İşveren Sigorta Prim Desteği

2016 yılında asgari ücretteki yaklaşık %30 tutarındaki artışından sonra işverenlerin prim maliyetlerini de aynı şekilde arttırmıştır. Bundan dolayı işverenlerin sigorta primlerinden destek sağlanması için gerekli adımlar atılmıştı. İşveren Sigorta Prim Desteği hakkında merak edilenlere yazımızdan erişebilirsiniz.

Sigorta Prim Desteğinden Hangi İşverenler Faydalanacak?

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında (SSK) haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işyeri işverenleri ile 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenler hariç olmak üzere diğer kamu işyeri işverenleri de destekten yararlanacaktır.

Tüm Sigortalılar Faydalanabilecek mi?

Sadece uzun vade sigorta hükümleri uygulanan sigortalılar için destekten faydalanılabilecek. Çıraklar, stajyerler v.s haklarında kısa vade sigorta hükümleri uygulananlar için bu destekten faydalanmak mümkün olmayacak.

Sigorta Prim Desteği Ne Kadar Süre ile Verilecek?

Asgari ücret desteği, haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalılardan dolayı kapsamda bulunan işverenlere 2016/Ocak ila 2016/Aralık aylarına münhasır olmak üzere verilecek sürekli olmayan süreli bir destektir. 2017 yılı için uyguma devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda da devam etmesi öngörülmektedir.

2016 yılı için uygulanan prim desteği sigortalı başına 100 TL tutarındaki sigorta prim indirimi 2017 yılında da uygulanmaya devam edilecek.

  • Özellikle vurgulamak istediğimiz husus; bu 100 TL’nin aylık 30 gün çalışmalarda indirim konusu olacağıdır

2016 yılı için uygulanan sigortalı başına 100 TL tutarındaki sigorta prim indirimi 2017 yılında da uygulanacak

Sigorta Prim İndirimi İçin SGK’ya Herhangi Bir Başvuru Yapmak Gerekir mi?

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için herhangi bir başvurma şartı bulunmamaktadır.

Alınan Prim Desteği Cari Ay Prim Borcuna mı Mahsup Edilecek?

Hayır. Asgari ücret desteğiyle sağlanacak indirim tutarı, takip eden ay/aylardan doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecektir.

Örneğin Ocak ayı prim ve hizmet belgesi Şubat ayında verildiğinden bu belgenin alınmasından sonra destek tutarı çalışan sigortalı sayısına göre belirlenebilecek olup, Mart ayının sonuna kadar ödenecek primlerden mahsup yöntemiyle ödenmiş olacaktır.

Asgari ücret desteğiyle sağlanacak indirim tutarının takip eden ay/aylardan doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecek olması nedeniyle destekten yararlanılacak son ay olan Aralık ayı için belirlenecek destek tutarı ise 2017/Şubat ayı sonuna kadar ödenecek primlerden mahsup yöntemiyle ödenmiş olacaktır.

Sigorta Prim İndirimi için E-Bildirge Ekranında 6661 Sayılı Kanun Numarası Seçmek Gerekiyor mu?

Hayır. Usul ve esası genelgede açıklanan olan şartları taşıyan işverenler Kanun hükümlerinden herhangi bir işlem yapmaksızın yararlanacaklardır. Dolayısıyla diğer sigorta prim teşvik uygulamalarında olduğu gibi aylık prim ve hizmet belgesini oluştururken asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için farklı bir Kanun türü seçimi yapılmayacaktır.

Sigorta Prim İndiriminden Faydalanma Şartları Nelerdir? 2016 Öncesi
(01.01.2016 Tarihinden Önce Tescil Edilen İşyerleri İçin)

-2016 yılına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresinde verilmesi,

–2016 yılı için çalıştırdığı kişilerin sigorta primine esas kazançlarının tam olarak bildirilmesi, gerekmektedir.

Sigorta Prim İndiriminden Faydalanma Şartları Nelerdir? 2016 Sonrası
(01.01.2016 Tarihinden Önce Tescil Edilen İşyerleri İçin)

-2016 yılına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresinde verilmesi,

-Cari ay primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,

-İşverenin, Kuruma prim, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması veya söz konusu borcun 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre taksitlendirmiş olması,

-2016 yılı için çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmesi, bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırması ve prime esas kazançlarını eksik bildirmemesi, gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 10 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)