İşyeri Tescil Uygulaması

İşyeri Bildirgesi Nedir?

Sosyal güvenlik hukukuna göre 4/1-(a) (eski tabirle SSK’lı) ve 4/1-(c) (eski tabirle Emekli Sandığı çalışanı) kapsamındaki sigortalıları çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar işveren sayılır.

İşyeri ise, sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlere verilen isimdir.

İşyeri Tescil Uygulaması

 İşyeri Tescil Başvuru Nasıl Yapılır?

3 alternatif yöntemle tescil başvurnuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  1. İnternet üzerinde başvuru yapıp belgelerle birlikte SGK İl Müdürlüğüne gitmek şeklinde başvuruda bulunabilirsiniz. (Tescil Belgesini indir)
  2. SGK İl Müdürlüğüne başvuru yapılarak,
  3. Gerekli belgelerin,  posta, kargo yoluyla SGK İl Müdürlüğüne göndermek,

İşyeri Tescil Uygulaması

Bilindiği üzere, işveren işlemlerinin kolaylaştırılması ve işlemlerin elektronik ortama taşınması amacıyla halen kağıt ortamında ilgili sosyal güvenlik merkezine verilmekte olan işyeri bildirgeleri pilot bölge seçilen Ankara ilinde (isteğe bağlı olarak), e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden alınabilmekte olup söz konusu uygulamanın Türkiye genelinde işlem yapan tüm SGK İl Müdürlükleri/SGM. leri için elektronik ortamda alınabilmesine imkan sağlayan program çalışmaları tamamlanmıştır.

Aşağıdaki sayfadan “İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden)” seçeneğinden Türkiye genelinde elektronik ortamda gönderilebilecektir. İşyeri bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna e-Sigorta kanalıyla gönderilebilmesi için öncelikle bildirgeyi düzenleyecek kişiye ilişkin T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no ve doğum yılı bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.

İşyeri Tescil Uygulaması için Tıklayınız

  • Dilerseniz eğer yazılı olarak İşyeri bildirgesinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna ait www.sgk.gov.tr web sitesinden Sigortalılık – Form ve Dilekçeler – SGK-072-4-1/a İşyeri Bildirgesi seçenekleri işaretlenerek temin edilmesi mümkün bulunmaktadır.

İşyeri bildirgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesinin ardından işyeri bildirgesi ilgili sosyal güvenlik merkezine elektronik ortamda intikal ettirilecek olmakla birlikte, tescil edilecek işyeri için Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte 7 gün içinde ilgili sosyal güvenlik merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

SGK işyeri bildirgesi vermeyenlere yahut da yanlış ve geç verenlere idari para cezası uygulamaktadır. Uygulanacak para cezası ise işyerinin büyüklüğüne göre değişir.

SGK İşyeri Bildirgesi Süresinde Vermeme Cezası

İşyeri Bildirgesini yasal süresi içinde vermeyenler, Kurumca belirlenen şekle ve usûle uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde, anılan ortamda göndermeyenlere aşağıda belirtilen tutarlarda idari para cezası uygulanır. Sgk işyeri bildirgesi süresinde vermeme cezası

102-b/1 Kamu idareleri ile bilânço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin üç katı tutarında idari para cezası uygulanır. 6.088,50

 

102-b/2 Diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.  

4.059,00

102-b/3 Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için bir aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.  

2.029,50

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 02 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İşyeri Tescil Uygulaması (2 Yorum)

  1. programı kolaylık sağlamak amacıyla yaptığınız söylernirken sistemi kullanabilme imkanı sağlamayı unutmuşsunuz. sisteme giremedikki bir türlü kolaylıkmı zorlukmu anlayalım.