse de SGK web sayfasına girip işverenim beni ocak ayında kaç gün bildirmiş diye bakacak ve 30 günden eksik ise,
B- Hemen en yakın Kaymakamlığa gidip gelir testi yaptıracaktır.
C- Ardından gelir testini bağlı olduğu SGK’ya götürecek, SGK kendisine gelir testi rakamına göre aylık 36 lira veya 106 lira veya 212 lira sağlık prim borcu çıkaracaktır.
D- Ardından da 28 Şubat 2012 gününe kadar en yakın bankaya gidip sağlık primini ödeyecektir.
Bunu ay sonuna kadar yapmazlarsa ne kendileri ne de bakmakla mükellef olduğu eşi ve çocukları SGK üzerinden sağlık yardımı alamazlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 26 Şubat 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)