2. Torba Yasa

2. torba yasası

İlk torba yasadan umduğunu bulamayanlar gözlerini büyük bir merakla 2. torba yasaya çevirdi. 2. torba yasa içerisinde yer alan tüm maddeler merak edilirken, yeni torba yasa içeriğini bizde sizler için sunduk.

En çok merak edilen soru ise bu torba yasa içerisinde erken emeklilik ile prim günü eksik olanlar için düzenleme olup olmadığı, 2. Torba Yasa  Ne Zaman Çıkacak İkinci Torba Yasası Maddeleri Belli mi?

GERİYE DÖNÜK TESCİL ve BORÇLANMA

3 ay süren torba yasa görüşmelerinde başta emeklilik olmak üzere, toplumun her kesiminden talepler gelmişti. Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısını takılanlar, sanatçı borçlanması, emeklilikte prim gün sayısını doldurup yaşa takılanlar, Bağ-Kur’da geriye dönük borcu olup bu borcu dondurmak isteyenler talep ileten kesimlerden bazıları. Tüm bu talepler de, ekim ayına kadar bütçeye getireceği maliyetler açısından değerlendirilecek ve gündeme alıp alınmayacağına karar verilecek.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Torba tasarıda, emeklilikte yaş ve prim gününe takılanlara müjdeli haber de getirebilir.

Ekonomi bürokratlarından edinilen bilgilere göre, emekli olabilmek için gereken prim günü ve süreyi tamamlayıp yaşı bekleyen 500 bin kişi ve prim günü şartına takılan 100 bin kişi için emeklilik hakkı getirilmesi de torba yasaya girebilir. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ama prim günü eksiği olanlarla ilgili de Bakan Çelik, “Bir kişi 60-65 yaşını doldurmuş, çalışma imkanı yok ama emekliliğine de belirli bir süre kalmış ise bu toplumumuzda sorun. Çare bulmamız gerekiyor. Konu masada tartışılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 23 Kasım 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2. Torba Yasa (115 Yorum)