SGK e-Bildirge

SGK e-Bildirge sistemine giriş ve SGK e-Bildirge hakkında detaylı bilgiler yazının devamında bulabileceksiniz.

Sigortalı çalıştıran işverenlerin yükümlülüklerini internet üzerinden yerine getirilebilmesi için tescil edilen/edilecek işyerlerine e-bildirge şifresi verilmektedir.

İşveren veya yetkilendirmiş olduğu kişilere e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf içerisinde elden teslim edilmekte iken, işyeri tescili için SGK’ya müracaat işlemi tamamlanmış işverenlere veya yetkilendirdiği kişilerce e-Devlet üzerinden e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresine ulaşım sağlanmıştır.

1. e-Bildirge: İşverenlerin, çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için oluşturulan elektronik bir portal olarak tanımlanır e bildirge. Yeni uygulama çerçevesinde işçi ve işverenlerin sigorta il/sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin büyük çoğunluğu, internet ortamında da yapılabilecektir.
2. e-Bildirge Verme Şartı: İş yerlerinde (3) ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel ve resmi iş yeri işverenleri, 29.04.2005 tarihinden itibaren e-bildirge yoluyla bilgilerini göndermek zorundadır. İşveren, sigortalı sayısı (3) kişinin altına düştüğünde isterse e-bildirge vermeye devam edebilecek.

SGK E-BİLDİRGE ŞİFRE ALMA

Sisteme giriş yapınca karşınıza adınıza tescilli iş yerleri ve tanımlı e-bildirge şifreleri ekranda görünecektir.

Aşağıdaki örnek ekranla karşılaşacaksınız. Bu panelden şifrenizi temin ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

SGK e-Bildirge Şifre Almak için Tıklayınız

SGK E-BİLDİRGE GİRİŞ

E-Bildirge uygulamasına giriş yapılabilmesi için SGK Şubelerimiz aracılığı ile yapılan başvuru sonucunda, kullanıcılara sağlanmış olan kullanıcı kimlik ve şifrelerinin (Sistem şifresi ve İşyeri şifreleri) aşağıda görüldüğü şekilde www.sgk.gov.tr adresindeki e-bildirge uygulamasının giriş sayfasına girilmesi gerekmektedir.

sgk e bildirge

SGK e-Bildirge Yapmak için Tıklayınız

E-BİLDİRGE İLE YAPILABİLECEK İŞLEMLER

SGK’nın sunduğu e-bildirge portalı üzerinden şu işlemleri yapabilmek mümkün:

 • Aylık prim ödemeleri ve hizmet belgesi işlemleri
 • Sigortalı hesap fişleri ile ilgili işlemler
 • Tekrar işe giriş bildirgesinin doldurulması
 • “borcu yoktur” belgesi alabilme
 • Yeniden yapılandırma için yapılan hazırlık işlemlerinin yürütülmesi
 • İşverenin borç görüntüleme ve ödeme işlemlerini yapması
 • Kişi sigortasını T.C. kimlik numarası ile sorgulayabilme

Genel Sorunlar İçine-bildirge@sgk.gov.tr

Şifre Sorunları İçinsifre@sgk.gov.tr

e-Posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 02 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK e-Bildirge (9 Yorum)

 1. Apartman görevlisinin Mart ayı Aylık prim hizmet belgesi girişini geçiktirdim. Şimdi yapmak istiyorum. Ancak, Nisan ve mayıs ayı için girişe yetki veiryor. Nasıl giriş yapabilirim. Teşekkürler.

 2. Selam ben 617 devlet memuru emeklisi e devlet bakiyorum maş farki ve iklamiye gönderirdi diyor maş farkini aldim ikramiye yok bu size çok kez yazdim amma cevep yok bu kadar neden bekletiyorlar sizden once Cumhurbaşkanı nada pimele de yazdim rica ediyoum

 3. ssk işci emeklisiyim maışım çok düşük 9oo tl neden bukadar düşük yeniden gözden geçirilmesi

  • Eğer bir tuhaflık olduğunu düşünüyorsanız SGK’ya dilekçe yazarak maaşınızın yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

 4. sgk internet şubesi girişi ve işlemleri hiç rasyonel değil.
  yapılandırma ödemelerinde ise vadesi geçen taksidi ödemek istediğinizde önce vadesi gelmemiş taksit ödemesini yapmanız zorunlu oluyor. Bu da, zaten zar zor ödemeye çalıştığımız yapılandırma borçlarımızın ödenmesini daha da zor hale getirip, borçlunun ödemelerini sürdürmekten vazgeçmesine ve yapılandırmaların bozulmasına sebep olmaktadır. Hem borçlunun motivasyonu bozulmakta, hem de kurum alacak tahsilatları zarar görmektedir.

 5. Ben 10 senedir kapıcımızın primini normal yatırabiliyordum şimdi değişik sistem çıkmış yatıramıyorum. Lütfen bu keşmekeşi kaldırınız

 6. Kapıcımızın sgk e.bildirge için sayfada eski maaşı çıkıyor.
  yeni maaşı TL,1647.–yazamıyorum .lütfen bilgi verirmisiniz?