İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik


istege-bagli-sigorta-emeklilik
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan çalışmayanlar vatandaşlar emekli olabilmek için isteğe bağlı prim ödeyebilirler. 2008 yılında isteğe bağlı prim ödemelerinde değişiklik yapılmış ve isteğe bağlı prim ödeyenlerin eski adıyla BAĞ-KUR yeni adıyla 4/B statüsünde sigortalı olacağı yasalaşmıştı. 2008 senesinde yapılan bu değişiklikle isteğe bağlı prim ödeyenlerin eski SSK yeni adıyla 4/A’dan emekli olabilme ihtimalleri ortadan kaldırılmış oldu.

Emeklilikte son 2520 gün ödenen prim, bireyin hangi statüden emekli olacağını belirlediğinden isteğe bağlı prim ödeyenlerin 2008 yılından sonrasında 1260 günden daha çok ödenmiş isteğe bağlı prim gün sayısı varsa bu durumda olanlar SSK’dan 3600 günle emeklilik için yaşlarını sigortalılık sürelerini ve prim günlerini doldursalar dahi emekli olamazlar.

Bu durumda olanların emekli olacakları statü Bağ-Kur olur. Bağ-Kur’dan da 3600 günle emeklilik yoktur. Bağ-Kur’dan hanım veya erkeklerde emekli olunabilmesi için minimum 5400 prim günü gerekir. 08.09.1999 tarihinden önce ilk kere sigortalılık sistemine girenler son 1261 gün primleri SSK olursa 15 yıl ve 3600 günle hanımların ve erkeklerin kendilerinden kademeli olarak istenilen kadınlarda 50-58, erkeklerde 55-60 yaşlarını tamamladıklarında SSK’dan emekli olabilirler.

3600 prim günüyle emekli olmak isteyenlerin bir işyerine bağlı olarak çalışması ya da EK-5 sigortalı niteliğinde prim ödemesi yaparak noksan günlerini tamamlayıp emekli olabilirler. Aksi biçimde isteğe bağlı prim ödeyip 3600 günle SSK’dan emekli olacağını düşünenler emeklilik tarihleri geldiğinde hayal kırıklığı yaşayıp senelerce beklediği emeklilik hakkını elde edemeyeceklerdir.

İsteğe Bağlı Sigortadan Emeklilik

İsteğe bağlı sigortalılar, daha önce SSK sigortalısı idiler.
1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lu (4/b’li) sayılıyorlar.
Emekliliğe gelince;

Yaş Haddinden Emeklilik: Bugün isteğe bağlıya prim ödemeye başlayanlar 5.400 gün prim ve kadın 61 yaş, erkek de 63 yaş şartlarıyla emekli olabiliyor. 15 yıl ve 3.600 gün prim ödediklerinde de yaş haddinden emekli olabiliyorlar.

Normal Emeklilik: Bugün isteğe bağlı sigortalı olanlar, aralıksız 9.000 gün prim ödeyerek, kadın ise 60, erkek ise 62 yaşı doldurarak emekli olabiliyorlar.

SORU : İsteğe bağlı (4b) sigorta kapsamında emekli olmanın ne tür dezavantajı var? Asgari tutardan yapılan prim ödemesi (4/a ve 4/b) emeklilik döneminde maaş farkı oluşturur mu? Serkan Yurt

CEVAP : İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kur’a sayılıyor. Sorunuzun cevabı sigorta başlangıç tarihinize göre değişir. 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olduğunuzu varsayarsak, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olacak olmanıza karşın SSK’da 7200 gün, Bağ-Kur’da 9000 gün prim ödemeniz gerekir. Her iki tarafa da asgari ücret üstünden, aynı gün sayısında prim ödendiğinde, emekli aylığı tutarlarında değişiklik olmaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2016

Bu yazı en son 07 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)