İşyeri Bildirgesi Nedir?

Sosyal güvenlik hukukuna göre 4/1-(a) (eski tabirle SSK’lı) ve 4/1-(c) (eski tabirle Emekli Sandığı çalışanı) kapsamındaki sigortalıları çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar işveren sayılır.

İşyeri ise, sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlere verilen isimdir.

İşyeri Tescil Uygulaması

İşyeri Tescil Uygulaması

Bilindiği üzere, işveren işlemlerinin kolaylaştırılması ve işlemlerin elektronik ortama taşınması amacıyla halen kağıt ortamında ilgili sosyal güvenlik merkezine verilmekte olan işyeri bildirgeleri pilot bölge seçilen Ankara ilinde (isteğe bağlı olarak), e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden alınabilmekte olup söz konusu uygulamanın Türkiye genelinde işlem yapan tüm SGK İl Müdürlükleri/SGM. leri için elektronik ortamda alınabilmesine imkan sağlayan program çalışmaları tamamlanmıştır.

Aşağıdaki sayfadan “İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden)” seçeneğinden Türkiye genelinde elektronik ortamda gönderilebilecektir. İşyeri bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna e-Sigorta kanalıyla gönderilebilmesi için öncelikle bildirgeyi düzenleyecek kişiye ilişkin T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no ve doğum yılı bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.

İşyeri Tescil Uygulaması için Tıklayınız

  • Dilerseniz eğer yazılı olarak İşyeri bildirgesinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna ait www.sgk.gov.tr web sitesinden Sigortalılık – Form ve Dilekçeler – SGK-072-4-1/a İşyeri Bildirgesi seçenekleri işaretlenerek temin edilmesi mümkün bulunmaktadır.

SGK işyeri bildirgesi vermeyenlere yahut da yanlış ve geç verenlere idari para cezası uygulamaktadır. Uygulanacak para cezası ise işyerinin büyüklüğüne göre değişir.İşyeri Tescil Uygulaması

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2014
Bu yazı en son 25 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İşyeri Tescil Uygulaması (2 Yorum)

  1. programı kolaylık sağlamak amacıyla yaptığınız söylernirken sistemi kullanabilme imkanı sağlamayı unutmuşsunuz. sisteme giremedikki bir türlü kolaylıkmı zorlukmu anlayalım.