Toplu İşe Giriş Bildirgesi

Toplu İşe Giriş Bildirgesi
Sosyal Güvenlik Kurumu birden fazla işçi çalıştıran işverenlerinin işlerini kolaylaştırmak için yeni uygulamasının duyusunu yaptı. İşyerinin SGK kapsamı işlerini yöneten görevliler artık Toplu İşe giriş/Çıkış bildirgelerini toplu şekilde vererek zamandan tasarruf edebilecekler.

İşverenler, sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgesini “e-sgk” uygulaması içinde yer alan “İşveren-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgeleri (4/a)” menüsü aracılığıyla her bir işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi için tek giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) iletilmelerine olanak sağlanmıştır.

Birden fazla sigortalı çalıştıran işverenler için işe giriş ve işten ayrılış bildirgesinin toplu olarak alınmasına yönelik olarak “İşveren-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgeleri (4/a)” programına “Toplu işe giriş ve ayrılış bildirge girişi” menüsü ilave edilmiştir.

Özellikle çok sayıda işçi giriş-çıkışı olan büyük işyerleri ile bir başka SGK dosyasına nakillerde işçi giriş ve çıkışının tek tek yapılması büyük emek ve zaman kaybına neden oluyordu. İşte yapılan düzenleme ile bu sorunların çözümünde önemli bir değişiklik yapılmış oldu.

Toplu kayıt giriş programlarında yasal süresi dışında verilen işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri alınmamakta olup bu kayıtların tek giriş yapılarak girilmesi gerekmektedir.

Toplu İşe Giriş ve Çıkış Bildirgesi İşlemleri için Tıklayınız

Not: (4/a) sigortalısı çalıştıran işverenlerin farklı programlar kullanmaları nedeniyle oluşacak sistemsel hatalardan SGK’nın herhangi bir sorumluluğu bulunmamakta olup, sigortalılara ilişkin toplu işe giriş ve işten ayrılış işlemlerini “Toplu işe giriş ve ayrılış bildirge girişi” menüsü aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

İşe giriş bilgileri hakkında daha fazla bilgiye erişmek için SGK İşe giriş sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 31 Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Toplu İşe Giriş Bildirgesi (2 Yorum)