İş Kazası Bildirim Süresi

iş kazası bildirimi

Olayın İş Kazası Sayılabilmesi için Hangi Unsurları Taşıması Gerekmektedir?

Kurumumuzca bir olayın iş kazası olup olmadığının değerlendirilebilmesi için öncelikle iş kazası geçiren kişinin,

  • Sigortalı olması,
  • Mutlaka bir olay ile karşılaşmış olması,
  • Meydana gelen olay nedeniyle bedenen veya ruhen özre uğraması,

hallerinin bir arada bulunması gerekmektedir.

Ayrıca, Kurumumuzca bir olayın iş kazası olup olmadığının tespiti sırasında ortaya çıkan olayın nedeni ile sonucu arasında bir ilişki kurularak, buna göre değerlendirilmesi gerekmektedir.

İş Kazası Nasıl Bildirilmelidir ?

  • Kolluk kuvvetlerine ——–>  Derhal
  • Kurumumuza (SGK) ————–>  Olayın olduğu tarihten sonraki üç işgünü içerisinde bildirmeleri gerekmektedir.

Örneğin, Pazartesi günü iş kazası geçiren sigortalının Kuruma yapılacak iş kazası bildiriminin en geç Perşembe günü, Çarşamba günü iş kazası geçiren sigortalının ise Kuruma yapılacak iş kazası bildiriminin en geç Pazartesi günü yapılması gereklidir.

İş Kazası Bildirimi Yapmak için Tıklayınız

* Ayrıca kağıt belge olarak doğrudan ya da posta yoluyla sosyal güvenlik il müdürlüğü / sosyal güvenlik merkezine gönderilerek yapılabilir.Bu belgeyi indirmek için alağıdaki bağlantıyı tıklayarak kaydediniz.

İş Kazası Bildirgesini İndirin

İş Kazasının Bildirim Süresine Uyulmazsa Ne Olur?

4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların iş kazası geçirmeleri hâlinde, belirtilen sürelerde işverence bildirim yapılmaması durumunda, bildirimin Kuruma yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği Kurumca işverenden tahsil edilir.

4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların iş kazası geçirmeleri ve belirtilen sürelerde bildirim yapılmaması hâlinde ise, bildirim tarihine kadar geçen süre için yapılacak geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 02 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İş Kazası Bildirim Süresi (2 Yorum)

  1. çalışan iş kazası geçirdiğini söylemedi ve bu yüzden işyerine 9000 lira iş kazası cezası geldi.bu konuda ne yapabiliriz.

  2. geçen yıl mayıs ayında iş kazası geçirdim ve ayağım kırıldı.kalıcı hasar oluştu. işten çıkarılma korkusu nedeni ile şikayetçi olmadım geçiçi roporun dışında rapor almadım bir şey de talep etmedim. bu gün işveren bana 2400 lira ceza geldi bunu ödeyeceksin diyor. diyarbakır büyükşehir belediyesi de taşeron işçi olarak çalışıyorum . bu durum hakında ne yapmam gerekiyor bilgi sahibi değilim yardımcı olabilirmisiniz. teşekürler…..