2014 GSS Affı


Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor.

2014 GSS Affı

gss prim affı
Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran GSS prim borçları yeniden yapılandırılacak. Gelir testine girmediği için adına aylık 245 TL borç çıkarılan yaklaşık 550 bin kişi yapılandırma kapsamında olacak. Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler. Kendilerine çıkarılan en yüksek limitten prim borcundan kurtulacaklar. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek. Geçmiş borçları da silinecek. SGK da 4 milyarlık alacağını yeniden yapılandırmış olacak.

02.04.2014 Tarihli Haber

BORÇLARA AF MÜJDESİ

Borcunu ödemeyen 4 milyon kişiye Torba Yasa ile kolaylık sağlanacak. Bunlardan 550 bin kadarı zaten gelir testine zamanında gitmediğinden her ay için 240 lira borçlu. Torba Yasa ile 240 lira borç yazılan kişiler gelir testine girecek. Geliri düşükse borçları kalmayacak. Diğer borçluların ana paraları taksitlendirilecek. Hükümetin ödeme güçlüğü nedeniyle borçların tamamını da silebileceği belirtiliyor.
GSS Affı Ne Zaman?
Kısa bir süre içerisinde Meclis’e gelmesi beklenen af düzenlemesinin gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsayabileceği belirtiliyor. Bu kişiler de af kapsamına girerse prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı sunulacak.

Yeşil Kart sisteminin yerine ikame edilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre 75 milyon 627 bin kişilik Türkiye nüfusundan 63 milyon 110 bini sosyal güvenlik kapsamında. Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanıyor. Yine SGK verilerine göre 11 milyon 979 bin kişi gelir testine girdi.

GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor. Bu testlere göre aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 340 TL’den az gelir elde edenlerin primini devlet ödüyor. Aynı şekilde geliri asgari üçte biri ile brüt asgari ücret tutarı olan 1021 TL’ye kadar olanlar ise 40 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Bu sisteme göre ailede kişi başına geliri brüt asgari ücret ile bunun katına olan 2.043 TL arasında olanlar 122 TL, aylık gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 245 TL GSS primi ödüyor. Gelir testine girmeyenler de en üst sınır olan 245 TL’den borçlandırıldı.

Vatandaşların GSS konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste girmedi. Bu kişilere en üst sınır olan 245 TL’den çıkarılan GSS prim borçları önemli bir yekün tutuyor. Bu kapsamda SGK’nın toplam alacağı da 4 milyarı aştı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS prim borcu olanlara yeni bir fırsat tanıyacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3-4 ay içinde yeniden gelir testine girebilecekler. Böylece bu kişilerin borçları eğer gelirleri 340 TL’nin altında ise silinecek. Eğer gelirleri 340 TL’nin üzerindeyse bu kez gelirlerine göre prim ödeyecekler. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulacaklar. Gelir testi uygulaması kapsamında 11 milyon 979 bin kişi teste tabi tutuldu. Teste girenlerden yaklaşık 8 milyonun geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için bu kişilerin primini devlet ödüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2013

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2014 GSS Affı (275 Yorum)

  1. eşim 36 yaşında part time işe girdi gelir testi yaptırdık işten ayrılmasına rağmen gssigortası devam ediyor nasıl iptal ettirebilim ne yapmalıyız

  2. Ben bu sistemin bana yüklemiş olduğu borcu gerekli işlemleri yaparak ödememe rağmen ve ödeme sonraasında birdaha borç çıkmayacağı söylenmesine rağmen borçlu gözüküyorum. Elimde ödediğime ait dekontlar ve evraklar var. Nasıl borçlu oluyorum

  3. 32 yaşindayim.Benim 4000 bin lira borcum görünüyor. Gelir testi yaptırdım. Hiç bir gelirim ve mal varlığım yok. Ancak Babamın gelir düzeyi yüksek görünüyor. Görevli memur bana g2 veya g3 seviyesinde borçlanacagimi söyledi. Ama benim babamla hiç bir alakam yok ayni evde bile kalmiyoruz. Babamın gelirine göre beni nasıl borçlandirir aklım almiyo. Cevap yazarsanin sevinirim

  4. Bu nasıl sosyal adalet… İşsizsen devletin senin seni sağlık kapsamına alması için devlete para ödemek zorundasın… Zaten işsizsin yani para kazanamıyorsun bu nasıl bir adalet nasıl bir sosyal devlet… 2012 Kasım sonu işsiz kaldım 2013 Eylül sonuna kadar benden kesilen işsizlik ödeneğinden dolayı 10 ay işsizlik maaşı aldım yani Eylül 2013 sonuna kadar ( 10 ay ) işsizlik maaşı aldım.

    2012 Kasım sonu çıktım 10 ay işsizlik (EYLÜL 2013 sonuna kadar) maaşı aldım ARALIK 2013 BAŞINDA İŞE BAŞLADIM… 600 TL BORÇ TAHAKKUK ETTİRİLMİŞ ne yapmam gerekir?

1 6 7 8