Gözlük Reçete Sorgulama

e-Devlet’in yeni hizmetleri arasına katılan Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulama sonucunda vatandaşlar; reçete numarası, reçete tarihi, tesis adı, optik firma adı, reçeteyi yazan doktorun isim soyadı, reçetenin yazılış tarihi ve diğer detayları sorgulayabilirsiniz.

Hizmetlerin çabuklaştırılması, zaman ve iş gücü kayıplarının önlenmesi ve vatandaş memnuniyetinin arttırılmasını sağlamayı amaç edenen e-Devlet’in bu yeni Gözlük Reçete Sorgulama uygulamasını sizlere tanıtacağız.

SORGULAMA SONUCUNDA;

Hizmeti kullanarak gözlük reçetelerinize ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

  • Reçetede camların sağ-sol gözlük numaralarını, uzak-yakın, cam tipi, sferik, silendirik, aks ve cam rengi bilgilerine erişebilirsiniz.
  • Çerçevelerle ilgili de uzak-yakın, veriliş tarihi ve miat tarihi bilgileri aktarılıyor.

GÖZLÜK REÇETE BİLGİLERİNİ NASIL SORGULARIM

turkiye.gov.tr üzerinden yapılacak işlemler için kişisel verilerin korunması amacıyla size özel olan e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız. Bu şifre olmadan gözlük reçete sorgulama işlemini gerçekleştiremeyeceğini hatırlatmak istiyorum. Eğer e-Devlet Şifresiniz helen yoksa almak için, size en yakın PTT Şubesine üzerinde TC Kimlik Numaranızın olduğu bir kimlikle başvuru yapmalısınız. 2 TL’lik işlem ücreti karşılığında e-Devlet Şifrenizi PTT’den rahat bir şekilde alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulaması için Tıklayınız

Üst bağlantıdan sisteme şifrenizle giriş yaptığınız taktirde direk sorgulama bilgi ekranına erişirsiniz.

TEMEL BİLGİLER

Sferik nedir : Gözlük cam çeşididir. Sferik camlar miyopluğun ve hipermetropluğun tedavisinde kullanılan, kırıcı gücü her eksende eşit olan merceklerdir. Bunlar da kendi aralarında ince veya kalın kenarlı olarak ikiye ayrılır. İnce kenarlı mercekler hipermetroplukta ve yakın okuma zorluğunda olduğu gibi, görüntüsü retinanın arkasına düşen cisimlerden yansıyan ışın demetlerinin daha fazla kırılmalarını ve böylece daha önde, retina üzerinde odaklanmalarını sağlar. Kalın kenarlı mercekler ise miyoplukta olduğu gibi, görüntüsü retina önüne düşen cisimlere ait ışınların daha az kırılmasını ve daha geride, retinanın tam üzerinde odaklanmasını sağlar. Kısaca Sferik camlar miyopi ve hipermetropide kullanılır.

Silendirik nedir : 2 eşit gözlük cam çeşidinin diğer isesilindirik camlar olarak iafe edilir. Silindiririk camlar astimatizmanın düzeltilmesinde kullanılır.

Gözlük cam ve çerçeveleri kaç yılda bir yenilenir?

Gözlük camı ve çerçevesi 3 (üç) yılı geçmeden yenilenmez. Ancak görmede 0.5 diyoptrilik (optikte bir merceğin, cisimlerden gelen ışını kırma gücünü ifade eder) değişiklik olması halinde süresinden önce gözlük camı yenilenebilir. Büyüme ve gelişme çağındaki (18 yaşını doldurmuş ancak 19 yaşından gün almamış olan) çocuklara kullanılması gerekli görülen gözlük cam ve çerçevesinin çocuğun büyüme ve gelişmesi nedeni ile kullanılamadığı ve yenilenmesi gerektiğinin sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi koşuluyla süresinden önce yenilenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 05 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)