2014 GSS Affı

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor.

2014 GSS Affı

gss prim affı
Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran GSS prim borçları yeniden yapılandırılacak. Gelir testine girmediği için adına aylık 245 TL borç çıkarılan yaklaşık 550 bin kişi yapılandırma kapsamında olacak. Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler. Kendilerine çıkarılan en yüksek limitten prim borcundan kurtulacaklar. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek. Geçmiş borçları da silinecek. SGK da 4 milyarlık alacağını yeniden yapılandırmış olacak.

02.04.2014 Tarihli Haber

BORÇLARA AF MÜJDESİ

Borcunu ödemeyen 4 milyon kişiye Torba Yasa ile kolaylık sağlanacak. Bunlardan 550 bin kadarı zaten gelir testine zamanında gitmediğinden her ay için 240 lira borçlu. Torba Yasa ile 240 lira borç yazılan kişiler gelir testine girecek. Geliri düşükse borçları kalmayacak. Diğer borçluların ana paraları taksitlendirilecek. Hükümetin ödeme güçlüğü nedeniyle borçların tamamını da silebileceği belirtiliyor.
GSS Affı Ne Zaman?
Kısa bir süre içerisinde Meclis’e gelmesi beklenen af düzenlemesinin gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsayabileceği belirtiliyor. Bu kişiler de af kapsamına girerse prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı sunulacak.

Yeşil Kart sisteminin yerine ikame edilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre 75 milyon 627 bin kişilik Türkiye nüfusundan 63 milyon 110 bini sosyal güvenlik kapsamında. Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanıyor. Yine SGK verilerine göre 11 milyon 979 bin kişi gelir testine girdi.

GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor. Bu testlere göre aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 340 TL’den az gelir elde edenlerin primini devlet ödüyor. Aynı şekilde geliri asgari üçte biri ile brüt asgari ücret tutarı olan 1021 TL’ye kadar olanlar ise 40 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Bu sisteme göre ailede kişi başına geliri brüt asgari ücret ile bunun katına olan 2.043 TL arasında olanlar 122 TL, aylık gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 245 TL GSS primi ödüyor. Gelir testine girmeyenler de en üst sınır olan 245 TL’den borçlandırıldı.

Vatandaşların GSS konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste girmedi. Bu kişilere en üst sınır olan 245 TL’den çıkarılan GSS prim borçları önemli bir yekün tutuyor. Bu kapsamda SGK’nın toplam alacağı da 4 milyarı aştı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS prim borcu olanlara yeni bir fırsat tanıyacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3-4 ay içinde yeniden gelir testine girebilecekler. Böylece bu kişilerin borçları eğer gelirleri 340 TL’nin altında ise silinecek. Eğer gelirleri 340 TL’nin üzerindeyse bu kez gelirlerine göre prim ödeyecekler. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulacaklar. Gelir testi uygulaması kapsamında 11 milyon 979 bin kişi teste tabi tutuldu. Teste girenlerden yaklaşık 8 milyonun geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için bu kişilerin primini devlet ödüyor.

SGK Haber

 1. SAÇMALIK diyor ki:

  ARKADAŞLAR HERKES BİMER ‘E ŞİKAYET ETSİN.

 2. murat diyor ki:

  Askerden geldim bir sure boş kaldım. Benim hiç bir şeyden haberim yok. Daha bugün öğrenmiş olduğum amk gss midir nedir buna baktığımda tam 4,430,87 tl borç çıktı. Sizin gibi devlet olmaz olsun soydunuz fakiri fukarayı amk bu yapılır mı ya elimizde avucumuzda paramız yok bizi sigortalamaya mecbur musunuz yaptığınız işi sikeyim sizin amk doymazları yeter lan milleti sömürdüğünüz yeter!!!

 3. dilek alpaydın diyor ki:

  ben gss borcunu öğrendiğimde hamileydim sırf bu yüzden üzüntüden 6.5 aylık bebek dünyaya getirdim.allahtan reva mı bu.bebeğin suçu neydi.taip babamız düzeltecektir bunu ona güveniyoruz .o fakirin sırtından para almaz……!!!

 4. Tunc diyor ki:

  Adamların mantıklı bir işi olduğunu savunan sadece onlardan nemalanan namussuzlar.3 kuruşa tamah edip kula kulluk eden o yüzde elli,daha çok giren çıkan olur bu soyguncular daha neler başımıza getirecek.kanun yapmak için beş dakka uğraşmadan bilirkişilere danışmadan artısını eksisini hesaplamadan çalışan zihniyet.adam yurtdışında çalışıyor hiçbir şekilde türkiyede bile değil.adamın borcu var neden hep gelsin hep gelsin karaktersiz ince bıyıklar bir konuyu bilerek yapıyolarsa şerefsizim.insanlık Allah diyenin peşinden gideceğine elindeki kitabı okusun eğer bir tek yazanı yapıyolarsa en adiyim.daha ne düzensiz hizansız işler başınıza gelmeden anlamayacaksınız.böyle şerefsiz bir düzene adet olan tüm cahil halkımdan nefret ediyorum.kıçındaki kıl bile milyon dolar ederken tabi olamassın o uzunun.hepinizin babası oldu nedenini düşündünüzmü?bi bağlantı kurun bakalım

 5. serhat diyor ki:

  ben böyle sosyal devletin ta anasını avrupasını s**m hastaneye gitmeyen verecek 30 lira parası olmayan insana borç yapılırmı

 6. ekrem diyor ki:

  Bu yasa insan haklarına aykırıdır bu devletin mafya gibi haraç toplamasından farkının olmadıgının kanıtıdır.!

  Gelir testi için başvurdum teste falan gelmediler kafalarına göre bir değer biçmişler 27 yaşındayım en son 17 18 yaşında hastaneye gittim.Belkide ömrü boyunca hastaneyle işi olmayan insanlar için zorla sen karar veremezsin böyle bir yetkin yok!
  İnsanlar özgürdür hürdür isteyen senin sağlık imkanlarından yararlanır istemeyen yararlanmaz.

 7. Tolga diyor ki:

  Bugün Sgk’de kaç günüm olduğuna bakmak için girdim.Prim borcuyla karşılaştım.1,119 tl prim borcum varmış.Kardeşim anlamadım ben yani zaten Reyhanlı Bomba Mağduruyuz.Ailede tek ben çalışıyorum annem babamda benim sigortamdan faydalanıyor,kendimizi zor geçindiriyoruz bide borçmu çıkartmışlar.Yazık günah bee vallahi yazık.

 8. murat diyor ki:

  bu ülkede işsiz yaşama bedeli 42 tl.

 9. murat diyor ki:

  Demokratik bir ülkemişiz pöfff demokraside sorulur bir işe yaramayan sağlık hizmetimizden yaralanmak istoyormusn istemiyormusn kominst ülkelerde bıle olmayan bır haraç kesme yöntemi cuma gunu tanrına taptında bunu da düşün.

 10. deniz diyor ki:

  dörtbin tl borç çıktı gelir testi yaptım iki aydır gelen yok hükümetin bu saçmalağa son vermesi lazım aksi takdirde hapis yatarım yinede vermem bu parayı ülke batmış geçmiş olsun…

 11. ALEV diyor ki:

  Böyle bir saçmalık yok Üniversite dönemimde okulumu bitirebilmek adına part time çalıştım. Aldığımız üç kuruş para için bide borç çıkarılmış bu nasıl birşey yaa asla bir kuruşunu dahi ödeyemem Başka devletlerde okul parası,çocuk parası verilir Bizim devletimiz kendi çabalarıyla okumaya çalışan öğrencisinden bide para alır. Kimse kusura bakmasın hem okul hem iş koşturdum ben kimsenin ayakkabı kutusunu dolduramam.

 12. yazdiklarim diyor ki:

  yazdiklarimi neden yayinlamiyorsunuz korkuyormusunuz millet kole ve esir degildir kimseyi zorla borclandirilmaz hele hele ki yalan yanlis isleyen bu sistemle gelirim yok diyorum aylik 128 tl odeme cikariyorlar

 13. hülya diyor ki:

  ben hicbir gelirimin olmadigini beyan ettigim halde devlet bana aylik 128 tl ödeme cikarmis
  ben gelir testine girdigimde ordaki memur 40 tl gelir aylik demisti ve sana tebligat gelecek demisti
  yillar sonra televizyon durumu ogrendim ve bir baktim ki
  borcum 3600 tl olmus
  gittim soyledim gorevli bana biz vuraya yeni geldik sizin islemi yapan memur tayini cikti dedi
  duzeltmediler
  simdi yurtdisinda yasiyorum
  ne olacak bu borc
  saglik hizmezti almadim da
  devlet calismayan geliri olmayan insanlari nasil kafasina gore borclandiriyor
  simdi sorum su
  mahkemeye verecegim
  avpira insan haklarina dava acacagim maddi manevi
  bu olay bnm psikolejimi bozdu
  sizce durum ne olur kazanirmiyim ve bunu kazanirsam emsal tesvik eder mi

 14. ibrahim diyor ki:

  tamamen saçmalık ben 26 yaşındayım 5 kışıyız babamla ayrıyız aileme ben bakıyorum kız kardeşim amelıyatlı omurga kemığı alınıp platın takıldı annem yaşlı diğer diğerler kardeşlerım benle 3 kışı çalışanımız var ev kıra elektırk su doğalgaz vs alış veriş hastane masrafları yetışemıyorum kalkmış devlet benımı sıkıcek sıkerım böyle devletı ağzımı bozmayın mk yah benım derdım bana yetyor çabalıyoz gece gündüz çalışyorum 3 5 kuruş fazla kazanayımda bı ev alım kardeşimi evlendırım ben kendımı geçtım işim gücüm yok bu borcu ötedemezsınız bana benım derdım bana yetyor zaten herşey tavan yapmış zaten 1 kuruş bıle veremem gelın ne yapıyorsanız yapın kardeşim devlet bızı sikmeye çalışyor rezalt mk ya

 15. ömer diyor ki:

  Böyle Sosyal devlet anlayışını çıkartanların taa a……..
  Bu kafayla birde Ab girmek için onun bunun yalakalıgını yapıyorlar bu zihniyetsizlikle bk girersiniz.

 16. Ayşe Uzunyol diyor ki:

  Genel af çıkıyor herkesin tüm borçları silinecek. Devlet bu sistemi tam olarak gerçekleştiremedi. Sakın herhangi bir ücret ödemeyin kimse borçlu olmayacak.

 17. Emre diyor ki:

  Üniversite son sınıf öğrencisiyim, 3 yıldır hastaneye uğramıyorum bile. 25 yaşını geçtiğim için gelirim olmadığı halde aylık 100 tl küsür ödemem gereken prim çıkmış. Bu mantıksızlık dünyanın hangi ülkesinde olabilir ki başka ? Ayıp.

 18. Emre diyor ki:

  Üniversite son sınıf öğrencisiyim, 3 yıldır hastaneye uğramıyorum bile. 25 yaşını geçtiğim için gelirim olmadığı halde aylı 100 tl küsür ödemem gereken prim çıkmış. Bu mantıksızlık dünyanın hangi ülkesinde olabilir ki başka ? Ayıp.

 19. zeynep diyor ki:

  Allah kahretsın sızı. hem babamın sgk sından yararlanıyorum ustune sskm olmadıgı ıcın ceza oduyoruum !!!

 20. ahmet kuyucu diyor ki:

  devlet memuruyum oglu üniversiteye gidiyor her yıl işyerime aile bildirimi veriyorum sgk ya verilecegini bilmiyorum eczaneye ilac almaya gittim 1350 tl borç varmış ilaç alamadım 18 yaş üstü ogluma borç çıkarmışlar

 21. ff diyor ki:

  ne güzel memleket tam soygun düzeni 25 yaşında baban sana bakamaz deyip sağlığı kesiyolar 28 yaşında babanın maaşı var senin yoksa deyip hesap edip sana gss adı altında prim kesiyolar Allahtan korkmaz adi herifler bide millete iyilik yapıyomuş gibi faizleri affettik deyip 40 takla atıyosunuz veren enayidir al bakalım nasıl alıyosan…

 22. Vatandaş diyor ki:

  4 kişilik aile babasıyım,2 senedir işsizim,babamın emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyoruz.
  birde GSS borcu çıkardılar 4000 tl ye yakın.
  Allahtan Revamı bu,neyin cezalandırması bu.?
  ödemiyorum alın içeri yatarım,hiç olmazsa babamdan bir bogaz eksilir…

 23. fatih diyor ki:

  bu nasıl bir borçtur yav öğrenciyiz öğrenci sigortam yok bişeyim yok bide faizlendirmişsiniz 3,91500tl allahtan korkun bu borcu ne hakla talep ediyosunuz hakkımı helal etmiyorum böyle şerefsizlere sosyal devletmiş böyle devletin amk

 24. Mustafa diyor ki:

  Olmayan yerden borc cikartip sonra biz bunu affediyoruz. Demek te nerden cikti. Sonra da biz yaptik bunu deyip halka mi anlatacaksiniz ben buraya yatiracagim paralarla zaten ozel hastaneye giderim. Ve ayrica olmayan gelirle cikarilan bu gss primi zaten tamamen sacmaliktir. Calisiyor olsak zaten gss sacmaligina ihtiyac yok odemek zorunda kaldigim her bir kurusu haram ediyorum oteki tarafta ve bu dunya da Allah’in adaletine siginiyorum.

 25. Ömer diyor ki:

  Nisan 2013 tarihi itibariyle askerden gelip, ayni ay icerisinde eski isime direkt olarak basladim. Daha sonra Agustos 2013 tarihine kadar calisip isten ayrildiktan sonra issizlik parasi almaya basladim. Ocak 2014 tarihi itibariyle issiz maasim sona erdi ve bugun itibariyle 02 Haziran 2014; 12 aylik 1339,85 tl GSS prim borcum gozukmekte. Oncelikli olarak 12 aylik bir kaybim yok. Sonrasinda ise internetten denk gelerek bakmasam boyle bir sey oldugundan haberimiz bile yok. Nasil bir devlette yasiyoruz. Zorunlu nedenlerle issiz kaldigimiz ulkemizde Devlet’in halk’ini korumasi gerekirken, aksinie somurmesi de ne demek. Iktidar AKP’ye soruyorum bunu??? Bu ulkede illa mafya mi olmak gerek? Vergi mi kacirmamiz gerek? Yolsuzluk mu yapmamiz gerek? Biride cikip mantikli bir aciklama yapabilir mi? Rezillik, sadece rezillik. Takdiri ilahi goruyor herseyi. Her kulun ahi tek tek cikar. Baska diyecek birsey bulamiyorum. Bunca garibanin hakki zehir zikkim olsun sizlere…

 26. Mehmet diyor ki:

  dun itibariyle gss borcum oldugunu ssk hizmet dökümüme baktigim sirada tesadüfen gss yi tiklayarak gördüm birde ne göreyim 2900 lira borcum var ve bu borc son calistigim aylarida icinde barindiriyor hemen sigorta müdürlügüne gittim ve oradaki arkadas incelemesini yapti ve benim 40 günlük bir borcum oldugunu belirtti ve borcum otomatikmen 200 civarina düstü bunu bana taksitle ödeyebilecegimi söyledi…

  yurtdisindan gelipde 40 gün issiz kaldıgım süreye tekabül ediyor hicbir kâri olmayan bir durum icin böyle bir para ödemek tamamen sacmalik..

 27. brk diyor ki:

  Vaktinde ötmeyen horozun başını keserler arakdaşlar.. Hiiiç boşuna sesinizi çıkarmayın.. Artık çook geç çooooook

Konu İle İlgili Yorum Yaz