Askerlik Borçlanması Emekli Maaşına Etki Edermi

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşına Etki Eder mi

2000 öncesi aylık bağlama sisteminde ortalama bakımından en önemli yıllar olan 1997-1999 yılları arasında boşluk varsa ve bu boşlukların askerlik, yurtdışı, doğum borçlanmaları ile dolması mümkün ise bu gibi durumlarda borçlanma kesinlikle faydalı olacaktır.

DİKKATLİ BORÇLANIRSANIZ AYLIĞINIZ YÜKSELİR

Pek çok sigortalının geriye dönük hizmet borçlanması yapma imkanı var. Erkekler için askerlik, bayanlar için doğum ya da bir süreliğine yurt dışında bulunanlar için yurtdışı borçlanma imkanı gibi. Eğer 2000 yılından önceki bir süreyi borçlanma imkanınız varsa mutlaka bunu değerlendirin. Eğer bütçeniz elveriyorsa tabii ki tavandan borçlanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle 1990-2000 arasında askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanma gibi hakkı olanların borçlanma yapmaları, aylıklarında ciddi artış sağlıyor. Fakat borçlanacağınız süre 2000 yılından sonraya tekabül ediyorsa, borçlanmanın aylığınızı artırmada fazla bir etkisi olmuyor. Yine de 2000 sonrasını borçlanmanız gerekiyorsa asgari düzeyden borçlanabilirsiniz.

Uzun yıllar yurtdışında kalıp da hem 2000 öncesi hem de 2000 sonrası dönemler için borçlanma hakkı olanların, dilekçelerinde dönem seçimi yaparken 2000 öncesini seçmeleri yararlı olur. Ne demek istediğimizi gelen soru üzerinden somutlaştırmış olalım.

Şunu net olarak demek lazım ki SSK aylık bağlama sistemine göre, borçlanmak aylığı artırır, yahut şu kadar artırır şeklindeki bir çıkarım tek başına doğru değildir. Borçlanmanın aylığa artma yahut azalma olarak etkisi sigortalının kazançlarına, üç ayrı dönemdeki gün sayılarının dağılımına, borçlanmanın yapılacağı döneme ve günlük borçlanma bedeline göre değişir. Kaldı ki artış olsa bile yapılacak ödeme ve alınacak artış arasında pozitif bir kazanım olmalıdır.

SORU :

Sigorta başlangıcım 01/10/1983 olup 1984-1985 yılları arasında askerlik görevimi yerine getirdim. 1988 yılında kamuda işçi olarak işe başladım. Şu anda 5160 günüm var. Şimdi ben askerlik borçlanmamı yatırırsam emekli maaşımda artış olur mu? Olur ise ne kadar olur? Bir de askerlik borçlanmasını yatırırsak kıdem tazminatında bir artış olur mu?

CEVAP:

Sigorta başlangıç tarihinizden sonra yaptığınız askerlik sürenizi borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. 5375 prim günüyle, 50 yaşınız dolduğunda emekli olursunuz. Ancak bağlanacak emekli aylığı tutarını olumlu yönde etkilemesi söz konusu olabilir. Emekli aylığınız, 01.01.2000 öncesi, 01.01.2000-30.09.2008 dönemi ve 01.10.2008 sonrası dönemlerdeki prim gün sayılarınız için ayrı ayrı hesaplanacak üç ayrı kısmi aylığın toplamından oluşacak. Söz konusu dönemlerdeki prim gün sayılarınız ve prime esas kazanç ortalamalarınız emekli aylığını etkileyen faktörlerdir. Bu dönemler içinde en yüksek aylık bağlama oranı 01.01.2000 öncesi döneme ilişkin olanı. Askerlik borçlanması, aylık bağlama oranlarınızı 2-3 puan artırır. Ayrıca 2000 öncesi kısmi aylığınızın toplam emekli aylığınız içindeki payı artar. Bu nedenle de özellikle primleri düşük kazanç üzerinden ödenenlerin, 01.01.2000 öncesi prim gün sayısının, toplam prim gün sayısına oranı arttıkça emekli aylığı olumlu etkilenir. Borçlanmayı düşünürseniz, borçlanma priminin hesaplanacağı kazanç tutarını, 2000 öncesi döneme ilişkin kazançlarınızın bugünkü değerine yakın belirlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 10 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)