2014 GSS Affı, GSS Prim Affı | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

2014 GSS Affı


Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor.

2014 GSS Affı

gss prim affı
Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran GSS prim borçları yeniden yapılandırılacak. Gelir testine girmediği için adına aylık 245 TL borç çıkarılan yaklaşık 550 bin kişi yapılandırma kapsamında olacak. Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler. Kendilerine çıkarılan en yüksek limitten prim borcundan kurtulacaklar. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek. Geçmiş borçları da silinecek. SGK da 4 milyarlık alacağını yeniden yapılandırmış olacak.

02.04.2014 Tarihli Haber

BORÇLARA AF MÜJDESİ

Borcunu ödemeyen 4 milyon kişiye Torba Yasa ile kolaylık sağlanacak. Bunlardan 550 bin kadarı zaten gelir testine zamanında gitmediğinden her ay için 240 lira borçlu. Torba Yasa ile 240 lira borç yazılan kişiler gelir testine girecek. Geliri düşükse borçları kalmayacak. Diğer borçluların ana paraları taksitlendirilecek. Hükümetin ödeme güçlüğü nedeniyle borçların tamamını da silebileceği belirtiliyor.
GSS Affı Ne Zaman?
Kısa bir süre içerisinde Meclis’e gelmesi beklenen af düzenlemesinin gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsayabileceği belirtiliyor. Bu kişiler de af kapsamına girerse prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı sunulacak.

Yeşil Kart sisteminin yerine ikame edilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre 75 milyon 627 bin kişilik Türkiye nüfusundan 63 milyon 110 bini sosyal güvenlik kapsamında. Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanıyor. Yine SGK verilerine göre 11 milyon 979 bin kişi gelir testine girdi.

GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor. Bu testlere göre aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 340 TL’den az gelir elde edenlerin primini devlet ödüyor. Aynı şekilde geliri asgari üçte biri ile brüt asgari ücret tutarı olan 1021 TL’ye kadar olanlar ise 40 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Bu sisteme göre ailede kişi başına geliri brüt asgari ücret ile bunun katına olan 2.043 TL arasında olanlar 122 TL, aylık gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 245 TL GSS primi ödüyor. Gelir testine girmeyenler de en üst sınır olan 245 TL’den borçlandırıldı.

Vatandaşların GSS konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste girmedi. Bu kişilere en üst sınır olan 245 TL’den çıkarılan GSS prim borçları önemli bir yekün tutuyor. Bu kapsamda SGK’nın toplam alacağı da 4 milyarı aştı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS prim borcu olanlara yeni bir fırsat tanıyacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3-4 ay içinde yeniden gelir testine girebilecekler. Böylece bu kişilerin borçları eğer gelirleri 340 TL’nin altında ise silinecek. Eğer gelirleri 340 TL’nin üzerindeyse bu kez gelirlerine göre prim ödeyecekler. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulacaklar. Gelir testi uygulaması kapsamında 11 milyon 979 bin kişi teste tabi tutuldu. Teste girenlerden yaklaşık 8 milyonun geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için bu kişilerin primini devlet ödüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2013

Bu yazı en son 02 Nisan 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2014 GSS Affı (275 Yorum)

 1. eşim 36 yaşında part time işe girdi gelir testi yaptırdık işten ayrılmasına rağmen gssigortası devam ediyor nasıl iptal ettirebilim ne yapmalıyız

 2. Ben bu sistemin bana yüklemiş olduğu borcu gerekli işlemleri yaparak ödememe rağmen ve ödeme sonraasında birdaha borç çıkmayacağı söylenmesine rağmen borçlu gözüküyorum. Elimde ödediğime ait dekontlar ve evraklar var. Nasıl borçlu oluyorum

 3. 32 yaşindayim.Benim 4000 bin lira borcum görünüyor. Gelir testi yaptırdım. Hiç bir gelirim ve mal varlığım yok. Ancak Babamın gelir düzeyi yüksek görünüyor. Görevli memur bana g2 veya g3 seviyesinde borçlanacagimi söyledi. Ama benim babamla hiç bir alakam yok ayni evde bile kalmiyoruz. Babamın gelirine göre beni nasıl borçlandirir aklım almiyo. Cevap yazarsanin sevinirim

 4. Bu nasıl sosyal adalet… İşsizsen devletin senin seni sağlık kapsamına alması için devlete para ödemek zorundasın… Zaten işsizsin yani para kazanamıyorsun bu nasıl bir adalet nasıl bir sosyal devlet… 2012 Kasım sonu işsiz kaldım 2013 Eylül sonuna kadar benden kesilen işsizlik ödeneğinden dolayı 10 ay işsizlik maaşı aldım yani Eylül 2013 sonuna kadar ( 10 ay ) işsizlik maaşı aldım.

  2012 Kasım sonu çıktım 10 ay işsizlik (EYLÜL 2013 sonuna kadar) maaşı aldım ARALIK 2013 BAŞINDA İŞE BAŞLADIM… 600 TL BORÇ TAHAKKUK ETTİRİLMİŞ ne yapmam gerekir?

 5. arkadaşlar bana da gss prim borcu çıkmış şimdi durumumu anlatayım kısaca :
  ilk borcun başladığı tarih 01/01/2012 ben bu tarihte öğrenciydim (4. sınıf ) o yaz okul bitti 2 ay çalışmadım sonra bir sene ücretli öğr.lik yaptım sonrada kpssyi kazandım şimdi öğretmenim yani bana borç çıkan zamanda 1 lira gelirim yoktu bu borçtan nasıl kurtulurum sgkya gittim geriye dönük gelir testi yaptırmamı söyledi memlekete gidip ben dışardayım böyle bir uygulama varmı geriye dönük gelir testi diye .

 6. ülke kendi vatandaşlarına bakmakla mükellef değil mi neden milleti borçlandırıyor öyleyse cvp verecek baba yiğit var mı acaba

 7. Bu nasıl bir anlayıştır ya işsiziz biz farkında mısınız? Size ait olmayanı nasıl istersiniz? Ben yüksek lisans öğrencisiyim 5 eylül tarihinde evlendim ve 8 eylül tarihinden itibaren borç başlamış dökümünü çıkarttığımda mart ayını da kapsayan 6 aylık bir sürede 829 tl borç görünüyor. Gelir seviyesi 60/g-2 diye birşey yazıyor ben gelir testi yaptırmadım yaptırmam gerektiğinden de haberim yoktu ne kadar saçma şeyler bunlar ne biçim bir ülkede yaşıyoruz biz … Önce siz üniversiteli işsizlere iş bulun… ne yapmam gerekiyor acaba bilgilendirebilir misiniz?

 8. EVET ARKADAŞLAR HEPİNİZ SONUNUA KADAR HAKLISINIZ.LAN AMK LARIM PARAYI ALACAKLARI ZAMAN İHBAR NAME GÖNDERİYORLAR. LAN İPNELER BU MİLLETİ ÖNCEDEN HABER VERSENİZE.TABİ O ZAMAN BEYLER ÇOK BÜYÜK DOLANDIRICILIK, RÜŞVET, YOLSUZLUK OPERASYONUNU ÇÖZMEK İÇİN ORAYA BURAYA YAZIŞMA GEÇTİKLERİ İÇİN DEVLETİN KAĞITI KALEMİ BİLGİSAYARI HİÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ BOŞ KALMADIKİ VATANDAŞA HABER VERMEK Mİ YA SİKTİR EDİN NASIL OLSA BİZ BUNLARDAN BU PARALRI DA ALIRIZ. BUNLARIDA KOYACAK Bİ KUTU BULURUZ DEDİLER …….TAMAM DİYORLARKİ SİGORTASIZ VATANDAŞ KALMASIN DİYE ETTİK DİYORLAR TAMAM ETTİNİZDE VATANDAŞA KARDEŞİM ŞU KADAR BORCUN VAR DİYE YADA ŞU KADAR PARA ÖDEYECEKSİN DİYE NİYE SÖYLEMİYORSUNUZ .ŞAHSEN BEN BİR ARKADAŞIN UYARMASI SONUCU ÖGRENDİM VE BİR ÇOK KİŞİ GİBİ BORCUM OLDUGUNDAN HABERİM YOKDU.BU NASIL Bİ SİYASETÇİLİK NASIL Bİ MEMURLUK OLDUGUNU GEÇTİM BU NASIL Bİ İNSANLIKDIR YA .GERÇİ İNASAN OLSALAR BUNU YAPMAZLARDI. ÇÜNKÜ BU BİR İNSANI KAVGADA ARKADAN VURMAK DIR HEMDE HİÇ HABERİ YOKKEN.BUNLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM.ALLAHIM BİLDİGİ GİBİ ETSİN BUNLARI.PARAYI ALACAKLARI ZAMAN VATANDAŞIN EVİNE ÖZEL KURYE GÖNDEREN HÜKÜMET BORÇUNU BİLDİRMEK İÇİNDE Bİ ŞEYLER YAPMIYORSA BU HÜKÜMEYT GERÇEKTEN BU MİLLETİN ERKASINDAN ÇOK İŞLER ÇEVİRİYOR….BİRAZ VİCDANINIZ VARSA BU MİLLETİN PARASINDA BU KADAR GÖZÜNÜZ OLMASIN ZATEN BU MİLLET EVDEKİ ÇOLUGUNUN ÇOÇUGUNUN RIZKINI FAZLASIYLA SİZE VERİYOR. BU KONULARA GİRMEK BİLE İSTEMİYORUM.TEK İSTEDİĞİM ŞU SÖZDE MİLLETİN VEKİLLERİNDEN HELAL YEMEK YEMİŞ HELALİ HARAMI BİLEN İÇİNDE ALLAH KORKUSU OLAN BİRİNİN BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN Bİ ŞEYLER YAPMASI ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN ARKADAŞLAR…

 9. koydumun ülkesinde işsizden para alınıyor. girmek istedikleri avrupa birliğinde işsize para veriyorlar. sokuyum sizin gss nize. gelin alın lan soyguncu puştlar. ödemiyorum.. ayakkabı kutusunda götürdüğünüz paralar yetmedi şimdi garibanın parasına mı göz diktiniz. bide o ayakkabı kutusundaki parların faizinide aldılar. inanamıyorum ya bu insanlar hala bunlara tapıyorlar.
  sizde ödemeyin arkadaşlar bunların ALLAH belasını versin. dinsiz imansızlar. ALLAH sızlar.

 10. Merhaba,
  3 yildir Isvec´de yasiyorum. Ailemin adresine SGK borcumun olduguna dair teblig gelmis. Bu borcu ne sekilde sildirebilirim ve bu islemi yapmamin belirli bir suresi var mi? Tesekkurler.

 11. garibanın sırtına binin bakalım elbet bunun bi hasabı vardır.zaten
  işsiz kalmışım bi gelirim yok borçlandır bakalım. öderim bu parayı zehir zıkkım olsun kefen paranız olsun kendi vatandaşını kazıklayan bi ülkeyiz. hayaldi buda oldu:(:(:(:(

 12. Böyle bir devlette yaşadığım için utanıyorum artık, geleceğimizi sorgular olduk. neler yaşayacağız daha neler vatandaşın sırtına binecek. Bu hükümete oy veripde GSS prim borcu çıkanlar tekrar oturup düşünmeli bence, beyefendiler saraylarda keyif yaparken vatandaş asgari ücreti ile aysonunu nasıl getirecek prim borcunumu ödesin, okuldaki çocuğunumu okutsun, akşam eve ne götüreceğinimi düşünsün. Helal olsun bu halede geldik sonunda. devlet tarafından Suriyelere türk vatandaşlarından daha çok hak ve hizmet verildiğini herkes biliyormu acaba. UYAN ARTIK EYY TÜRK MİLLETİ….

 13. Muhafelete ne demeli. CHP, MHP ne oldu bunlara. gündemi son zamanlarda takip ediyorum fakat GSS hakkında konuyu dile getiriyorlar mı? Vatandaş hiç bir sağlık hizmeti almadığı halde, zorla borçlu çıkartılan bu yasadan doğan paraları azaltmak için gelir tespiti yaptırınca olay bitiyor mu zannediyorsunuz. 4300 lira borcum var ve SGK’dan hiç bir tebligat adresime ulaşmadı. 2014’ün sonlarında doğru öğrendim ve son birkaç ayı araştırmakla geçirdim. yayın organları bağırıyor resmen “gelir tespiti yaptırın, marta kadar süreniz var, avantaj var falan filan”. bende diyorum ki, avantaj yok. ben son 1 seneyi bırak en son ne zaman hastanaye gittiğimi hatırlamıyroum. çok şükür hastanelik bir durumum olmuyor. Allah’a şükür. fakat hükümet resmen bizi soyuyor. SGK’yı aradım anlatıyorum. bu borç silinmez ödemek zorundasın diyor. Gelir tespitini halen yaptırmadım ve ek5 tarım sigortalı oldum her ay primimi ödüyorum çok şükür. ayda 300 lira bulabilecek birileri varsa bence başlasın. zaten amaçda bu. kişileri sigortalı yapmaya özendirmek. fakat keşke 2012’in başlarında bize haber verselerdi. 2 sene sonra öğrenmek ve 4300 lirayı görünce çok fena oldu. askerden geldim ertesi aydan itibaren hemen borç yazmaya başlamışlar. şöyle düşünün. 1 ay çalışmadınız en üst seviyeden borç verebiliyorlar. 130 lira 1 aylık borç diyelim. bu süreden sonra sürekli sigortalı işte çalışmanız gerekli yada primlerinizi elden yatırmalısınız ki bir daha GSS prim borcu eklenmesin. bu 130 lira ne mi olacak? yasa aynen bu şekilde devam ederse ödenmek zorunda. En düşük gelirler aile içi gelire ulaşırsanız bu borçlar ödenmez. fakat o gelir düzeyinin üzerindeyseniz yapılandırılır. 130 lirayda 90 lira olabilir. Bu 15-30 gün kadar sürecek gelir tespiti sonucuna göre olacak. İşin saçma tarafı işsiz olanın gelirlerine bakmıyorlar. bu ailede kim var 4 kişimi 2 si emekli 1 i memur 1 i işsiz. topla tüm gelirleri onların malum bir formülü var şimdiye kadar böyle eklendi gitti. ödenmedikçe de faiz bindi.

  Size tavsiyem şu:
  GSS borçlarınızı ödemeye karar vermişseniz gelir tespiti yaptırmadan asla ödemeyin. faizlerin silineceğini ve mevcut borcun azalma ihtimali olacağını söyleyebilirim.

  Ayda 300 küsür lira bulabilirseniz gidin primlerinizi elden yatırın. Bir yerde çalışmanıza gerek yok ek5 tarım sigortası, isteğe bağlı sigortalı olarak geçiyor ve ben bu sistemdeyim.

  Hükümet işsizliği azaltmak ve insanları sigortalı yapmak için yanlış bir uygulama başlattı. bu gss paraları direk devletin kasasına gidiyor. insanlar en azından prim şeklinde yansıtılacağını bilseler içleri biraz rahat olabilir. fakat o da yok. sağlık hizmetini almayanlar benim gibi parayı ödediklerinde hibe etmiş olacaklar.

  Suç hükümette olduğu kada rmuhalefet partilerinde de var. hangisi çıkıp da uzun süre bu sorunu gündeme taşıdı?

  Marttan sonra ne mi olur? seçim var ve maliye bakanı değişirse bu yasada illaki gelişmeler olacak. mutlaka iyi yada kötü gelişmeler olacaktır. maliye bakanının bundan sonra yapılandırma beklentisi içerisinde olunmasın açıklaması aklımda. fakat benim görüşüme göre bu sözde borçları ödemeyen çok kişi var. sgk hacizleri başlatırsa inanılmaz sesler yükselir. bu gss borçlarını ödeyen kişi sayısı halen az. 5milyon kişi gelir tespiti yaptırmamış düşünün. 9 milyar lira demek oluyor. ben halen gelir tespiti yaptırmadım ve şu an beklemedeyim. nasıl olsa gss borcu eklenmiyor ek5 tarım sigortalı olduğum için. bu arada sgk ya gidip form alıp ilgili yerlere götürüp imzalattıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.elbette ayda 300 ödeyecek durumdaysanız yapın. bence ne yapın edin başlatın. zaten 6000 gün civarında prim gününü doldurmanız gerekli ki erkekler 65 yaşına gelince emekli olabilsin.

 14. arkadaşlar bi bakın önce kimler yatırmayacak 25.ocak.2012 aysel alp hürriyet.com. adresinden alındı.
  GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR

  1- 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasındaki değişiklikler nelerdir?

  Genel sağlık sigortasından yararlanılmasında temel şartlardan birisi, Türkiye’de ikamet etmektir.

  1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. Buna göre; tutuklu ve hükümlüler, er, erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri, yabancı bir ülkede sosyal sigortaya tabi olması nedeniyle sözleşmeli ülke adına sağlık yardımları karşılananlar, Kuruma devir alınacakları tarihe kadar 5510 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesi kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerinin sandıkları kapsamında bulunanlar ile bunların bakmakla yükümlüleri, yabancı ülke vatandaşlarından Türkiye’de kesintisiz olarak bir yıldan fazla ikamet etmeyenler, milletvekilleri ile Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleriyle bunların emeklileri ile dul ve yetimleri hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet edenler, zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.

 15. Peki bu yasaya karşı çıkma şansımız yok mu arkadaşlar?
  Sinirden ne diyeceğimi bilemiyorum. Borcla harcla okuduk iyi kötü iş bulduk derken devletten bi kazık daha yedik. Alkışlar pek muhterem hükümete!

 16. SGK’dan tebligat gelmiş evde olamadığımdan alamadım ama araştırdım ve gördüm ki GSS mağduru milyonlarca insan var ve habersiz milleti borçlu çıkarıp para almaya çalışıyorlar sgkdan girdim ve baktımki GSS adı altında 3200 tl borçluyum.Burdan GSS ve daha bilmediğimiz onlarca üçkağıtçılıktan bihaber vatandaşlara sesleniyorum girin enazından GSS denen üçkağıtçılıktan nasiplenmişmisiniz görün Ve şukadarki bu hükümete verdiğim destekten utanıyorum ellerim gitmez olsaydı keşke gerçekten büyük soygunlarla halkımız sömürülüyor ben provokatör değilim ama artık yeter AKP milletvekillerin sülalesiyle ücretsiz benim paramla muayene olacak ben prim ödeyecem ve hemde bunu bana zorla yaptıracaksın YAZIKLAR OLSUN BÖYLE SOSYAL DEVLETE..ALLAHINIZDAN BULUN..

  • yooooook sosyal devlete kızma devlet zamanında vatandaşını imkanı elverdikçe yardımcı oluyordu taki seninde desteklediğin tayip ve saz arkadaşları gelene kadar bak bende provokatör değilim ama az şeylerde yapmadılar önceleri 1 verip 2 alyordular ve özelleştirme adıylan ülke zenginliklerini satıp birbirlerine peşkeş çekiyorlardı o zenginlikler bitincede bize(vatandaşa)döndüler bu sefer 1 verip 3 aldılar 5 aldılar ve oda yetmez oldu şimdi birbirlerine girdiler.

 17. Sigortalı olarak çalışsan hakettiğin maaşın yarısını devlete vergi diye verirsin, işsiz kalsan zorunlu gss diye devlet boruyu döşer. Şimdi seçim geliyor, borçlar iptal diye bir de oy alırlar bunlar. Hakkın olan şeyi önce senden alıyorlar, sonra bir lütuf gibi veriyorlar, sonra bunlar çok başarılı. Bunu yiyen milyonlarca mal olduğu sürece bu ülkede, adam sen aç yatarken sarayda sefasını da sürer, oğlu paraları da sıfırlar. Sadece ülkeyi yönetenlerin değil, onlara oy verenlerin de suçu büyük, yatacak yeriniz yok.

 18. şimdi ben anlamadım bunasıl bir nsanlık ben e devletten yanlışlıkla gss nediye baktım odane 613 tl borçluymuşum şimdi ben wc yede gitmekten korkuyorum ya haberleri olursa benden wcc vergisi isterlerse ya arkadaş 3,5 ay işsiz kaldım bu arada bide borçlanmısım adresimi biliyorsunuz istediğinizde ulaşıyorsunuz bunda niye ulaşmadınız kardeşim allahtan korkun bana bi uyarı kağıdı yollayın bende geleyim ne bok arıyorsanız size söyleyeyim zaten maaşımızda olsa yarsını vergiye çalıyorsunuz bizden alıp vatan hainlerine kömür gıda yeşil kart veriyorsunuz yeşilkartlıların herbirinin evinin önünde 3er 5 şer araba var ve halen bizden alıp onlara kömür gıda giyim sağlık harcaması ve kullandıkları elektiriğin borcunuda ödettiriyorsunuz ben helal etmiyorum hem devletimi vatanımı sevecem hemde mağdur edilecem helal etmiyorum herbiri burnunuzdan fitil fitil aksın haram zıkkım olsun hakkımı yenleri dilerim allahtan cehennemde cayır cayır yaksın rabbim işte bunun adı zulüm

  • çok doğru söylüyorsun oğuzhan, bende hakkımı helal etmiyorum böyle bir devlete, yedikleri yedirdikleri herşey haram olsun. Bu hükümet değilmi kendi içindeki yolsuzlukları, hainleri ve soyguncuları aklayıp hiçbirşey olmamış gibi göstererek, vatandaşa herşey çok güzelmiş gibi gösterip dalga geçiyorlar. Allah tüm fakir fukaranın haklarını yedirmek nasip etmesin haram zıkkım olsun

 19. şuan yazılanları okuduktan sonra resmen ağlayasım geldi neden insanların haberi olmadan zorunulu sigorta yapıpta sonra dan borçlu çıkarıyolar hangi akla hizmet ben işsizim şuan 3300 tl borç gelmiş ben sağlık sigortası falan istemiyorum kim bize soruyrda kafasına göre iş yapıyor milyonlarca insan bundan habersiz adım gibi eminim lütfen birisi yol göstersin

 20. BU PARAYI SAKIN ÖDEMEYİN AVUKATA GİDİN DAVA ACIN HEPSİ SİLİNSİN BU PARAYI ÖDEMEM GELSİNDE ŞEREFSİZ DEVLETİ YÖNETENLER KANUNU CIKARTAN ŞEREFSİZLER ALSIN ALABİLİYORMU DÜNYANIN HİÇ BİR ÜLKESİNDE İŞŞİZDEN ZORLA PARA ALAN DEVLET BU DEVLETTEN BAŞKA BENİŞŞİZSEM BANA İŞ BULSUN İLK ÖNCE

 21. Böyle yasa mı olur.Teste girmedım diye 6000 tl borç çıkarılşmış soyguncu şerefsizler.Haram zıkkım olsun sizeee lanet olsun çıkardıgınız kanunlarada sızede

 22. lanet olsun böyle BU YASASIYA ÇIKARANA DA yürürlüğe koyana imzayı atan elleri kırılsın

 23. lanet olsun böyle insanlara kime ne bildirdiniz de insanları soyuyosunuz asıl en büyük soyguncu en büyük gasp çı bizim devletimizz hem çalısıyorum ssk var 1 ay bos kaldım 1350 tl borç cıkarmıslar neymiş teste gitcekmişim gitmiyorum bu parayıda ödemem ödemicemde amına soktum devleti terörisler bile sizden hiç olmassa amacları belli bizim devletin amacı ne o bile belli değill

 24. HARAM ZIKKIM OLSUN O PARALLAR YANLISLIKLA GIRIP BORCUMA BAKMASAM NEYIN NE OLDUNDAN HABERIM OLMICAK YAZIKLAR OLSUN ODEMIYORUM LAN GELIN ALIN MK ve VEREMEYEN INSANLARIMIZI DUSENEMIYORUM ALDIGINIZ HER BIR KURUÇ HARAM OLSUN AHLLAH’a HEVALE EDIYORUM SIZI SIZ OYLARI TAYYIP VERMEYE DEVAM EDIN DAHA NELER GELCEK BASIMIZA…

 25. Arkadaş bu kadar ahlaksizlik olmaz bumu muslumanlik? Allah sizi nazil biliyorsa öyle yapsin….. Calismayan geliri olmayan insanları borçlu çıkart sonra af cikti de milleti takside bağla, nasil bir af bu ya? Adam calismiyor gelirim yok diye bitarafini yirtiyor hala anlayan yok hala taksit falan. Zalimler…. Ve bu kadar insan buraya şikayet yaziyor derdini yaziyor ama bir yetkili veya admin veya her ne b… sa kimse cevap yazmaya tenezzül bile etmiyor. Yaziklar olsun. Ne yapalim size SGK ya GSS borcumuzu ödemek için hirsizlikmi yapalim yoksa ………… Yada !!!!!! Allah’inizdan bulun İNŞAALLAH

 26. Allah belanı versin mezarda yatan annenin kemikleri sızlasın bizi burda sızlattın mahvettin bunca borcu Allah bir bir çıkartsın bu yasayı çıkartanıda bu yasayı düşüneni de sürükleyenide onaylayanında taaaa …. Allah gün yüzü göstermesin ..

 27. merhaba benim askerlikte dahi 1 900tl Gss borcu çıktı bunu da eşim doktora gidince öğrendik öncesinden hic haberimix olmadı hiçbir şekildede bize uyarı gelmedi. Gelir testi için 9 eylülde başvuru yaptım ve ben yeni evliyim bir sürü borçlarım var bana orda sigortadan düşmem söylendi o arada iş değiştirdiğim için sigortam yoktu ben garsonluk yapıyorum çalıştığım yer zorunlu olarak beni sigortalı yaptı 23 eylülde bundan dolayı gelir tespiti başvurum iptal edildi şimdi benim sorum Şu sigotaya başvuru yapınca o 9 eylülde başvuru yaptığım için ve zorunlu sigortali olduğum için sonuçlanması gerekiyor diyo ama gelir tespiti yaptırdığım ver olmaz kabul etmiyo bu ne biçim kanun sigortali olmayınca da ceza artıp gidiyo olursun sigortali gelir testin kabul edilmez benim hic bir şekilde bu cezadan haberim yok mağdur durumdayım düğün borcum duruyo kiradayim üstüne bu çıktı ve ödeyecek durumum yok madem bu cezalar geliyo bu devlet herşeyi biliyor da askerde olduğumu bilmiyor mu 15 ayı bile eklediniz ona bana bir yol gösterirseniz sevinirim …. Insanlari mağdur olmaktan kurtarın.

  • 2011 aralıkta askere gittim 2012 mayısta geldim ve bu süre içinde gss borcu eklenmedi. 2012 hazirandan itibaren eklenmeye başlamış. sende sgk ya git bu durumu anlat. askerde olduğu halde sana borç eklememeleri gerekirdi. şikayet dilekçeni ver ve karar vermelerini bekle. karar red ise al o belgeyi sanırım iş mahkemesiydi davanı aç derim. 15 ay uzun bir süre eklenmemesi gerekiyor. bu yazdıklarımı okuyorsan bir an önce harekete geç. gerekirse avukat tut bu işi yap.

1 3 4 5